ingeniørdebat.dk
Ingeniørdebat => Alt det andet, diverse => Emne startet af: HP efter 06, Januar 2014 - 15:17
-
Hvis en mursten af tegl - eller noget andet lavet af tegl - revner eller knækker, kan skaden så udbedres ved limning?
Mursten eller tagsten af tegl bliver formentlig normalt kasseret og erstattet med en ny enhed.
Hvis genstanden imidlertid er svær at erstatte / udskifte - kan den så fortsætte sin funktion eller opgave?
En krukke eller beholder lavet af brændt, uglaseret ler forstiller jeg mig man kan reparere ved limning.
Er der nogen, som har erfaring på dette felt og kan give råd om limtype og fremgangsmåde?
HP
-
Godt spørgsmål?
Kunne man undgå stormskader ved at lime spoiler på taget, så der ikke opstår sug?
Eller lime beslag på taget til solceller, så man undgår at bore huller?
Jeg har ingen erfaring med limning af mursten og tegl, så jeg glæder mig til at læse, hvad du finder ud af?
Ved at google med: ceramic glue
-Fandt jeg følgende to URL:
http://pcepoxy.com/our-products/paste-epoxies/pc-11.php (http://pcepoxy.com/our-products/paste-epoxies/pc-11.php)
http://www.elmers.com/glueguide (http://www.elmers.com/glueguide)
Kan det bruges?
Mvh jj
-
Min nærmeste erfaring går på limning af stentøj/keramk, som jeg til gengæld har haft gode erfaringer med - også ting, der har skullet i opvaskemaskine og tåle varme, vand og belastning.
De gode erfaringer i den retning har alle været med epoxylim, så jeg vil gerne understøtte jj-s gode link til en limtype, der ser ud til at tage højde også for de belastninger udendørs forhold udsætter teglen for.
-
Epoxy mister styrken ved opvarmning. Derfor er Møllevinger og svævefly hvide. J
eg er ikke sikker på at enhver epoxy kan stå distancen ved solopvarmningen af en teglsten. Jeg kender en lim som bruges i ovne. Det er en keramisklim der kan tåle 1100 gr og den hedder derfor Ceratherm. Der er dog flere fabrikater. Men hvor egnede de er til at lime tegl og på tegl ved jeg ikke
-
Man skulle tro at dette kunne bruges: http://www.danalim.dk/fileadmin/editors/produktinformation/dk/525.pdf (http://www.danalim.dk/fileadmin/editors/produktinformation/dk/525.pdf)
Faktisk tror jeg selv at jeg vil vove forsøget. Jeg har en betontagsten som er flækket, og da modellen er udgået, er det svært at skaffe en erstatning. (Jeg har dog tiltusket mig en hel sten fra en forudseende nabo der har sørget for at have en stak reservesten)
-
Jeg har haft gode reultater med lip til udendørs brug. Det kan klæbe til mørtel ,tegl og sten og beton. .