ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Bil og båd, MC og alt andet transport
(Moderator:
B Mønnike
) »
Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 479
Sidste:
PTRasmussen
Statistik
Total antal indlæg: 16022
Total antal emner: 1415
Flest online idag: 17
Flest på samme tid: 2687
(03, April 2026 - 11:51)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 17
I alt: 17
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges (Læst 20136 gange)
Bent Andersen
Gæst
Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Dato:
12, Januar 2011 - 13:28 »
Min bil har Ottomotor med direkte benzinindsprøjtning.
Fidusen er ifølge fabrikken er, at den kan køre med mager blanding ved lav- og dellast og dermed spare brændstof.
Benzin bliver sprøjtet hen under tændrøret, så blandingen er støkiometrisk på dette sted, mens resten af cylinderen indeholder mager blanding.
Spørgsmålet lyder:
i udstødningen sideder en Lambsasonde som har til formål at holde forbrændingen støkiometrisk af hensyn til katakysatoren (måske har jeg misforstået virkemåden her). Men hvordan kan de to funktioner (mager/støkiometrisk forbrænding) så bringes i enklang?
Eller er forholdet bare at katalysatoren ikke har noget imod luftoverskud?
Nogen der har et bud?
MhV,
Bent.
Logget
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #1 Dato:
12, Januar 2011 - 13:48 »
Jeg kan desværre kun bidrage til øget forvirring, for jeg ved at katalysatoren har brug for en dårligere afbrænding af benzinen for at fungere. Processen er noget med der der anvendes CO til at formindske NOx bestanddele i den endelige udstødningsgas og for at danne mere CO, skal der afbrændes en federe blanding end normalt.
Dvs. en benzinmotor med katalysator udleder mere CO
2
og mindre NOx end en benzinmotor uden katalysator.
Det passer ikke særlig godt sammen med en mager blanding.
Lambasonden måler kun hvor meget O
2
der er i udstødningsgassen, men det siger nok også en del omkring forbrændingen.
Logget
vh.
Claus
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #2 Dato:
12, Januar 2011 - 13:52 »
Jeg har opfattet det således. at Lamdasondens opgave er at måle ilt indholdet i udstødningen før katalysatoren og i nyere biler også efter katalysatoren så brændstoffet kan reguleres derefter og at der ilt nok til at katalysatoren også kan virke
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #3 Dato:
12, Januar 2011 - 14:14 »
Jeg mener ikke der er nogen uoverensstemmelse mellem de hidtidige indlæg.
Som jeg har opfattet det, har en "3-way" katalysator i virkeligheden kun to funktioner: nemlig at katalysere forbrænding af ikke omsatte kulbrinter - hvilket forudsætter, at der er ilt nok - og at katalysere reduktion af NO til N
2
med CO som reduktionsmiddel (ved katalusatorens arbejdstemperatur og efter en forbrænding er indholdet af NO
2
forsvindende , og dermed er x'et i NO
x
i virkeligheden overflødigt). Den tredje funktion er lidt "fup", for den opstår kun ved at dele den sidste proces i to funktioner. Men arbejdsbetingelserne fastlægges sådan, at der også bliver mindre CO end uden katalysator.
Lambdasonden måler ganske rigtigt kun ilt, og den egentlige styring ligger i den elektronik, der med input fra lambdasonden styrer brændstofindsprøjtningen, som altså skal være så beskeden, at der også efter den katalytiske omsætning er ilt i overskud.
Jeg mener faktisk det er rigtigt, at motoren i princippet bruger mere benzin med katalysator end uden -men måske kun i princippet, for en styring uden input fra en lambdasonde er vist mindre præcis?
Logget
Mvh. Morten Jødal
Bent Andersen
Gæst
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #4 Dato:
12, Januar 2011 - 14:52 »
Takker for svar, jeg tror jeg er ved at forstå det.
Min fejl var nok at fokusere på støkiometrisk forbrænding (som ellers er normalt for Ottomotorer).
Kan man simplificeret konkludere som følger?:
1: Forbrændingen må gerne være mager, dvs med overskud af O og N i udstødningen, det generer hverken Lambdasonde eller katalysator.
2: Ved højere belastninger og større fyldningsgrad begynder Lambdasonden at "overtage styringen" så blandingen ikke bliver for fed med for lidt O og N i udstødningen.
Ved mager forbrænding spiller Lambdasonden så en mindre rolle og andre parametre er vigtigere for motorstyringen.
MvH,
Bent.
Logget
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #5 Dato:
12, Januar 2011 - 14:56 »
Jeg mener at det er ret vigtigt også at styre indholdet af CO i udstødningsgassen, for uden CO virker katalysatoren ikke.
Logget
vh.
Claus
Bent Andersen
Gæst
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #6 Dato:
12, Januar 2011 - 15:09 »
"for uden CO virker katalysatoren ikke. "
Der blev jeg slået tilbage til "Start"
Hvis det er rigtigt, så skal blandingen jo være lidt federe end støkiometrisk for at skabe CO. Eller?
Jeg er stadig forvirret, men på at højere plan :-)
Bent.
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #7 Dato:
12, Januar 2011 - 15:48 »
Nu er jeg ikke ekspert i ottomotorer med og uden katalysator - men katalytisk fjernelse af NO er dog noget jeg ved lidt om.
Men jeg må give SuperClaus ret - jfr. mit eget første indlæg: der skal CO til, for den grundlæggende proces, der katalyseres, er
2 CO + 2 NO -> 2 CO
2
+ N
2
Der hvor kæden hopper af, er din underliggende antagelse af, at når forbrændingen er støkiometrisk, er den også fuldstændig. Det er langtfra tilfældet!
Hvis man optimerer en ottomotor mht. effekt, vil en tilskuer (til fx et motorløb) kunne mærke en "dejlig benzinduft", som kommer fra alt det uforbrændte, og dertil udledes også en masse CO - jfr. mange selvmord i tidens løb.
I moderne motorer sigter man på en mere mager blanding, som giver bedre økonomi, da brændstoffet udnyttes bedre. "Lean burn" teknologien blev faktisk udviklet uafhængigt at katalysatoren.
Det er også en kendsgerning, at samtidig med katalysatorkravet blev der sat grænser for udledning af CO. Dette måles nu rutinemæssigt ved et bilsyn.
Der er sikkert andre i forummet, der bedre end jeg kan huske årstal og værdier for disse ting. Jeg mener stramningerne kom først i halvfemserne, men er ikke sikker.
Under alle omstændigheder: Lambdasonden måler KUN ilt! CO opstår helt automatisk ved forbrændingen, idet vi jo må huske, at en ottomotor kun har ganske kort opholdstid for benzin-luftblandingen i komprimeret form, så der er slet ikke tid til en fuldstændig forbrænding, og der er selvfølgelig CO i udstødningen.
Om den styring, der hører til katalysatoren, i sig selv betyder brændstofbesparelse, er jeg langtfra sikker på. Jeg husker en periode i halvfjerdserne, hvor oliekrisen satte skub i udvikling af økonomiske motorer, men efter få år skiftede fokus, og da katalysatorkravet kom til, var denne tendens forlængst gået i glemmebogen og spillede ingen rolle i debatten.
Og nu om dage er det jo mest superøkonomiske dieselmotorer, man er begyndt at interessere sig for (i et vist omfang, ikke nok til at opretholde VW Lupo 3L).
«
Senest Redigeret: 12, Januar 2011 - 15:50 af Morten Jødal
»
Logget
Mvh. Morten Jødal
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #8 Dato:
12, Januar 2011 - 16:10 »
Du har ret Morten.
Der var en del polemik om benzinmerforbrug da de første katalysatorer kom til....inden de blev lovpåbudte. For du husker helt rigtigt man kan køre længere på literen uden katalysator. Men det var dengang
For der er ingenting der kommer af ingenting, undtagen Big Bang og lommeuld
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #9 Dato:
12, Januar 2011 - 17:31 »
For dem der ikke ved hvorledes en bil catalysator ser ud er her billede;
Længden er ca. 20 cm. Ø ca. 10 cm. Donor-bilen ukendt.
Jeg har prøvet og bruge skiver af den i forbindelse med pyrolyse forbrænding af træ dog med samme erfaring som med biler; Den stopper til ved lave temperatur..
Marek.
«
Senest Redigeret: 12, Januar 2011 - 20:18 af chrismark
»
Logget
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Bil og båd, MC og alt andet transport
(Moderator:
B Mønnike
) »
Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
Seneste Debatindlæg
Lader 'Europa 26.000 menn...
af
jj-
[29, Juni 2026 - 20:10]
Undskyldning for og imod
af
jj-
[21, Juni 2026 - 20:00]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[14, Juni 2026 - 10:04]
Supersygehus i Aalborg
af
jj-
[28, Maj 2026 - 19:42]
Nitrit i drikkevand.
af
jj-
[08, Maj 2026 - 19:46]
Undgå kollisioner med tog
af
jj-
[02, Maj 2026 - 20:17]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[22, April 2026 - 20:14]
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Google ads:
DR-Nyheder
Søgte tilflugt på toiletterne: Mindst 27 dræbt i brand på bar i Bangkok
Lars Løkke Rasmussen sender hilsen til afdød senators familie
300 mennesker evakueret i forstad til Paris på grund af mistænkelig bil
Vær opmærksom på badevandet, lyder opfordringen til københavnerne
Strømmen er tilbage i Cuba
Frankrig og Storbritannien øger bemandingen for at undgå rejsekaos
Mand fløjet på hospitalet efter ulykke på vandrutsjebane
Mand fængsles for 400 gram kokain i rygsæk
Zelenskyj reagerer på Lindsey Grahams død
Mand gik rundt med 400 gram kokain i rygsækken
Flere voldelige episoder under VM-fejring i Norge i nat
To personer er blevet dræbt af skud under festival i Toronto
Dødstallet efter jordskælvene i Venezuela stiger fortsat
Kvinde død i drukneulykke ved Fanø
Cyklist i kritisk tilstand efter at have krydset åben bro
Varmen lukker Eiffeltårnet ekstraordinært tidligt
32 mistænkt for at starte naturbrande i Frankrig
15 har mistet livet i en speedbådulykke i Vietnam
Britisk politi løslader 26-årig i sag om dræbt politiker
Pølser solgt i Fleggaard tilbagekaldes efter fund af metalstykker
Nyt fra ing.dk
1904: Pendulpropeller er mere effektiv end skibsskruen, mener opfinder
Du kommer til at gabe af denne artikel - det er kun godt
Spørg Fagfolket: Hvorfor taber mænd mere hår end kvinder?
Sådan blev open source hverdag for 16.000 ansatte i Østrigs militær: »Vi skal fungere, når intet andet gør«
Skibe sejler rundt med Windows XP: Hackere kan styre ballasttanke og få dem til at kæntre
Se, om du bliver ramt: Disse 14 elbilmærker kører rundt med en alvorlig fejl
Martin indhenter fortidens drabsmænd med ny DNA-teknik
Rusland tager kampen op mod SpaceX: Kamikazedroner jammes med kraftfulde radiobølger
Eksplosion udløste kaskade af fejl: Energinet frygter gentagelse af dominoeffekt
Teknisk fix skal løse køkaos i lufthavn ...efter sommeren
Væsentlige mangler på it-sikkerheden hos Nets: Finanstilsynet udtaler kritik og udsteder flere påbud
Drøm om solceller blev til et mareridt: Populært museum-byggeri måtte lukke efter ingeniører kom på besøg
Eksperter er bekymrede: Farligt stof fundet i alle prøver fra gravide danske kvinder
Klimaforandringernes skove: Farvel til bøgen og goddag til ægte kastanje
EU arbejder på omfattende energiplan: Halvering af olieforbrug, krav til datacentre og lav moms på varmepumper
Nu skal borgeres sundhedsdata bruges i nyt pilotprojekt med AI
Vragdele fra nedstyrtet Boeing 737 dukker op: »Alt, vi kan gøre, er at bede om et mirakel«
Løkke vil have USA til at rydde op efter militærbaser i Grønland
Ekspert dumper akutplan for elnet: Træk den tilbage. Det er gået alt for stærkt
Mytedræber: Ubrugelig AI-videnskab oversvømmer tidsskrifter – men problemet er dybere begravet
Har du mistet overblikket? Her er ‘larven fra helvede’ fundet i Danmark
Prisen for at være først: Nu skal svensk stålværk mestre teknologien bag »næsten nul-stål«
Vil reducere ladekøer: Belønner bilister, der kører videre med batteriet på 80 procent opladet
Techbosserne sagde, at AI redder klimaet: Nu vil datacenter-lobby have EU til at droppe klimamål
Få minutter efter nødkald forsvandt Boeing 737: »Vi beder for vores kolleger«
Eksperter: Elnettet har masser af plads til nye datacentre og vindmøller - vi udnytter det bare forkert
I Tyskland bruger de droner og gasbrændere: Sådan jagter nabolande 'larven fra helvede'
Spørg Fagfolket: Findes der biler og både, som ikke beskytter mod lyn?
Trump-sejr i højesteret presser dataaftale med EU: Nu foreslås central GDPR-regel ændret
AI skal bekæmpe AI-kaos i kommuner: Ekspert er skeptisk
Svenske Neo4J: Vi har en Palantir-erstatning – uden kill switch
Ørsted advarer mod byggeriet af Microsofts datacenter: Olieledning løber gennem området
De arbejder 200 timer i streg, bygger biler og henter øl: Nu får de hud og kan læse følelser
Ingeniører topper igen liste over mest søgte uddannelse: Men på et område er IDA bekymrede
Vicevært omkom, da altanværn rev sig løs: Se billeder af konstruktionen
Få overblikket: Snubletråde og benspænd i planen, som skal redde Danmarks elnet
Dansk forsvarsvirksomhed afsløret i »risikabel« teknologi-eksport til Kina: »Rummer et oplagt potentiale for kinesisk militær«
Reddet på målstregen: Skolers alternativ til big tech får livline men er stadig under pres
Opinion: Danske virksomheder skal forholde sig til ubekvem sandhed om digital suverænitet
1961: Lundtoftebyggeriet skrider rask fremad
Nyt kort: Her ligger verdens 448.000 ton atomaffald
Mens Danmark sætter datacentre bagerst i køen, vælger Irland en anden vej
»Jeg griner lidt af det, når jeg bliver hacket«
400 meter er udført: Det skal blive til verdens højeste bygning
Spørg Fagfolket: Udvikler mennesket sig med forskellige hastigheder?
Hvilken generation er de værste klimasyndere? Babyboomerne eller deres børnebørn?
Her øver de sig på fremtidens krig: Bygger droner af træ
Kirurger spotter skjult kræft med nyt stof: »En kæmpe gevinst og gamechanger«
Send dine billeder til os: Ser du marker pløjet helt ud til vandløbene?
Glohedt jobmarked køler en smule af: Jobløshed rammer især én slags ingeniører