ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Naturvidenskab, matematik, fysik, kemi, biologi
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Stråling
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 663
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16013
Total antal emner: 1403
Flest online idag: 125
Flest på samme tid: 876
(10, December 2025 - 09:39)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 87
I alt: 87
« forrige
næste »
Udskriv
Sider:
1
[
2
]
Forfatter
Emne: Stråling (Læst 29090 gange)
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Stråling
«
Svar #15 Dato:
20, Marts 2017 - 20:43 »
Efter mange øl, er jeg kommet til denne konklusion; sølvfolie kan sagtens hjælpe, men køb hellere mange blomster til konen. Både dem i porte og afskårne. Ikke ,at synet hjælper (også) men ændrer luftfugtighed. Jeg husker som barn; nogle indretninger med vand der hang på radiator. Din voltmeter bliver også glad.
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Stråling
«
Svar #16 Dato:
28, Marts 2017 - 16:37 »
Helt klart Marek.
Tør luft fremmer statiske elektricitets fænomener...især hvis man har nylonbaseret nålefilt på gulvene.
Helt specielt kan kvinder der har gummisåler og som er iført nylon eller uld beklædninger, give nogle kraftige stød når man giver hånd til dem i for tørre omgivelser
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Stråling
«
Svar #17 Dato:
30, Marts 2017 - 07:48 »
Hej Bjarke
Her har du 4 almindelige misforståelser om statisk elektricitet.
1 Syntetiske materialer, generere mere statisk opladning end naturmaterialer.
2 elektrostatisk opladning er kønsafhængig.
3 personers påklædning har betydning. Det har dog betydning hvad man har under fødderne, eller hvad man sidder på.
4 biler der kører på almindelig vej og på gummidæk, kan blive opladet.
Logget
Jørgen Harbst
Mads Aggerholm
Senior
Indlæg: 594
Sv: Stråling
«
Svar #18 Dato:
30, Marts 2017 - 09:54 »
Harbst, hvad er misforståelserne? Er dine punkter korrekte i forhold til gængs opfattelse, eller er punkterne den gængse opfattelse og forkerte?
Pkt. 2 indikerer at udsagnene er ukorrekte, men pkt. 4 er da rigtig nok - i hvert fald har jeg tit oplevet at få stød når jeg rører min bil efter at have kørt i den (derfor holder jeg altid fast på dørens metal mens jeg stiger ud).
Logget
Venlig hilsen
Mads Aggerholm
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Stråling
«
Svar #19 Dato:
30, Marts 2017 - 10:31 »
Hej Mads.
Mine punkter gælder gængs opfattelse,som er forkert.
Desværre kan man læse påstandene mange steder.
Vedrørende biler
Biler på almindelig vej og med gængse dæk er jordforbundet på grund af dækkenes gode ledningsevne.
Mål selv efter.
Når nogen får stød efter at være steget ud af bilen , er det fordi de selv er ret kraftigt opladet af at sidde og gnubbe sig på uldbetrækket i bilsædet.
Du danner selv en pæn stor kondensator i forhold til bilens chassis, så din spænding er lav i forhold til ladningen, så længe du er i bilen.
Men når de stiger ud går spændingen i forhold til bilen voldsomt op, og energien også. Hvis de står på godt isolerende sko, vil de kunne få et pænt stød, ved at røre ved den jordforbundne bil.
Hvid du holder på en metaldel på bilen medens du stiger ud ,forsvinder ladningen i takt med at du forlader bilen. Denne langsomme fordeling,giver så svag strøm, at du ikke mærker den.
Det er altså ikke bilen, som bliver opladet af at køre på vejen. Der er gennem tiden lavet adskillige målinger som viser at biler ikke oplades.
Eneste tilfælde jeg kender til var indendørs, hvor man havde lavet er nyt epoxybelagt gulv. Så kunne bilen oplades ved tankning.
Logget
Jørgen Harbst
Mads Aggerholm
Senior
Indlæg: 594
Sv: Stråling
«
Svar #20 Dato:
30, Marts 2017 - 10:54 »
Hej Harbst
Okay, det lyder umiddelbart rigtigt.
Men jeg læste engang noget om en problematik omkring antændelse af benzinen ved tankning: Det var fortrinsvis yngre mennesker som kom ud for det, fordi de ældre normalt støttede sig mere til bildøren når de steg ud af bilen.
Grunden til branden var statisk elektricitet, som udløste en gnist når benzinslangens mundstykke rørte ved bilen.
Det giver mening hvis bilen er opladet, men hvis det er personen som er opladet, så ville han/hun jo blive afladet allerede når han tager pistolen fra pumpen. Pistol og holder er jo af metal, og jeg gætter på at det også er jordforbundet.
Men den historie om brande ved optankning er måske bare vrøvl. Jeg kan ikke længere huske hvilken avis jeg læste om det i.
Logget
Venlig hilsen
Mads Aggerholm
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Stråling
«
Svar #21 Dato:
30, Marts 2017 - 12:40 »
Når pumpestander og slange er korrekt installeret er pistolen jordforbundet. Det er bilen også. Så uanset hvordan benzinen måske oplades vil det ikke kunne give en gnist mellem pistolen og bilen.
Eneste undtagelse var med bilen på det specielle gulv, så bilen ikke var jordforbundet.
Strømning af kulbrinter i rør og slanger kan give en voldsom opladning, Det uanset om røret er jordforbundet.
Kulbrinterne er så ekstremt godt isolerende at ladninger simpelthen ikke kan finde ud til den jordforbundne del, ligeså hurtigt som de opstår.
Logget
Jørgen Harbst
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Stråling
«
Svar #22 Dato:
30, Marts 2017 - 16:31 »
Du ved meget mere om strøm end vi andre Harbst. Og mange myter er myter med forskellige nuancer og mange uden hold i virkeligheden.
Men jeg skriver udfra det jeg selv har oplevet
Af og til, når jeg udefra kom hen til min bil, hvor min kone var kommet for, at hente mig op fra stranden...lad mig nævne min gamle bil, en sort Citroen BX med hjulophæng der er lejret i gummi og jeg i bare fødder, har jeg adskillige gange fået nogle gevaldige stød.
Ligeledes i flyvevåbnet, steg man ikke ud, før end flyet havde fået en jordforbindelse, med en dertil beregnet ledning. Og korrekt, brændstofhanen/ slangen var også jord forbundet og der hvor der var tankbiler blev de også jordet inden påfyldning af brændstof.
Men din oplysning om dækkenes manglende isolerings evne, var overaskende. Jeg prøvede med et multimeter fra fælg til jord. Du har ret, og derfor forklarer det også hvorfor man ikke altid får stød.
Jeg skulle nu nok have sagt mennesker, i stedet for kvinder
Men mine oplevelser med stød, når man rørte ved andre personer har for mig altid haft forbindelse til kolleger af hunkøn, der ikke bare gav mig stød, men også gav et større antal andre kolleger stød.
Jeg er fuldstændigt energiforladt og støder ikke folk
I forbindelse med plastikfolie og papirark, der har været igennem en tørreproces efter trykning ,har jeg oplevet at få nogle kraftige stød, selv om der var gjort alt for fjerne statisk elektricitet. Specielt når disse nytrykte ark var samlet i en bunke og man løftede det øverst ark for hurtigt.
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Mads Aggerholm
Senior
Indlæg: 594
Sv: Stråling
«
Svar #23 Dato:
31, Marts 2017 - 07:34 »
Rågummi.
Jeg fik en gang et par sko med rågummisåler. Gudfader for et helvede, jeg fik stød af
alt.
I desperation lavede jeg et jordforbindelse af noget kobberledning, som jeg lagde under hælen og op langs siden og ned i skoen. Det virkede fint, bortset fra at kobberet blev slidt i stykker på rekordtid.
Jeg overvejede hvordan jeg kunne lave en slidstærk løsning, men jeg blev træt af problemet og smed skoene ud.
I tidens løb har jeg oplevet mere eller mindre statisk elektricitet med forskellige skosåler, og jeg kan udmærket forestille mig at kvinder (som jo generelt har sko på hjernen, tænker mere i udseende end i funktionalitet, har hang til høje hæle som mindsker kontakten til underlaget, etc.) vil have større risiko for at blive 'ladet op' end mænd.
Undskyld dette mandschauvinistiske indspark, men jeg vil holde på at kvinder gennemsnitligt har flere forskellige par sko end mænd - specielt højhælede sko...!
Logget
Venlig hilsen
Mads Aggerholm
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Stråling
«
Svar #24 Dato:
31, Marts 2017 - 08:30 »
Hvis man går på isolerende gulv med isolerende skosåler og luften er tør vil man blive opladet.
Der fås antistatiske sko og støvler, hvor sålerne har fået ledende felter (af gummi med carbon black som i bildæk).
Man kan højest få en ladningstæthed så feltstyrken i omgivende luft overskrider dens holdfasthed. Menneskets samlede ladning afgøres så af kapaciteten overfor andre ledere. Det vil som oftest være kapaciteten til jord, som ved en grov regel er proportional med skosålernes areal. en kvinde på stilethæle har mindre sålareal, og derfor mindre ladning end på almindeligt formede sko.
Jeg kan anbefale at man læser Niels Jonassens lille bog om statisk elektricitet. Polyteknisk forlag. ISBN 87-502-0518-8
Biblioteket burde kunne skaffe den.
Der findes EU normer om emnet, men de er svære at læse og har ingen forklaringer på anvisningerne.
Jonasens bog er let at forstå og kræver kun et minimum af kendskab til matematik og elementær elektricitetslære.
Logget
Jørgen Harbst
Udskriv
Sider:
1
[
2
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Naturvidenskab, matematik, fysik, kemi, biologi
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Stråling
Seneste Debatindlæg
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, August 2025 - 19:22]
Hovedpine.
af
jj-
[28, Juli 2025 - 20:10]
Kvantecomputer
af
jj-
[18, Juli 2025 - 20:12]
Carbon Capture fejlslutni...
af
jj-
[15, Juli 2025 - 19:59]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
Google ads:
DR-Nyheder
Israels militær melder om brud på våbenhvilen og seks dræbte
Anholdt i mandags: Mand får straksdom for bedrageri
Bil blev beslaglagt, efter narkopåvirket mand kørte 206 kilometer i timen
Flere alvorligt tilskadekomne efter frontalt sammenstød nær Hornslet
Politiet åbner egen kommunikationskanal med vigtige beskeder til offentligheden
Vejen til og fra Langeland genåbnet efter uheld
Frankrig åbner konsulat i Nuuk i næste måned
Hus Forbi har indkasseret 1,5 millioner kroner på pantaftale
Cambodja klandrer Thailand for at teste våbenhvileaftale
Danmarks møde i Det Hvide Hus går verden rundt
Folk i Lemvig skal stemme om placeringen af omdiskuteret skulptur
Kongen har indtalt sin egen bog, som nu er frit tilgængelig
Mindst 25 døde i ulykke med kran i Thailand
Skuespiller Kiefer Sutherland er blevet anholdt for overfald
Droneangreb på begge sider fører til brand i Rusland og strømafbrydelser i Ukraine
USA bekræfter: Tilbageholdte amerikanere er løsladt i Venezuela
Internettet i Uganda blokeret forud for valg
Nordlys-skurke på spil i Norge: 12 personer udvist
USA sætter grene af Det Muslimske Broderskab på terrorliste
Rockwool om russisk indefrysning: 'Et indlysende brud på alle internationale regler'
Nyt fra ing.dk
Medie: Danmark opruster militært i Grønland efter Trumps trusler
Hvis USA vil spionere mod Grønland, skal de bare kigge i egne datacentre
Tog gav pludselig op og stod stille i timevis: Nu er der en forklaring
Hemmeligholdt rapport: Betonmur skyld i alle døde ved flystyrt i Sydkorea
Økonomer: Digital euro er nødvendigt forsvar mod USA
Europa vil fra ‘big tech’ til open source: Dansk transportkæmpe går stik modsat
Pisk frem for gulerod: Derfor er frivilligheden ved at dø i kampen om rent drikkevand
Rejsekort justerer kampagne efter heftig kritik: Kunder kan fortsat bruge kort
Synspunkt: Vi har selv lukket Microsoft ind i hver en krog af uddannelsessystemet: Så hvad gør vi nu?
Første ulv skudt i Danmark: Debat om ulvesikre hegn blusser op
Brøler på supersygehus: Kælder mangler plads til vand, varme og el
Danskere mistede strøm og varme under det kolde vejr
Hvem vinder kapløbet om solid-state-batterier? Her er de bedste bud lige nu
15.000 danskere skal skifte tech-platform om to måneder
Ørsted må bygge videre på vindmølleparker efter Trumps stop-ordre
Intet leveret på Danmarks milliardindkøb: Oprustning i Arktis kan tage et årti
Er dufte mindre kraftige om vinteren?
Europa satser på billigt propelfly til dem uden råd til dyre kampfly
VR-briller får plejehjemsbeboere til at motionere mere
Batteri-gennembrud eller avanceret kondensator? Mystikken breder sig om finsk solid-state-sensation
Se billederne: Rundetårns ikoniske kuppel hejst ned
Domstol afgør i aften Ørsteds fremtid i USA: 'Klapjagt' kan fortsætte i årevis
Trump truer med at besætte Grønland: For 90 år siden gjorde Norge det faktisk
Musks chatbot blokeret »for at beskytte kvinder, børn og hele samfundet«
Varmepumper mister effekt i kulde – men sparer el selv i hård frost
»Skrige-testen« og kunsten at tælle til én: Sådan smelter DSV to enorme it-afdelinger sammen efter historisk milliardopkøb
Synspunkt: Ordfører: Digital suverænitet er ikke et modeord. Microsoft skal smides helt ud af Folketinget
Skum kostede 40 mennesker livet på natklub: Sådan ser det ud, når det brænder
Efter dødsulykke: Over 100 danske diskoteker og spillesteder dumper brandkrav
1994: Ingeniøren går online med en server på world wide web
Kulturstafetten: »Det er et værk, der bekræfter mig i, hvor vigtig dialogen mellem mennesker er«
Synspunkt: Mikroplast i landbrugsjorden? Ja, det er et reelt problem – men løsningen er ikke så enkel
Svensk rat klapper sammen, når bilen bliver selvkørende
I Holbæk brændes og lemlæstes skov for at gøre den vild
Undskyld... Men var der liv på Mars eller ej?
Tomme kontorer sluger strøm om natten: Én teknologi udpeges som storsynder
Vi har spredt spildevandsslam på marker i 40 år – nu advarer fagfolk om giftstoffer: »Det giver ingen mening«
På størrelse med Sejerø: Kina tænder for verdens største solcellepark på havet
Kan du gætte rigtigt 13 gange i 2026? Så kan du vinde rødvin
Kommentar: Grønlandskrise: Frederiksen må besnakke Trump, mens hun bygger guerilla-tech
Overgang til Statens It gav “løbsk” økonomi på Nationalmuseet: Nu skal der fyres 21 medarbejdere
Nordsøen skulle være grønt kraftværk: Nu advarer DTU om, at løfterne er overdrevne
Robotbetjente i Kinas gader vækker opsigt: »Den reagerede prompte«
USA kan være få uger fra første månerejse i over 50 år
Den største tilskuermagnet i år? Robot med støvsuger-teknologi og mobil AI-hjemmehub hitter
Blogindlæg: Flere indtryk fra Formnext: Smarte sensorer og jagten på magnesium
Mangel på isfjerner-væske får KLM til at aflyse tusindvis flyvninger
Det handler om effektivitet: Forskere klar med metode, der kan halvere flytrafikkens udledninger
Amerikansk fildelingssystem var hackernes vej ind i dansk virksomhed: »Vi har mistet tilliden«
Rykker ind i fabrikkerne: Robotter med Google-hjerne skal bygge Hyundai-biler