ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Alt det andet, diverse
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Mit nye digital-kamera: "Film"
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 663
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16013
Total antal emner: 1403
Flest online idag: 139
Flest på samme tid: 876
(10, December 2025 - 09:39)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 10
I alt: 10
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Mit nye digital-kamera: "Film" (Læst 11077 gange)
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Mit nye digital-kamera: "Film"
«
Dato:
25, Februar 2010 - 08:41 »
Dengang, da jeg var ivrig fotograf lavede jeg sort-hvide billeder - der kunne godt smutte en farvefilm i kameraet til fødselsdage og ferier. Og jeg havde udstyr til - og kunne jeg hele processen: lige fra at blande kemikalier til fremkalder og fikser, fremkalde film og papir, samt kronen på værket "højglans"-pressen.
Dengang Sort/hvid = ilford
På et tidspunkt begyndte vi også at lave farvebilleder, men fremkaldelsen af filmen måtte vi overlade til andre.
Og her var favoritten: Kodak Ektachome, som vi købte professionelt, mindst 24 film ad gangen, for så fik vi også test-label med oplysning om farve-korrektion i forbindelse med optagelse.
Film formatet var normalt 24*36 mm, men når vi lavede portrætter brugte vi altid 60*60mm og Hasselblad kamera.
Hoved-filosofien var negativer kan kun tåle 4-6 gange forstørrelse, ellers blev billederne for grynet.
Den eksterne Lysmålers visning, filmens lysfølsomhed - målt i DIN eller ASA/ISO - sammen med kameraets lukkehastighed og objektiv-blænde og deres sammenhænge var begreber som jeg dengang var fuldt fortrolig med og kunne håndtere.
Jeg har købt et SD kort i Brugsen til 80 kr for 4 GB - jeg tror ikke det betyder noget for billederne om SD kortet kommer fra Kingston eller NoName.
Tilbage er spørgsmålene:
Hvor mange pixels er der på et gammelt negativ?
RAW eller JPEG?
God debat
Mikael Boldt
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
carstenl
Debattør
Indlæg: 41
Sv: Mit nye digital-kamera: "Film"
«
Svar #1 Dato:
25, Februar 2010 - 08:56 »
De digitale kameraer er ved at indhente film. Ja på mange områder kan de yde mere. Optikken er formentlig begrænsningen i opløsningen i de fleste optagelser.
Men det gode billede skabes stadig af fotografen, og ikke udstyret.
Jeg fandt lidt om opløsning på wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_versus_film_photography
God fornøjelse med dit nye legetøj.
Logget
Carsten
TommyRump
Senior
Indlæg: 533
Sv: Mit nye digital-kamera: "Film"
«
Svar #2 Dato:
25, Februar 2010 - 10:07 »
Hej Mikael,
Et SD kort fra Brugsen til 80 kr. kan være fint til mange ting, men det er næsten synd at smide det i dit nye kamera. Der er stor hastighedsforskel på de forskellige kort, noget du tydeligt vil kunne mærke hvis du får brug for at skyde mange billeder i serie. Noget andet er at de efterhånden kommer med forskellige features som kan være med til at gøre det lidt lettere at få overført billederne.
Jeg har selv betalt lidt ekstra for et få et godt kort til mit kamera og desuden med den lille finurlige finte at det kan "knækkes" og sættes direkte i en USB port.
http://www.dealhack.com/archives/img/2008/0924/sandisk_8gb_sdhc_card_and_usb.jpg
Andre kort har indbygget trådløs overførsel, så lige så snart du kommer indenfor døren derhjemme kan det overføre billederne direkte til din computer.
MVH Tommy
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Mit nye digital-kamera: "Film"
«
Svar #3 Dato:
25, Februar 2010 - 10:11 »
Hvor mange pixels der er på et 24x36, skal jeg ikke kunne sige eksakt. I mine yngre dage var jeg med til, at udvikle en stor scanner, Eskoscan 2024, til den grafiske branche for Eskofot, der også lavede reprokameraer. Jeg har andel i kamerapatentet (1987)
Denne scanner scannede med en million punkter pr kvadratcentimeter og det det første billede vi fik igennem, var en sorthvid gengivelse af en 24x36 kodachomefilm og motivet var Georg Stage.
Det billede der kom ud af det var forstørret til A4 og var overraskende godt.
Men i en sammenligning med en analog forstørrelse, vandt den analoge.
Det vil den blive ved med. Hvis man tænker på fremstillingen af mini elektronik så ville strømbaner lide meget ved pixelfremtoning
Nu skal man huske at billedet der kom ud var beregnet til at belyse trykplader og var derfor et rasterbillede( raster er de små punkter et avisbillede er opdelt i)
Et 24x36 billede har et areal på 8,64 cm
2
og det omtalte billede var så det forste kommersielle billede på over 8 megapixels.
Mine oplevelse med scanneren gjorde, at jeg fik repekt for øjets og hjernens evner til at opfatte billeder, reagerepå synsindtryk og at kunne huske dem.
Vi blev meget bedre, meget bedre endda. Vi endte op med at kunne klare at lave film til farvetryk.
Der var den lille krølle dengang, at den absolut største harddisk der kunne fås dengang og betjenes af en PC, var placeret i Digitals VAX og denne havde havde en kapacitet på 100mega og den kostede en halv millon kr. Det er sjovt at tænke på at i mit mindste kamera har jeg en hukommelse der er 20 gange større til en pris af 80-90 kr.(SD)
Så vi måtte finde på noget andet. Ved at behandle data fra kameraet løbende og via en lazerplotter fra Linotype kunne vi fremstille billederne direkte. Billederne var ligeså store som trykpladerne 600x800mm til avistryk.
Eskoscannerne er stadig selv om gamle, state of the art scannernes Rolls Royce.Vi skulle lave dem med mindst 7 års levetid. Her 25 år efter kører de endnu.
http://www.alibaba.com/product-free/104666616/PURUP_ESKOFOT_ESKOSCAN_2024S_machine.html
Idag med den nuværende digitale fototeknik og den efterfølgende PC billedbehandling, er de store scannernes arbejdsområde indskrænket til at digitalisere store originaler, hvor linsers fokuserinssvagheder kommer til kort.Til at undgå problemer med pude og tøndefortegninger og skarpheds og belysningsfordelingen over hele hele originalens flade er den stadig linsernes overmand.
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Mit nye digital-kamera: "Film"
«
Svar #4 Dato:
25, Februar 2010 - 10:29 »
De digitale billeder, sorthvid filmene og farvenegariv filmene er så forskellige i deres teknik og begrænsninger at man ikke entydigt kan sammenligne dem i antal pixels.
Generelt er den digitale billedflade mindre, hvad der er til fordel for optikken. Man har heller ikke begrænsningen i forsørrelsesapparatets optik. Korn eksisterer ikke. Men der er "støj" og moire effekt som kan være generende.
Ofte ser man dog at 12 Mpix skulle svare til et 24x 36 mm filmformat.
Min egen fornnemmelse er at at over 1 Mpix er nok til de fleste brugere, som aldrig laver store udsnitsforstørrelser.
Carsten har helt ret i at fotografens evner er langt vigtigere end udstyret.
Logget
Jørgen Harbst
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Mit nye digital-kamera: "Film"
«
Svar #5 Dato:
25, Februar 2010 - 15:28 »
Enig med Carsten og Harbst, dog med den tilføjelse at 2MP efter min mening er det nødvendige pixelantal, fordi det tillader at man beskærer billedet.
Jeg har et 0,85MP kamera. Sony Mavica, hvor man godt kan se hvad billederne forestiller men få er gode.
1MP billeder er udmærkede de svarer jo til et skærmbillede på 1366x768 pixels. Det er bare ikke til at købe apparater med 1MP mere.
Mine 2Minoltaer X20 og X"21 med krøllet optik og 2MP leverede aldeles udmærkede billeder og jeg beklager meget at jeg ikke købte et læs af X 20 der var langt det bedste billedmæssigt, og små og handie. De er slidt op og Minolta er stoppet med kamera fremstilling.
Jeg er stoppet ved 8MP apparater fordi jeg tager mange billeder og de fylder trods alt en del. Dertil er kameraerne i den størrelse relativt billige fordi markedet er ved at være mættet
Jeg har anvendt og anvender kameraerne som dokumentations apparater, af ting jeg møder på min vej og de billeder jeg så får, er mest til glæde for mig selv.
Jeg har ingen ambitioner om at blive Viggo Rivad nr 2
Men jeg lever på, at blinde høns også kan finde guldkorn og dem jeg finder, er jeg da bestemt glad for.
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Mit nye digital-kamera: "Film"
«
Svar #6 Dato:
27, Februar 2010 - 16:05 »
"Mit" første digitalkamera købte jeg for et FDF-distrikt, som udlånte det til kredsene, som ikke selv havde råd til så dyrt udstyr. Det må have været omkring 1998, og vi gav 6000 kr. for kameraet - men så var der også plads til 50 billeder i 2,1 Mpixels opløsning på et hukommelseskort ...
Dette kamera nåede at tage masser af gode billeder, som fungerede upåklageligt ved forstørrelse til 10*15 cm eller (hovedformålet) gengivelse i distriktsaviser m.v.
Jeg har nu et digitalkamera med 8 Mpixels, og fordelen ved dette er, at når jeg ikke får zoomet langt nok ind, kan jeg bare lave et udsnit, som fint kan forstørres op uden synlige "korn".
Men jeg er enig med de forrige i, at hemmeligheden bag gode billeder befinder sig BAG kameraet, ikke i det!
Logget
Mvh. Morten Jødal
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Alt det andet, diverse
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Mit nye digital-kamera: "Film"
Seneste Debatindlæg
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, August 2025 - 19:22]
Hovedpine.
af
jj-
[28, Juli 2025 - 20:10]
Kvantecomputer
af
jj-
[18, Juli 2025 - 20:12]
Carbon Capture fejlslutni...
af
jj-
[15, Juli 2025 - 19:59]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
Google ads:
DR-Nyheder
Frosten gør det besværligt at få de døde i jorden
Influenzasmitten steg kraftigt i løbet af januar
Patienter får erstatning for øjensygdom efter brug af Novo-midler
Mærsk varsler fyringer af op mod 1.000 ansatte
Politi leder fortsat efter drabsdømt på flugt
Kongehuset fejrer dronning Mary med portræt fra sidste år
FN er bekymret for udløb af atomaftale mellem USA og Rusland
DSB aflyser flere tog, før sneen falder
Taiwan: Forholdet til USA er bundsolidt
Vejdirektoratet: Kør efter forholdene
Zelenskyj melder om 55.000 dræbte ukrainske soldater
Rusland erklærer sig fri af aftale om atomvåben med USA
Højesteret siger ja til nye valgdistrikter i Californien, der giver Demokraterne fordel
Trump om immigrations-aktioner: 'Man kan måske bruge en lidt blødere tilgang'
Arbejdsretten: Offentlige overenskomster lever ikke op til EU-regler
Nu kan du igen logge på offentlige digitale løsninger
28-årig mand tiltalt for flere overgreb mod mindreårig
Færre myldretidstog i dele af vinterferien
Kommune opretter ekstra herbergspladser til hjemløse på grund af kulden
Trump efter opkald til Xi Jinping: 'Fremragende telefonsamtale'
Nyt fra ing.dk
Har giftig luft sendt Søværnets skibe i skammekrogen? Tidligere skibschef peger på livsfarligt dilemma
Årsag til månedslang lugt over Amager måske fundet – virksomhed har fået påbud
Dansk it-konsulent hackede sig til detaljer om seksuelle overgreb: Sådan fandt politiet ham
OT-sikkerhedsfirma har set det meste, men sjældent noget så useriøst
Ladestationer udsat for omfattende kabeltyveri: Frostgrader gør det »ekstra kritisk« lige nu
It-chef vil have ministers hjælp: Ét projekt kan løsne Microsofts og Googles jerngreb om kommunerne
Underskriver stor aftale med tyskere: Tre typer ammunition på vej til Danmark
Derfor gik Bornholm i sort … og nej, det var ikke kæmpebatteriet: Direktør kalder forløbet for »stærkt bekymrende«
Trods vilde målinger og klare advarsler: Søværnet udsætter besætninger for ekstrem partikelforurening
16 organisationer i oprør: Vi stækker fjernvarmen selvom vi skal af med olie- og gasfyr
Kina går forrest: Forbyder skjulte dørhåndtag på el- og hybridbiler efter flere dødsulykker
To russiske satellitter kommer tæt på europæiske: Mistænkes for aflytning
Road pricing-udspil fra IDA får hård medfart: »Ikke lavet af økonomer«
Forsvaret får hårdest tænkelige kritik for behandling af fortrolige oplysninger: Her er en af synderne
Microsoft udleverer krypteringskoder til FBI: Nu kommer professor med opråb til danske kunder
Regeringen løber fra løfte: Miljøberedskab på havet vil halte i årevis
De fleste er nøgne eller letpåklædte: Kun tre statuer af kvindelige videnskabsfolk i Danmark
Nasas måneraket er igen utæt: Måtte stoppe nedtælling før tid
GoMore dropper samkørsel: »Ikke nok opbakning til idéen«
Danmarks største batteri har sat stikket i kontakten: Kan holde 200 MWh
Officielt: Aalborg Portland byder på CCS-puljen
Så kom forklaringen på bornholmsk strømafbrydelse: Pilen peger på kæmpebatteri
Tech-dronningens fald: Dansk stjerne-iværksætter indstilles til konkurs-karantæne
De ville være et europæisk alternativ til SpaceX: Nu styrer dansk raket-fabrik mod konkurs
Se listen: Disse 11 danske virksomheder har forældede spildevandstilladelser - i strid med EU-regler
Chromebook-sagen slutter med alvorlig kritik: 51 kommuner skal rette op
Leder: Vi zig-zagger os væk fra Microsoft, Amazon og Google. Det holder ikke!
Onboarding af humanoide robotter i arbejdsstyrken starter nu: »Vi satser virkelig på den her teknologi«
Her er regnestykket: Så meget koster det at smide Google og Microsoft ud af folkeskolen
København mister cykeltronen: Bortvis hurtige to-hjulede fra cykelstien, lyder opfordringen
Kystmissilforsvar og overvågningsskib på vej til Danmark: Nu er deres placering valgt
Hemmelig dansk it-spiller er storeksportør af spionsoftware: Pil peger mod Mellemøsten
Cyberangreb lammede byggefirma i tre døgn: Branchen er bagud på it-sikkerhed
Spørg Fagfolket: Hvornår giver det mening at få en fæcestransplantation?
Tag med til månerne i solsystemet ...og én som slet ikke var der
Kampen mellem robotter og ufaglærte i fabrikkerne raser: Hos Amazon taber den ene part
1915: Et af Europas største isværker lå på Finsensvej
Spørg Fagfolket: Er det sundt at faste?
Internettet fik Nicholas overbevist om, at kvinder selv var skyld i voldtægt – i dag er han glødende feminist
Fantastisk resultat: Ting på størrelse med virus kan godt være to steder på samme tid
Blogindlæg: Roadpricing kan give meget bedre mobilitet.
For få maskiner og for lidt personale: Dao opruster efter 15.000 henvendelser fra vrede kunder
Kinesisk rakettrin på 11 ton styrter ned: Passerer over Danmark
For første gang i Danmark: Antallet af elbiler overhaler dieselbiler
Blogindlæg: ZQ-3 Endnu en kinesisk raketdel på vej ned
‘Den var som et rumskib, der landede i Danmark’: Nu siger vi farvel til Tesla S (og X)
Blogindlæg: Thomas vil putte ætanol fra alger i tanken
Sikkerheden er under angreb i europæiske lufthavne: Det får chef til at skifte strategi
Magnus har løftet motorhjelmen på populær anti-USA-app: Dybt afhængig af amerikansk AI
Leder: Lad os få ryddet op i det elektriske kaos på cykelstien