ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Bil og båd, MC og alt andet transport
(Moderator:
B Mønnike
) »
Kattegat bro?
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 663
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16013
Total antal emner: 1400
Flest online idag: 91
Flest på samme tid: 843
(07, Oktober 2025 - 05:34)
Brugere online
Besøgende: 1
Gæster: 51
I alt: 52
Paw Olsen
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Kattegat bro? (Læst 23173 gange)
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Kattegat bro?
«
Dato:
09, September 2007 - 10:01 »
Jeg forstår ønsket om en kattegatbro, men føler at det er en ting der burde stå allersidst på listen over nødvendige offentlige trafikale infrastrukturinvesteringer. Jeg tænker på problemerne omkring København, på Sjælland og i Østjylland.
Hvad mener I ?
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
evp
Senior
Indlæg: 312
Sv: Kattegat bro?
«
Svar #1 Dato:
09, September 2007 - 15:31 »
Jeg forstår ønsket om en hurtig forbindelse over Kattegat, så Nordjyderne kan komme i Tivoli
, men at det skal være en bro er jeg ikke med på.
Forbedring af infrastrukturen i Københavnsområdet er et tveægget sværd, som vil medføre en yderligere forurening af området. Det kan være den så når helt op til Allerød
(Jo til flere tog og busser til sænket takst - For 37 kroner (10-turs klippekort) kan man fare rundt i hele "HT-området" fra Helsingør til Køge (jeg er næsten sikker) i hele 2 timer )
Det ville være langt mere miljørelevant og langt billigere (har jeg en formodning om), at lave en togforbindelse (skinnefærge), der i tunnelrør kan transportere en "masse" fra A til B. Storebæltforbindelsen lukker, både når det blæser og når is falder ned fra kablerne.
Lægges en stålwire i tunnellen kan "toget" koble sig på den, og blive trukket ud i en "fart", hvis egne motorer svigter. Blæsere kan "trække" luften ud foran "toget" så motorkraften kan reduceres i "toget".
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Kattegat bro?
«
Svar #2 Dato:
10, September 2007 - 18:44 »
Det var så din mening Erik.
Jeg skrev bro, men mente en fast ”kattegatoverfart” og for mig gerne en bil og togtunnel når den tid kommer……af samme indlysende årsager som du beskriver…..det tog dog over hundrede år fra man begyndte at tale om en storebæltsbro til den stod færdig…..så det bliver næppe i vor levetid.
Det første forslag til en storebæltsforbindelse kom allerede i 1850erne fra krigsminister Anton Frederik Tscherning (1795-1874)
http://fc.nykat-gym.dk/~EP/00010009-80000001/brobetydn.htm
Der ville næppe blive bygget broer hvis tunneller var billigere.
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Kattegat bro?
«
Svar #3 Dato:
11, September 2007 - 17:33 »
Med broer og tunneller skal landet bygges…
Tunneller er ikke nødvendigvis dyrere - se bare på Færøerne her forbindes med tunneller ikke broer.
Trafikplaner
Vi har haft en fingerplan, vi har haft en h plan og en H plan nu er det på tide at få en Q plan - O for Ringvej en ringvej Danmark rundt og , for en tunnel til Bornholm. ;-)
I mit hoved går O-et, fra Avedøre over Køgebugt til Køge via bro eller tunnel; over Sjælland, Storebælt, og Fyn; 3die Lillebæltsbro, op gennnem Jylland, og tilbage over Kattegat over Nordsjælland og ned gennem Københavns havn. Ringen er sluttet.
Højhastighedstog i begge retninger: det vil revolutionere trafikken i Danmark.
Til hjælp for trafikken i Storkøbenhavn kunne forbindelsen over Køgebugt godt være kombineret med motorvej.
Hvis ikke Femern-broen skal ende i en Fiasko
Skal trafikministerens Fermern-bro være til nogen nytte bør det være en højhastighedstogbanebro som så kan forbinde vores højhastighedstog med den tysk-franske TGV. Hvad skulle vi eller gøre i Hamburg?
Hr Trafikminister, hvorfor skal en Femern-bro pege mod Hamburg og ikke mod Berlin, Warszawa, Prag, Budapest, Bukarest, Sofia, Istanbul, Ankara?
(Ovennævnte hovedstæder skal bindes sammen af en ny Europavej finansieret af EU)
God Debat
Mikael Boldt
«
Senest Redigeret: 11, September 2007 - 17:36 af Mikael Boldt
»
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Kattegat bro?
«
Svar #4 Dato:
12, September 2007 - 15:41 »
Jeg tror heller ikke en kattegatbro (-tunnel, -kabelbane eller - you name it) kommer i min levetid.
Men jeg vil da påpege, at motorvejsstrækningen Kolding - Vejle- Horsens allerede nu er hårdt belastet, med myldretider, der måler sig med Københavns omegn!
En nordligere forbindelse over Samsø vil for de fleste bilister mellem - på den jyske side - ca. Horsens og nordover og Sjælland være kortere, og den vil tiltrække de bilister, der på grund af uheldige oplevelser med færger hellere kører den store omvej over Fyn.
Alle disse grupper vil også på Sjællandssiden komme ad andre veje end de nu hårdest belastede.
Dertil vil den gøre det realistisk at komme fra Nordjylland til København uden at flyve. For tiden er behovet på ruten Aalborg - København "umætteligt" - ifølge direktøren for Cimber Air, der netop har annonceret et større antal ekstra afgange - samtidig med at Sterling også udvider trafikken på ruten og SAS de fleste gange lander flyene i hel stand
Jeg minder om flytrafikkens store miljøbelastning ...
Jeg deler forøvrigt Mikael Boldts undren over, at den netop afgåede trafikminister så blindt så på trafikken mellem Danmark og det gamle Vesttyskland - Berlin og de øvrige byer på den planlagte hurtigbane er dog tydeligvis fremtidens europæiske akse og bliver det endnu mere, når Frankrig er gået fra EU i fornærmelse over, at de nye medlemmer ikke længere tillader Frankrig at diktere al europæisk politik
. Den situation forudser jeg opstå før nogle af broprojekterne bliver realiserede ...
Logget
Mvh. Morten Jødal
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Kattegat bro?
«
Svar #5 Dato:
13, September 2007 - 09:20 »
Hej Morten
Hvis du kendte noget til den storkøbenhavnske trafik i myldretiden, ville du ikke skrive at noget i Jylland kan måle sig med den.
Den dårlige trafiksituation skyldes blandt andet at det offentlige trafiktilbud bliver stadig ringere. S- togene er upålidelige, og rejsetiden -selv om planen blev overholdt- er længere end i gamle dage. Det eneste lyspunkt er metroen, men den køre jo kun internt i byen.
Frem for en bro mere til fastlandet trænger vi til at der etableres en ordentlig offentlig trafik - helst med bane- i storkøbenhavnsområdet. Ellers ender vi som Bangkok for år tilbage, hvor landevejstrafik var hurtigst til fods. Det var dog farligt fordi motorftrafikken af nød også brugte fortovet.
Vi ser en stadig større koncentration både med sammenlægning af virksomheder og i det offentlige. Skoler, hospitaler, skatteforvaltning og så videre centreres i stadig større enheder. Det offentlige mener man sparer på driften på den måde. I regnestykket glemmer de bare at både ansatte og brugere får nogle lange rejseafstande og derfor større belastning af trafiksystemet. Det burde man regne med til omkostningerne.
Logget
Jørgen Harbst
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Kattegat bro?
«
Svar #6 Dato:
13, September 2007 - 10:52 »
Nu har jeg forlængst opdaget, at når det gælder trafik, så har beboere i hovedstadsområdet en tyrkertro på, at de altid har det værst - og en tilbøjelighed til at blive fornærmede, når man påpeger problemer andre steder.
Jeg HAR i kortere perioder boet og kørt i Københavns omegn - men det er ganske vist lidt siden, så det er sikkert blevet "meget værre" siden.
Derimod har jeg aktuelt ved mange lejligheder oplevet E45 omkring Vejle - og den ER rædselsfuld!
Pointen i forhold til en kattegatbro er, at netop den strækning bliver kraftigt aflastet i tilfælde af, at der komer en nordligere forbindelse mellem landsdelene.
Jeg har gennem masser af år bemærket de problemer, du også nævner, med virksomhedssammenlægninger - og undret mig over, at "kort afstand fra Københavns rådhusplads" øjensynligt er en selvstændig psykologisk faktor, når beslutningen om, hvilken af to afdelinger, der bagefter skal huse den sammenlagte institution - hvad der i høj grad er med til at forværre jeres problemer.
Mvh. Morten Jødal
Logget
Mvh. Morten Jødal
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Kattegat bro?
«
Svar #7 Dato:
13, September 2007 - 17:18 »
Som det vist er dig bekendt Morten så har jeg en del familie i Jylland.
Blandt andet en bror, der ...
påstod.
..nogenlunde det samme som du gør det. Jeg siger ikke at det kan være slemt i Vejleområdet, for der kommer jeg ofte.
Jeg tog min bror med på arbejde en morgen..han er overbevist nu....om forskellen mellem jyske og københavnske problemer og fuldstændigt chokeret over at høre meldingen fra en S togs station:
"Der kører ikke flere Stog idag. De må selv gå ud og se om de kan finde en bus".
Det er ikke noget der sker en gang imellem det er noget der sker hver dag. Hver dag. Hvis der kludres på Farum station, så betyder det problemer resten af dagen i resten af det offentlige net og traffik.
Jeg er helt på Harbst hold, du aner ikke hvad du taler om. For problemet eksisterer ikke i den grad for de personer der bor indenfor Københavns bygrænse, som for dem som skal på tværs gennem København fra nord til syd og fra syd til nord.
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Kattegat bro?
«
Svar #8 Dato:
13, September 2007 - 23:55 »
Ja, nu er vi tilbage ved den sædvanlige "Du ved ikke, hvad du taler om, for du er jyde", og den gider jeg ikke uddybe.
Men en kattegatbro - trådens egentlige emne - kunne måske gøre det lidt lettere for os at lære af hinanden?
Logget
Mvh. Morten Jødal
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Kattegat bro?
«
Svar #9 Dato:
14, September 2007 - 13:32 »
Nej du skal heller ikke uddybe det. For ligesom du ser det vil det egentligt være spild af tid.Vi bliver alligevel nok ikke enige
Men herovre er vi lidt frustrerede over de politiske rævekager der har forhindret at DSB og vejnettet er blevet ordentligt tilgodeset/prioriteret. Specielt har den politiske prioritering den store opmærksomhed herovre.
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
evp
Senior
Indlæg: 312
Sv: Kattegat bro?
«
Svar #10 Dato:
18, September 2007 - 00:48 »
Skulle man så ikke hellere give billet-tilskud til nogle flere hurtigfærger, så man kan få slappet af på turen. De koster ikke staten de store anlægsudgifter og Storebælt bliver alligevel snart så belastet at man også kan gå ved siden af dér.
Odden - Ålborg 3 timer eller Kalundborg - Århus 1,5 timer og så nogle tangfarme til at suge CO
2
én væk. Turbinerne kunne køre på tangetanol eller noget lignende. Dét ville da blive økologisk transport
Logget
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Kattegat bro?
«
Svar #11 Dato:
02, Oktober 2007 - 13:46 »
I anledning af folketingets debat i morgen om en bro over Kattegat, bringer
ing.dk en et genoptryk af en artikel fra ugebladets ingeniøren 1955
, som refererer fra en konference hvor arrangørerne forsøgte at sætte en fast Kattegatforbindelse på dagsordenen med ordene:
"Forbindelsen skal bidrage til at skabe et nyt Danmark med en større sammenhængskraft… ved at kæde landets to største vækst og videncentre sammen til en dansk metropol i europæisk målestok."
og dengang var konklusionen:
" * 145 kilometer mellem København og Århus på den bedste linjeføring.
* Mulighed for en lav dæmning plus lav bro mellem Gyllingnæs og Samsø. Dertil en højbro mellem Samsø og Refsnæs. Højbroen skal bygges på dybder svarende til Storebæltsforbindelsen, men kan gøres noget kortere.
* Rejsetiden mellem landsdelene vil blive cirka 20 procent kortere. Det vil samfundsmæssigt kunne forrente udgifterne, blot der sker en mindre øgning af trafikken."
god debat
Mikael Boldt
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Bil og båd, MC og alt andet transport
(Moderator:
B Mønnike
) »
Kattegat bro?
Seneste Debatindlæg
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, August 2025 - 19:22]
Hovedpine.
af
jj-
[28, Juli 2025 - 20:10]
Kvantecomputer
af
jj-
[18, Juli 2025 - 20:12]
Carbon Capture fejlslutni...
af
jj-
[15, Juli 2025 - 19:59]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[17, April 2025 - 07:31]
Norsk igeniørkunst og hår...
af
jj-
[04, April 2025 - 19:41]
P&U-Musk om døden på Mars
af
jj-
[16, Marts 2025 - 20:03]
Google ads:
DR-Nyheder
Grøntsagsproducent går konkurs
Brændende lastbil spærrede Nordjyske Motorvej
Nyt anlæg åbnet i Aarhus: Undergrunden kan give varme til titusinder
Vejnet til vindmøller: Staten lægger 138 millioner til udvidelse
Ruslands premierminister skal til Kina efter USA-besøg
Netbutik idømt bøde på 400.000 kroner
Delstat vedtager traktat om Australiens oprindelige befolkning
SF vil hæve ældrechecken
Antallet af brugere på Pornhub styrtdykker
11 såret i russisk angreb
To mænd er døde i oversvømmelser i New York
Ny tårndel gør Sagrada Familia til verdens højeste kirke
Yderligere to afdøde israelske gidsler identificeret
Mønter solgt for 51 millioner kroner på auktion i København
For første gang i 35 år er der ingen rap på amerikansk hitliste
Prins Andrew mister titlen som prins
Ny amerikansk ambassadør er landet i Danmark
Trump vil kun tage imod 7.500 flygtninge næste år
Jødisk filmfestival har fundet lokaler i Malmø
Efterlysning af lille pige afblæst - intet kriminelt hændt
Nyt fra ing.dk
Letbanens åbningsdag ender i nedbrud – gentagne signalfejl rammer driften
Fik bøde for at hælde kaffe i kloakken – men er koffein virkelig noget, der batter?
Kan flyve 2500 km med 450 kg sprængstof: Ukraine påstår, russerne har affyret omstridt missil
Teleselskaber snagede i danskeres SMSer: »Man skal virkelig passe på, hvad man gør«
Topboss hos energigigant smider prisbombe: Grønt brændstof kan snart matche fossilt
Soldater skal gå med tøj, der gør dem usynlige for droner
Regeringen dropper billede-snageri: Nu er det igen op til techgiganterne selv
Elbusser i København og Oslo kan stoppes fra Kina
Efter Trump-melding: Kommer ikke til at sprænge a-bomber, lyder det fra ekspert
It-systemer var nede landet over: Microsoft-nedbrud afslører, hvor sårbare vi er
Dinero er en af de få danske virksomheder, der opnår målbare besparelser med deres chatbot: Succesen er ikke tilfældig
Ikke en dråbe lækage fra lossepladser i 300 år: Ny løsning er måske redningen
Brugte jetmotorer får nyt liv som kraftværker på umættelige datacentre
Populær tjeneste gik onsdag i sort og tog store dele af internettet med sig - igen
Forskere sætter spørgsmålstegn ved Googles kvanteresultat
Sjældne metaller er det nye våbenkapløb: Sådan forsøger vesten at indhente Kina
Rusland slipper frygtede svævebomber løs over Ukraine - og de har fået et farligt twist
Hybrid krig og droneangreb: Danmark skal opruste – men hvordan kan du være med til at levere til vores forsvar?
I Fredericia er fem etager med rekordlavt CO₂-aftryk på vej op: ...og så er det af beton
Nasas overlydsfly er i luften: Skal gennembryde lydmuren helt stille
Kommunerne bruger især DMI's Klimaatlas til at få viden om skybrud, stormflod og stigende hav
Vi undersøger myten: Er elnettet blevet sårbart med al den sol, vind og elbiler?
Frygter miljøkatastrofe: Skyggeflåde af oliefyldte, gamle skibe sejler ved skærgård
Tre forureninger truer 100.000 borgeres drikkevand: Ét sted har kemikalier allerede nået vandboringer
»Elendigt« it-system får betjente til at droppe foto-beviser
Danmark anskaffer yderligere 16 F-35-fly
Nægter at overlade rummet til USA og Kina: Nu går Europas største spillere sammen
De små, grønne bioposer deler vandene: Er revner og klam snask pengene værd?
Synspunkt: Mere data, flere fejl – lad os få en privatlivskommission
Stort BBC-studie: AI-nyheder er smækfyldt med fejl
Fly flyver ind i orkanens øje – snart går voldsom orkan i land
Forskere går i kødet på dansk ‘fakta’ om atomkraft: »Billigere end vedvarende energikilder«
Monopoly on a special machine: Here is the story of Europe’s most important player in the AI race
Elon Musk lancerer Grokipedia: Et AI-onlineleksikon »renset for propaganda«
It-system stjæler politifolks tid: Skaber 'frustration' og 'giver ingen værdi'
Et af Danmarks hemmelige våben mod strømsvigt roterer i en stålkasse i Bjæverskov
»Første gang i historien« – Google hævder gennembrud med kvantealgoritme
FLSmidth har fyret næsten halvdelen af sine danske ansatte på et år: »Vi er måske ikke helt færdige«
Vidensindlæg: OT-sikkerhed anno 2025: Få nu lukket de utilgivelige eksponeringer
Se med: Eksperter viser de værste drone-trusler i Danmark
FLSmidth has laid off almost half of its Danish employees in just one year: “We may not be quite finished yet”
Vi smider vigtige metaller ud i skraldespanden selvom mangel lukker industri: »Det er et kæmpe spild«
Alarmmelding i Oslo: Tonsvis af klippeblokke kan styrte ned i studieboliger
Dyster rapport om fremtidens Danmark: »Alle vil mærke det ...ældre, ung og baby«
Ny Chromebook-sag er under opsejling: Denne gang står Microsoft i skolerne for skud
Reje-Jesus er symbol på uhyggeligt fænomen: Nettet drukner i bots og grådighed
Messerschmidt vil have 'minkmobilerne' sikret: Fremtidens teknologi skal afsløre slettede sms'er
Miljøstyrelsen smider bombe: Ikke en dråbe må sive ud fra deponierne – heller ikke om 300 år
Kattepine for forskning: Borgere kan fremover takke nej til brug af sundhedsdata
Synspunkt: Digitalisering frigør menneskers hænder - og det er tvingende nødvendigt