ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Pillebrændeovn
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 661
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16017
Total antal emner: 1411
Flest online idag: 670
Flest på samme tid: 2687
(03, April 2026 - 11:51)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 520
I alt: 520
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
2
3
Forfatter
Emne: Pillebrændeovn (Læst 113521 gange)
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Pillebrændeovn
«
Dato:
15, Januar 2011 - 23:00 »
Jeg går og overvejer at udskifte min brændeovn med en pillebrændeovn til træpiller. Jeg ved dog ikke, hvilken model jeg skal vælge, og de to brændeovnforretninger, jeg har besøgt, har kun haft en enkelt pillebrændeovn i drift, så man kunne se og høre den i brug. Netop lydniveauet er jeg lidt nervøs for.
Hvem har erfaringer med pillebrændovne? Hvem kender gode websites (dansk, engelsk eller tysk), hvor der deles erfaringer?
/Claus
Logget
Claus Wøbbe
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #1 Dato:
16, Januar 2011 - 00:44 »
Claus; Lydniveauet kan du ikke vurdere i forretningen af den simple grund at akustikken er anderledes end hjemme hos dig. Andre menneskers oplevelser er også værdigløse. Antal Db er helt håbløs sammenligning.
Jeg vil foreslår dig og lave en lyd optagelse og afprøver det hos dig selv. Der findes nogle lyd kombinationer som man kan blive idiot af, på trods af lave Db. Ikke mindst det faktum at vi hører og opfatter lyd vidt forskelligt. Jeg har selv måtte lave nogle kedelige erfaringer på den konto.
Nogle lyde kan man overhøre, mens andre bliver man allergisk af.
Jeg har hørt om flere der trætte af pilleovnens støj. Glem ikke at piller også støver meget. Der var på et tidspunkt nogle der var behandlede med olie eller noget paraffin.
Jeg har brændt par tons piller i tidens løb, men og have dem i stuen; NEJ.
Marek.
Logget
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #2 Dato:
16, Januar 2011 - 08:49 »
Tak for indspark, Marek :-)
Helt enig - derfor leder jeg også efter folk med praktisk erfaring med moderne pillebrændeovne. For én som mig, der indtil for en uge siden ikke engang havde berørt en pillebrændeovn, var det dog også rigtig godt at se den i drift i forretningen. Roskilde Pejsecenter med kun min kone og mig som kunder i butikken kan lydmæssigt godt sammenlignes med vores stue, tror jeg .-)
Jeg har også hørt om folk, der klager over støj. Jeg har dog også læst, at pillebrændeovnene har udviklet sig meget over tid, så det typiske støjniveau i dag er meget lavere end for 5 år siden.
Mht. støv, er det også en bekymring hos os. Jeg kan dog forstå, at piller fås i mange kvaliteter, så med den rigtige kvalitet er der ikke meget støv.
Men igen, så er ét salgssnakken i butikken og i brochuren, som jeg ikke har den store tillid til. Noget andet er erfaringer for folk, der har "min" ovn kørende.
Logget
Claus Wøbbe
E. Tranberg
Senior
Indlæg: 1.304
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #3 Dato:
16, Januar 2011 - 10:24 »
Prøv at se hvad træpillerne koster på Sjælland.
Det er nærmere 2,5 end 2 kr/kg, så besparelsen ift. olie er ikke så stor som den var engang.
Typisk betaler man 300 kr. mere per. palle på Sjælland, med mindre man tager et helt lastbilstræk.
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #4 Dato:
16, Januar 2011 - 10:35 »
Foruden støj og andte praktiske ting, skal du overveje økonomien nøje.
Piller af en ordentlig kvalitet er , så vidt jeg ved, kommet godt op i pris. Pillefyrets virkningsgrad kan næppe komme op i nærheden af den man kan få med et olie eller gasfyr.
Jeg tror heller ikke pillefyrets arbejsområde i effekt er så stor.
Det brænder dårligt, hvis man kommer ned i effekt, og det bruger el energi til blæser, og tænding.
fyring med træ er efter min tidligere beregning kun attraktivt hvis man kan skaffe sig affaldstræ eller er andet meget biiligt.
Når visse folk alligevel hævder i praksis at have en stor besparelse ved brændefyring, tror jeg det hænger sammen med at manuel fyring betyder natsænkning og ikke-hjemme sænkning af temperaturen.
Tidligere havde de samme mennesker fuld drøn på hele tiden. De kunne have opnået det samme meget lettere og behageligere med lidt ordentlig automatisk regulering.
Logget
Jørgen Harbst
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #5 Dato:
16, Januar 2011 - 10:59 »
Ja, jeg er også rundt om økonomien i mine overvejelser. Min plan er at køre pillebrændeovnen på forholdsvis høj effekt (og dermed bedst effektivitet) og installere et varmeflytningssystem, så varmen kan udnyttes i "hele" huset.
Logget
Claus Wøbbe
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #6 Dato:
16, Januar 2011 - 12:50 »
Søg på "pilleovn støj" på Google.
Der er en del erfaringer.
Marek.
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #7 Dato:
16, Januar 2011 - 13:07 »
Hvis du med varmeflytningssystem menet nogle af de billigsystemer som tager lidt varm luft højt i rummet og puster det ind i andre rum, så er det helt utilstrækkeligt. Kapaciteten er latterlig lille.
Husk at der også skal returluft til, og at du kun kan flytte varme af betydning, hvis der er meget varmere i det ene rum end det andet.
Logget
Jørgen Harbst
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #8 Dato:
16, Januar 2011 - 13:13 »
Nu er jeg ikke klar over hvad et "billigsystem" er, men jeg forstår det sådan, at du ikke ser den store fidus i varmetransport, og i øvrigt ikke synes om billige systemer!
Nå, men det er en helt anden snak. Jeg kan dog sige, at jeg med varmeflytningssystem mener et system, der kan pumpe (varm) luft fra min pejsestue samt iøvrigt (fugtig) luft fra visse andre rum ud igennem en varmeveksler, hive frisk luft ind udefra, og pumpe luften ind i passende lokaler - stuer, værelser.
Logget
Claus Wøbbe
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #9 Dato:
16, Januar 2011 - 13:43 »
Og hver eneste lille prut samt alle lyde bliver straks fordelt i hele huset
«
Senest Redigeret: 16, Januar 2011 - 13:48 af chrismark
»
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #10 Dato:
16, Januar 2011 - 14:53 »
Den luft som du tager udefra skal du have eftervarmet ellers får du alt for store temperaturdifferncer i huset.
Indblæsningsluften skal nøvendigvis være en del varmere end rumluften i lokalet for at du kan tiløre varme.
Regn med at indblæsningen skal være omkring 35° .
for at opnå det med dit oplæg skal du blæse luft ud med omkring 40° eller mere , hvis varmeveksleren ikke er meget stor.
Inden du kaster dig ud i det skal du i hvertfald dimensioner ingeniørmæssigt. Jeg har set alt for mange dødsyge projekter baseret på håndværkerformodninger og drømmeforestillinger.
Bestem varmeeftekten til hvert rum , og dermed temperatur og luftmængde, der skal tilføres, regn ikke med lufthastigheder over ca. 2m/s i kanalerne. Dermed kan du bestemme kanalstørrelse og lufttemperatur.
Logget
Jørgen Harbst
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #11 Dato:
16, Januar 2011 - 16:04 »
De sidste år jeg boede i mit forrige hus, havde vi installeret et ventilationssystem med varmegenvinding - af mærket Covent.
Erfaringerne med dette var betydeligt bedre end hvad der antydes her i tråden.
Vi oplevede ikke støjgener af betydning - heller ikke med transmisison af "samtalestøj" fra et rum til et andet.
Varmeveksleren i anlægget var af en type med dobbelt magasin - så når en vis luftmængde havde passeret, vendte enheden, og den kolde indgangsluft passerede de nu varme plader på vej ind. Vendeprocessen kunne vi af og til høre som et "klak", når vi lå i vores soveværelse umiddelbart under blæserenheden. Men det var alt.
Suset fra indblæsningsenhederne kunne vi netop høre, hvis vi placerede os umiddelbart under en åbning og der ellers var helt stille. Jeg har ikke haft et måleinstrument på, men er ganske sikker på, at støjniveauet er langt under 30 dB - nærmere 22-23 dB efter min subjektive vurdering.
Som varmespareenhed deler jeg dog harbsts skepsis:
Virkningsgraden er kun ca. 85%
Forbruget kan mærkes på elregningen
- så tilbagebetalingstiden bliver nok ret lang.
Dertil skal der trækkes og isoleres mange kanaler på loftet til udsugning fra køkken og bad - både indblæsning og udsugning til alle øvrige rum, og i den store stue mere end 1 af hver slags.
Er hovedformålet varmeflytning, vil du få mere ud af det ved også kun at etablere udsugning i stuen, kombineret med riste forneden i dørene til øvrige rum; men det er jeg overbevist om, at du vil fortryde på grund af trækgener.
Vores anlæg var godt for indeklimaet - men jeg har ingen fidus til det som spareforanstaltning. Køberen af mit gamle hus er kølemontør og så store muligheder i at udbygge anlægget med køling, så han kunne få billig aircondition om sommeren (jeg ved ikke om han har realiseret ideen). Men selv valgte vi at bygge efter andre principper og fik ikke sat et tilsvarende anlæg op i det nye hus, skønt det selvsagt er væsentligt lettere at montere i et nybyggeri. Elforbruget var det væsentligste argument for ikke at gøre det, men vi har heldigvis også fået godt indeklima uden.
«
Senest Redigeret: 16, Januar 2011 - 16:05 af Morten Jødal
»
Logget
Mvh. Morten Jødal
E. Tranberg
Senior
Indlæg: 1.304
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #12 Dato:
16, Januar 2011 - 16:31 »
Brug pengene på en pilleovn med vand i stedet.
Jeg formoder at du har vandbåren varme i huset i forvejen.
Så undgår du støjen fra varmefordelingsblæseren, røgblæseren støjer stadig, i hvert fald hvis du kører i 80mm røgrør hele vejen til skorstenen.
De kommer masser af strålevarme fra ovnen, selvom fabrikanten skriver noget andet.
Du skulle se på den hos Dansk Vvs-center A/S, Håndværkervej 43, 4000 Roskilde. Den har samme farve i brændkammeret som moderne brændeovne, og ser derfor flottere ud med ild i end de andre ovne der er sorte eller grå.
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #13 Dato:
16, Januar 2011 - 16:39 »
Du glemmer at fortælle noget Morten. Det er vigtigt for forståelsen at dit anlæg var til ventilation, for at bedre indeklimaet, og ikke til opvarmning af huset. Opvarmning fik du på anden måde, og formentlig med radiatorer, Ikke sandt ?.
Claus tror at et lignende system kan fordele varmen fra et fyret rum ligelidt.
Logget
Jørgen Harbst
Claus Wøbbe
Debattør
Indlæg: 50
Sv: Pillebrændeovn
«
Svar #14 Dato:
16, Januar 2011 - 17:38 »
Trannerg, jeg var faktisk omkring Dansk VVS-center i går for at se den ovn, de har stående.
Det var svært at vurdere støjniveauet, for den står i en ganske stor hal med en del andre lyde i baggrunden. Udseendet kan man selvfølgelig altid diskutere, men jeg synes ikke den pågældende model (MCZ EGO pilleovn,
http://dvcenter.dk/index/mcz-ego-pilleovn-kw-p38490
er særlig køn.
(Det er egentlig ligegyldig, for jeg er lykkelig gift, og når man er det, skal man jo ikke selv bekymre sig om, hvad der pynter i en stue :-))
Logget
Claus Wøbbe
Udskriv
Sider: [
1
]
2
3
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Pillebrændeovn
Seneste Debatindlæg
Nitrit i drikkevand.
af
jj-
[12, April 2026 - 20:41]
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[25, Februar 2026 - 20:15]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
Google ads:
DR-Nyheder
FN: Nordkorea styrker sin evne til at producere atomvåben
Borgmester i Brøndby: Nyuddannede faglærte bør fejres
Orbáns afløser vil sikre pressefrihed, akademisk frihed og olieforsyningssikkerhed
Kunder i bornholmsk fjernvarmeselskab er bekymrede
Samsø sender bus med studerende fra Aarhus til øen i charmeoffensiv
Danmark og en række andre lande i fælles erklæring: Våbenhvile i Libanon nu
Cirka halvdelen af de planlagte tog kører ikke efter togkaos på Sjælland
Efter kritik: Ønskeskyen hæver aldersgrænsen
Trump chokeret over Meloni: 'Jeg troede, hun var modig'
Israel og Libanon er klar til at forhandle direkte, lyder det fra USA's udenrigsministerium
Spanien vil give 500.000 papirløse migranter etårig opholdstilladelse
Ukraine og Norge indgår samarbejde om droneproduktion
En brand er brudt ud på en krudtfabrik i den russiske by Kazan
Den midlertidige grænsekontrol mod Tyskland forlænges igen
Københavns Kommune får medhold i sag om køb af 228 lejligheder
Dansk Sejlunion stemmer nej til russisk comeback
Første mulige tilfælde af mpoxvariant registreret i Danmark
Snapchat tillader ifølge undersøgelse ord for narko i profilnavn
Folketingets Præsidium er valgt: Søren Gade er formand til oktober
Bandekonflikt og skyderi: Opholdsforbud ved rockerklubhus forlænges
Nyt fra ing.dk
Datacentre skriger på strøm: Så meget fylder de i køen hos Energinet
SMR-aftale er på plads: Rolls-Royce skal bygge atomkraft i Storbritannien
Kommune vil bekæmpe fugt i sportshal med strøm: Forsker har ikke fidus til metoden
Kommune bygger alternativ til Microsoft: Halvdelen af de ansatte bruger nu open source-kontorpakke
Svensk regering vil gøre staten til største ejer i ny kernekraft
Kapløbet om selvkørende biler: Tesla får grønt lys i Holland – men dansk ekspert advarer
Fortrolig rapport gør Digitaliseringsstyrelsen til særligt hacker-mål
Ikke alt gik efter planen, da astronauter fløj rundt om Månen
Cykelbro på Aarhus H. lukkes akut: Metalstykker risikerer at falde ned
Hormuz-krise rammer busdriften: Ét sted kører næsten alle busser stadig på dyr diesel
Byggeboss sendte hemmelige SMS'er til ministerie: Nu er han færdig på Femern
Albertslund gentænker fjernvarmen: Lavere temperatur, højere effektivitet
Aalborgs brud med centralt GDPR-princip mødte kritik: Nu vil Datatilsynet til bunds i sagen
Hospitaler før datacentre: Sådan prioriterer Holland presset på elnettet
Unge forskere i stor finale: Hukommelses-tyggegummi og fodboldbaner uden bildæk
Synspunkt: Sociale mediers 'tobaksøjeblik': Det kan give hovedpine i hele Silicon Valley
Blogindlæg: Femten minutter
Spørg Fagfolket: Giver kalciumsilikatplader til isolering ikke problemer med fugt?
Tesla indrømmer: Robottaxaen Cybercab køres indimellem af mennesker
ADHD eller bare afhængig af sociale medier?
Russiske ubåde udførte »hemmelig« operation nær undersøiske kabler, siger forsvarsminister
1913: Gummifabrikation er blevet en storindustri i Mexico
Blogindlæg: Elbilerne aktualiserer kørselsafgifter.
Test af Googles AI-overblik: Folk får tusindvis af forkerte svar hvert eneste sekund
Dansk startup har udviklet en fejende fætter til robotplæneklipperen
Aalborg i GDPR-fadæse: Har ignoreret advarsler i årevis
Sådan indhenter Martin fortidens drabsmænd med ny DNA-teknik
Schweiz dumper dansk tjenestepistol i stor test
Anthropic: Ny Claude-model finder og udnytter sårbarheder på egen hånd
Alicia Hennig har forsket på ‘Kinas MIT’: Nu har hun en klar advarsel til danske universiteter
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Enorme forsinkelser og milliarder kroner dyrere: Udbygning af elnettet får massiv kritik
Opinion: Danmark bygger robotter, men SMV’erne bruger dem ikke
Hillerød går i stå: En tur på tre kilometer kan tage en time
Blogindlæg: Tech Tour tog temperaturen på dansk industri: Hvad vil virksomhederne vide om 3D-print lige nu?
Norge har genbesøgt spørgsmålet om atomkraft: Nu ligger anbefaling klar
Aarhus Universitet havde årelangt samarbejde med berygtet kinesisk universitet: »I dag lyder det som et mareridt«
Sune’s company switched from Google to Swiss systems: “It’s a considerably cheaper solution for us”
Trump pays TotalEnergies billions to drop wind power and focus on fossil fuels
German surprise requirements weigh on the Fehmarn project: “These are drastic changes”
Leder: Søværnet sejler for langsomt
Advarer om skrøbelige it-systemer i Skat: Træffer valg, som ansatte ikke fatter
Gamle systemer, åbne døre og lækkede kodeord: Ny analyse afslører bred cyberrisiko i staten
Ny varmeløsning breder sig – men ét problem bremser den
Folketinget har fået en Peter Thiel-inspireret transhumanist på stolerækkerne
Ét skib har forsinket Femern-byggeriet i to år: Nu er der grønt lys
Astronauter lander med varmeskjold, der gik i stykker på sidste tur: Men Nasa har et trick i ærmet
Kontorpakke anklaget for ulovlig brug af kode
Nu bruger vi oliereserverne, for det sidste skib er sejlet: Alligevel bør vi ikke gå i panik
Flødeis og fryserplads gav overraskende fund: Meget varmt vand fryser hurtigere end mindre varmt vand