ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Pillebrændeovn
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 661
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16015
Total antal emner: 1410
Flest online idag: 579
Flest på samme tid: 1263
(30, Marts 2026 - 00:28)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 202
I alt: 202
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
2
3
Forfatter
Emne: Pillebrændeovn (Læst 111037 gange)
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Pillebrændeovn
«
Dato:
15, Januar 2011 - 23:00 »
Jeg går og overvejer at udskifte min brændeovn med en pillebrændeovn til træpiller. Jeg ved dog ikke, hvilken model jeg skal vælge, og de to brændeovnforretninger, jeg har besøgt, har kun haft en enkelt pillebrændeovn i drift, så man kunne se og høre den i brug. Netop lydniveauet er jeg lidt nervøs for.
Hvem har erfaringer med pillebrændovne? Hvem kender gode websites (dansk, engelsk eller tysk), hvor der deles erfaringer?
/Claus
Logget
Claus Wøbbe
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #1 Dato:
16, Januar 2011 - 00:44 »
Claus; Lydniveauet kan du ikke vurdere i forretningen af den simple grund at akustikken er anderledes end hjemme hos dig. Andre menneskers oplevelser er også værdigløse. Antal Db er helt håbløs sammenligning.
Jeg vil foreslår dig og lave en lyd optagelse og afprøver det hos dig selv. Der findes nogle lyd kombinationer som man kan blive idiot af, på trods af lave Db. Ikke mindst det faktum at vi hører og opfatter lyd vidt forskelligt. Jeg har selv måtte lave nogle kedelige erfaringer på den konto.
Nogle lyde kan man overhøre, mens andre bliver man allergisk af.
Jeg har hørt om flere der trætte af pilleovnens støj. Glem ikke at piller også støver meget. Der var på et tidspunkt nogle der var behandlede med olie eller noget paraffin.
Jeg har brændt par tons piller i tidens løb, men og have dem i stuen; NEJ.
Marek.
Logget
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #2 Dato:
16, Januar 2011 - 08:49 »
Tak for indspark, Marek :-)
Helt enig - derfor leder jeg også efter folk med praktisk erfaring med moderne pillebrændeovne. For én som mig, der indtil for en uge siden ikke engang havde berørt en pillebrændeovn, var det dog også rigtig godt at se den i drift i forretningen. Roskilde Pejsecenter med kun min kone og mig som kunder i butikken kan lydmæssigt godt sammenlignes med vores stue, tror jeg .-)
Jeg har også hørt om folk, der klager over støj. Jeg har dog også læst, at pillebrændeovnene har udviklet sig meget over tid, så det typiske støjniveau i dag er meget lavere end for 5 år siden.
Mht. støv, er det også en bekymring hos os. Jeg kan dog forstå, at piller fås i mange kvaliteter, så med den rigtige kvalitet er der ikke meget støv.
Men igen, så er ét salgssnakken i butikken og i brochuren, som jeg ikke har den store tillid til. Noget andet er erfaringer for folk, der har "min" ovn kørende.
Logget
Claus Wøbbe
E. Tranberg
Senior
Indlæg: 1.304
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #3 Dato:
16, Januar 2011 - 10:24 »
Prøv at se hvad træpillerne koster på Sjælland.
Det er nærmere 2,5 end 2 kr/kg, så besparelsen ift. olie er ikke så stor som den var engang.
Typisk betaler man 300 kr. mere per. palle på Sjælland, med mindre man tager et helt lastbilstræk.
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #4 Dato:
16, Januar 2011 - 10:35 »
Foruden støj og andte praktiske ting, skal du overveje økonomien nøje.
Piller af en ordentlig kvalitet er , så vidt jeg ved, kommet godt op i pris. Pillefyrets virkningsgrad kan næppe komme op i nærheden af den man kan få med et olie eller gasfyr.
Jeg tror heller ikke pillefyrets arbejsområde i effekt er så stor.
Det brænder dårligt, hvis man kommer ned i effekt, og det bruger el energi til blæser, og tænding.
fyring med træ er efter min tidligere beregning kun attraktivt hvis man kan skaffe sig affaldstræ eller er andet meget biiligt.
Når visse folk alligevel hævder i praksis at have en stor besparelse ved brændefyring, tror jeg det hænger sammen med at manuel fyring betyder natsænkning og ikke-hjemme sænkning af temperaturen.
Tidligere havde de samme mennesker fuld drøn på hele tiden. De kunne have opnået det samme meget lettere og behageligere med lidt ordentlig automatisk regulering.
Logget
Jørgen Harbst
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #5 Dato:
16, Januar 2011 - 10:59 »
Ja, jeg er også rundt om økonomien i mine overvejelser. Min plan er at køre pillebrændeovnen på forholdsvis høj effekt (og dermed bedst effektivitet) og installere et varmeflytningssystem, så varmen kan udnyttes i "hele" huset.
Logget
Claus Wøbbe
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #6 Dato:
16, Januar 2011 - 12:50 »
Søg på "pilleovn støj" på Google.
Der er en del erfaringer.
Marek.
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #7 Dato:
16, Januar 2011 - 13:07 »
Hvis du med varmeflytningssystem menet nogle af de billigsystemer som tager lidt varm luft højt i rummet og puster det ind i andre rum, så er det helt utilstrækkeligt. Kapaciteten er latterlig lille.
Husk at der også skal returluft til, og at du kun kan flytte varme af betydning, hvis der er meget varmere i det ene rum end det andet.
Logget
Jørgen Harbst
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #8 Dato:
16, Januar 2011 - 13:13 »
Nu er jeg ikke klar over hvad et "billigsystem" er, men jeg forstår det sådan, at du ikke ser den store fidus i varmetransport, og i øvrigt ikke synes om billige systemer!
Nå, men det er en helt anden snak. Jeg kan dog sige, at jeg med varmeflytningssystem mener et system, der kan pumpe (varm) luft fra min pejsestue samt iøvrigt (fugtig) luft fra visse andre rum ud igennem en varmeveksler, hive frisk luft ind udefra, og pumpe luften ind i passende lokaler - stuer, værelser.
Logget
Claus Wøbbe
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #9 Dato:
16, Januar 2011 - 13:43 »
Og hver eneste lille prut samt alle lyde bliver straks fordelt i hele huset
«
Senest Redigeret: 16, Januar 2011 - 13:48 af chrismark
»
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #10 Dato:
16, Januar 2011 - 14:53 »
Den luft som du tager udefra skal du have eftervarmet ellers får du alt for store temperaturdifferncer i huset.
Indblæsningsluften skal nøvendigvis være en del varmere end rumluften i lokalet for at du kan tiløre varme.
Regn med at indblæsningen skal være omkring 35° .
for at opnå det med dit oplæg skal du blæse luft ud med omkring 40° eller mere , hvis varmeveksleren ikke er meget stor.
Inden du kaster dig ud i det skal du i hvertfald dimensioner ingeniørmæssigt. Jeg har set alt for mange dødsyge projekter baseret på håndværkerformodninger og drømmeforestillinger.
Bestem varmeeftekten til hvert rum , og dermed temperatur og luftmængde, der skal tilføres, regn ikke med lufthastigheder over ca. 2m/s i kanalerne. Dermed kan du bestemme kanalstørrelse og lufttemperatur.
Logget
Jørgen Harbst
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #11 Dato:
16, Januar 2011 - 16:04 »
De sidste år jeg boede i mit forrige hus, havde vi installeret et ventilationssystem med varmegenvinding - af mærket Covent.
Erfaringerne med dette var betydeligt bedre end hvad der antydes her i tråden.
Vi oplevede ikke støjgener af betydning - heller ikke med transmisison af "samtalestøj" fra et rum til et andet.
Varmeveksleren i anlægget var af en type med dobbelt magasin - så når en vis luftmængde havde passeret, vendte enheden, og den kolde indgangsluft passerede de nu varme plader på vej ind. Vendeprocessen kunne vi af og til høre som et "klak", når vi lå i vores soveværelse umiddelbart under blæserenheden. Men det var alt.
Suset fra indblæsningsenhederne kunne vi netop høre, hvis vi placerede os umiddelbart under en åbning og der ellers var helt stille. Jeg har ikke haft et måleinstrument på, men er ganske sikker på, at støjniveauet er langt under 30 dB - nærmere 22-23 dB efter min subjektive vurdering.
Som varmespareenhed deler jeg dog harbsts skepsis:
Virkningsgraden er kun ca. 85%
Forbruget kan mærkes på elregningen
- så tilbagebetalingstiden bliver nok ret lang.
Dertil skal der trækkes og isoleres mange kanaler på loftet til udsugning fra køkken og bad - både indblæsning og udsugning til alle øvrige rum, og i den store stue mere end 1 af hver slags.
Er hovedformålet varmeflytning, vil du få mere ud af det ved også kun at etablere udsugning i stuen, kombineret med riste forneden i dørene til øvrige rum; men det er jeg overbevist om, at du vil fortryde på grund af trækgener.
Vores anlæg var godt for indeklimaet - men jeg har ingen fidus til det som spareforanstaltning. Køberen af mit gamle hus er kølemontør og så store muligheder i at udbygge anlægget med køling, så han kunne få billig aircondition om sommeren (jeg ved ikke om han har realiseret ideen). Men selv valgte vi at bygge efter andre principper og fik ikke sat et tilsvarende anlæg op i det nye hus, skønt det selvsagt er væsentligt lettere at montere i et nybyggeri. Elforbruget var det væsentligste argument for ikke at gøre det, men vi har heldigvis også fået godt indeklima uden.
«
Senest Redigeret: 16, Januar 2011 - 16:05 af Morten Jødal
»
Logget
Mvh. Morten Jødal
E. Tranberg
Senior
Indlæg: 1.304
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #12 Dato:
16, Januar 2011 - 16:31 »
Brug pengene på en pilleovn med vand i stedet.
Jeg formoder at du har vandbåren varme i huset i forvejen.
Så undgår du støjen fra varmefordelingsblæseren, røgblæseren støjer stadig, i hvert fald hvis du kører i 80mm røgrør hele vejen til skorstenen.
De kommer masser af strålevarme fra ovnen, selvom fabrikanten skriver noget andet.
Du skulle se på den hos Dansk Vvs-center A/S, Håndværkervej 43, 4000 Roskilde. Den har samme farve i brændkammeret som moderne brændeovne, og ser derfor flottere ud med ild i end de andre ovne der er sorte eller grå.
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #13 Dato:
16, Januar 2011 - 16:39 »
Du glemmer at fortælle noget Morten. Det er vigtigt for forståelsen at dit anlæg var til ventilation, for at bedre indeklimaet, og ikke til opvarmning af huset. Opvarmning fik du på anden måde, og formentlig med radiatorer, Ikke sandt ?.
Claus tror at et lignende system kan fordele varmen fra et fyret rum ligelidt.
Logget
Jørgen Harbst
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #14 Dato:
16, Januar 2011 - 17:38 »
Trannerg, jeg var faktisk omkring Dansk VVS-center i går for at se den ovn, de har stående.
Det var svært at vurdere støjniveauet, for den står i en ganske stor hal med en del andre lyde i baggrunden. Udseendet kan man selvfølgelig altid diskutere, men jeg synes ikke den pågældende model (MCZ EGO pilleovn,
http://dvcenter.dk/index/mcz-ego-pilleovn-kw-p38490
er særlig køn.
(Det er egentlig ligegyldig, for jeg er lykkelig gift, og når man er det, skal man jo ikke selv bekymre sig om, hvad der pynter i en stue :-))
Logget
Claus Wøbbe
Udskriv
Sider: [
1
]
2
3
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Pillebrændeovn
Seneste Debatindlæg
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[25, Februar 2026 - 20:15]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, August 2025 - 19:22]
Google ads:
DR-Nyheder
Valgplakater skal fjernes inden midnat
Trump truer med at trække USA ud af Nato
Så er det slut med breezers og spiritus på særlige steder i butikken
Unge mænd anholdt for skudepisode i Kastrup
Nu må fraskilte par få fælles forældremyndighed i Japan
Flere ender med brand, når der bliver futtet ukrudt af
Østjyllands Politi rykker ud med mobil politistation efter drab
Danske aktier stiger efter ny Trump-melding
Finland bekræfter: Drone fundet på is var ikke finsk
Hospitalsbudget skrider endnu engang
Bilsalget vokser markant - langt, langt de fleste er elbiler
Snus med sliksmag og farve forbudt fra i dag
Trump underskriver dekret, der skal stramme brevstemme-regler i USA
Tiger Woods tager pause og vil søge behandling
29 meldes dræbt, efter et russisk militærfly er styrtet ned over Krim-halvøen
Dommer beordrer byggestop på Trumps balsals-projekt
Udenlandsk journalist kidnappet i Irak
Iran har den 'nødvendige vilje' til at afslutte krigen, siger landets præsident
Finland finder drone tæt på grænsen til Rusland
USA's Højesteret underkender Colorados forbud mod omvendelsesterapi
Nyt fra ing.dk
Et gyldent vindue: Er det nu, du skal skifte den gamle benzinbil ud med en elbil?
Rugbrødsmadder er danskernes favorit-mad: Se aftrykket fra dit pålæg
Danske børn sagsøger Meta: Er det big techs big tobacco moment?
Nordea-brøler: Fremmed fik adgang til Lenes erhvervskonto og lænsede den
Microsoft vil være Mette og Flemmings nabo: »Vi kan ikke overleve at bo i det«
Bus-slagtning sat til vægs: Borgere presser ny løsning igennem
Politikerne elsker ChatGPT. Det gør vælgerne ikke
Norge dropper at købe samme langtrækkende droner som Danmark: Teknologien er forældet
Krig i Iran: Digitale motorveje i store problemer
Amerikansk fildelingssystem var hackernes vej ind i dansk virksomhed: »Vi har mistet tilliden«
Besøgstal daler på sundhed.dk: Er kunstig intelligens årsagen?
Microsoft vil bygge datacenter i Lars’ baghave: »Det er godt nok voldsomt«
Lidl og Labour vil beskytte briter mod eksploderende energipriser: Tillader altansolceller
Efterforskning i gang efter drone-hændelse i Finland: Bliver beskrevet som »en meget alvorlig sag«
Supereffektiv elbil med solceller på vej til serieproduktion
Synspunkt: Ny forskning har ret i udfordringer med talekendelse i sundhedssystemet – men løsningen er ikke at afvise AI
Startup vil udvikle chips med heliumatomer – skal udfordre ASML
Cheflæge peger på vigtige erfaringer: Hos os er talegenkendelse en gevinst
Naboer raser over Microsofts gigant-byggeri: »De er ligeglade. Det er den følelse, de giver os«
Cybertrusler vokser: Her kan medarbejderne få det sorte bælte i OT-sikkerhed
1984: Recku mærker stor interesse for personlige mikrodatamater
Spørg Fagfolket: Hvor langt kan man zoome ind på noget?
★★★★☆☆ Bog om lyset vinder på sin sprudlende fortællestil
Insekter bruger Månen som vejviser
Smart neglelak gør det muligt at bruge smartphone med lange negle
I naturen er spidser aldrig helt spidse: DTU-forskere har fundet forklaringen
Alle går efter guldet, når verden ryster
Kemikere slår alarm: Engangshandsker fra laboratoriet kan overvurdere mængden af mikroplast i miljøet
»Historisk:« Svensk selskab ansøger om opførelse af fire til seks SMR-anlæg
Teknologi møder ledelse – og nye indsigter opstår
Dansk virksomhed leverer grøn brint til svenskerne
»Vi er i problemer op til halsen på det her område, men skal vi gøre det værre?«
Stille temperatur-revolution breder sig i dansk fjernvarme: Der er millioner at spare
Teater trækker dig ned i internet-sumpen: ...og saver dig midt over
AI er med til at sende antallet af klager i vejret hos Datatilsynet
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Vegetarer har markant lavere risiko for at få kræft: På nær én kræftform
Se video: Her sætter de ild til naturen – og det virker
Amerikansk datacentergigant på vej ind i Esbjerg: Vil investere 15 mia. kr
Dansk forskning kan ende i Xi's militær: Eksperter slår alarm om stort Kina-samarbejde
Vild måling: Laveste marts-temperatur nogensinde målt på kloden
Spareplan og omorganisering på vej? Skats it-styrelse mørklægger essentielle dele af omfattende analyse
Danish star CEO hacked: Emails with links to a scam website
Wegovy generics will soon flood the market: Novo has its own “budget brand” ready
Crumbling foundations: Ukraine’s infrastructure issues go beyond wartime woes
Afgørelse i banebrydende sag: Meta og YouTube gjorde barn afhængigt af sociale medier
Sunes firma skiftede Google ud med systemer fra Schweiz: »Det er en noget billigere løsning for os«
Gigantisk strømnedbrud mørklagde Spanien i 16 timer: Sådan vil eksperter forhindre en gentagelse
Blogindlæg: Kørselsafgifter uden overvågning
Trump betaler Total milliarder for at skrotte vind og satse på fossil energi