ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Konstruktioner
(Moderator:
B Mønnike
) »
Undren over modstanden mod Akraft
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 662
Sidste:
KSSLorie4
Statistik
Total antal indlæg: 16007
Total antal emner: 1394
Flest online idag: 41
Flest på samme tid: 479
(21, September 2024 - 03:32)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 8
I alt: 8
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Undren over modstanden mod Akraft (Læst 10738 gange)
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Undren over modstanden mod Akraft
«
Dato:
08, Januar 2023 - 16:01 »
Jeg har altid undret mig over at ingeniører her i Danmark kan være imod Akraft for Akraft er beviseligt den mindst farlige af alle. Jeg kan sagtens forstå, at ikke teknikere kan have problemer med teknikker og tal de ikke har kendskab til.
De største modstandere er klimasegmentet der til min overraskelse ikke vil anvende en af de tre vedvarende CO2 fri energikilder,brint, vand og Akraft, sammen med de periodiske energikilder vind og sol.
For kun 10% af den energi der forbruges her i landet kommer fra de ovennævnte CO2 frie enerkilder vind, sol, vandkraft og Akraft....kun 10%.... tankevækkende ikke.
Resten kommer fra gas, kul, træpiller,korn,biogas, olie, brunkul, alle der frembringer CO2. Politikerne her til lands er udmærket klare over, at det er farligt for deres genvalg at nævne Akraft og de er også bange for at skade vindmølle industrien. De er ligeså bange for at sige Akraft som russerne er bange for at sige ”krig”
Jeg har i julegave fået to bøger.
Den ene er ” alt det ingen har fortalt os om Atomkraft” af Hans Jørgen Nielsen udgivet af forlaget Pressto. Den burde være pligtlæsning for alle ingeniører og politikere da den er skrevet på forståeligt dansk, men med argumenter enhver Akraftmodstander næppe vil kunne tilbagevise.
Jeg kan på det varmeste anbefale den
Den anden er på engelsk og hedder ”Factfulness” og er skrevet af Unicef lægen Hans Rosling og omhandler fejlopfattelser af hvad folk tror er facts om befolningernes forhold. Desværre med med en meget lille tekst.
I den første test i bogen er der tolv spørgsmål med tre svar muligheder, som ” I alle lavindkomstlande i hele verden gennefører piger primær skolen. A 20%, B 40, C 60% og så videre.
Jeg klarede at svare rigtigt på to af de 12 spørgsmål. Det var en øjen åbner.
Hvad har det med Akraft at gøre. Jo resten af bogen handler nemlig nemlig om statistiske forhold om alt muligt om ulykker, sygdom, samfundsforhol hvor gennemsnittet af undersøgte personers opfattelse afviger betydeligt fra facts. Derfor fortæller han om at man ikke bare skal være skeptisk over for andres udsagns validitet, men også selv prøve at undgå at kolportere myter man ikke har undersøgt.
God fornøjelse
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
E. Tranberg
Senior
Indlæg: 1.304
Sv: Undren over modstanden mod Akraft
«
Svar #1 Dato:
10, Januar 2023 - 18:25 »
På Ing.dk er hyæneflokken blevet enige om at trumfkortet er: "Akraft er for dyrt"
Det er det jo fordi udviklingen og udbygningen blev sat i stå af bangemagerne.
De er også enige i at Enronmodellen, hvor de store spillere i markedet lige netop producerer for lidt, således at de marginale producenters høje priser bliver gældende for alle producerede kWh, er den bedste måde at sikre de laveste forbrugerpriser.
En strømgabler som Søren Lund, hvis bonus for at presse elprisen maksimalt i vejret for forbrugerne er minimum en størrelsesorden større end den gennemsnitlige elforbrugers merudgift, er naturligvis fløjtende ligeglad med hvilke ulykker han og hans ligestillede forårsager.
Logget
jj-
Senior
Indlæg: 1.122
Sv: Undren over modstanden mod Akraft
«
Svar #2 Dato:
10, Januar 2023 - 20:18 »
Såvidt jeg er orienteret kræver straffeloven kun, at man skal være i god tro når man opfordre andre til at følge et eller andet råd om ikke at støtte etablering af A-Kraft i danmark❓
Det samme gælder vil for dem der støtte etablering af A-kraft i danmark❓
Nuclear power plant accidents listed and ranked since 1952 - DiaNuke.org
https://www.dianuke.org/nuclear-power-plant-accidents-listed-and-ranked-since-1952/
Nuclear Power A Risk Analysis - Scientists' Warning.
https://www.scientistswarning.org/2020/06/04/nuclear-power-a-risk-analysis/
Mattias Tesfaye - Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mattias_Tesfaye
Gad vide om hr. Tesfaye har valgt jobbet som MF'er så han ikke risikere:
1. -At blive anvist nedslidende arbejde som mureSvend❓
2. -Eller arbejde med rensning af radioaktive turbiner på mulige fremtidig danske A-kraftVærker❓
Måske er det ikke altid snobberi når unge - med muligheder - vælger en høj uddannelse, der tilsyneladende også resultere i fritagelse for værnepligt❓
+ Måske senere en Belønnings-/FortjenestMedalje fra Kongehuset efter lang tro tjeneste i et velbetalt risikofrit sineCureJob med en hel masse bonus❓
Arbejdsulykker Her er de 10 farligste brancher Fagbladet 3F.
https://fagbladet3f.dk/artikel/her-er-de-10-farligste-brancher
Døden på jobbet
http://www.dodsulykker.dk
Mvh jj
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Undren over modstanden mod Akraft
«
Svar #3 Dato:
11, Januar 2023 - 19:43 »
Lovgivning og straffeloven indeholder ikke forbud mod ytringsfriheden. Man har lovat mene hvad man vil om Akraft. At Dan Jørgensen har sine egne meninger om Akraft er hans problem. Fordi man er Cand polit kan man ikke påstå at 2+2 er 5 eller at biobrændsel er klimaneutralt. Et træ er 60 år om at levere den mængde energi som vi brænder af på ingen tid
https://www.berlingske.dk/politik/df-er-klar-til-en-ny-debat-om-atomkraft
Om forfatteren Hans Jørgen Nielsen kan man finde ham og harn beskrivelse i hans bøger
https://atomkraftbogen.dk/om-forfatteren/
https://dk.linkedin.com/in/hansjoergennielsen?original_referer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
https://www.tjekdet.dk/indsigt/er-atomkraft-farligt-dyrt-og-tidskraevende
“Man kan jo godt vælge at bygge atomkraftværker i Danmark. Teknisk set kan det godt lade sig gøre. Men spørgsmålet er, om det er klogt, hvis vi kunne få mere end dobbelt så meget vedvarende energi for de samme penge og måske bygge det på kortere tid””
Dette er ikke facts men et populært argument der ofte bruges til at afvise Akraft.
Der skal bruges 88 af verdens største vindmøller fra Vestas til erstatte et værk som Barseback.
Det er møller der er højere end pylonene på Storebæltsbroen.
Jeg tror, vi har brug for det hele. Sol-, vind-, vand-, og atomenergi. Men jeg tror ikke, vi får en grøn omstilling uden atomkraft. Her tænker jeg ikke alene på Danmark, men også på verden”
Bent Lauritzen, forsker i atomkraft ved Danmarks Tekniske Universitet
Her er også et skema over de forskellige dødsrater for forskellige energiformer, angivet i terawatt timer per dødsfald.
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Uffe Kaagaard
Senior
Indlæg: 217
Sv: Undren over modstanden mod Akraft
«
Svar #4 Dato:
11, Januar 2023 - 20:07 »
A-kraft er ikke CO
2
-fri...... Ifølge nedenstående 15 år gamle artikel.
"Det er rigtigt, at der ikke kommer CO2 ud af et atomkraftværk. Det har atom-lobbyen benyttet til at markedsføre atomkraften som en løsning på klimaproblemerne"
https://www.information.dk/debat/2008/02/co2-fri-atomkraft-fupnummer
Logget
Med venlig hilsen
Uffe
Hvorfor sidde inde,
når alt håb er ude?
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Undren over modstanden mod Akraft
«
Svar #5 Dato:
11, Januar 2023 - 22:03 »
Nu er uran ikke det eneste materiale der skal have en en kraftig energi krævende arbejdsgang i minerne. Der også en energikrævende kemisk efterbehandling efter det er brudt.
Men den energi behøver jo ikke at være fossilt frembragt. Det kunne jo være Akraft frembragt energi.
De sjældne jordarter der indgår i vindmøllernes generatormagneter skal sandelig også gennem også igennem en energikrævende kemisk efterbehandling.
Lige som cement dannes af CaCO3 til CaO og CO2. Altså CO2en kan ikke undgås hvis kridtet skal omdannes til Cement. For at dette sker skal kridtet opvarmes. Tidligere anvendte man kul der jo som bekendt også giver CO2 ved sin forbrænding. Her er store mængder CO2 svære at undgå, men at jage produktionen udenlands er direkte tåbeligt
Noget af det mest energikrævende at fremstille er aluminium, der fremstilles hvor der er billig energi i form af vandkraft og termisk energi(jordvarme) Det sker blandt andet på Island.
Men aluminiums fremstilling er heller ikke CO2 fri ,da de grafit elektroder der er dyppet ned i smeltebadet reagerer med atmosfærens ilt og danner CO2.
Kort sagt når der skal frembringes CO2 fri energi el og varme så er Akraft værket mindst farlige af alle energi frembringere de kan levere 24/7 selv om vinden ikke blæser og solen ikke skinner.
Det vi skal prioritere det er unødvendig udledning af CO2. Det er elbilerne med til, men det vi efter min ringe opfattelse kræve Akraft at erstatte bezin og diesel.
Et passende sted at opføre et kraftværk vil være Lynetteholm hvor boligerne der jo skal have varme og bilerne el til opladning
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Konstruktioner
(Moderator:
B Mønnike
) »
Undren over modstanden mod Akraft
Seneste Debatindlæg
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, Maj 2025 - 20:22]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[17, April 2025 - 07:31]
Norsk igeniørkunst og hår...
af
jj-
[04, April 2025 - 19:41]
P&U-Musk om døden på Mars
af
jj-
[16, Marts 2025 - 20:03]
Skattevæsnets robot.
af
jj-
[08, Marts 2025 - 20:16]
Arbejdsulykker på Fyn.
af
jj-
[27, Januar 2025 - 20:10]
Novo Nordisk
af
B Mønnike
[26, Januar 2025 - 14:10]
Defekt betonForskalling
af
jj-
[20, Januar 2025 - 20:11]
Ruslands Putin
af
jj-
[07, December 2024 - 20:27]
Personlige CO2-kvoter
af
jj-
[01, December 2024 - 19:51]
Årsagen Til Global Opvarm...
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 15:30]
Google ads:
DR-Nyheder
Keramikeren bag Ursula-stellet er død i en alder af 87
Prada anklages for kulturelt tyveri med indisk-inspirerede sandaler
Livreddere havde travlt i sommerferiens første weekend
Trump-administrationen sagsøger Los Angeles
Teenagedreng sigtet for at starte seks brande i Padborg
Frankrig, Spanien og seks andre lande vil beskatte privatfly
Nu skal juryen afgøre, om P. Diddy er skyldig i voldtægt, overgreb og menneskehandel
Tysk forsvarsminister planlægger at besøge Grønland til september
Britisk punkduo nægtes adgang til USA efter udtalelser om Israel
Truet næsehorn på vej til Djursland
Teenagepige har mistet livet i ulykke på stutteri
Nyt AI-system er bedre til at stille diagnoser end læger, hævder Microsoft
Helle Thomsen skal nu kun være landstræner
Politiklagemyndighed søger vidner til anholdelse, hvor 18-årig kom alvorligt til skade
Borgmesterkandidat i Varde trækker sig fra politik
Armbånd skal gøre diabetes-børn mere trygge til festival
Charterselskaber giver råd til danskere i hedebølge-ramte lande
Kvinde, der arbejdede som husmor for Islamisk Stat, må blive i Danmark
Dommer: Knytnæveslag med død til følge på Copenhell var 'simpel vold'
Legoland havde rekordhøj omsætning i 2024
Nyt fra ing.dk
Blogindlæg: Den regionale trafik er vigtig i fremtidens kollektive trafik.
Ny lov trækker tæppet væk under landvind i USA: »Det ligger reelt ikke langt fra de værst tænkelige scenarier«
Pas på åbent internet i ferien: »Free WiFi er ikke altid, hvad det giver sig ud for«
Anlægsprojekter halter efter tidsplanen: Fjernvarmerør og skybrudsprojekter for milliarder er forsinket
Microsoft skubber leverandører ud efter Crowdstrike-katastrofe
Tyskland vil have Deepseek smidt ud af de store app-stores
Kommuner trodser anbefalinger og fastholder sårbare systemer: »Det er horribelt«
Med de første billeder har nyt observatorium taget hul på høst af astronomiske datamængder
Spørg Læserne: Skomagerens dyre grej
Synsforstyrrelser sender hjernen på overarbejde og kan skabe hallucinationer: »Der kom levende slanger, aber, hunde«
Dansk DNA-forsker er hjernen bag amerikansk it-milliardærs forsøg på at skabe designerbabyer
1929: Billedtelegrafering og fjernsyn gør store fremskridt
Højt ukrudt på kirkegården: Her begraves de døde i vild natur
Selvkørende Tesla klarer både Rom og Paris – nu venter de på Europas blåstempel
Svømmehal skulle have en 'let' renovering: Men undersøgelse afslører milliondyre betonskader
Nødradioer dumper test: De støjer, flimrer og fejler
FN: Iranske centrifuger i et af tre anlæg er sat ud af funktion
Hofors møller på Middelgrunden må snurre 25 år mere: Men først skal en genberegning af projektets økonomi afklares
Køb, køb, køb, lød det - men hvor er dronerne i dansk forsvar?
Ny melding: DSB udvider ordre af milliarddyre IC5-tog
Frederik Muffs forsøg på det (næsten) umulige: Aerodynamisk perfektion skal slå Mads P. og Kasper Asgreen
Borgerløn var prisen for massiv automatisering – Men det bliver der ikke noget af, siger USA's AI-zar
Mere gift i havet: Miljøminister arbejder i kulissen for at lempe miljøkrav
James Webb-teleskop tager billede af planet i fremmed solsystem
Ekspertudvalg anbefaler: Afskaf et hav af rabatter og gør busruter mere fleksible
Undersøgelsen er færdig: En enkelt bolt kunne have reddet afrevet dørpanel
Sverige står overfor stor reform af spiontjenester. Danmark bør følge trop, mener forsker
Dankortet får redningsplanke – men prisen stiger
Ny byggelov i Sverige: Fjerner krav om dagslys i alle boligrum
Bredt politisk flertal vil forbyde ‘deepfakes’
CIA-chef modsiger lækkede oplysninger: Angreb har gjort alvorligt skade på Irans atomprogram
Cybersecurity company has a new case involving North Korean cyber spies every day: One specific question exposes them
Theodor’s “crazy project” was given the cold shoulder by the state fund: Today, it has been sold for over DKK 2 billion
Meta får medhold i stort AI-slagsmål: Men dommer afviser ikke ulovlig praksis
Sikkerhedsvirksomhed har ny sag med nordkoreanske it-spioner hver dag: Ét spørgsmål afslører dem
Forsvarschefen har brugt et års budget af forsvarsfond på fire måneder: Ekspert efterlyser samlet plan
Blogindlæg: Tomat, spinat, løg og kartoffel, nu med dækrester, velbekomme..
Norge vil lade forsvarsindustrien komme foran i køen til elforsyning
Premierevideoer fra Teslas autonome taxier giver bagslag: Skal undersøges af myndigheder
★★★★★☆ Overraskende flot udstilling på Planetarium - bortset fra én ting
Blogindlæg: 3D-print for dummies: Mere end prototyper og plastikdimser
USA’s angreb på Iran havde været umulige uden: »Vigtig kapacitet« på vej til Danmark
Theodors »galskabsprojekt« fik kold afvaskning af statsfond: I dag er det solgt for over to milliarder kroner
Danmark indgår sikkerhedssamarbejde i Arktis: Giver adgang til særlige fly
Better Energy-topchef står til milliontab: Aktier er værdiløse
Hydrogen dream shattered: Denmark’s electrolysis hope goes bankrupt
Københavns Universitet åbner nyt proteincenter til knap 700 millioner fra Novo Nordisk-fond
Efterretningskilder: Angreb på Iran mislykkedes
It-sikkerhedsfirma vurderer: Så udsat er din kommune - se kortet her
Ny rapport afslører: Danske kommuner står åbne for cyberangreb