ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Konstruktioner
(Moderator:
B Mønnike
) »
US li-ion lader til DK
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 663
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16012
Total antal emner: 1397
Flest online idag: 140
Flest på samme tid: 479
(21, September 2024 - 03:32)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 13
I alt: 13
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
2
Forfatter
Emne: US li-ion lader til DK (Læst 23861 gange)
RejecT
Debattør
Indlæg: 6
US li-ion lader til DK
«
Dato:
31, Marts 2015 - 00:26 »
Hej!
Håber i vil hjælpe mig, har brugt et par dage på at finde den optimale og billigste løsning på et simpelt problem.
Jeg har fået et par US dewalt ladere DC9310 som kan lade NiCd/NiMh/Li-Ion 7.2v -18V.
Input 120 V AC 60Hz 2.0 AMPS /NOM 2,0 A)
Output 3.0 AMPS DC.
https://www.manualowl.com/p/Dewalt/DC9310/Manual/182079
Jeg kunne godt tænke mig at klippe US stikket af og sætte et alm. DK stik på. Jeg kunne jo købe en 220 V til 110 V converter. Men synes de er rimeligt dyre og hvad er udfordringen i det?
Jeg har kørt utallige forums igennem og hørt en masse godt og dårligt om de samme valg såsom TRIAC, step down, dioder osv. Men kan ikke rigtigt hitte ud af hvad der er bedst?
DK udgaven af laderen hedder DE9135
Input 230V ac 50hz 0.75A
Output 3.0A 7.2 - 18V DC 64VA
Hvilken metode er bedst, nemmest, billigst og mindst synlig?
På forhånd tak
En måske kommende ingeniør
«
Senest Redigeret: 31, Marts 2015 - 00:29 af RejecT
»
Logget
E. Tranberg
Senior
Indlæg: 1.304
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #1 Dato:
31, Marts 2015 - 10:11 »
Noget andet du kunne gøre var at finde en transformator fra noget udstyr beregnet til forskellige spændinger.
Hvis den f.eks. har 3 klemmer: N, 110V, 230V så kan du tage 110V ud mellem N og 110V hvis du tilslutter 230V mellem N og 230V klemmerne.
Du kunne også bare sætte den til 230V, hvis laderen er ren switchmode uden en transformator.
Sæt dem i serie?
«
Senest Redigeret: 31, Marts 2015 - 10:23 af E. Tranberg
»
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #2 Dato:
31, Marts 2015 - 14:22 »
Der findes groft taget to slags ladere.
- Den lidt gammeldags med en stor tung tranformer efterfulgt af en ensretter og evt. et filter. Den er tung og robust, men har afhængig af dimensioneringen ofte også et betydeligt tomgangstab. Transformeren virker direkte på netspændingen og kræver større jernkerne des lavere frekvensen er. Derfor duer det ikke at tilslutte 120V 50 Hz når den er dimensioneret for 60 Hz . Problemet er at trafoen er dimensioneret så jernet ikke går i mætning, men lavere frekvens giver højere flux ( transformatorformelen) og jernet kommer tæt på mætning og kræver en langt højere magnetiseringsstrøm. Dette medfører stærkt øgede tab , og risiko for varmedøden.
Råden om bare at fortransformere fra 230 V til 120 v duer ikke.
- Nyere ladere er ofte af switch mode typen. her ensrettes indgangspændingen og oplader en stor filterkondensator. Derefter en switch som hakker til pulserende ligestrøm med meget høj frekven ,typisk 50000 Hz . det gør at der kan bruges en lille højeffektiv transformator. Typen kan laves universal så den kan fungere på alle netspændinger. Men hvis den kun er mærket for 120 V , går det galt at tilslutte 230 V.
Tranbergs råd duer ikke
Konklusion.
Hvis det er en tung transformatorsag , så køb istedet en dansk oplader.
Hvis det er en let switch mode sag, kan du klare dig med en transformer fra 230 til 120V . Men til 2A vil det formentlig være billigere at købe en ny lader.
Triacløsningen er kun til elektrotermiske apparater.
«
Senest Redigeret: 31, Marts 2015 - 14:28 af harbst
»
Logget
Jørgen Harbst
Bent Andersen
Gæst
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #3 Dato:
01, April 2015 - 17:16 »
Helt ærligt, hvad koster en ny 230 V lader?
Alle andre løsninger er dyrere og mere bøvlede. Køb en ny.
MvH,
Bent.
Logget
RejecT
Debattør
Indlæg: 6
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #4 Dato:
01, April 2015 - 17:54 »
Jeg ligger lige lidt billeder. eller billede
Tak for svar.
Jeg har kigget lidt videre og fundet ud af at der er 3 synlige forskelle.
1. Electrolytic Capacitor 400V 220UF er x 2 i dk udgaven
2. og at der i dk udgaven er 2 store hvide cement modstande
3. Sproget er anderledes og ledningen er anderledes
er godt klar over at der selvfølgelig skal måles rundt omkring for at se om der er andre målbare forskelligheder.
Har fundet Electrolytic Capacitor 400V 220UF som er i dk versionen.
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-High-quality-Radial-Electrolytic-Capacitor-400V-220UF-25-40-2pcs-Lot/2027583421.html
Har derudover fundet de forskellige omformere (step down) der levere W nok i forskellige prisklasser der går fra ca. 135 og opefter. Har også fundet en kina version Men den ville jeg ikke turde bruge da alle andre der leverer samme slags produkt stopper ved 150w i prisklassen, og vil ikke brænde hytten ned. Min samvittighed byder mig dog ikke at bruge disse løsninger.
En ny lader koster vel ca. 800 kr.
Men hvis man bare købte sig fra alt lærte man jo ikke en skid
Da indre elektronik bestemt ikke er min stærke side, syntes jeg at dette var et udmærket projekt at kaste sig over. Det er trodsalt til at overskue
Synes også det giver god mening, da alt mit værktøj kører på de gamle stick up batterier og der nu er meget solide Li-ion løsninger, som jeg gerne ville skifte over til uden at skifte hele maskinparken ud
. + Dette problem vil man jo nok støde på flere gange gennem livet? Især da der på det amerikanske marked er størrer udvalg man begærer, det er nu noget sjovere at stikke børnene den tusse end på en ny lader
Lodde kolben og multimeteret er nu fundet frem, glæder mig til at lære noget nyt og føle hvordan det igen er at få et rap over nalderne, det er vel ca. 15 år siden sidst
«
Senest Redigeret: 01, April 2015 - 18:22 af RejecT
»
Logget
E. Tranberg
Senior
Indlæg: 1.304
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #5 Dato:
01, April 2015 - 18:59 »
@Harbst: Du mener ikke at en autotransformerløsning vil kunne virke?
Logget
RejecT
Debattør
Indlæg: 6
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #6 Dato:
01, April 2015 - 19:36 »
Jo det vil det da
(går jeg stærkt udfra)
Men har ikke en der leverer nok. Er desværre nok mod min vilje blevet smidt ud
.
Dem som jeg ville kunne få til at passe inde i kabinettet er jeg en lille smule bange for varmeudviklingen?
http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-5W-68R-68ohm-Cement-Resistor-10PCS-LOT/1618868262.html
RejecT
«
Senest Redigeret: 01, April 2015 - 21:15 af RejecT
»
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #7 Dato:
02, April 2015 - 00:18 »
jo en autotransformer er da helt fin. Den er for samme effekt en del billigere end en skilletransformer, og der er jo ikke behov for galvanisk adskillelse.
af billederne fremgår at laderen er en switch mode.
Jeg er bange for at rejecj er ved at rode sig ud i noget han ikke kan overskue.
Modstande er ikke af cement. Men trådviklede modstande kan være med keramisk kaprsling, som overfladisk kan ligne cement.
Hvis man vil bygge den amerikanske om til dansk 230 V skal man ikke bare udskifte kondensatoren.
Transistor, dioder mv skal også være dimensioneret for den højere danske spænding. Transformatorens vindingstal skal også være et andet.
Ombygning af en switch lader er absolut ikke et begynderprojekt.
«
Senest Redigeret: 02, April 2015 - 00:37 af harbst
»
Logget
Jørgen Harbst
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #8 Dato:
02, April 2015 - 11:24 »
Hvad med sådan aparatus ? ;
http://www.ebay.co.uk/itm/iMAX-B6-Digital-LCD-RC-Lipo-NiMh-Battery-Balance-Charger-UK-Shipping-/190818527250?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2c6daba812
De findes også til 240V. Bruger det selv. Kræver dog, at man sætter sig lidt ind i ballancering. Giver fri valg af li-po/ion eller andet fra det frie marked.
Og her eks. lipoer som jeg selv bruger;
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__235__85__Batteries_Accessories-ZIPPY_Lipoly.html
Det er noget billiger end de originale.
«
Senest Redigeret: 02, April 2015 - 11:56 af chrismark
»
Logget
Uffe Kaagaard
Senior
Indlæg: 217
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #9 Dato:
02, April 2015 - 15:20 »
OBS!
Der sælges dårlige efterligninger ifølge:
https://www.youtube.com/watch?v=W4rLqimLKdY
Fake vs. original:
http://bulcrack.blogspot.dk/2012/11/fake-imax-b6ac-charger-beware.html
«
Senest Redigeret: 02, April 2015 - 16:31 af Uffe Kaagaard
»
Logget
Med venlig hilsen
Uffe
Hvorfor sidde inde,
når alt håb er ude?
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #10 Dato:
02, April 2015 - 18:03 »
Nu ønsker personen tilslutte 120V udstyr til 220V.
Jeg har selv 20 år siden opladet min bil via en 50Waat pær + en diode forbundet direkte til 220V. Hvis man vil, kan man godt.
Logget
RejecT
Debattør
Indlæg: 6
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #11 Dato:
03, April 2015 - 16:16 »
He he.
Kan se på andre forums at der er den samme stemning omkring dette emne
Men i mit lille hoved kan jeg simpelthen ikke forstå at det kan være så svært.
efter et vist punkt på printet er der ingen INGEN forskel.
Jeg har den danske lader og en us lader har sammenlignet dem og målt så godt jeg kunne. fundet alle dele som er på dk laderen (via de påskrevne numre) og er rimelig sikker på at jeg kun mangler den firkantede sorte kasse med gul tape på hvori der er kobber vindinger (transformateren?) og måske den sorte firkant med et hul i der sidder bagved cement modstandene (går ud fra det er en strømstyring af en slags) men kan ikke komme til numret ENDNU
.
Min påstand er så at hvis jeg skifter disse 4 komponenter: Capasitor, cement modstande x2, transformer og måske den jeg kalder styringen. Vil den være klar til dk spænding? Dette vil koste under 40 kr + 1 mill timer
og så kan ingen se forskel, batterierne kan ihvertfald ikke
hov glemte ledningen+stik men det har jeg ihvertfald.
Er jeg helt galt på den? for kan ikke måle forskel efter disse komponenter
Det som gør jeg synes det er endnu sjovere at prøve er at du kan få stort set alt i reservedele til dewalt. Men når det kommer til ladere er der INGEN hjælp hverken diagram eller dele. Skal de bestemme det
RejecT
«
Senest Redigeret: 03, April 2015 - 16:33 af RejecT
»
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #12 Dato:
05, April 2015 - 10:34 »
Så vidt jeg kan se er det du kalder styringen , blot en brokoblet ensretter. Hullet er til at kunne spænde den på en køleplade, ved højere belastning.
Men dine billeder mangler dybdeskarphed, så det er muligt at jeg ikke ser rigtigt. Da strømmen ved 230V er mindre gælder det blot om at den kan tåle den større spænding i spærreretningen.
Den lille trafo er næppe til at købe som løsdel.
Det vil være meget billigere at finde en gammel nettrafo med udtag for båd 230 og 120V . den kan bruges som autotrafo, og kobles mellem 230V nettet og din lader, som så slet ikke skal bygges om. .
Logget
Jørgen Harbst
RejecT
Debattør
Indlæg: 6
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #13 Dato:
06, April 2015 - 14:31 »
vi er enige i det er nemmere. men har ikke en der passer.
Har fundet alle dele nu og venter på de ankommer. Så må vi se hvad episode 2 kommer til at indholde. Tak til alle indtil videre jeg vender tilbage
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: US li-ion lader til DK
«
Svar #14 Dato:
06, April 2015 - 20:12 »
jeg vil da ønske dig held og lykke med projektet.
Husk nu et større vindingstal på trafoens primær.
Logget
Jørgen Harbst
Udskriv
Sider: [
1
]
2
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Konstruktioner
(Moderator:
B Mønnike
) »
US li-ion lader til DK
Seneste Debatindlæg
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, August 2025 - 19:22]
Hovedpine.
af
jj-
[28, Juli 2025 - 20:10]
Kvantecomputer
af
jj-
[18, Juli 2025 - 20:12]
Carbon Capture fejlslutni...
af
jj-
[15, Juli 2025 - 19:59]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[17, April 2025 - 07:31]
Norsk igeniørkunst og hår...
af
jj-
[04, April 2025 - 19:41]
P&U-Musk om døden på Mars
af
jj-
[16, Marts 2025 - 20:03]
Skattevæsnets robot.
af
jj-
[08, Marts 2025 - 20:16]
Arbejdsulykker på Fyn.
af
jj-
[27, Januar 2025 - 20:10]
Novo Nordisk
af
B Mønnike
[26, Januar 2025 - 14:10]
Google ads:
DR-Nyheder
Taylor Swift skal giftes
Energipark i Silkeborg får endelig dødsdom
Togtrafikken vil være påvirket i flere dage efter påkørsel ved Henne Stationsby
Dansk herredouble går let videre ved VM i badminton
Anders Antonsen spadserer let forbi brasilianer ved VM
25 lande dropper pakkeleveringer til USA efter nye toldregler
Flere end 50.000 stillinger nedlagt i den tyske bilindustri på et år
Laudrup, Agger og Billing - her er Superligaens største hjemvendte stjerner
Tre personer efterlyst for at narre hævekort og koder fra ældre
Droner skal vedligeholde fremtidens havvindmølleparker
Kæmpe solcellepark i Aarhus droppes per dags dato: Udvikler har trukket sig
Demokratiet lokker: Ringsted-borgere vil se valget indefra
Nye støjzoner ved Roskilde lufthavn giver byggemuligheder
Ukrainsk drone endte i Estland
Mand varetægtsfængslet for knivoverfald på kvinde i Hornbæk
Minister lover bomme på togstrækning efter ulykke
Lykketoft kritiserer regeringen for ikke at være hård nok mod Israel
Pædagog tilstår slag mod vuggestuebarn
Varde Kommune vil forbedre sikkerheden ved jernbaneoverkørsler
Apple Watch er ikke et CO2-neutralt produkt, fastslår tysk domstol
Nyt fra ing.dk
Studie: Mikroorganismer kan være nøglen til den perfekte chokolade
Taxachauffører i Göteborg har i tre år ladet trådløst op: »En våd drøm for nogen«
Strømmen forsvinder for anden gang på ét døgn: Københavnere lukket ude af eget hjem
Trump-mareridt tvinger Ørsted ned ad nye veje: Mette Frederiksen kan blive trumfkortet
Regeringen genopliver Energiø Bornholm uden aftale med Tyskland
Kampagne mod at sortere affald sjusker med tallene: »Meget langt fra virkeligheden«
Nedbrud truer Danmark: Alarmerende mangel på it-folk i staten
Halvanden uge efter dødsulykke: Tog kolliderer med traktor i Sydvestjylland
Italiensk entreprenør i nye problemer: Kabler på Storstrømsbroen skal skiftes ud
Regeringen opblæste tal om at spare 30.000 jobs med AI: »Ret vildt at se sort på hvidt«
Statisk elektricitet: Et mysterium der får hårene til at rejse sig
Universiteter kaster håndklædet i ringen: »En chatbot får 10 eller 12 i mit bachelorfag«
Skraldebiler stod i opladeren hele natten – og var alligevel døde næste morgen
Danskere kan ånde lettet op: Forsøg på Mølleåværket afliver frygt for giftig forurening
Se listen: Her er Israels danske tech-leverandører
SpaceX-fartøj fyldt med forskningsudstyr kobler på ISS
Kommentar: Vi dør af varme: Byggebranche og byplanlæggere må imødegå hedebølgedødsfald
Stort strømnedbrud i København efter fejl på transformerstation
Kort før opsendelse udskyder SpaceX ny Starship-test et døgn
Spiontjenester satte stopper for handel med Israels militær
Synspunkt: Big Tech som syndebuk – når kulturel kapital skjuler medansvaret
Opskrift: Hjemmefermenteret kaffe-kombucha
Se listen: Her er Danmarks dyreste og billigste fjernvarme
1898: Det blev aldrig til noget: Rundetårn skulle flyttes 28 meter
Ingeniøren-journalist sled med transistor-problem i 90’erne: Nu har dansk universitet knækket koden til hurtig-opladning af lastbiler
Et inferno af flammer, flis og sand: Kom med ind i kedlen på et af verdens største biomasseværker
Spørg Fagfolket: Hvor tit skal mit prepper-lager udskiftes?
Ørsted i amerikansk mareridt: »Jeg har aldrig, aldrig, ALDRIG oplevet en politisk klapjagt i stil med det vi oplever her«
Astronomer samarbejder med SpaceX om at støjdæmpe satellitter: Radiosignal forstyrrer
Så utrolig langt er verdens længste lyn: Forskere grubler stadig over dets opståen
Trump slår til igen: Bremser fremskreden Ørsted-havvindmøllepark
Nyt studie: Havstigninger skyldes i højere grad udtørring af landjord end smeltende is
Se tallene: Så meget tjekker danskerne Sundhed.dk efter skræmme-sager
Gå ikke over sporet...historien om en ulykke, der kunne være undgået
Sænker hastighed til 70 km/t ved farlige overkørsler: Giver lokoførere tid til at standse
Styrelse modsiger kritikere: »Caroline Snage«-app er ikke bygget til mere overvågning
Politisk storm i Sverige om plan for de første nye atomreaktorer i 50 år
Kommunes dansk-hostede AI-assistent skal spare tid og penge: Men fravalg af Microsoft koster særligt ét sted
Sparevaner trues af sløjfet elafgift: Varmepumpeejere får mindst ud af festen
Historisk retssag om forgiftet kød starter: De syge ligner tabere på forhånd
Slut med el-tørke i Nordjylland: Nye kabler på vej
Efter turbulent start: Det nye NemKonto-projekt løber ind i store forsinkelser og millionfordyrelser
Dansk-spanske droner klar til at gå på vingerne over brændende Sydeuropa
Bekymret professor slår alarm: Regeringens nye udspil kan koste solceller på tagene
Ukrainer anholdt for sabotage på Nord Stream: Mistænkt for at placere sprængstof
Teknologibeviser forandrer spektakulær retssag: Sass Larsen har ikke søgt på ‘grøn sofa’
Professor og ny centerleder: »AI har brug for filosofi« - Men hvorfor egentlig?
Niels Bohr Instituttet skal producere kvantechips: Sådan foregår det
Politiet efterforsker svindelnummeret SpaceAI: Ekspert tvivler på, at bagmændene bliver fanget
Chat Control could become an IT nightmare for Danish companies: Expert suggests alternative solution