ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Miljøteknik
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Bly!
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 661
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16017
Total antal emner: 1411
Flest online idag: 402
Flest på samme tid: 2687
(03, April 2026 - 11:51)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 275
I alt: 275
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Bly! (Læst 16234 gange)
Sophiante
Senior
Indlæg: 388
Bly!
«
Dato:
23, December 2016 - 15:08 »
Som en direkte følge af Mortens seneste indlæg i debatten om autogyro, hvor han skriver:
"vil jeg nødigere have bly i naturen end U-238".
Starter jeg en ny tråd.
Lad mig straks sige, at miljøforskellen mellem bly og uran ved jeg ikke noget om, men det gør Morten utvivlsomt. Men vi ved alle, at der gerne er stor modstand mod uran når det nævnes i medierne at det anvendes i nogle ammunitionstyper. Det er så her jeg studser da stort set al ammunition indeholder bly og har gjort det til alle tider - uden den helt store ballade.
Min pointe her er blyet (i naturen). Vi bor jo alle i naturen så her er al blyet på sin vis. Jeg har selv støbt revolverkugler af bly i 30 år (med polititilladelse) vistnok uden at have taget skade, og de er alle endt steder hvor de ultimativt kunne opsamles og måske genbruges.
Men min egentlige historie er andetsteds. Jeg arbejder i elektronikbranchen hvor jeg hele mit liv har loddet med tin/bly legeringer (startede i 12 års alderen). Nu er den slags forbudt af hensyn til miljøet, OK. Men der er så mange undtagelser fra den regel at det synes lidt tåbeligt, ret mig gerne!
Elektronikapparater indeholder vel kun bly i gram-størrelser, men tunge blybatterier sidder i alle biler verden over. Desuden er undtaget udstyr til offentlig anvendelse, militær, medicinsk brug, rumfart og mange andre undtagelser.
Det kunne være interessant at se fordelingen af bly på anvendelser på verdensplan. Hvis formålet er vigtigt nok (biler) så er der jo ingen hindring.
Gavner det overhovedet? Skulle vi hellere bruge uran? (jeg ved godt det ikke er en erstatning, men for lige at tage Mortens udtalelse på ordet)
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Bly!
«
Svar #1 Dato:
23, December 2016 - 15:29 »
Idet jeg også henviser til mit svar i den anden tråd:
Bly er det tungmetal, der i verdenshistorien har forvoldt flest skader på mennesker, og det er som bekendt også nu om dage forbudt til jagtammunition.
Guld ville være et fuldgyldigt alternativ til blyhagl - endda bedre. Men jægere har økonomiske grunde til ikke at foretrække dette alternativ.
Kviksølv er et enestående og fantastisk metal, men miljøfarligt.
Fuldgyldige alternativer findes ikke, men der er fundet så mange til stoffets forskellige formål, at det nu udfases. Som nogle af Ingeniørdebats ældre læsere måske vil huske, har jeg engang ønsket mig et kviksølvbarometer - og fik det! Det gør nu daglig nytte, og så længe jeg ikke smadrer det, ingen skade.
Der har været forsket i alternativer til blybatterier i et halvt århundrede, men de er ikke fundet. Derfor er disse fortsat tilladt, men der er sat regler op for, hvordan de skal håndteres.
Jeg kan heller ikke tilslutte mig de uvidende miljøfreaks slagord: "Alle kemikalier burde forbydes!" Men det forhindrer jo ikke, at man begrænser brugen af farlige stoffer, hvor der findes brugbare alternativer. Kan spredningen af et farligt stof i naturen mindskes med 90%, er det ubetinget bedre end ikke at gøre noget!
Logget
Mvh. Morten Jødal
Sophiante
Senior
Indlæg: 388
Sv: Bly!
«
Svar #2 Dato:
23, December 2016 - 16:55 »
Det lykkedes at finde lidt om anvendelsen af bly, som bekræfter min formodning (godt nok fra 2012):
http://www.ila-lead.org/lead-facts/lead-uses--statistics
Et hurtigt overblik over verdens forbrug:
Batterier: 85%
Ammunition: 1,4%
Legeringer (loddetin): 1,3%
Man altså forbudt de 1,3%, men tilladt de 85% - så indtil vi alle bruger andre bilbatterier sker der vel ikke meget!
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Bly!
«
Svar #3 Dato:
23, December 2016 - 18:22 »
Hej Sophiante.
Jeg er godt klar over, at du med dit arbejde er irriteret over forbuddet mod bly i loddetin, og jeg har da også stadig selv lidt tilbage af en rulle af den gode gamle 60/40; for mit vedkommende fordi jeg i de senere år ikke har loddet meget, og det har hele tiden kun været på amatørbasis.
Jeg synes dog din fremstilling er lidt skæv, så jeg vil gerne opliste en række anvendelser, hvor man før brugte bly, men nu er holdt op (for enkelte af områderne kun næsten):
Afløbsrør og vandlåse
Beklædning af elkabler
Typemetal
Benzin
Glasur til keramik
Pigment i maling
Legetøj
Vægtlodder (herunder synk til fiskeri)
Sikkerhedsplomber
Jagthagl
Bly i benzin var en af de helt store miljøsyndere, og det kunne direkte påvises, at børn der boede tæt ved trafikerede veje fik mere bly i kroppen og havde ringere vækst samt lavere intelligens end andre børn. Det sidste resultat er dog usikkert, da resursestærke familier naturligvis ikke bosætter sig et sådant ubehageligt sted - de har andre muligheder.
Lystfiskere hører også til dem der vånder sig over forbuddet og har svært ved at rette ind. Men jeg morede mig over følgende annonce fra en netbutik:
Stort udvalg i bly og lodder til fiskeri, herunder sildelodder, slaskebly, lod sortimenter, splithagl -
Alle lodder er blyfri
Min pointe er dog egentlig ikke de sure smågrupper, men at når en række anvendelser bortfalder, så kommer den ene produktion, der ikke kan udfases, til at fylde procentvis mere. Hvortil så kommer, at netop blyakkumulatorer indsamles og genbruges i meget stor omfang
(96%)
. Trods stigende produktion af biler er den primære blyproduktion derfor IKKE steget i de senere år. Der er endda tendens til et fald - måtte det fortsætte!
Se også
Miljøstyrelsens faktaark om bly
og
blybekendtgørelsen
Logget
Mvh. Morten Jødal
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Miljøteknik
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Bly!
Seneste Debatindlæg
Nitrit i drikkevand.
af
jj-
[12, April 2026 - 20:41]
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[25, Februar 2026 - 20:15]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
Google ads:
DR-Nyheder
Politikere vil have 'klassens time' tilbage på de københavnske skoleskemaer
Togbusser over Øresund hele weekenden
Hver tredje lejlighed i Aarhus sælges på overbud
Victoria Beckham udtaler sig om familiekonflikt: Vi har altid prøvet at passe på vores børn
Amerikansk sanger anholdt - mistænkt for drab på teenagepige
DSB forventer, at togene kører normalt i dag
Libanons hær beskylder Israel for at bryde våbenhvile
Svømmer slår 17 år gammel dansk rekord
Mistænkt for angreb på jødisk restaurant i Paris i 1982 udleveret
Minnesota tiltaler ICE-agent for at pege pistol mod civile
Yngre mand anholdt på Fyn for trusler mod 11 efterskoler
Russisk gymnast får advarsel for at vende ryggen til ukrainsk flag
Metro kører igen efter tekniske problemer
KLM aflyser 160 flyture i den kommende måned
Falsk vaccinecertifikat koster landstræner jobbet
Joe & The Juice har rekordhøj omsætning - alligevel taber kæden penge
Forskere: Chatbots favoriserer bestemte partier
Herlev Eagles tager sagen i egen hånd: Skøjtehal får nu en overhaling af klubben selv
Mistænkt i drabssag i p-kælder varetægtsfængslet
Nyt studie viser, at Grønland har hundredvis af varme kilder
Nyt fra ing.dk
Nu er der et europæisk alternativ til Google Docs og 365 med privatliv i centrum
Fortrolig rapport: Sårbart lønsystem kan være hackervej ind i staten
Det Internationale Energiagentur kommer med en kraftig advarsel til flytrafikken
Det offentlige slipper alt for let, mener privat aktør: Forargelsen ulmer efter årelangt GDPR-brud
Synspunkt: Skal IDA virkelig misinformere om atomkraft?
Solcellemarkedet er gået i stå: Nye krav spænder ben for godkendelser
Europæisk app-løsning er klar: Verificerer - anonymt - børns alder
Fortsat færre tog på skinnerne torsdag: Tre strækninger berørt
Den er en meter høj og fylder ikke mere end en kuffert: Simpelt udstyr spotter droner over kritisk infrastruktur
New cyber tool is shaking up the industry: This is how senior security director tackles new “paradigm change”
Datacentre dominerer i køen til elnettet: Bremser projekter med »klar klima-gevinst«
Banedanmark har sporet togkaos til én strækning: »Der er en samlet årsag«
Togkaos lammede hele Østdanmark: Nu peger jernbane-ekspert på en mulig årsag
Leder: Se billederne: Sabotage er virkelighed i Europa – alligevel er dansk jernbane frit tilgængelig for ondsindede
Truede arter skal reddes: 400 ton materiale sikrer nye levesteder
Datacentre skriger på strøm: Så meget fylder de i køen hos Energinet
Learning from Ukraine: Estonia shifts defence budget to fund air defence
Næste fase kan gå i gang: Rolls-Royce og Storbritannien underskriver SMR-kontrakt
Kommune vil bekæmpe fugt i sportshal med strøm: Forsker har ikke fidus til metoden
Kommune bygger alternativ til Microsoft: Halvdelen af de ansatte bruger nu open source-kontorpakke
Svensk regering vil gøre staten til største ejer i ny kernekraft
Kapløbet om selvkørende biler: Tesla får grønt lys i Holland – men dansk ekspert advarer
Fortrolig rapport gør Digitaliseringsstyrelsen til særligt hacker-mål
Ikke alt gik efter planen, da astronauter fløj rundt om Månen
Widespread concerns across Europe for new cybersecurity tool
Cykelbro på Aarhus H. lukkes akut: Metalstykker risikerer at falde ned
Hormuz-krise rammer busdriften: Ét sted kører næsten alle busser stadig på dyr diesel
Byggeboss sendte hemmelige SMS'er til ministerie: Nu er han færdig på Femern
Albertslund gentænker fjernvarmen: Lavere temperatur, højere effektivitet
Aalborgs brud med centralt GDPR-princip mødte kritik: Nu vil Datatilsynet til bunds i sagen
Hospitaler før datacentre: Sådan prioriterer Holland presset på elnettet
Unge forskere i stor finale: Hukommelses-tyggegummi og fodboldbaner uden bildæk
Synspunkt: Sociale mediers 'tobaksøjeblik': Det kan give hovedpine i hele Silicon Valley
Blogindlæg: Femten minutter
Spørg Fagfolket: Giver kalciumsilikatplader til isolering ikke problemer med fugt?
Tesla indrømmer: Robottaxaen Cybercab køres indimellem af mennesker
ADHD eller bare afhængig af sociale medier?
Russiske ubåde udførte »hemmelig« operation nær undersøiske kabler, siger forsvarsminister
1913: Gummifabrikation er blevet en storindustri i Mexico
Blogindlæg: Elbilerne aktualiserer kørselsafgifter.
Test af Googles AI-overblik: Folk får tusindvis af forkerte svar hvert eneste sekund
Dansk startup har udviklet en fejende fætter til robotplæneklipperen
Aalborg i GDPR-fadæse: Har ignoreret advarsler i årevis
Sådan indhenter Martin fortidens drabsmænd med ny DNA-teknik
Schweiz dumper dansk tjenestepistol i stor test
Anthropic: Ny Claude-model finder og udnytter sårbarheder på egen hånd
Alicia Hennig har forsket på ‘Kinas MIT’: Nu har hun en klar advarsel til danske universiteter
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Enorme forsinkelser og milliarder kroner dyrere: Udbygning af elnettet får massiv kritik
Opinion: Danmark bygger robotter, men SMV’erne bruger dem ikke