ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Computer
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Projektor og PC - indstillinger?
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 479
Sidste:
PTRasmussen
Statistik
Total antal indlæg: 16022
Total antal emner: 1415
Flest online idag: 28
Flest på samme tid: 2687
(03, April 2026 - 11:51)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 26
I alt: 26
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Projektor og PC - indstillinger? (Læst 15670 gange)
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Projektor og PC - indstillinger?
«
Dato:
06, April 2016 - 14:20 »
Jeg er jævnligt til arrangementer, hvor jeg skal benytte en projektor til et powerpointshow, og det er jo altid spændende at slutte tingene sammen og afvente, at det rette skærmbillede kommer frem.
Det er efterhånden længe siden det var et virkeligt problem at få PCen til at sende signalet videre og projektoren til at anerkende, at der kommer signal - men startoplevelsen bliver alligevel ret forskellig.
Der hvor jeg kommer mest og medbringer min egen ASUS, som har bred skærm og en pænt stor skærmopløsning, der overgår projektorens, starter jeg op til et meget rodet skærmbillede.
Mit normale skrivebord har ret mange ikoner, omhyggeligt sorteret i grupper og anbragt langs kanterne omkring mit baggrundsbillede (som jeg af samme grund har udstyret med en meget bred ensfarvet kant). Men i samme øjeblik computeren registrerer en projektor, bliver alle ikoner rodet sammen i standard-M$-opsætning: start i øverste venstre hjørne, i tilfældig rækkefølge - og inden for det område, projektorens skærmopløsning omfatter. Så det tager mig et stykke tid at finde det skrivebordsikon, jeg altid omhyggeligt har lagt på hjemmefra med det aktuelle ppt-show.
Når jeg så kommer hjem, skal jeg manuelt flytte alle ikoner på plads (øvrige skærmindstillinger er intakte).
Spørgsmål 1: Kan jeg gemme mit skrivebord et sted, så det kan genoprettes med et par klik? (Jeg bruger Windows 10)
For ikke så længe siden kom jeg til et lokale med fast projektor og HDMI-kabel. Der fik jeg ikke samme oplevelse - skrivebordet overlevede fremvisningen.
Spørgsmål 2: Kan dette skyldes, at jeg brugte HDMI og ikke VGA? Min ovenfor beskrevne oplevelse har været med VGA-tilslutning. Eller er det en egenskab ved stedets ret nye projektor, at den ikke roder hovedskærmen?
Den mest spøjse oplevelse, jeg har haft, var en projektor, der alene viste mit baggrundsbillede, men ikke et eneste skrivebordsikon, skønt de på hovedskærmen stod der som normalt. Det forvirrede mig, indtil den lokale vært bad mig starte min powerpoint - og i samme øjeblik jeg slog den over på diashow, kom showet på skærmen og virkede helt normalt.
Ganske klart en projektoregenskab og egentlig ret smart (jeg har set mange foredragsholderes hundebilleder og uvedkommende projekter, mens de søger efter det rette link) - men betyder det mon, at projektoren KUN kan vise powerpoint? Jeg har af og til brugt pdf-sider som forlæg! Har nogen her erfaringer med en sådan projektor?
Til sidst: jeg var fornylig i et lokale med en fastmonteret projektor, som ikke kunne håndtere min bredformatskærm. Alle mennesker på mine fotos var ekstremt slanke - indtil jeg måtte bide i det sure øble og indstille hovedskærmen til 800*600. Det så helt tosset ud der, men på lærredet var personerne nu normale. Bestemt ikke smart!
Logget
Mvh. Morten Jødal
PJB
Senior
Indlæg: 151
Sv: Projektor og PC - indstillinger?
«
Svar #1 Dato:
06, April 2016 - 19:45 »
Jamen, du selv givet svaret: skærm opløsning
En projektor er jo bare en alternativ skærm. Hvis din opsætning ikke passer til skærmen, får du problemer.
At Windows syntes at det er "smart" at reorganisere alle iconer er selvfølgelig trist, men måske ikke helt dumt: de skulle jo gerne være synlige.
Logget
PJB
Senior
Indlæg: 151
Sv: Projektor og PC - indstillinger?
«
Svar #2 Dato:
06, April 2016 - 19:49 »
En løsning kunne være, at du oprettede en bruger, kun til præsentations formål.
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Projektor og PC - indstillinger?
«
Svar #3 Dato:
06, April 2016 - 23:34 »
Citat fra: PJB efter 06, April 2016 - 19:45
Jamen, du selv givet svaret: skærm opløsning
Måske skrev jeg for langt, men hvis du læser hele mit indlæg, ser du at det ikke er hele forklaringen.
Tak for dit fif med at oprette en ekstra bruger til præsentationer. Det lyder som en god ide.
Og ja, jeg kan godt se ideen i at flytte alle ikoner inden for skærmen, det er bare træls bagefter!
Men det problem kunne dit fif løse.
Hvad jeg har oplevet er følgende FIRE forskellige ting, når jeg sætter en projektor til:
1. Normalt får jeg bare den rodede skærm, men ingen problemer med højde-bredde ratio. Måske opfatter enten computeren eller projektoren den ekstra bredde som et sidepanel?
2. I et tilfælde måtte jeg justere skærmen til 4:3 ratio, før det projicerede billede så korrekt ud (det så helt forrykt ud på min egen skærm)
3. I et enkelt tilfælde blev skærmbilledet rodet på projektionsskærmen, men var normalt igen bagefter, da jeg havde slukket for projektoren. Det var den gang, da jeg kunne bruge hdmi-kabel i stedet for VGA - har det mon noget at sige?
4. En anden særlig oplevelse var, at projektoren kun viste min skærmbaggrund (men ingen ikoner) - samt powerpoint, når jeg havde startet diashow (men ikke i redigeringstilstand).
Du vil se, at især punkt 3 og 4 er uforeneligt med "bare en ekstra skærm"! Hvortil kommer at alle projektorer til privat brug har lavere skærmopløsning, end det nu om dage er normalt på en PC - men godt kan finde ud af at omsætte billedopløsningen, så hele skærmbilledet projiceres op.
Jeg ville gerne høre, om nogen her havde enten erfaring med eller tekniske forklaringer på de forskellige fænomener?
Samt om det er muligt at gemme sit skrivebord, inklusive ikonopsætning, så det "rigtige" kan findes frem igen efter præsentationen (alternativ til en ekstra bruger).
Logget
Mvh. Morten Jødal
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Projektor og PC - indstillinger?
«
Svar #4 Dato:
08, April 2016 - 00:06 »
Tilføjelse:
Jeg har igen brugt projektor her til aften. Denne gang skulle mødet fortsætte med et punkt, hvor den ikke skulle bruges, så jeg slukkede og trak VGA-stikket ud. Ffor første gang så jeg direkte på computerskærmen imens. Den skiftede opløsning, da stikket blev trukket. Endnu et bevis på, at der er tovejskommunikation mellem computer og projektor. Men detaljerne kender jeg fortsat ikke.
Logget
Mvh. Morten Jødal
Poulsen
Debattør
Indlæg: 32
Sv: Projektor og PC - indstillinger?
«
Svar #5 Dato:
08, April 2016 - 08:34 »
Hej Morten,
hvis du duplikerer din PCs skærm til projektoren (samme billede på begge) må begge "skærme" nødvendigvis indrette sig efter mindste fællesnævner - som typisk er projektoren - og derfor møblere om på skrivebordet.
Vælger du istedet under skærmindstillinger (højreklik på baggrund) vælger "Extend desktop" med din PC skærm som primær monitor, kan enhederne blive drevet med forskellig opløsning. Du vil så have din PC skærm som normalt og den sekundære monitor (projektoren) vil kun vise baggrund.
Dette fungerer især godt med PowerPoint, hvor man under Diassshow kan vælge "Præsentationsvisning". Du vil så have et billede på din egen skærm med visning af slide i mindre format, men samtidigt kunne se eventuelle noter du har tilføjet. Projektoren vil til gengæld samtidigt vise samme slide i fuld størrelse.
Dine slides kan dog stadig nogle gange se "mærkelige" ud, hvis projektorens "aspect ratio" ligger langt fra den der blev anvendt ved udvikling af sliden.
Med venlig hilsen
Stig
(som beklager det blandede sprogvalg i ovenstående
)
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Projektor og PC - indstillinger?
«
Svar #6 Dato:
08, April 2016 - 08:52 »
Super!
Et meget brugbart råd - tak!
Logget
Mvh. Morten Jødal
Mikker
Senior
Indlæg: 155
Sv: Projektor og PC - indstillinger?
«
Svar #7 Dato:
23, April 2016 - 22:54 »
Du kan også prøve programmet Fences, jeg tror du har 30 dage gratis og derefter koster det et lavt engangsbeløb. Jeg ved dog ikke om det løser dit problem.
Logget
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Computer
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Projektor og PC - indstillinger?
Seneste Debatindlæg
Lader 'Europa 26.000 menn...
af
jj-
[29, Juni 2026 - 20:10]
Undskyldning for og imod
af
jj-
[21, Juni 2026 - 20:00]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[14, Juni 2026 - 10:04]
Supersygehus i Aalborg
af
jj-
[28, Maj 2026 - 19:42]
Nitrit i drikkevand.
af
jj-
[08, Maj 2026 - 19:46]
Undgå kollisioner med tog
af
jj-
[02, Maj 2026 - 20:17]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[22, April 2026 - 20:14]
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Google ads:
DR-Nyheder
Nvidia endte med at tage førstepladsen fra Apple i sidste sekund
Trump kritiserer Canada op til VM-finale
Flere dræbt i angreb i Gaza
Rolling Stones bliver nummer ét i Storbritannien og rammer The Beatles-niveau
Indbrudstyve stjal pengeskab og bolsjer fra sommerland
Mexico udsender tsunamivarsel efter jordskælv
Apple tilbage på toppen som verdens mest værdifulde selskab efter børsåbning
På søndag indvier Norge nyt mindested for Utøya-ofre
Tysker fængslet for affyring af panserværnsraket mod familie i Glostrup
Københavns Lufthavn forventer travleste dag nogensinde på søndag
Scandlines: Årets travleste dag med færge ventes i morgen
Nigeria evakuerer 1.490 borgere fra Sydafrika
Danske Bank tjente 6,2 milliarder kroner i andet kvartal
Unge drømmer om flere børn, end de får, viser undersøgelse
Foreløbigt to omkommet i oversvømmelser i Texas
Dødstal nærmer sig 4.900 mennesker i Venezuela
DSB kører med færre regionaltog på Sjælland
England forbyder energidrikke med højt koffeinindhold til unge
Trump-ansat sendt på orlov for at oddse på præsidentens taler
Knap 100 grønlandske kvinder har søgt om erstatning i spiralsag
Nyt fra ing.dk
Altanekspert er rystet over billeder: »Skræmmende« at skruer er ædt fuldstændig op
Iran-krigen truer igen økonomien: Der mangler ikke olie – men de europæiske lagre er i bund
Vibrationer i dit kranie kan blive dit nye password
Skruer i nedstyrtet altan var korroderet væk: Advarer om stor risiko for andre altaner
Teknologier til at slukke brande vælter frem: Vi har spurgt dansk brandchef, om de virker
Svensk asfalt med 'skov-rester' erstatter fossilt bitumen
Modellen forudsiger, om du kan gå i vandet. Nogle gange tager den fejl
Kontroversiel klimaforsker Henrik Svensmark fyret fra DTU
Tre vilde benspænd: Usædvanlig rummission skal gribe og redde vigtig satellit
Fik hård kritik efter togkaos: Nu har Banedanmark fået en ny idé
Nej tak til datacentre: New York indfører særligt forbud
Én faktor kan udfordre »verdensklasse idé« om europæisk missilforsvar, mener ekspert
Blogindlæg: Skal AI være med til at uddanne fremtidens professionelle?
Nedlagt tysk atomkraftværk får ny opgave: Skal producere el ud af laserfusion
Efter afsløring af vandløbs-skandaler: »Det kalder på en række spørgsmål til ministeren på første arbejdsdag«
Vil forhindre nyt dronekaos: Alle flyvninger skal registreres i en app, mener DI
Fynsk milliardfirma sælger komponenter i Rusland: Nu vil de ud - men det er svært
»Inhabil« medarbejder forsvandt sporløst fra whistleblowerportal: »Med min erfaring er der foregået datamanipulation«
EU kræver kameraer i nye biler: Men kritikere advarer om teknologiens bagsider
Volkswagens fald kan mærkes på Fyn: Nu er fokus på to industrier, der brager frem
Passagerer sad indespærret i timevis: Intern rapport afslører fejl i de afgørende timer under togkaos
Borgmester i Thisted efter vandløbs-skandaler: »Ikke vores skyld, at nogen vælger at bryde loven«
Derfor stiger risikoen for vandmangel - især i hovedstaden
Kina kan fange mere end fisk: Kæmpe-raket ‘landet’ med net og krog
Skat politianmelder whistleblower: »En ulovlig og grov repressalie«
Store problemer med bilers SOS-knapper: Langt de fleste eCall-alarmer er falske
Whistleblowersag i Skat blev syltet: Eksperter rystede over »klokkeklar inhabilitet«
1904: Pendulpropeller er mere effektiv end skibsskruen, mener opfinder
Du kommer til at gabe af denne artikel - det er kun godt
Spørg Fagfolket: Hvorfor taber mænd mere hår end kvinder?
Sådan blev open source hverdag for 16.000 ansatte i Østrigs militær: »Vi skal fungere, når intet andet gør«
Skibe sejler rundt med Windows XP: Hackere kan styre ballasttanke og få dem til at kæntre
Se, om du bliver ramt: Disse 14 elbilmærker kører rundt med en alvorlig fejl
Martin indhenter fortidens drabsmænd med ny DNA-teknik
Rusland tager kampen op mod SpaceX: Kamikazedroner jammes med kraftfulde radiobølger
Eksplosion udløste kaskade af fejl: Energinet frygter gentagelse af dominoeffekt
Teknisk fix skal løse køkaos i lufthavn ...efter sommeren
Væsentlige mangler på it-sikkerheden hos Nets: Finanstilsynet udtaler kritik og udsteder flere påbud
Drøm om solceller blev til et mareridt: Populært museum-byggeri måtte lukke efter ingeniører kom på besøg
Eksperter er bekymrede: Farligt stof fundet i alle prøver fra gravide danske kvinder
Klimaforandringernes skove: Farvel til bøgen og goddag til ægte kastanje
EU arbejder på omfattende energiplan: Halvering af olieforbrug, krav til datacentre og lav moms på varmepumper
Nu skal borgeres sundhedsdata bruges i nyt pilotprojekt med AI
Vragdele fra nedstyrtet Boeing 737 dukker op: »Alt, vi kan gøre, er at bede om et mirakel«
Løkke vil have USA til at rydde op efter militærbaser i Grønland
Ekspert dumper akutplan for elnet: Træk den tilbage. Det er gået alt for stærkt
Mytedræber: Ubrugelig AI-videnskab oversvømmer tidsskrifter – men problemet er dybere begravet
Har du mistet overblikket? Her er ‘larven fra helvede’ fundet i Danmark
Prisen for at være først: Nu skal svensk stålværk mestre teknologien bag »næsten nul-stål«
Vil reducere ladekøer: Belønner bilister, der kører videre med batteriet på 80 procent opladet