ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Løfteevne af magnet?
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 479
Sidste:
PTRasmussen
Statistik
Total antal indlæg: 16022
Total antal emner: 1415
Flest online idag: 18
Flest på samme tid: 2687
(03, April 2026 - 11:51)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 12
I alt: 12
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Løfteevne af magnet? (Læst 19146 gange)
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Løfteevne af magnet?
«
Dato:
24, April 2016 - 19:35 »
Jeg har fået nyt køkkengulv i mit sommerhus.
Det var tiltrængt og er en stor forbedring.
Men naturligvis kunne jeg trods moderniseringen ikke undvære husets gamle "kælder" - en brøndring under gulvet med støbt betonbund. En lem i køkkengulvet giver adgang til grøntsager, øl og vin m.v. (og temperaturen dernede er helt perfekt til kolde øl!).
Det nye vinylgulv har fået en pæn lem, som ikke er hængslet - lemmen hviler blot på bjælker, og man åbner den ved at sætte neglene ind under en bred aluminiumkant og løfte.
Det synes min kone er let nok, men jeg ikke - jeg har svært ved at få ordentligt fat.
Nu har jeg fundet på en løsning: en ophængningsmagnet med krog. Det er meningen jeg vil sætte et stykke jern fast på undersiden af gulvpladen og så sætte magneten mod oversiden og løfte.
Magneten kan ses på
dette link
.
Nu er spørgsmålet så:
Magneterne fås i forskellig størrelse, og hvad skal jeg vælge?
Som det fremgår, er magneten beregnet til at sætte direkte på en jernbjælke, og styrken er angivet som løfteevne.
Min gulvlem vejer 13 kg, men den skal jo kun løftes i den ene side, så der er brug for at løfte ca. den halve vægt (og så snart den er fri af gulvet, er det en let sag at håndtere den med hænderne). Den krog jeg linker til har en løfteevne på 13 kg.
Problemet er, at der jo bliver 2 cm mellem den skiveformede magnet og jernpladen, så det mindsker naturligvis kraften, men hvor meget? Det er for længe siden jeg har regnet på magnetfelter!
Jeg kunne jo bare vælge en stærkere magnet, men på den anden side skal den heller ikke være for svær at løfte fri efter brug.
Er der nogen her, der har viden eller erfaringer?
Logget
Mvh. Morten Jødal
efry
Senior
Indlæg: 278
Sv: Løfteevne af magnet?
«
Svar #1 Dato:
24, April 2016 - 22:13 »
På den side, som du linker til, er der da en kurve, der viser kraften versus afstanden mellem magnet og jernplade. Allerede ved 10 mm ser det ud til at kraften er ganske tæt på 0.
Logget
Uffe Kaagaard
Gæst
Sv: Løfteevne af magnet?
«
Svar #2 Dato:
24, April 2016 - 23:40 »
Her ses et alternativ:
http://www.discosupport.dk/flightcase/Rustfri%20skruer%20og%20beslag/Sort%20Lakeret%20L%C3%B8fte%C3%B8je
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Løfteevne af magnet?
«
Svar #3 Dato:
25, April 2016 - 00:16 »
Tak for hintet, efry.
Kurven står jo ikke på siden, men skal beregnes ved indtastning af konkrete data, og jeg havde altså ikke set den.
Du har ret i, at tiltrækningen aftager meget hurtigt med afstanden, hvis der er en jernplade på bagsiden, men tallene er væsentligt bedre, hvis der er en anden magnet i stedet.
Jeg vil studere sortimentet, men finder bestemt ikke projektet håbløst.
Uffe Kaagaards løsning er jo den oplagte og minder til forveksling om hvad jeg havde i det gamle gulv. Vi droppede den i det nye pga udseendet!
Det er endnu ikke sket, at jeg ikke har kunnet løfte lemmen - så jeg er kun intereseret i en usynlig løsning, derfor tanken om en magnet.
Logget
Mvh. Morten Jødal
carstenl
Debattør
Indlæg: 41
Sv: Løfteevne af magnet?
«
Svar #4 Dato:
25, April 2016 - 08:03 »
Du kunne jo forsænke magneten fra undersiden af lemmen. Så er den stadig usynlig, og afstanden reduceres.
Logget
Carsten
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Løfteevne af magnet?
«
Svar #5 Dato:
25, April 2016 - 11:27 »
God ide!
Jeg tænkte nok der var tips at hente herinde
Logget
Mvh. Morten Jødal
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Løfteevne af magnet?
«
Svar #6 Dato:
26, April 2016 - 10:02 »
Hej Morten
Da jeg læste dit ønske om en løsning, var min første indskydelse at det ikke ville virke, medmindre at du gjorde som Karsten foreslog, med at forsænke "ankeret" fra undersiden af lemmen.
Der er lidt hjælp at hente på Google
https://da.wikipedia.org/wiki/Magnetisme
.
Men som bekendt, er et teori, noget andet praksis, når man skal basere sin funktion på standard magneter
Da jeg har nogle kraftige svejsemagneter, der kan løfte en 16.5 kg jernklods, lavede jeg nogle forsøg i mit værksted.
En sådan magnet bruges når man skal svejse profiler sammen i vinkel. De er ret billige og kan fås i næsten alle byggemarkeder. Set til 39 kr. hos Harald Nyborg.
Magneten kunne intet løfte gennem en spånplade på 20mm . Kunne løfte 50 gr gennem 8 mm træ, og 500 gr gennem 2 mm.
Jeg har også nogle meget små super magneter (Ø10x4mm) der løfter 1,5 kg men som kun løfter 500gr gennem 1mm træ og 10 gr gennem 3 mm. træ.
Ved at anvende to magneter fra whitebord aftørrere som ankre kunne jeg løfte 500gr gennem 3mm med den store magnet.
Som jeg ser det er der tre veje.
Enten lærer du teknikken af din kone eller også laver du et værktøj ala københavnernøgle og et aflangt hul der passer så du kan få nøglen ned under bunden og dreje den og løfte.
Den sidste er, at gøre som man gør det på skibe. Der har man både rustfri og messingringe der kan drejes så man kan få fat i dem, samtidigt med at de er forsænket i et beslag, så de er i plan med lågoverflade. De er ret pæne og derfor ret udbredte.
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Løfteevne af magnet?
«
Svar #7 Dato:
26, April 2016 - 11:46 »
Løfteevnen har med den magnetiske flux at gøre.
Beregning kan lavea analogt til Ohms lov . Hvor spændingen repræsenterer MMK ( magnetest styrke, populært sagt) og resistans modsvarer permeabiliteten.
strømmen svarer så til fluxen. Sædvanlige regler for serie og parallelforbindelse gælder. Groft taget er blødt jern lig en leder og luftgab repæsenterer en modstand, som er nogle tusinde gang større pr længdeenhed. Derfor ligger hele modstanden i Luftgabet, som man i elektriske maskiner gør så lille som praktisk muligt.
Med mere end et par milimeter luftgab, svinder din magnets løfteevne indtil en lille brøkdel. Træ er magnetisk set i den forbindelse lig luft.
Din ide duer ikke.
Men sæt en fjeder under lemmen, som kan løfte den nok, til at du kan få fat i den. Tag så udløsemekanismen fra en bils bagagerums lem. En af de elektriske, som holder lemmen nede og ved tryk på en passende anbragt kontakt, lader den hoppe op med fjederen.
«
Senest Redigeret: 26, April 2016 - 11:55 af harbst
»
Logget
Jørgen Harbst
Poulsen
Debattør
Indlæg: 32
Sv: Løfteevne af magnet?
«
Svar #8 Dato:
26, April 2016 - 17:06 »
En glasløfter (sugekop) skulle sagtens kunne bruges på vinyl.
mvh
Stig
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Løfteevne af magnet?
«
Svar #9 Dato:
27, April 2016 - 00:22 »
Det var løsningen Poulsen ....bravo !!!
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
efry
Senior
Indlæg: 278
Sv: Løfteevne af magnet?
«
Svar #10 Dato:
27, April 2016 - 11:01 »
Glasløfteren kan sagtens få kontakt til vinylen, hvis overfladen er glat, men man skal så blot være sikker på, at den anvendte lim mellem vinyl og den 13 kg tunge træplade hæfter tilstrækkeligt godt. Hvis det ikke er tilfældet vil vinylen over tid danne en bule der, hvor man løfter.
Logget
bovbjerg
Gæst
Sv: Løfteevne af magnet?
«
Svar #11 Dato:
27, April 2016 - 11:19 »
http://www.biltema.dk/da/Fritid/Campingvogn-og-autocamper/Tilbehor-autocamper/Krog-med-sugekop-4-pak-2000033086/
http://www.biltema.dk/da/Byggeri/Fliser--murerarbejde/Murervarktoj/Flisevarktoj-og-tilbehor/Vakuumlofter-2000018447/
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Løfteevne af magnet?
«
Svar #12 Dato:
27, April 2016 - 13:55 »
Mange tak for de alternative forslag.
Biltemas vacuumløfter virker som et godt og billigt alternativ til magneten.
Logget
Mvh. Morten Jødal
Kobbernagel
Senior
Indlæg: 191
Sv: Løfteevne af magnet?
«
Svar #13 Dato:
02, Maj 2016 - 09:03 »
Så kunne du jo supplere med en gasfjeder på undersiden, så det ikke var så meget der skulle løftes (Og så ville det vel være et sjovt ingeniørprojekt at konstruere dette..
)
Logget
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Løfteevne af magnet?
Seneste Debatindlæg
Lader 'Europa 26.000 menn...
af
jj-
[29, Juni 2026 - 20:10]
Undskyldning for og imod
af
jj-
[21, Juni 2026 - 20:00]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[14, Juni 2026 - 10:04]
Supersygehus i Aalborg
af
jj-
[28, Maj 2026 - 19:42]
Nitrit i drikkevand.
af
jj-
[08, Maj 2026 - 19:46]
Undgå kollisioner med tog
af
jj-
[02, Maj 2026 - 20:17]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[22, April 2026 - 20:14]
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Google ads:
DR-Nyheder
Søgte tilflugt på toiletterne: Mindst 27 dræbt i brand på bar i Bangkok
Lars Løkke Rasmussen sender hilsen til afdød senators familie
300 mennesker evakueret i forstad til Paris på grund af mistænkelig bil
Vær opmærksom på badevandet, lyder opfordringen til københavnerne
Strømmen er tilbage i Cuba
Frankrig og Storbritannien øger bemandingen for at undgå rejsekaos
Mand fløjet på hospitalet efter ulykke på vandrutsjebane
Mand fængsles for 400 gram kokain i rygsæk
Zelenskyj reagerer på Lindsey Grahams død
Mand gik rundt med 400 gram kokain i rygsækken
Flere voldelige episoder under VM-fejring i Norge i nat
To personer er blevet dræbt af skud under festival i Toronto
Dødstallet efter jordskælvene i Venezuela stiger fortsat
Kvinde død i drukneulykke ved Fanø
Cyklist i kritisk tilstand efter at have krydset åben bro
Varmen lukker Eiffeltårnet ekstraordinært tidligt
32 mistænkt for at starte naturbrande i Frankrig
15 har mistet livet i en speedbådulykke i Vietnam
Britisk politi løslader 26-årig i sag om dræbt politiker
Pølser solgt i Fleggaard tilbagekaldes efter fund af metalstykker
Nyt fra ing.dk
Whistleblowersag i Skat blev syltet: Eksperter rystede over »klokkeklar inhabilitet«
1904: Pendulpropeller er mere effektiv end skibsskruen, mener opfinder
Du kommer til at gabe af denne artikel - det er kun godt
Spørg Fagfolket: Hvorfor taber mænd mere hår end kvinder?
Sådan blev open source hverdag for 16.000 ansatte i Østrigs militær: »Vi skal fungere, når intet andet gør«
Skibe sejler rundt med Windows XP: Hackere kan styre ballasttanke og få dem til at kæntre
Se, om du bliver ramt: Disse 14 elbilmærker kører rundt med en alvorlig fejl
Martin indhenter fortidens drabsmænd med ny DNA-teknik
Rusland tager kampen op mod SpaceX: Kamikazedroner jammes med kraftfulde radiobølger
Eksplosion udløste kaskade af fejl: Energinet frygter gentagelse af dominoeffekt
Teknisk fix skal løse køkaos i lufthavn ...efter sommeren
Væsentlige mangler på it-sikkerheden hos Nets: Finanstilsynet udtaler kritik og udsteder flere påbud
Drøm om solceller blev til et mareridt: Populært museum-byggeri måtte lukke efter ingeniører kom på besøg
Eksperter er bekymrede: Farligt stof fundet i alle prøver fra gravide danske kvinder
Klimaforandringernes skove: Farvel til bøgen og goddag til ægte kastanje
EU arbejder på omfattende energiplan: Halvering af olieforbrug, krav til datacentre og lav moms på varmepumper
Nu skal borgeres sundhedsdata bruges i nyt pilotprojekt med AI
Vragdele fra nedstyrtet Boeing 737 dukker op: »Alt, vi kan gøre, er at bede om et mirakel«
Løkke vil have USA til at rydde op efter militærbaser i Grønland
Ekspert dumper akutplan for elnet: Træk den tilbage. Det er gået alt for stærkt
Mytedræber: Ubrugelig AI-videnskab oversvømmer tidsskrifter – men problemet er dybere begravet
Har du mistet overblikket? Her er ‘larven fra helvede’ fundet i Danmark
Prisen for at være først: Nu skal svensk stålværk mestre teknologien bag »næsten nul-stål«
Vil reducere ladekøer: Belønner bilister, der kører videre med batteriet på 80 procent opladet
Techbosserne sagde, at AI redder klimaet: Nu vil datacenter-lobby have EU til at droppe klimamål
Få minutter efter nødkald forsvandt Boeing 737: »Vi beder for vores kolleger«
Eksperter: Elnettet har masser af plads til nye datacentre og vindmøller - vi udnytter det bare forkert
I Tyskland bruger de droner og gasbrændere: Sådan jagter nabolande 'larven fra helvede'
Spørg Fagfolket: Findes der biler og både, som ikke beskytter mod lyn?
Trump-sejr i højesteret presser dataaftale med EU: Nu foreslås central GDPR-regel ændret
AI skal bekæmpe AI-kaos i kommuner: Ekspert er skeptisk
Svenske Neo4J: Vi har en Palantir-erstatning – uden kill switch
Ørsted advarer mod byggeriet af Microsofts datacenter: Olieledning løber gennem området
De arbejder 200 timer i streg, bygger biler og henter øl: Nu får de hud og kan læse følelser
Ingeniører topper igen liste over mest søgte uddannelse: Men på et område er IDA bekymrede
Vicevært omkom, da altanværn rev sig løs: Se billeder af konstruktionen
Få overblikket: Snubletråde og benspænd i planen, som skal redde Danmarks elnet
Dansk forsvarsvirksomhed afsløret i »risikabel« teknologi-eksport til Kina: »Rummer et oplagt potentiale for kinesisk militær«
Reddet på målstregen: Skolers alternativ til big tech får livline men er stadig under pres
Opinion: Danske virksomheder skal forholde sig til ubekvem sandhed om digital suverænitet
1961: Lundtoftebyggeriet skrider rask fremad
Nyt kort: Her ligger verdens 448.000 ton atomaffald
Mens Danmark sætter datacentre bagerst i køen, vælger Irland en anden vej
»Jeg griner lidt af det, når jeg bliver hacket«
400 meter er udført: Det skal blive til verdens højeste bygning
Spørg Fagfolket: Udvikler mennesket sig med forskellige hastigheder?
Hvilken generation er de værste klimasyndere? Babyboomerne eller deres børnebørn?
Her øver de sig på fremtidens krig: Bygger droner af træ
Kirurger spotter skjult kræft med nyt stof: »En kæmpe gevinst og gamechanger«
Send dine billeder til os: Ser du marker pløjet helt ud til vandløbene?