ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Miljøteknik
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Bly!
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 662
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16015
Total antal emner: 1410
Flest online idag: 460
Flest på samme tid: 876
(10, December 2025 - 09:39)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 385
I alt: 385
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Bly! (Læst 12453 gange)
Sophiante
Senior
Indlæg: 388
Bly!
«
Dato:
23, December 2016 - 15:08 »
Som en direkte følge af Mortens seneste indlæg i debatten om autogyro, hvor han skriver:
"vil jeg nødigere have bly i naturen end U-238".
Starter jeg en ny tråd.
Lad mig straks sige, at miljøforskellen mellem bly og uran ved jeg ikke noget om, men det gør Morten utvivlsomt. Men vi ved alle, at der gerne er stor modstand mod uran når det nævnes i medierne at det anvendes i nogle ammunitionstyper. Det er så her jeg studser da stort set al ammunition indeholder bly og har gjort det til alle tider - uden den helt store ballade.
Min pointe her er blyet (i naturen). Vi bor jo alle i naturen så her er al blyet på sin vis. Jeg har selv støbt revolverkugler af bly i 30 år (med polititilladelse) vistnok uden at have taget skade, og de er alle endt steder hvor de ultimativt kunne opsamles og måske genbruges.
Men min egentlige historie er andetsteds. Jeg arbejder i elektronikbranchen hvor jeg hele mit liv har loddet med tin/bly legeringer (startede i 12 års alderen). Nu er den slags forbudt af hensyn til miljøet, OK. Men der er så mange undtagelser fra den regel at det synes lidt tåbeligt, ret mig gerne!
Elektronikapparater indeholder vel kun bly i gram-størrelser, men tunge blybatterier sidder i alle biler verden over. Desuden er undtaget udstyr til offentlig anvendelse, militær, medicinsk brug, rumfart og mange andre undtagelser.
Det kunne være interessant at se fordelingen af bly på anvendelser på verdensplan. Hvis formålet er vigtigt nok (biler) så er der jo ingen hindring.
Gavner det overhovedet? Skulle vi hellere bruge uran? (jeg ved godt det ikke er en erstatning, men for lige at tage Mortens udtalelse på ordet)
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Bly!
«
Svar #1 Dato:
23, December 2016 - 15:29 »
Idet jeg også henviser til mit svar i den anden tråd:
Bly er det tungmetal, der i verdenshistorien har forvoldt flest skader på mennesker, og det er som bekendt også nu om dage forbudt til jagtammunition.
Guld ville være et fuldgyldigt alternativ til blyhagl - endda bedre. Men jægere har økonomiske grunde til ikke at foretrække dette alternativ.
Kviksølv er et enestående og fantastisk metal, men miljøfarligt.
Fuldgyldige alternativer findes ikke, men der er fundet så mange til stoffets forskellige formål, at det nu udfases. Som nogle af Ingeniørdebats ældre læsere måske vil huske, har jeg engang ønsket mig et kviksølvbarometer - og fik det! Det gør nu daglig nytte, og så længe jeg ikke smadrer det, ingen skade.
Der har været forsket i alternativer til blybatterier i et halvt århundrede, men de er ikke fundet. Derfor er disse fortsat tilladt, men der er sat regler op for, hvordan de skal håndteres.
Jeg kan heller ikke tilslutte mig de uvidende miljøfreaks slagord: "Alle kemikalier burde forbydes!" Men det forhindrer jo ikke, at man begrænser brugen af farlige stoffer, hvor der findes brugbare alternativer. Kan spredningen af et farligt stof i naturen mindskes med 90%, er det ubetinget bedre end ikke at gøre noget!
Logget
Mvh. Morten Jødal
Sophiante
Senior
Indlæg: 388
Sv: Bly!
«
Svar #2 Dato:
23, December 2016 - 16:55 »
Det lykkedes at finde lidt om anvendelsen af bly, som bekræfter min formodning (godt nok fra 2012):
http://www.ila-lead.org/lead-facts/lead-uses--statistics
Et hurtigt overblik over verdens forbrug:
Batterier: 85%
Ammunition: 1,4%
Legeringer (loddetin): 1,3%
Man altså forbudt de 1,3%, men tilladt de 85% - så indtil vi alle bruger andre bilbatterier sker der vel ikke meget!
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Bly!
«
Svar #3 Dato:
23, December 2016 - 18:22 »
Hej Sophiante.
Jeg er godt klar over, at du med dit arbejde er irriteret over forbuddet mod bly i loddetin, og jeg har da også stadig selv lidt tilbage af en rulle af den gode gamle 60/40; for mit vedkommende fordi jeg i de senere år ikke har loddet meget, og det har hele tiden kun været på amatørbasis.
Jeg synes dog din fremstilling er lidt skæv, så jeg vil gerne opliste en række anvendelser, hvor man før brugte bly, men nu er holdt op (for enkelte af områderne kun næsten):
Afløbsrør og vandlåse
Beklædning af elkabler
Typemetal
Benzin
Glasur til keramik
Pigment i maling
Legetøj
Vægtlodder (herunder synk til fiskeri)
Sikkerhedsplomber
Jagthagl
Bly i benzin var en af de helt store miljøsyndere, og det kunne direkte påvises, at børn der boede tæt ved trafikerede veje fik mere bly i kroppen og havde ringere vækst samt lavere intelligens end andre børn. Det sidste resultat er dog usikkert, da resursestærke familier naturligvis ikke bosætter sig et sådant ubehageligt sted - de har andre muligheder.
Lystfiskere hører også til dem der vånder sig over forbuddet og har svært ved at rette ind. Men jeg morede mig over følgende annonce fra en netbutik:
Stort udvalg i bly og lodder til fiskeri, herunder sildelodder, slaskebly, lod sortimenter, splithagl -
Alle lodder er blyfri
Min pointe er dog egentlig ikke de sure smågrupper, men at når en række anvendelser bortfalder, så kommer den ene produktion, der ikke kan udfases, til at fylde procentvis mere. Hvortil så kommer, at netop blyakkumulatorer indsamles og genbruges i meget stor omfang
(96%)
. Trods stigende produktion af biler er den primære blyproduktion derfor IKKE steget i de senere år. Der er endda tendens til et fald - måtte det fortsætte!
Se også
Miljøstyrelsens faktaark om bly
og
blybekendtgørelsen
Logget
Mvh. Morten Jødal
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Miljøteknik
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Bly!
Seneste Debatindlæg
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[25, Februar 2026 - 20:15]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, August 2025 - 19:22]
Google ads:
DR-Nyheder
Hårdere straf for sprængstof i Billund Lufthavn
Lolland Kommune ser frem mod underskud på en halv milliard kroner
Svensk statsborger er blevet henrettet i Iran
Ti personer er døde i angreb på Libanons hovedstad
Odense skruer ned for bekæmpelsen af frygtet larve
Bornholm samler fodboldudstyr ind til Cuba
Svensk sikkerhedstjeneste: Truslen fra Rusland ventes at stige
Mand anholdt for trusler mod folketingskandidat
Mesterlære for skoletrætte elever kæmper med at få fodfæste
Inden længe må der igen fiskes laks i stor, dansk å
Troels Lund Poulsen afviser regering med Radikale Venstre
Wolt politianmeldes for at have vildledt forbrugere
Skinnebrud i Helsingør giver fortsat togproblemer
Iran lover, at drab på sikkerhedschef bliver hævnet
Børn kan fra i dag få et fysisk rejsekort
Skotske politikere stemmer nej til aktiv dødshjælp
Iran bekræfter, at landets øverste sikkerhedschef er dræbt
Epstein-udvalg stævner USA's justitsminister
Endnu en forening stopper samarbejdet med kronprinsesse Mette-Marit
SAS-direktør: Mindst 1.000 afgange aflyses i april
Nyt fra ing.dk
Kommentar: Det er på tide, at vi flår bukserne af politikernes AI-planer: Der er intet magisk tryllepulver – kun dine data
Regeringspartier klapper i om Kattegatforbindelse: »De vil hellere lurepasse«
Danmark er ramt af strømspild og ubalance: Nu smækker stor aktør en hurtig løsning på bordet
Wegovy-patent udløber på fredag: Over 50 virksomheder på spring med billigere kopier
Svensk startup har succes med 'pantautomat' til mobiler
Asbestbombe i store dele af Jylland - boligejere har ikke råd til et nyt tag
Russisk gastanker angrebet af droner: Frygt for stor miljøulykke i Middelhavet
Sverige i milliardrenovering af stort vandkraftværk – »bliver stadigt vigtigere i elsystemet«
Så mange skal købe ny mobil, før staten udvikler MitID til open source
Aftagelig rækkeviddeforlænger kan gøre elbiler til hybrider på lange ture
Dansk it-gigant har alternativ til Sundhedsplatformen: Men i kernen spøger big tech
Nordea nedlægger 1.500 stillinger: Skyder skylden på AI
Efter to år fælder forsker dom over AI: Stjæler tid fra læger og patienter
Dunkelflaute truer: Nu installerer danskerne disse tech stacks på livet løs
Skal vi have atomvåben på dansk jord? Flertallet af danskerne er uenige
Ingeniøren afslører: Forurening af vandløb får typisk ingen konsekvenser for de skyldige
Mineprojekt lukkes ned: »Man ved ikke, hvad et problem er, før man har prøvet at drive en mine på Grønland«
Tidligere Palantir-ansat ser stille magtforskydning: Vi bygger værktøjer, vi ikke forstår – til formål, vi ikke har taget stilling til
Snedige iranske miner sprænger ikke første fartøj ... men andet
De gjorde nar og kaldte ham ‘Månemanden’: Her 100 år efter bliver han hyldet
Efterspørgslen på el er gået fuldstændig amok: Energinet peger især på to forklaringer
Blogindlæg: Human Generel Intelligence - og hvorfor nuværende sprogmodeller ikke kan opnå general intelligens.
Blogindlæg: Ny platform til vedligehold er ”Pokemon Go for gademøbler”
Leif har levet uden Microsoft siden 80erne: Her er hans råd til at komme i gang
I over 30 år har vi drøftet beskyttelse af drikkevandet: Derfor er der næsten ikke sket noget
Fire liv med alternativer til Big Tech: »Jeg har stort set aldrig brugt Microsoft Office«
Virksomheder slås om pladsen i elnettet: »Datacentre kommer sidst i køen«
Gudenåen får sit løb tilbage: Ny metode splitter sø i to
Et kraftfuldt batteri og en hjemmelavet chatbot: Sådan hjælper teknologien Khrystyna i krigstid
Uden denne maskine stopper verden – kun ASML kan bygge den
Alle siger, de tager fejl: »Men meningsmålingerne er bedre end deres ry«
Spådom i 1968: Vi skal køre i førerløse taxaer og tale i billedtelefoner
Hypen om fusionsenergi startede med en tysk svindler på en ø
Blogindlæg: Potentialer og udfordringer i EU-regulering af produktlevetid
Værd at vide: Uden matematik intet håb
Valgkampen, der blev en vandkamp
Mennesker væk fra farlige zoner: Robotter med maskingeværer går til angreb i Ukraine
Spiontjenestens Huawei-forbud i Landsretten: TDC kræver million-erstatning
Køen er lang til det danske elnet: Sådan skal Energinet prioritere
Støjberg og Co. vil ikke garantere, at ansigtsgenkendelse begrænses til ghettoområder
Tesla rykker ind på elmarkedet: Vil levere strøm til husstande
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Leder: Valgkamp om drikkevand simplificeres: Sprøjteforbud er ikke nok
Mens energikrise truer: Ny kilde kan opvarme hundredtusinder af hjem i hovedstaden
V og S-politikere vil have Microsofts datacentre til Jylland: »Der vil være nogle mennesker, det vil gå ud over«
Donut Lab: Vores batteri er ikke en superkondensator
Kommer med »nødråb« om kollektiv trafik: Bliver endnu værre, hvis der ikke sker noget
Har regeringen købt nyt Palantir-system midt i dansk-amerikansk krise? SMS’er løfter sløret for mystisk forløb
Både røde og blå Ingeniøren-læsere siger ‘ja tak’ til én slags atomkraft
Topsoes PtX-satsning skuffer: Kunderne tør ikke investere i brint