ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Pillebrændeovn
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 663
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16013
Total antal emner: 1400
Flest online idag: 297
Flest på samme tid: 843
(07, Oktober 2025 - 05:34)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 47
I alt: 47
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
2
3
Forfatter
Emne: Pillebrændeovn (Læst 107477 gange)
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Pillebrændeovn
«
Dato:
15, Januar 2011 - 23:00 »
Jeg går og overvejer at udskifte min brændeovn med en pillebrændeovn til træpiller. Jeg ved dog ikke, hvilken model jeg skal vælge, og de to brændeovnforretninger, jeg har besøgt, har kun haft en enkelt pillebrændeovn i drift, så man kunne se og høre den i brug. Netop lydniveauet er jeg lidt nervøs for.
Hvem har erfaringer med pillebrændovne? Hvem kender gode websites (dansk, engelsk eller tysk), hvor der deles erfaringer?
/Claus
Logget
Claus Wøbbe
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #1 Dato:
16, Januar 2011 - 00:44 »
Claus; Lydniveauet kan du ikke vurdere i forretningen af den simple grund at akustikken er anderledes end hjemme hos dig. Andre menneskers oplevelser er også værdigløse. Antal Db er helt håbløs sammenligning.
Jeg vil foreslår dig og lave en lyd optagelse og afprøver det hos dig selv. Der findes nogle lyd kombinationer som man kan blive idiot af, på trods af lave Db. Ikke mindst det faktum at vi hører og opfatter lyd vidt forskelligt. Jeg har selv måtte lave nogle kedelige erfaringer på den konto.
Nogle lyde kan man overhøre, mens andre bliver man allergisk af.
Jeg har hørt om flere der trætte af pilleovnens støj. Glem ikke at piller også støver meget. Der var på et tidspunkt nogle der var behandlede med olie eller noget paraffin.
Jeg har brændt par tons piller i tidens løb, men og have dem i stuen; NEJ.
Marek.
Logget
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #2 Dato:
16, Januar 2011 - 08:49 »
Tak for indspark, Marek :-)
Helt enig - derfor leder jeg også efter folk med praktisk erfaring med moderne pillebrændeovne. For én som mig, der indtil for en uge siden ikke engang havde berørt en pillebrændeovn, var det dog også rigtig godt at se den i drift i forretningen. Roskilde Pejsecenter med kun min kone og mig som kunder i butikken kan lydmæssigt godt sammenlignes med vores stue, tror jeg .-)
Jeg har også hørt om folk, der klager over støj. Jeg har dog også læst, at pillebrændeovnene har udviklet sig meget over tid, så det typiske støjniveau i dag er meget lavere end for 5 år siden.
Mht. støv, er det også en bekymring hos os. Jeg kan dog forstå, at piller fås i mange kvaliteter, så med den rigtige kvalitet er der ikke meget støv.
Men igen, så er ét salgssnakken i butikken og i brochuren, som jeg ikke har den store tillid til. Noget andet er erfaringer for folk, der har "min" ovn kørende.
Logget
Claus Wøbbe
E. Tranberg
Senior
Indlæg: 1.304
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #3 Dato:
16, Januar 2011 - 10:24 »
Prøv at se hvad træpillerne koster på Sjælland.
Det er nærmere 2,5 end 2 kr/kg, så besparelsen ift. olie er ikke så stor som den var engang.
Typisk betaler man 300 kr. mere per. palle på Sjælland, med mindre man tager et helt lastbilstræk.
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #4 Dato:
16, Januar 2011 - 10:35 »
Foruden støj og andte praktiske ting, skal du overveje økonomien nøje.
Piller af en ordentlig kvalitet er , så vidt jeg ved, kommet godt op i pris. Pillefyrets virkningsgrad kan næppe komme op i nærheden af den man kan få med et olie eller gasfyr.
Jeg tror heller ikke pillefyrets arbejsområde i effekt er så stor.
Det brænder dårligt, hvis man kommer ned i effekt, og det bruger el energi til blæser, og tænding.
fyring med træ er efter min tidligere beregning kun attraktivt hvis man kan skaffe sig affaldstræ eller er andet meget biiligt.
Når visse folk alligevel hævder i praksis at have en stor besparelse ved brændefyring, tror jeg det hænger sammen med at manuel fyring betyder natsænkning og ikke-hjemme sænkning af temperaturen.
Tidligere havde de samme mennesker fuld drøn på hele tiden. De kunne have opnået det samme meget lettere og behageligere med lidt ordentlig automatisk regulering.
Logget
Jørgen Harbst
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #5 Dato:
16, Januar 2011 - 10:59 »
Ja, jeg er også rundt om økonomien i mine overvejelser. Min plan er at køre pillebrændeovnen på forholdsvis høj effekt (og dermed bedst effektivitet) og installere et varmeflytningssystem, så varmen kan udnyttes i "hele" huset.
Logget
Claus Wøbbe
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #6 Dato:
16, Januar 2011 - 12:50 »
Søg på "pilleovn støj" på Google.
Der er en del erfaringer.
Marek.
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #7 Dato:
16, Januar 2011 - 13:07 »
Hvis du med varmeflytningssystem menet nogle af de billigsystemer som tager lidt varm luft højt i rummet og puster det ind i andre rum, så er det helt utilstrækkeligt. Kapaciteten er latterlig lille.
Husk at der også skal returluft til, og at du kun kan flytte varme af betydning, hvis der er meget varmere i det ene rum end det andet.
Logget
Jørgen Harbst
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #8 Dato:
16, Januar 2011 - 13:13 »
Nu er jeg ikke klar over hvad et "billigsystem" er, men jeg forstår det sådan, at du ikke ser den store fidus i varmetransport, og i øvrigt ikke synes om billige systemer!
Nå, men det er en helt anden snak. Jeg kan dog sige, at jeg med varmeflytningssystem mener et system, der kan pumpe (varm) luft fra min pejsestue samt iøvrigt (fugtig) luft fra visse andre rum ud igennem en varmeveksler, hive frisk luft ind udefra, og pumpe luften ind i passende lokaler - stuer, værelser.
Logget
Claus Wøbbe
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #9 Dato:
16, Januar 2011 - 13:43 »
Og hver eneste lille prut samt alle lyde bliver straks fordelt i hele huset
«
Senest Redigeret: 16, Januar 2011 - 13:48 af chrismark
»
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #10 Dato:
16, Januar 2011 - 14:53 »
Den luft som du tager udefra skal du have eftervarmet ellers får du alt for store temperaturdifferncer i huset.
Indblæsningsluften skal nøvendigvis være en del varmere end rumluften i lokalet for at du kan tiløre varme.
Regn med at indblæsningen skal være omkring 35° .
for at opnå det med dit oplæg skal du blæse luft ud med omkring 40° eller mere , hvis varmeveksleren ikke er meget stor.
Inden du kaster dig ud i det skal du i hvertfald dimensioner ingeniørmæssigt. Jeg har set alt for mange dødsyge projekter baseret på håndværkerformodninger og drømmeforestillinger.
Bestem varmeeftekten til hvert rum , og dermed temperatur og luftmængde, der skal tilføres, regn ikke med lufthastigheder over ca. 2m/s i kanalerne. Dermed kan du bestemme kanalstørrelse og lufttemperatur.
Logget
Jørgen Harbst
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #11 Dato:
16, Januar 2011 - 16:04 »
De sidste år jeg boede i mit forrige hus, havde vi installeret et ventilationssystem med varmegenvinding - af mærket Covent.
Erfaringerne med dette var betydeligt bedre end hvad der antydes her i tråden.
Vi oplevede ikke støjgener af betydning - heller ikke med transmisison af "samtalestøj" fra et rum til et andet.
Varmeveksleren i anlægget var af en type med dobbelt magasin - så når en vis luftmængde havde passeret, vendte enheden, og den kolde indgangsluft passerede de nu varme plader på vej ind. Vendeprocessen kunne vi af og til høre som et "klak", når vi lå i vores soveværelse umiddelbart under blæserenheden. Men det var alt.
Suset fra indblæsningsenhederne kunne vi netop høre, hvis vi placerede os umiddelbart under en åbning og der ellers var helt stille. Jeg har ikke haft et måleinstrument på, men er ganske sikker på, at støjniveauet er langt under 30 dB - nærmere 22-23 dB efter min subjektive vurdering.
Som varmespareenhed deler jeg dog harbsts skepsis:
Virkningsgraden er kun ca. 85%
Forbruget kan mærkes på elregningen
- så tilbagebetalingstiden bliver nok ret lang.
Dertil skal der trækkes og isoleres mange kanaler på loftet til udsugning fra køkken og bad - både indblæsning og udsugning til alle øvrige rum, og i den store stue mere end 1 af hver slags.
Er hovedformålet varmeflytning, vil du få mere ud af det ved også kun at etablere udsugning i stuen, kombineret med riste forneden i dørene til øvrige rum; men det er jeg overbevist om, at du vil fortryde på grund af trækgener.
Vores anlæg var godt for indeklimaet - men jeg har ingen fidus til det som spareforanstaltning. Køberen af mit gamle hus er kølemontør og så store muligheder i at udbygge anlægget med køling, så han kunne få billig aircondition om sommeren (jeg ved ikke om han har realiseret ideen). Men selv valgte vi at bygge efter andre principper og fik ikke sat et tilsvarende anlæg op i det nye hus, skønt det selvsagt er væsentligt lettere at montere i et nybyggeri. Elforbruget var det væsentligste argument for ikke at gøre det, men vi har heldigvis også fået godt indeklima uden.
«
Senest Redigeret: 16, Januar 2011 - 16:05 af Morten Jødal
»
Logget
Mvh. Morten Jødal
E. Tranberg
Senior
Indlæg: 1.304
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #12 Dato:
16, Januar 2011 - 16:31 »
Brug pengene på en pilleovn med vand i stedet.
Jeg formoder at du har vandbåren varme i huset i forvejen.
Så undgår du støjen fra varmefordelingsblæseren, røgblæseren støjer stadig, i hvert fald hvis du kører i 80mm røgrør hele vejen til skorstenen.
De kommer masser af strålevarme fra ovnen, selvom fabrikanten skriver noget andet.
Du skulle se på den hos Dansk Vvs-center A/S, Håndværkervej 43, 4000 Roskilde. Den har samme farve i brændkammeret som moderne brændeovne, og ser derfor flottere ud med ild i end de andre ovne der er sorte eller grå.
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #13 Dato:
16, Januar 2011 - 16:39 »
Du glemmer at fortælle noget Morten. Det er vigtigt for forståelsen at dit anlæg var til ventilation, for at bedre indeklimaet, og ikke til opvarmning af huset. Opvarmning fik du på anden måde, og formentlig med radiatorer, Ikke sandt ?.
Claus tror at et lignende system kan fordele varmen fra et fyret rum ligelidt.
Logget
Jørgen Harbst
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #14 Dato:
16, Januar 2011 - 17:38 »
Trannerg, jeg var faktisk omkring Dansk VVS-center i går for at se den ovn, de har stående.
Det var svært at vurdere støjniveauet, for den står i en ganske stor hal med en del andre lyde i baggrunden. Udseendet kan man selvfølgelig altid diskutere, men jeg synes ikke den pågældende model (MCZ EGO pilleovn,
http://dvcenter.dk/index/mcz-ego-pilleovn-kw-p38490
er særlig køn.
(Det er egentlig ligegyldig, for jeg er lykkelig gift, og når man er det, skal man jo ikke selv bekymre sig om, hvad der pynter i en stue :-))
Logget
Claus Wøbbe
Udskriv
Sider: [
1
]
2
3
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Pillebrændeovn
Seneste Debatindlæg
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, August 2025 - 19:22]
Hovedpine.
af
jj-
[28, Juli 2025 - 20:10]
Kvantecomputer
af
jj-
[18, Juli 2025 - 20:12]
Carbon Capture fejlslutni...
af
jj-
[15, Juli 2025 - 19:59]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[17, April 2025 - 07:31]
Norsk igeniørkunst og hår...
af
jj-
[04, April 2025 - 19:41]
P&U-Musk om døden på Mars
af
jj-
[16, Marts 2025 - 20:03]
Google ads:
DR-Nyheder
Trump forventer at banke noget af Kinas toldsats
Region lokker med busser til praktiserende læger
Senat klar til at ophæve Trumps told på brasilianske varer
Venezuela erklærer Trinidad og Tobagos premierminister for persona non grata
Udenrigsministeriet advarer danskere i Rio de Janeiro: 'Begræns din færden'
Håbet svinder for Bedsted Skole i Thy
Partier vil forhindre evighedskompensation til landmænd
USA dræber 14 formodede narkosmuglere ud for Mexico
Journalist Hanne Foighel er død
To mænd varetægtsfængslet efter knivdrab i Herning
Mindst 60 meldes dræbt efter storstilet politiaktion i Brasilien
Gjensidige nedlægger 145 stillinger og lukker afdelinger
Søværnet flyver med droner over Bornholm
King Diamond får livslangt legat fra staten
Politiet fandt 300 forsvundne valgplakater hos mand. Nu er han anholdt
Skuespiller Prunella Scales er død, 93 år
Danmark lander EU-fiskeriaftale: 'Endnu et dødsstød til torsken i Østersøen'
Israel anklager Hamas for at udlevere levn af forkert gidsel
Ti turister og en pilot omkommet i flystyrt i Kenya
Amazon nedlægger 14.000 stillinger
Nyt fra ing.dk
Nægter at overlade rummet til USA og Kina: Nu går Europas største spillere sammen
WasteTech har ringet rundt: Ny dom over de grønne og forhadte bioposer deler vandene
Synspunkt: Mere data, flere fejl – lad os få en privatlivskommission
Stort BBC-studie: AI-nyheder er smækfyldt med fejl
Fly flyver ind i orkanens øje – snart går voldsom orkan i land
Forskere går i kødet på dansk ‘fakta’ om atomkraft: »Billigere end vedvarende energikilder«
Elon Musk lancerer Grokipedia: Et AI-onlineleksikon »renset for propaganda«
It-system stjæler politifolks tid: Skaber 'frustration' og 'giver ingen værdi'
Et af Danmarks hemmelige våben mod strømsvigt roterer i en stålkasse i Bjæverskov
»Første gang i historien« – Google hævder gennembrud med kvantealgoritme
FLSmidth har fyret næsten halvdelen af sine danske ansatte på et år: »Vi er måske ikke helt færdige«
Vidensindlæg: OT-sikkerhed anno 2025: Få nu lukket de utilgivelige eksponeringer
Se med: Eksperter viser de værste drone-trusler i Danmark
Vi smider vigtige metaller ud i skraldespanden selvom mangel lukker industri: »Det er et kæmpe spild«
Alarmmelding i Oslo: Tonsvis af klippeblokke kan styrte ned i studieboliger
Dyster rapport om fremtidens Danmark: »Alle vil mærke det ...ældre, ung og baby«
Ny Chromebook-sag er under opsejling: Denne gang står Microsoft i skolerne for skud
Reje-Jesus er symbol på uhyggeligt fænomen: Nettet drukner i bots og grådighed
Messerschmidt vil have 'minkmobilerne' sikret: Fremtidens teknologi skal afsløre slettede sms'er
Miljøstyrelsen smider bombe: Ikke en dråbe må sive ud fra deponierne – heller ikke om 300 år
Kattepine for forskning: Borgere kan fremover takke nej til brug af sundhedsdata
Synspunkt: Digitalisering frigør menneskers hænder - og det er tvingende nødvendigt
Norsk projekt lagrer solenergi i brint
Minister har udpeget Microsoft til udvalg med direkte indflydelse på uddannelsespolitikken
Blogindlæg: Hvem skal nu betale? Vi kommer ikke uden om kørselsafgift pr. km
Dusørjægeren Albert hackede sig til drømmejob - og vil have beredskabsministeren til at vågne op
Én milliard kroner mere til kystsikring med ny finanslov: »Tiltrængt«, siger ekspert
Øen mistede mobilnetværket - nu har beboerne bygget deres eget
Byer klimasikrer for lavt: Horsens, Nakskov, Præstø og andre risikerer store oversvømmelser
Hackere tvang bilfabrikant i knæ i ugevis: Regning løber op i astronomisk beløb
Eneret på speciel maskine: Her er historien om Europas vigtigste spiller i AI-kapløbet
Fra gæringstanke til globale forsyningskæder: HD gav kemiingeniør et stærkere teoretisk fundament
Blogindlæg: AI i Sundhed - mellem Omsorg og Beregning
Minibusser kører snart rundt af sig selv i Berlin: »Vi er helt i front«
Klar til skalering: Ny AAU-teknologi kan gøre grønne elektroner billigere at gemme og hente frem igen
Telebranche slukkede system af frygt for snageri: Nu slår SMS-svindlerne til igen
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Fra fabriksgulve vil de sprede sig: Robotter lærer nye opgaver uden dyre eksperter
Tysk indenrigsministerium: Microsoft kan ikke garantere vores data-suverænitet - selv med europæiske cloud-partnere
Ny finanslov præsenteret: Bilbranchen spår boost i salget af elbiler
Konservativ it-ordfører: Vi skal se ministerens kommunikation om skandaleramt SMS-filter
Ingeniørens nye app: Mere video og bedre lyd
»Måske skulle vi male store dollartegn på dem og kalde dem Joakim von And-tanke«
Forsvaret klapper i om kontroversiel krigssoftware fra en af Trumps mest loyale støtter
Danskerne sætter ny rekord: Moderne teknologi sparer vand
Forsvaret vil spare krudt, kugler og benzin ved at træne soldater i simulationer
Synspunkt: Kræftens Bekæmpelse: Folketingsmedlem misforstår fakta i kritik af solrådene
Teleboss efter afsløring af SMS-snageri: »Jeg kan ikke garantere noget som helst«
Robotvæksten i Danmark bremser op: Ekspert bevarer optimisme
Elon Musks SpaceX »halter bagefter«. Nu er kontrakt på månemission i fare