ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Konstruktioner
(Moderator:
B Mønnike
) »
Undren over modstanden mod Akraft
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 479
Sidste:
PTRasmussen
Statistik
Total antal indlæg: 16018
Total antal emner: 1411
Flest online idag: 129
Flest på samme tid: 2687
(03, April 2026 - 11:51)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 70
I alt: 70
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Undren over modstanden mod Akraft (Læst 16094 gange)
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Undren over modstanden mod Akraft
«
Dato:
08, Januar 2023 - 16:01 »
Jeg har altid undret mig over at ingeniører her i Danmark kan være imod Akraft for Akraft er beviseligt den mindst farlige af alle. Jeg kan sagtens forstå, at ikke teknikere kan have problemer med teknikker og tal de ikke har kendskab til.
De største modstandere er klimasegmentet der til min overraskelse ikke vil anvende en af de tre vedvarende CO2 fri energikilder,brint, vand og Akraft, sammen med de periodiske energikilder vind og sol.
For kun 10% af den energi der forbruges her i landet kommer fra de ovennævnte CO2 frie enerkilder vind, sol, vandkraft og Akraft....kun 10%.... tankevækkende ikke.
Resten kommer fra gas, kul, træpiller,korn,biogas, olie, brunkul, alle der frembringer CO2. Politikerne her til lands er udmærket klare over, at det er farligt for deres genvalg at nævne Akraft og de er også bange for at skade vindmølle industrien. De er ligeså bange for at sige Akraft som russerne er bange for at sige ”krig”
Jeg har i julegave fået to bøger.
Den ene er ” alt det ingen har fortalt os om Atomkraft” af Hans Jørgen Nielsen udgivet af forlaget Pressto. Den burde være pligtlæsning for alle ingeniører og politikere da den er skrevet på forståeligt dansk, men med argumenter enhver Akraftmodstander næppe vil kunne tilbagevise.
Jeg kan på det varmeste anbefale den
Den anden er på engelsk og hedder ”Factfulness” og er skrevet af Unicef lægen Hans Rosling og omhandler fejlopfattelser af hvad folk tror er facts om befolningernes forhold. Desværre med med en meget lille tekst.
I den første test i bogen er der tolv spørgsmål med tre svar muligheder, som ” I alle lavindkomstlande i hele verden gennefører piger primær skolen. A 20%, B 40, C 60% og så videre.
Jeg klarede at svare rigtigt på to af de 12 spørgsmål. Det var en øjen åbner.
Hvad har det med Akraft at gøre. Jo resten af bogen handler nemlig nemlig om statistiske forhold om alt muligt om ulykker, sygdom, samfundsforhol hvor gennemsnittet af undersøgte personers opfattelse afviger betydeligt fra facts. Derfor fortæller han om at man ikke bare skal være skeptisk over for andres udsagns validitet, men også selv prøve at undgå at kolportere myter man ikke har undersøgt.
God fornøjelse
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
E. Tranberg
Senior
Indlæg: 1.304
Sv: Undren over modstanden mod Akraft
«
Svar #1 Dato:
10, Januar 2023 - 18:25 »
På Ing.dk er hyæneflokken blevet enige om at trumfkortet er: "Akraft er for dyrt"
Det er det jo fordi udviklingen og udbygningen blev sat i stå af bangemagerne.
De er også enige i at Enronmodellen, hvor de store spillere i markedet lige netop producerer for lidt, således at de marginale producenters høje priser bliver gældende for alle producerede kWh, er den bedste måde at sikre de laveste forbrugerpriser.
En strømgabler som Søren Lund, hvis bonus for at presse elprisen maksimalt i vejret for forbrugerne er minimum en størrelsesorden større end den gennemsnitlige elforbrugers merudgift, er naturligvis fløjtende ligeglad med hvilke ulykker han og hans ligestillede forårsager.
Logget
jj-
Senior
Indlæg: 1.132
Sv: Undren over modstanden mod Akraft
«
Svar #2 Dato:
10, Januar 2023 - 20:18 »
Såvidt jeg er orienteret kræver straffeloven kun, at man skal være i god tro når man opfordre andre til at følge et eller andet råd om ikke at støtte etablering af A-Kraft i danmark❓
Det samme gælder vil for dem der støtte etablering af A-kraft i danmark❓
Nuclear power plant accidents listed and ranked since 1952 - DiaNuke.org
https://www.dianuke.org/nuclear-power-plant-accidents-listed-and-ranked-since-1952/
Nuclear Power A Risk Analysis - Scientists' Warning.
https://www.scientistswarning.org/2020/06/04/nuclear-power-a-risk-analysis/
Mattias Tesfaye - Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mattias_Tesfaye
Gad vide om hr. Tesfaye har valgt jobbet som MF'er så han ikke risikere:
1. -At blive anvist nedslidende arbejde som mureSvend❓
2. -Eller arbejde med rensning af radioaktive turbiner på mulige fremtidig danske A-kraftVærker❓
Måske er det ikke altid snobberi når unge - med muligheder - vælger en høj uddannelse, der tilsyneladende også resultere i fritagelse for værnepligt❓
+ Måske senere en Belønnings-/FortjenestMedalje fra Kongehuset efter lang tro tjeneste i et velbetalt risikofrit sineCureJob med en hel masse bonus❓
Arbejdsulykker Her er de 10 farligste brancher Fagbladet 3F.
https://fagbladet3f.dk/artikel/her-er-de-10-farligste-brancher
Døden på jobbet
http://www.dodsulykker.dk
Mvh jj
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Undren over modstanden mod Akraft
«
Svar #3 Dato:
11, Januar 2023 - 19:43 »
Lovgivning og straffeloven indeholder ikke forbud mod ytringsfriheden. Man har lovat mene hvad man vil om Akraft. At Dan Jørgensen har sine egne meninger om Akraft er hans problem. Fordi man er Cand polit kan man ikke påstå at 2+2 er 5 eller at biobrændsel er klimaneutralt. Et træ er 60 år om at levere den mængde energi som vi brænder af på ingen tid
https://www.berlingske.dk/politik/df-er-klar-til-en-ny-debat-om-atomkraft
Om forfatteren Hans Jørgen Nielsen kan man finde ham og harn beskrivelse i hans bøger
https://atomkraftbogen.dk/om-forfatteren/
https://dk.linkedin.com/in/hansjoergennielsen?original_referer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
https://www.tjekdet.dk/indsigt/er-atomkraft-farligt-dyrt-og-tidskraevende
“Man kan jo godt vælge at bygge atomkraftværker i Danmark. Teknisk set kan det godt lade sig gøre. Men spørgsmålet er, om det er klogt, hvis vi kunne få mere end dobbelt så meget vedvarende energi for de samme penge og måske bygge det på kortere tid””
Dette er ikke facts men et populært argument der ofte bruges til at afvise Akraft.
Der skal bruges 88 af verdens største vindmøller fra Vestas til erstatte et værk som Barseback.
Det er møller der er højere end pylonene på Storebæltsbroen.
Jeg tror, vi har brug for det hele. Sol-, vind-, vand-, og atomenergi. Men jeg tror ikke, vi får en grøn omstilling uden atomkraft. Her tænker jeg ikke alene på Danmark, men også på verden”
Bent Lauritzen, forsker i atomkraft ved Danmarks Tekniske Universitet
Her er også et skema over de forskellige dødsrater for forskellige energiformer, angivet i terawatt timer per dødsfald.
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Uffe Kaagaard
Gæst
Sv: Undren over modstanden mod Akraft
«
Svar #4 Dato:
11, Januar 2023 - 20:07 »
A-kraft er ikke CO
2
-fri...... Ifølge nedenstående 15 år gamle artikel.
"Det er rigtigt, at der ikke kommer CO2 ud af et atomkraftværk. Det har atom-lobbyen benyttet til at markedsføre atomkraften som en løsning på klimaproblemerne"
https://www.information.dk/debat/2008/02/co2-fri-atomkraft-fupnummer
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Undren over modstanden mod Akraft
«
Svar #5 Dato:
11, Januar 2023 - 22:03 »
Nu er uran ikke det eneste materiale der skal have en en kraftig energi krævende arbejdsgang i minerne. Der også en energikrævende kemisk efterbehandling efter det er brudt.
Men den energi behøver jo ikke at være fossilt frembragt. Det kunne jo være Akraft frembragt energi.
De sjældne jordarter der indgår i vindmøllernes generatormagneter skal sandelig også gennem også igennem en energikrævende kemisk efterbehandling.
Lige som cement dannes af CaCO3 til CaO og CO2. Altså CO2en kan ikke undgås hvis kridtet skal omdannes til Cement. For at dette sker skal kridtet opvarmes. Tidligere anvendte man kul der jo som bekendt også giver CO2 ved sin forbrænding. Her er store mængder CO2 svære at undgå, men at jage produktionen udenlands er direkte tåbeligt
Noget af det mest energikrævende at fremstille er aluminium, der fremstilles hvor der er billig energi i form af vandkraft og termisk energi(jordvarme) Det sker blandt andet på Island.
Men aluminiums fremstilling er heller ikke CO2 fri ,da de grafit elektroder der er dyppet ned i smeltebadet reagerer med atmosfærens ilt og danner CO2.
Kort sagt når der skal frembringes CO2 fri energi el og varme så er Akraft værket mindst farlige af alle energi frembringere de kan levere 24/7 selv om vinden ikke blæser og solen ikke skinner.
Det vi skal prioritere det er unødvendig udledning af CO2. Det er elbilerne med til, men det vi efter min ringe opfattelse kræve Akraft at erstatte bezin og diesel.
Et passende sted at opføre et kraftværk vil være Lynetteholm hvor boligerne der jo skal have varme og bilerne el til opladning
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Konstruktioner
(Moderator:
B Mønnike
) »
Undren over modstanden mod Akraft
Seneste Debatindlæg
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[22, April 2026 - 20:14]
Nitrit i drikkevand.
af
jj-
[12, April 2026 - 20:41]
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
Google ads:
DR-Nyheder
Danmarks ishockeyherrer slår Norge i VM-test
Bus endte i Seinen - ingen kom noget til
Ørsted har solgt landvindmøller i Europa
Storbritannien hæver trusselsniveauet
DMI advarer om højt brandfareindeks
Tre anholdt efter slagsmål i Helsingør
Gitte og Glyngøre hylder Jonas Vingegaard
Saudiarabisk fond trækker sig fra udskældt golfprojekt
Herlevs træner scorer 'stort job' efter successæson
Irans øverste leder: Amerikanere hører til 'på bunden af havet'
Seks personer sigtes efter økse-drama ved Lidl
Bispevalg er afgjort: 55-årig provst skal være ny biskop i Aarhus
Mand dømt for at slukke strøm på hospital
Stenkast fik hende anholdt: 33-årig psykisk syg kvinde varetægtsfængslet og sigtet for flere ting
Flere kommuners telefonlinjer er nede
Kunstfestival i Venedig udelukker delvist Rusland
Hun var med i 'Den sorte svane': Nu frakendes hun retten til at være advokat
Hurtigere svar på røntgen: AI skærer ventetiden ned på akutmodtagelser
Olieprisen på højeste niveau siden 2022
Repræsentanternes Hus baner vejen for flere penge til ICE
Nyt fra ing.dk
Danmark vil bygge kampsystemer til spionage og krig: Skal være slut med at frygte amerikansk killswitch
Manglen på kunstgødning er alarmerende: Hormuz-krise kan ende med hungersnød
Blogindlæg: Tillid er Danmarks vigtigste ressource. AI sætter det på spil
Hvalen Timmy sejler forbi Danmark i bizar redningsaktion
Togulykke blev første test: Nyt tiltag i beredskabet bestod ilddåb
Teleselskaber snagede i danskernes SMS’er: Men slipper – næsten – for kritik
Østdanmark har mere grøn strøm end i Jylland og på Fyn
Lufthavn vil bruge robotter til bagage-håndtering: ...men i video vakler robot
Blogindlæg: Failure is always an option
Lækkede dokumenter: Bjarke Ingels blev advaret om 'slave'-forhold på tegnestue i årevis
Ingeniøren får ny direktør: »Vi skal accelerere væksten«
Om 30 dage lukker det fysiske rejsekort: Stadig ingen løsning til ikke-digitale borgere
Før var det ‘bare’ motorolie og tændrør: Nu skal elbilejeren kende til kWh, effektelektronik og software
De bedste ladetidspunkter: Er der plads til alles elbiler i systemet?
Når elbilen går i stykker: Undgå grimme overraskelser og en kæmpe regning
Din første elbil: Kend den gode opladning og undgå disse fristelser
Alle taler om Energinets elmotorveje – men flaskehalsen skyldes også lokale elnet
Giftigt legetøj skulle være fortid med ‘radikal’ lov: Nu virker den ikke – og EU opgiver at ændre den
I USA vokser modstanden mod datacentre med skud og protester: Nu har amerikansk politiker opfordring til Danmark
Europa i front: Forsvarsudgifter når nyt rekordniveau
Europa lider under klimaforandringer: Her er de nedslående rekorder
Batterier er ikke nok: I Sverige afprøves 70 år gammel teknologi i elnettet
Tyskland sætter turbo på oprustning for at overgå NATO-mål
Banedanmark gav russere adgang til Forsvarets tog-data: »Skræmmende«
Tre partier kræver skarp prioritering af elnettet: »Hyperscale-datacentrene må bagerst i køen«
Atomkraft i Norge er helt dødt. Det bør alle forstå
Nye togstationer forsvinder fra kortet: Fagfolk advarer om data-kaos
Politiet opgiver tusindvis af sager om digitale forbrydelser: »Det føles uretfærdigt«
Netcompany får eget cykelhold til knap en mia. kr: »Vil vise hvad vores teknologi kan«
Politikere afviser afspærring af ulveområde: Eksperter advarer om konsekvenser
Efter hård kritik: DBI ændrer afstandskrav for tagsolceller
Polsk udfordrer presser Palantir: Vinder ind hos politi og spiontjenester i Europa
Se kortet: Havner dine mails til kommunen på amerikansk-kontrollerede servere?
Synspunkt: Unges evne til at vurdere troværdighed af informationer daler – søgemaskiner fulde af AI-genereret indhold gør det kun sværere
Allan fik letbanen som nabo: Så begyndte hans hus at slå revner
Ny viden om bakterier vender op og ned på driften af renseanlæg: AI-værktøj kan forudsige problemer, før de opstår
Så få arbejder på big techs danske datacentre: »Det er et ret lille tal«
Her bygges kæmpe flowbatteri på over 2 GWh – skal stabilisere elnettet i Europa
App til vejafgifter i Danmark vakte begejstring: Nu er den dumpet
Ukrainere sprængte Nord Stream med tidsindstillede sprængladninger: Det vidste Danmark godt, mener forfatter
Risikerer op til seks års fængsel for at snage i SMS’er: »Det ligner en tilståelsessag«
Nyt blik på forsyningskæden gav mærkbare resultater hos Vestas
Forslag i 1930: Sluse skal løfte skibe over Langebro
Rusland har bombet Ukraines elnet i -20 grader: Det kan Europa lære af det
Lær af græshopperne: Sådan opstår konsensus i store grupper
Molslaboratoriet erkender skidt dyrevelfærd: Derfor gør vi op med 10 års praksis
Fra grynet fotografi til 3D-model: Sådan blev glemt kvinde vækket til live med AI
Spørg Fagfolket: Findes der en optimal størrelse for vindmøller?
Blogindlæg: Vejafgifter – nej tak?
Det vælter ind med bud på at finde brummelyd på Amager: Vi har forelagt dem en ekspert