ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Alt det andet, diverse
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
oplysning til alle om et godt køb
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 663
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16013
Total antal emner: 1402
Flest online idag: 81
Flest på samme tid: 843
(07, Oktober 2025 - 05:34)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 40
I alt: 40
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: oplysning til alle om et godt køb (Læst 16609 gange)
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
oplysning til alle om et godt køb
«
Dato:
30, Januar 2008 - 20:32 »
FONA har i denne uge tilbud på et Samsung S630 Digitalkamera til 599 kr.
Jeg her lige købt to, og min afprøvning af dem viser, at de to kameraer nok vil være de bedste snapshot kamerakøb, jeg kommer til at gøre i mit liv.
De er godt nok kun på 6MP, men det rækker jo til alle almindelige billeder op til størrelse A2.
Jeg sagde til min kone, at det var et godt tilbud og at jeg ville købe et som redningsbælte ,for mit noget større 8MP Samsung kamera, hvis der skulle ske det noget. Min kone kender billedkvaliteten af mine billeder og bestilte også et til sig selv, da hun nu også ville være digital.
Jeg sidder og afprøver det og sammenligner med de billeder som jeg tager samtidigt, med mit større kamera.
Det er mindst lige så godt til en trediedel af prisen af mit andet kamera
Det kan det hele også det manuelle. Og blitzen er fortræffelig, men rent faktisk behøver man ikke blitzen ,hvis det er et billede uden bevægelse og der er en 60 watt pære i en arkitektlampe i værelset.
Mit uomgåelige krav til et kamera er at det anvender standard AA batterier og SD kort og at kameraet "taler Dansk".
Det gør dette til fulde
Hvis man ikke selv vil unde sig et, så nærmer konfirmand tiden sig.
Kameraet kan købes på nettet for 800-1100Kr og hos FONA til 600kr.
Der medfølger ikke et SD kort
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Kusco
Senior
Indlæg: 533
Sv: oplysning til alle om et godt køb
«
Svar #1 Dato:
30, Januar 2008 - 23:02 »
Er det ikke Pöetch effekten vi ser her ?
Man skal absolut derind fordi nogen mener det er billigt og der er
meget
af det.
Så køber vi 40kg slik 4 kasser øl. Hjemme ville vi aldrig have gjort men når man nu sparer så meget ...
Logget
Bent Andersen
Gæst
Sv: oplysning til alle om et godt køb
«
Svar #2 Dato:
31, Januar 2008 - 09:06 »
Bjarke, du skal ikke være ked af de "kun" 6 Mpixel. Ved højere pixelantal bliver sensorelementerne så små at kvaliteten daler. Endnu et eksempel på ligegyldig "blær"-effekt som kan omsættes til letforståelig marketing: "jo flere pixels jo bedre".
Interessant link:
http://6mpixel.org/en/
MvH,
Bent.
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: oplysning til alle om et godt køb
«
Svar #3 Dato:
31, Januar 2008 - 17:23 »
Jeg er er ikke ked af det. Ikke det mindste. Men det er sandt at overforbrug bliver sjældent rig af. Men hvis man var på nippet til at forære fotohandleren 2 eller flere tusinde kroner, fordi man stod og manglede et kamera, så er dette kamera et godt tilbud.
Min bror derimod er blevet ked af det. Han sidder her og sammenligner det med sit IXUS SD 850 IS (også 7mp til 2600 kr), der ikke er ret meget bedre hvis det i det hele taget er det..
Samsungen er mere lystærk 2.8- 4.8 mod Ixus 2.8-5.8. Ixus´en har dog 4xzoom mod samsungens 3x
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: oplysning til alle om et godt køb
«
Svar #4 Dato:
31, Januar 2008 - 22:19 »
Samsung er da ikke mere lysstærk. De er begge f/2,8 med den korte brændvidde og har derfor lige lysstærk optik. At den så falder med længere zomm er kun en naturlig konsekvens af geometrien.
Men det er dog interessant hvad du skriver . Har du også brøvet at sammenligne vigtige ting, som
automatisk fokusering under svære forhold.
god og præcis optisk søger ( den eksisterer ikke i mange digitalapparater).
korrekt ekponering i modlys.
Hvad som helst kan jo fotografere i solskin, og medlys.
Logget
Jørgen Harbst
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: oplysning til alle om et godt køb
«
Svar #5 Dato:
31, Januar 2008 - 22:46 »
Du har ret Harbst, i medlys kan alle kameraer tage gode billeder.
Dette kamera tager også gode billeder i rum med stuebelysning, uden blitz og i bælgmørke med blitz. Jeg kan manuelt stille tid( 1/1500 til 8sek) og blænde( 2 positioner), ISO 80 til 400
Jeg kan fotografere min fladskærm og læse teksten jeg skriver her tydeligt, selv om jeg har rettet min arkitektlampe med 60Watt pære mod kameraet i position hvilende på toppen af fladskærmen. Afstand 60 cm
Jeg er nu mest interesseret i billeder, taget under dårlige lysforhold. Mørke rum og maskiner. Apparatet vil blive anvendt som dokumetations apparat og familiekamera. Altså hovedsagligt til snapshots. Jeg bliver aldrig pressefotograf
Du kan se data her
http://www.edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=380934
Jeg har købt kameraet hos FONA i Slotsarkaderne
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: oplysning til alle om et godt køb
«
Svar #6 Dato:
22, Februar 2008 - 16:24 »
Mit gamle ville ikke mere.
Men efter nogle tusinder af optagelser er det vel ok? Død er den, men kan bruges til webcam da der er stadig lidt sovs i den med ekstern strøm.
Jeg fandt gode råd her på siden. Da jeg ønsker kun en billig "SMIL-DU_ER_PÅ" dims, var det et godt alternativ til det "rigtige"
S630 til 599.- var sagen. SUK...........!! Med helt nye batterier fra Duracell kunne den tage 10-15 billeder. ! Nyt på, det bliver dyrt og smil-le til den. !
Jeg er altid meget mistænksom når "noget kan alt", men her blev jeg skuffet over mig selv. Jeg købte de nyeste SaNyo 2700 celler opladelige, og fra 10 til ca 200 billeder med blitz er der en forskel.
Et billede kan printes ud i plakatstørrelse hvis man gider og klistre det sammen af A4 ark.
Men det vi kalder OPTIK er noget der nærmest prøver og falde ud af S630. Som en slatten Tisseman er objektivet på S630. Der er EKSTREMT meget slør i det . !
Mon det er deres anti rystelse fidus.?
Der medfølger 100 siders manual som kan læses før man tager et billede.
Men kan i gøre det bedre for 599.- ?
Marek.
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: oplysning til alle om et godt køb
«
Svar #7 Dato:
22, Februar 2008 - 20:34 »
Det var din kommentar om apparatet Marek. Hvordan bliver billederne?
Køb et Canon og eller Olympus hvis du kan finde et til samme pris og du vil opleve at linse teleskopet opfører sig på præcis samme måde.
Jeg har ixus, olympus og sony stående i mit museum...og der bliver de stående. For selv om der er fotografer der kan lave gode billeder med en tændstikæske med et nålehulskamera, så kommer jeg aldrig til at tilhøre den skare.
Jeg skrev ikke at dette kamera kunne flyve overlyds....
, men at det i forhold til prisen var et rigtigt godt kamera sammelignet med de andre snapshotskameraer der er på markedet til den tre eller firdobbelte pris. Jeg har i hert tilfælde ikke noget at klandre mit apparat for.
Alle digital apparater er batterislugere så NiMh akkuer med mindst 2500 mAh er et must
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: oplysning til alle om et godt køb
«
Svar #8 Dato:
23, Februar 2008 - 14:05 »
B Mønnike skrev ;
"Jeg skrev ikke at dette kamera kunne flyve overlyds.... "
vrøvl Bjarke ;
Efter de første frustrationer over antal billeder med Duracell, og ombytning hos Fona, er der stadig en slatten agurk af lince i den, men som manden i Fona sagde; "Man betaler for det man få" naturlighvis med foragt overfor mig. Jeg hader sælger og derfor beholdt min nye camera.
Bjarke; Jeg kan ikke vurdere S630, da jeg ikke har noget erfaring, men jeg har en mening.
Bjarke; S630 laver billeder der er unaturlige. Jeg har stadig ikke læst manualen igennem, men S630 er for flink til og bruge blitz. Det giver voldsom overbelysning ved optagelser indendørs , der giver meget mere detaljeret billede af det der ikke ses normalt. Her i huset giver det det problem at støv og æderkopper spind der ikke ses normalt kommer med på billeder.
Andet er dens autofokus. På "AUTO" virker det ustabilt, men ved skift til "Scene" kører fokus konstant og meget bedre resultat. Men det slider vel volsomt på teknikken?
Billeder:? "Skide godt Egon" Intet og klage over.
Nu da kameraet har alle de mulligheder i forvejen, mener jeg at der mangler et tekstbehandlings program og tastatur og internetforbindelse.
Med 1Gm kort er plads til ca. 2700 billeder af 1 Mpix og med 2,7A ni-mh virker det bare.
Bedømmelse;
Efter jeg har købt den 10%.
:'(
Efter SaNyo 80 %.
I dag 110 %
I morgen ??
Hvis jeg læser manualen bliver det sku til et rigtig godt køb.!
Marek.
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: oplysning til alle om et godt køb
«
Svar #9 Dato:
23, Februar 2008 - 17:41 »
Ja manuallæsning er nye produkters bagdel.
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Alt det andet, diverse
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
oplysning til alle om et godt køb
Seneste Debatindlæg
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, August 2025 - 19:22]
Hovedpine.
af
jj-
[28, Juli 2025 - 20:10]
Kvantecomputer
af
jj-
[18, Juli 2025 - 20:12]
Carbon Capture fejlslutni...
af
jj-
[15, Juli 2025 - 19:59]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[17, April 2025 - 07:31]
Google ads:
DR-Nyheder
Pizza Hut går konkurs og lukker 13 danske restauranter
Skatteregning kan være på vej til 68 folketingspolitikere
Ringkøbing-Skjern får sin tredje borgmester på en uge
Længe ventet serie skaber Netflix-nedbrud
Frankrig vil indføre ny frivillig militærtjeneste
Curlinglandsholdet misser EM-semifinalen
Kemistuderende dømt for planlægning af terrorangreb på Eurovision
Støtteperson dømt for seksuelle overgreb på dreng med handicap
Landsret blåstempler fredning af Stevns Klint
Odense Universitetshospital nedlægger 250 stillinger i 2026
Otte mænd får livstid efter eksplosion på Krim-bro
Irske Kneecap gæster igen Roskilde Festival
Populær sladder-podcast rykker fra Podimo til Radio IIII
Kvinde er død i hajangreb i Australien
Sydkorea har for første gang indført sanktioner mod online-svindel
Danske Terma køber virksomhed med speciale i droneforsvar
Dødstal fra brand i Hongkong opjusteres til 55
Mere end 30 døde efter jordskred og oversvømmelser i Sri Lanka
Danmark møder mægtige Spanien i VM-kvalifikationen uden landsholdets største profiler
Passagertallet for Hovedstadens Letbane overstiger forventningen
Nyt fra ing.dk
Minister erkender »kæmpe svigt« i indsats mod forurening fra FMC Cheminova: Lover ny miljøgodkendelse er klar inden nytår
Grøn fiasko: Trods danskernes sortering under køkkenvasken brændes tonsvis af madaffald af
Dansk månemission et skridt nærmere: Skal fotografere landingsområder
»Alle værst tænkelige scenarier kombineret«: Eksperter om Hongkong-brandens årsager
Tre anholdte i Hongkong står bag brand, mener politiet: De har »handlet groft uagtsomt«
Firkantet rat og steer-by-wire: Peugeot på vej med teknologisk opgradering
Udleder for meget CO2: Fra næste år skal dansk pant indsamles på el
Derfor bidrager vores firma til Ruslands økonomi: Læs den danske direktørs forklaring
Er du i sikkerhed? Eller kan AI knække din adgangskode på få sekunder?
Leder: Ministerens kritik af sygehusbyggerier er gennemskuelig teatertorden: Budgetter vil skride igen
Dyk ned i tallene: Elbiler vælter frem i Europa, men ikke overalt
EU-lande nikker ja til Chatkontrol: En lille gulerod og en stor pisk
Danskernes skattepenge går tabt i luften: Metan fosser ud af danske biogasanlæg
Otte boligblokke står i flammer i Hongkong: Flere er omkommet
Politiets egen rådgiver og Datatilsynet er enige: Der mangler lovhjemmel til ansigtsgenkendelse
Europas rumagentur trækker mod militære opgaver
Solcelleboom presser elnet i hele verden: Solrigt kæmpeland ruller ukonventionelt indgreb ud
Fem kraftvarmeselskaber får bøde i kartelsag om el-reservekapacitet
Europa dropper amerikansk cloud
Umulige adgangsforhold på trapper og i elevatorer hæmmer redning ved hjertestop: Minister griber ind
Elbiler vælter ud – men ladestandere samler støv uden strøm
Læg spaden og stop rendegraveren: Succes med mindre radikal naturgenopretning i Gribskov
Upload dit pas for at komme på Facebook? Aldersgrænse kan styrke tech-giganternes datahøst
Europas stormagter skifter fokus fra nyt kampfly til helt anden teknologi
Opinion: Klimatopmødet: Tredobling af finansiering til tilpasning blev det mest markante resultat – udfasning af fossil energi blev blokeret
Klimamødet var en fuser: Men 90 lande har faktisk tændt det grønne lys
Ekspert: Letbaner er farlige og forældede – »uforståeligt, at man vender tilbage til så forældede trafikløsninger«
Sweco skærper fokus på projektledelse: »Ikke blot en værktøjskasse, men en faglig disciplin«
15-årigt vidunderbarn får ph.d. i kvantefysik: Drømmen er at skabe ‘supermennesker’
Kaptajn slog broalarmen fra og tog nøglen med sig – så faldt styrmanden i søvn på broen
Mens Trump krævede Grønland, åbnede Danmark sit telenet for amerikansk AI
Forsikringsbranche efterlyser ny vægtning mellem natur- og kystbeskyttelse: »Arter vil uddø alene på grund af vandstand«
Stop med at bruge ordet klimasikring – når virkeligheden er, at man kun kan klimatilpasse
Udskældt skovtype kan nogle gange være det bedste valg for vores gispende vandmiljø
Togrejser er '30 gange dyrere end bilen': »Vi har ikke råd til dem,« lyder det fra bramfri departementschef
Her er danskernes ’værste naboer’: Tre energianlæg er på listen
Hummelgaard brygger på Chatkontrol Light i kulissen
Havet kan rumme gigantiske mængder grøn energi: Men forskere er skeptiske
Nyeste version af Starship skadet under første test
Brintkedel eller varmepumpe? Her er den klart billigste af de to klimateknologier
Forsvaret vidste alt om trådene til Putins krigsøkonomi - alligevel indgik de kæmpekontrakt
Menneskerobotter ruller af samlebåndene: Tre ting spænder ben for dem
Harvard-professor om interstellart objekt: »Vi har brug for et wake-up call«
1996: Kunstig køling var et gennembrud for Carlsberg
Sådan bygger man sin egen elracerbil
AI knækker populær Turing-test: Internettets sidste forsvar sat skatmat mod bottrafik
Mere motorkraft på vej: Bezos' monsterraket kan snart måle sig med Musks
Se listen: Her er Danmarks mest attraktive it-arbejdspladser 2025
Synspunkt: Er vi egentlig kommet videre, hr. minister?
»Engang kom beviser og dokumentation i store flyttekasser«: Nu satser advokathuse stort på AI