ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Mælkesyre
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 662
Sidste:
KSSLorie4
Statistik
Total antal indlæg: 16007
Total antal emner: 1394
Flest online idag: 106
Flest på samme tid: 479
(21, September 2024 - 03:32)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 65
I alt: 65
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Mælkesyre (Læst 13179 gange)
HP
Senior
Indlæg: 260
Mælkesyre
«
Dato:
10, December 2019 - 16:19 »
Kemi?
Gennem længere tid har jeg brugt en udmærket kapsel-kaffemaskine.
I brugsvejledningen fremhæves det, at man skal afkalke maskinen med noget, der kaldes højredrejende mælkesyre L(+) 45%, som oven i købet er økologisk.
Det lyder for mig som rent sludder? - Men måske er der en slags mening i galskaben?
For kort tid var den korrekte mælkesyre sluppet op!
Afkalkes skal der imidlertid. I mine nær-forretninger kendte de ikke midlet - såhh - afkalket blev der - med jordisk afkalkningsmiddel. Så blev maskinen straks utæt! En reparation kommer ikke på tale på grund af prisen og derfor måtte en ny maskine købes.
Jeg kan købe det "rigtige" afkalkningsmiddel hos sælgeren af maskinen - men prisen!!!
Nu er jeg nået til, at det helt rigtige afkalkningsmiddel kan købes hos en virksomhed i Midt-Nordjylland for fede kroner plus fragten.
Min sparsommelighed fik mig til at søge i et par forretninger, som sælger husholdningskemikalier her i mit nær-område - uden held.
Har nogen her blandt ingeniørerne en praktisk måde at løse det problem jeg synes jeg har?
Venlig hilsen HP
PS! Jeg bruger den nye kapselmaskine med varsomhed! Den skulle gerne holde længe!
Logget
p
jj-
Senior
Indlæg: 1.122
Sv: Mælkesyre
«
Svar #1 Dato:
10, December 2019 - 19:45 »
Mælkesyre til afkalkning af kaffemaskiner.
https://dexus.dk/maelkesyre-afkalkning
https://densundebutik.dk/shop/afkalkning-maelkesyre-514p.html
Mælkesyre - Wikipedia, den frie encyklopædi.
https://da.wikipedia.org/wiki/M%C3%A6lkesyre
Lactic acid - Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lactic_acid
Jeg bruger bare citronsyre til en elkedel
Mvh jj
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Mælkesyre
«
Svar #2 Dato:
11, December 2019 - 10:56 »
Nu ved jeg ikke hvad dit jordiske afkalkningsmidde var.
Hvis man blot køber afkalkning, og ikke læser deklaration og sikkerhedsanvisninger omhyggeligt kan man risikere at det er saltsyre. Det tåler praktisk taget ingen metaller, og selv med visse organiske stoffer kan det gå galt.
Brug fortyndet ekkidesyre. Hvvor mælkesyrens pks er lidt under 4 er eddikesyrens nærmer e 5 . Det betyderpopulært sagt at eddikesyrens virkning er langt svagere, og ikke så ødelæggende. Men lugten er umiskendelig, så det er måske derfor den ikke sælges i kommersielle afkalkningsmidler
Lugten forsvinder ved efterfølgende skylning med vand.
almindelig handels eddikesyre er omkring 30% . Fortynd den 5 til 10 gange for brug til afkalkning i kaffebryggere.
Logget
Jørgen Harbst
Kobbernagel
Senior
Indlæg: 191
Sv: Mælkesyre
«
Svar #3 Dato:
11, December 2019 - 13:02 »
Citat fra: harbst efter 11, December 2019 - 10:56
Brug fortyndet ekkidesyre
Jeg plejer at bruge citronsyre til afkalkning af kaffemaskiner. Både vores almindelige filterkaffemaskine, og vores Nespresso kapselmaskine. I manualen til Nespressoen er det også angivet, at der SKAL anvendes Nespressos eget afkalkningsmiddel (som er mælkesyre). Jeg har aldrig oplevet problemer med nogle af maskinerne efter afkalkning med citronsyren. Er der nogen (Harbst?) der ved om Citronsyren er mere/mindre skadelig end den eddikesyre der anbefales her?
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Mælkesyre
«
Svar #4 Dato:
12, December 2019 - 10:35 »
Nu har jeg ingen hundedyr kapselmaskine, men kun en elkedel og en gammel arvet kaffemaskine til når jeg har gæster - og da jeg har blødt vand, skal de sjældent afkalkes. Derfor har jeg normalt ikke den tekniske eddikesyre på lager, som harbsts opskrift er baseret på. men bruger husholdningseddike fortyndet 1:1.
Jeg vil dog ikke afvise, at de dyrere maskiner har samlinger, der kan reagere med simple syrer. Så vil du være sikker, vælger du en svag syre med lidt større molekyler. Udover mælkesyre er citronsyre og vinsyre egnede - og begge fås i ethvert supermarked. Normalt er citronsyre billigst og derfor at anbefale - medmindre du netop har et brev vinsyre i skabet den dag du har brug for at afkalke.
At forhandleren anbefaler L(+)-mælkesyre er rent salgsgas!
Mælkesyre findes naturligt i to spejlvendte former der hedder hhv. D og L. Begge findes i naturen, og D-mælkesyre dannes af bakterier i bl.a. yoghurt.
L-mælkesyre dannes i muskler ved træthed.
Ingen af de to former er på nogen måde giftige!
Der skal sikkert en specielt sjælden bakterie til at fremstille den økologiske L-mælkesyre, så man kan tjene kassen på at påstå, at det skal være netop den!
De to former er fuldstændig lige gode til afkalkning.
(+) fortæller hvilken vej polariseret lys drejes i en opløsning af syren - og er aldeles uinteressant i denne sammenhæng!
Logget
Mvh. Morten Jødal
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Mælkesyre
«
Svar #5 Dato:
14, December 2019 - 09:29 »
Hej Morten
Nu er vi nok inde på et emne,hvor din viden er større en min.
Du nævner store molekyler som en fordel. vordan gør syren molekylstørrelse er forskel ?
Jeg angav eddikesyren som en svagere syre på basis af pKS værdierne. Jeg har også gode erfaringer med afkalkning med fortyndet eddikesyre.
vi har nmeget kalk i vandet så afkalkning af bruseindsatserne i vandhanerne er også nødvendigt. Efter 30 års jævnlig afkalkning var det gået ud over metaldelene: men nye af plast koster ikke meget.
Logget
Jørgen Harbst
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Mælkesyre
«
Svar #6 Dato:
15, December 2019 - 12:07 »
Hej harbst.
I forhold til ætsning af metaldele er molekylstørrelsen aldeles ligegyldig. Og du har helt ret i at fokusere på pKs som den vigtigste parameter. Da pKs jo ligesom pH er en omvendt logaritmisk skala, skal den være mindre end den syres (her kulsyre med pKs 6,37) hvis salte den skal opløse - men ikke så lille, at den angriber metallet i konstruktionen. Mælkesyre har pKs 3,86 og er dermed noget stærkere end eddikesyre, hvilket formentlig giver en hurtigere afkalkning - og altså er forsvarligt ifølge fabrikanten af den dyre kapselmaskine.
Alt dette ved du godt - jfr. dit første indlæg. Og vi er også enige om, at det er et rent salgstrick at anbefale denne syre som den ENESTE mulighed.
Den lille detalje, jeg tilføjede, er ikke konkret viden, men mere en fornemmelse baseret på, hvilke materialer der kunne være i det indre af en kompliceret og dyr maskine. Min anbefaling har intet med syrevirkning at gøre, men frygt for at maskinen kan indeholde samlinger eller slanger af plast, der kan penetreres af små syremolekyler og dermed blive ødelagt.
Da jeg aldrig har skilt en dyr kaffemaskine ad, ved jeg intet konkret, men vil af ren forsigtighed vælge en syre, hvis egenskaber ligger så nær som muligt ved det anbefalede produkt, men uden dettes opskruede pris. Og på grund af selve maskinens opskruede pris vil jeg ikke lade det komme an på en prøve, om eddikesyre er helt OK. Det er sandsynligvis tilfældet.
Men den lidt stærkere syre vil som nævnt også medføre en hurtigere afkalkning, som kan være mere skånsom for maskinens indre dele.
Det var ikke det jeg skrev, beklager. men måske vigtigere end min frygtsomme fornemmelse for molekylstørrelse.
«
Senest Redigeret: 16, December 2019 - 09:27 af Morten Jødal
»
Logget
Mvh. Morten Jødal
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Mælkesyre
Seneste Debatindlæg
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, Maj 2025 - 20:22]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[17, April 2025 - 07:31]
Norsk igeniørkunst og hår...
af
jj-
[04, April 2025 - 19:41]
P&U-Musk om døden på Mars
af
jj-
[16, Marts 2025 - 20:03]
Skattevæsnets robot.
af
jj-
[08, Marts 2025 - 20:16]
Arbejdsulykker på Fyn.
af
jj-
[27, Januar 2025 - 20:10]
Novo Nordisk
af
B Mønnike
[26, Januar 2025 - 14:10]
Defekt betonForskalling
af
jj-
[20, Januar 2025 - 20:11]
Ruslands Putin
af
jj-
[07, December 2024 - 20:27]
Personlige CO2-kvoter
af
jj-
[01, December 2024 - 19:51]
Årsagen Til Global Opvarm...
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 15:30]
Google ads:
DR-Nyheder
Problemer syd for grænsen bremser alle tog til Tyskland
Air Greenland har aflyst alle dagens afgange
Løve har angrebet mand, efter den undslap zoo i Tyrkiet
Rapperen P. Diddy nægtes løsladt, mens han afventer strafudmåling
Grønlands eneste dyreklinik risikerer at lukke
Kinas Xi jinping skipper BRIKS-topmøde for første gang i årti
18-årig varetægtsfængslet efter slagsmål på Roskilde Festival
DMI varsler voldsomt vejr: Risiko for skybrud
Chips tilbagekaldt efter for højt indhold af olier
Kina svarer igen på EU-forbud og begrænser medicinske virksomheder
15-årig sigtet efter busbrand i Norge
Tropisk storm er gået i land på USA's østkyst: Risiko for oversvømmelser
Mange tyverier på Roskilde Festival - blandt andet hos Ekstra Bladet
Svensk udenrigsministers drabsmand bliver prøveløsladt
Lynhurtige kvinder sætter verdensrekorder i USA
Ozzy Osbourne gav sine sidste skrål til stjernespækket afskedskoncert
Kvinde mister arm efter løveangreb i australsk zoo
23-årig mand udsat for drabsforsøg i Nordjylland i nat
Vejret er en blandet landhandel i dag: Skybrud, lidt sol og byger over Danmark
Blødende mand ankom med tog til Danmark
Nyt fra ing.dk
Spørg Læserne: På stroppetur
1947: Litra E er et glimrende iltogslokomotiv med overheder og kompoundsystem
Fem nedslag i cyklens udvikling: Sådan blev racercyklen formet af teknologiske fremskridt
Kina vil ændre regler for selvkørende biler
Genanvendelige ølholdere og kaffemaskiner med solceller: DTU-studerende festival-tester nye opfindelser
Professor har forsket i sikkerheden på Roskilde Festival i 20 år: »Det, der har overrasket mig mest, er, hvor meget vi ikke vidste«
I nat summede dræberdroner over Kyiv i spektakulært angreb: »Massivt og kynisk«
Franske flyveledere vil have nyt udstyr: Strejke rammer danske afgange
Færre penge, flere opgaver: Stressen vokser i Datatilsynet
Test: Tysk mobil lover at beskytte dit privatliv - Her er hackers dom
Ekstra skatteregning kan være på vej til tusindvis af solcelleejere
Ukrainske droner smadrer ned i russisk batterifabrik: »Et præcisionsangreb«
Sjældent fænomen ved midnat: Interstellart objekt kan ses på vej gennem vores solsystem
Handelskrigen mellem Kina og USA letter: Nu kan chipssoftware igen sælges
Nye fly trækker SAS i grønnere retning: Men vejen til bæredygtighed er stadig lang, mener ekspert
Trods ønske om uafhængighed: Staten binder sig til Microsoft i fem år i ny rekorddyr aftale
Kommende arktisk aftale baner vejen for store ordrer hos amerikanske forsvarsgiganter
Caroline Stage vil bremse EU's AI-lovgivning
EU’s nye klimaudspil afslører skræmmende sandhed om grøn teknologi
På trods af affaldsplan bliver skraldebjerget ved med at vokse på Roskilde Festival
Flyselskab ramt af stort cyberangreb: Seks millioner kunders oplysninger er lækket
Ny fiskeriaftale udskyder CO2-afgift og forbyder bundtrawl flere steder
Forskere finder 1.000 tønder atomaffald på bunden af Atlanterhavet
Trump ville blokere for ny AI-lovgivning i 10 år: Nu afviser Senatet ideen
Amerikansk vindenergi får afgørende redningskrans: »Det ligner en gigantisk lettelse for landvind«
SDC-medarbejdere føler sig »kørt over«: Netcompany frasiger sig overenskomst efter opkøb
Sådan skal ‘hurtige druer’ gøre dansk vin bedre
Hedebølge nedlægger flere af Europas største kraftværker: Sender danske elpriser på himmelflugt
Iran bryder sidste bånd til FN’s atomvagthund: »Han har begået forræderi«
Den største investering siden 1996: SAS køber 55 nye fly
Meta ville først bruge dit offentlige indhold til AI-træning: Nu vil de også bruge billeder fra privat kamerarulle
Nye love træder i kraft i dag: Nu skal virksomheder og myndigheder passe bedre på kritisk infrastruktur
AI kigger med, men mennesker styrer stadig sikkerheden på Roskilde Festival
Statsligt it-system koster nu 5 mia. kr - men er ikke færdigt: »Vi står tilbage med noget juks«
Elbiler hitter videre i Danmark - og Tesla gør salgscomeback
Trump og techgiganterne vrider armen om på Canada - nu er det Europas tur
Grønt stål i Europa rykker længere væk: Afgørende energikilde mangler
Blogindlæg: Den regionale trafik er vigtig i fremtidens kollektive trafik.
Ny lov trækker tæppet væk under landvind i USA: »Det ligger reelt ikke langt fra de værst tænkelige scenarier«
Pas på åbent internet i ferien: »Free WiFi er ikke altid, hvad det giver sig ud for«
Anlægsprojekter halter efter tidsplanen: Fjernvarmerør og skybrudsprojekter for milliarder er forsinket
Microsoft skubber leverandører ud efter Crowdstrike-katastrofe
Tyskland vil have Deepseek smidt ud af de store app-stores
Kommuner trodser anbefalinger og fastholder sårbare systemer: »Det er horribelt«
Med de første billeder har nyt observatorium taget hul på høst af astronomiske datamængder
Spørg Læserne: Skomagerens dyre grej
Synsforstyrrelser sender hjernen på overarbejde og kan skabe hallucinationer: »Der kom levende slanger, aber, hunde«
Dansk DNA-forsker er hjernen bag amerikansk it-milliardærs forsøg på at skabe designerbabyer
1929: Billedtelegrafering og fjernsyn gør store fremskridt
Højt ukrudt på kirkegården: Her begraves de døde i vild natur