ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
IP Telefoni
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 661
Sidste:
JillPoate9
Statistik
Total antal indlæg: 16006
Total antal emner: 1394
Flest online idag: 51
Flest på samme tid: 479
(21, September 2024 - 03:32)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 39
I alt: 39
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: IP Telefoni (Læst 18323 gange)
HP
Senior
Indlæg: 260
IP Telefoni
«
Dato:
11, September 2007 - 09:11 »
Er der nogen som har "forstand på" (kendskab til) IP Telefoni?
Interesse for tekniken - og for at spare penge - har fået mig til at skifte den traditionelle kobberbårne hjemme-telefon forbindelse ud med en IP Telefon forbindelse.
Den tidligere udbyder blev tydeligvis sur over at jeg ønskede at skifte - det tog mere end 6 måneder at få porteret nummeret til den nye udbyder! Uværdigt for en af landets store virksomheder!
Efter tilslutning af det nye modem, som også håndterer min internetforbindelse, fungerer forbindelsen - dog ikke uden problemer. Jeg oplever - hidtil under alle samtaler - med korte mellemrum kortvarige signaludfald for både mig (den kaldende) og den kaldte. Det forstyrrer kommunikationen væsentligt.
Jeg har forsøgt at flytte modemmet - så langt bort som muligt - fra eventuelle forstyrrelser såsom skærme, højtalere, forstærkere o.lign. uden den helt afgørende forbedring.
Udbyderen vil nu udskifte modemmet med et nyt - måske hjælper det.
Men helt generelt: Hvad kan man kvalitetsmæssigt forvente / forlange af kvaliteten i en IP Telefonforbindelse?
HP
Logget
p
Bent Andersen
Gæst
Sv: IP Telefoni
«
Svar #1 Dato:
11, September 2007 - 10:19 »
Hej HP:
det du beskriver er netop problemet i IP telefoni og har ikke noget med dit modem eller forstyrrelser at gøre, det ligger i hvordan TCP/IP transmissionen fungerer.
Kort fortalt bliver din tale digitaliseret til an datastrøm, så langt, så godt.
Men når denne datastrøm skal sendes over internettet, bliver den delt op i pakker. Disse pakker sendes sekventielt fra din computer ud på nettet.
Her kommer problemet: de forskellige pakker sendes ikke alle den samme vej til modtageren, hver enkelt pakke routes gennem forskellige servere (det kan naturligvis ske at alle pakker ryger den samme vej, men det er usandsynligt).
OK, dette betyder, at pakkerne ikke nødvendigvis kommer i den rigtige rækkefølge til modtageren, det er faktisk temmelig sikkert at de er lidt "hulter til bulter". Derfor lægger modtageren en smule forsinkelse ind, så han kan vente indtil alle pakkerne er der og han kan lægge dem i rigtig rækkefølge. Dette sker naturligvis løbende. Hvad nu hvis nogle af pakkerne kommer for sent p.gr.a en langsom "knude" ude på nettet? De eneste han kan gøre er at droppe den forsinkede pakke og lade der være et hul på det sted. Det er hvad du hører.
MvH,
Bent.
Logget
plammox
Senior
Indlæg: 190
Sv: IP Telefoni
«
Svar #2 Dato:
11, September 2007 - 11:34 »
Jeg har haft mit bøvl med at sætte min IP-telefoni adapter op, og har haft stort set alle slags problemer med f.eks. at min lyd falder ud for modparten, falske ring, regelmæssige udfald af lyden. Problemerne falder inden for tre kategorier:
a) Router firmware. Min router var ikke god til at håndtere at IP-telefoni pakkerne skulle have højere prioritet end anden trafik. Det hjalp da jeg opdaterede router firmwaren på routeren. Det drejer sig om en Zyxel Prestige 632
b) Detailopsætning af Sipura SPA-3000 adapteren. Der er meget hjælp at hente på
http://www.voip-info.org
. Det drejer sig bl.a. om timeout settings, impedans, dial-planer, etc.
c) Der er forskel på de kompressionsformer dit IP-telefoni selskab kører med på deres gateways! Jeg har skiftet imellem nogle forskellige codecs, og endte med en lav bitrate der fungerer tilfredsstillende. Det har bl.a. betydet at problemet med at min lyd falder ud efter x minutters samtale er løst.
Det tog mig 3 mdr at finde en tilfredsstillende konfiguration.
Logget
"Arguing with an engineer is like wrestling a pig in mud. After a while, you realise he is enjoying it."
ahoj
Debattør
Indlæg: 28
Sv: IP Telefoni
«
Svar #3 Dato:
12, September 2007 - 15:57 »
Jeg har ingen tekn. indsigt i IP-telefoni, men kan oplyse dig at mit 3. valg af udbyder hjalp på de problemer jeg havde. Jeg skiftede hverken modem el. IP-adapter. Min nuværende IP leverandør er telsome.dk - der kan være hakker i talestrømmen og udfald, men ikke større end brugbart.
mvh. A Høj
Logget
JMA
Senior
Indlæg: 340
Sv: IP Telefoni
«
Svar #4 Dato:
12, September 2007 - 21:02 »
Et stort problem er brugen af proxy server. Fordelen er, at det er nemt at sætte op. Ulempen er, at det kræver ekstra trafik på din linie, og det kræver kapacitet hos din udbyder, til proxy. Dette er en stor udgift for udbyderen, og nogle kræver penge, når der bruges proxy. Hvis ikke udbyderen har proxykapacitet nok, kan det giver hakker i samtalen. Ellers er IP telefoni, til andre IP telefoner normalt uden hakker.
Store udbydere, som voipdiscount, voipbusterpro osv. opererer uden proxy. I stedet skal stun server sættes op. Dog, kan du ikke altid ringe til telefonen med deres metode. Men, de har god kvalitet, og det er nemt at få til at fungere, selv bag router, så længe du kun bruger deres konto til at ringe ud. Jeg har haft held med, at konfigurere en telefon, og blot sætte den til bag en cybercity router, uden firmware opdatering, og kvaliteten var høj med voipdiscount. Også på min TDC oncable forbindelse, er kvaliteten god. Normalt virker det uden opsætning af router, hvis der ikke skal ringes ind. Problemerne opstår når der skal ringes ind. Det er dog set, at den "falder ud", når det går et stykke tid, og man må resette IP telefonen. Hvis den ikke skal bruges ved indkald betyder det ikke så meget. Skal kunne ringes til telefonen, må åbnes porte i routeren.
Musimi har nogen lidt specielle opsætninger - her er vigtigt, at følge deres hjemmeside, da det ellers også kan give problemer. Man kan ikke altid bare tage konfigurationen fra en anden udbyder, og få den til at virke med musimi, uden de andre parametre også justeres.
For at få IP telefonien til at virke optimalt, er det bedst hvis du mellem to IP telefoner, kan ringe direkte via deres IP addresser. Så er du sikker på, at det er hul igennem routere, uden du behøver proxy. Dermed er vejen også åben, for at opsætte stun server, og undgå proxy. Det er stor chance for, at det kan give større kvalitet, end hvis du bruger proxy. Men, hvis du har en udbyder som telsome, har de uden tvivl reserveret nok plads til de betalende kunder, og du kan sikkert roligt bruge deres proxy uden problem. Men det kræver også lidt flere data transmitteres og ved kritiske forbindelser, giver proxy også ringere kvalitet. Men, hvis din hastighed er større end 256K/128K er normalt intet problem med forbindelsen.
Jeg kan bedst lide, at telefonen fungerer direkte med IP opkald. Derved, har du også mulighed for, at ringe til andre IP telefoner, uden udbyder involveres. Det foretrækker jeg. Hvis din computer har et domæne, kan domænet anvendes ved opkald. Bruger du dynamisk IP, kan bruges DDNS featuren på routeren, sammen med nogle udbydere af domæner.
Kvaliteten af IP telefonen/adapteren kan også betyde lidt.
Logget
evp
Senior
Indlæg: 312
Sv: IP Telefoni
«
Svar #5 Dato:
17, September 2007 - 23:53 »
TDC City hedder det vist. 2Mb/128 kb / sek med fri IP-telefoni for 238 kr./måned virker upåklageligt uden udfald og andre mislyde. Der er den lille sjove detaille at sendehastigheden ikke er 128 kb men 256 kb/sek, hvilket betyder at der ikke snuppes båndbredde fra IP-telefonien. Denne klarer sig helt fint med de 128 kb/sek, men kryber den længere ned så begynder det at knibe med kvaliteten. Der er måske nogle udbydere der lover og holder på de 128 kb/sek hvilket sagtens kan medføre de nævnte gener, når PC-systemet og i øvrigt også IP-"modemet" sender protokoldata med.
Logget
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
IP Telefoni
Seneste Debatindlæg
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[17, April 2025 - 07:31]
Norsk igeniørkunst og hår...
af
jj-
[04, April 2025 - 19:41]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[19, Marts 2025 - 20:09]
P&U-Musk om døden på Mars
af
jj-
[16, Marts 2025 - 20:03]
Skattevæsnets robot.
af
jj-
[08, Marts 2025 - 20:16]
Arbejdsulykker på Fyn.
af
jj-
[27, Januar 2025 - 20:10]
Novo Nordisk
af
B Mønnike
[26, Januar 2025 - 14:10]
Defekt betonForskalling
af
jj-
[20, Januar 2025 - 20:11]
Ruslands Putin
af
jj-
[07, December 2024 - 20:27]
Personlige CO2-kvoter
af
jj-
[01, December 2024 - 19:51]
Årsagen Til Global Opvarm...
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 15:30]
Google ads:
DR-Nyheder
USA gentager ønske om øjeblikkelig våbenhvile i Ukraine
Suveræne danskere slutter i toppen af PGA-tour
Houthierne: Israel har angrebet havneby i Yemen
Israelsk militær advarer borgerne i tre havnebyer i Yemen
Person død efter uheld på Midtjyske Motorvej
Taliban forbyder skak i Afghanistan
USA siger, at der er sket fremskridt efter toldforhandlinger med Kina
Håndboldherrerne taber tredje kamp ud af seneste fire
Randers kan mærke bronzen om halsen med sejr i rivalopgør
Tre varetægtsfængslet efter trafikuheld udviklede sig til slagsmål
Mette Frederiksen deltager i nordatlantisk topmøde i Tórshavn på Færøerne i morgen
Et hav af uprovokerede fejl koster dyrt for Rune
Bil kørt i vandet i København - kvinde reddet op
Iran siger, at atomforhandlinger har været "vanskelige, men nyttige"
Kvinde sigtet for brandstiftelse i Bazar Vest ikke varetægtsfængslet
Sønderjyske misser mulighed for at sikre overlevelse
Israel bakker op om amerikansk nødhjælpsplan til Gazastriben
Landstræner udelukker ikke VM-comeback for spiller på krykker
Politipatrulje affyrer skud efter anmeldelse om trusler
Brand i skurvogn: Beboere i Aarhus C bør lukke vinduer
Nyt fra ing.dk
Trodser eget embedsværk: Miljøministeriet sylter central rapport om trafikstøj
Spørg Læserne: På optagelse i 1920'erne
Boganmeldelse: ★★★★☆☆Fysiker finder samklang mellem tro og videnskab
Astrofysiker Michael Linden-Vørnle om implikationerne af et univers, der ‘trækker vejret’: »Det er den slags, vi lever for videnskabeligt«
1942: Rørpost vinder indpas i moderne virksomheder
Boganmeldelse: ★★★★★☆ Skyldes tiden en tilfældighed?
Vejen frem mod Danmarks eget atomvåben: Det siger eksperterne om idéen
TDC Group er blevet opkøbt: Kontroversiel ejer, mener analytiker
Lappeløsning på Tjernobyl kan ende som et milliardprojekt
Her er metabotten: Et usædvanligt metamateriale med robotegenskaber inspireret af origami
Nu er de der - de små elbiler
Arbejdstilsynet orienteret om ammoniakudslip: 3800 liter væske løb ud i Assens
Google sikrer sig retten til næsten to gigawatt fremtidig atomenergi
Milliardgæld på it-området tynger forsvaret
Ny bog vil gøre op med teknologisk determinisme og AI-hype: Menneskets evner er suveræne
Nu kan elselskabet levere – så Musks AI-selskab skruer ned for gasturbinerne
Dansk supercomputer leder efter kunder: »Flere af os spekulerede over, hvad vi egentlig skulle bruge den til«
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Er 75.500 kr. nok til at plante skov? Politikerne siger ja – investorerne er i tvivl
Utålmodige partier vil løsne tech-giganters jerngreb om Danmark: »Det haster«
Glem alt om Øresundsbroen, Børsen og metroen: Her er Energinets megaprojekter
Snart kan EU-lande tillade jagt på ulve
Sparkes til hjørne: PET-overvågninglovforslag om overvågning udskudt efter kritik
Ren luft, færre sygedage – italiensk forsøg viser mulig vej for danske skoler
Trump vil skære dybt i Nasas budget – men satser milliarder på at sende mennesker til Mars
Boganmeldelse: ★★★☆☆☆ Flot tegneserie om Inge Lehmann falder lidt mellem to stole
Vil kunne jamme droner ved Amalienborg: Teleselskaber frygter større blackout
Politikere vil have gigantiske AI-fabrikker til Danmark: Nu kommer eksperter med en klar advarsel
Leder: Den nye PET-lov er ikke vejen frem – den er en blindgyde
Kampfly skal spredes rundt i landet: Bliver kaldt »nemt mål« for fjenden
Fælles Medicinkort er 15 år gammelt: Men fejl og mangler får fagfolk til at gå uden om systemet
Forsvaret vil patruljere med autonome skibe: »Russerne kan hurtigt fjerne vores beredskab«
I England tog det fem måneder at få svar: Spansk strømafbrydelse kan ende i samme situation
Trump vil spionere i Grønland, skriver avis: »De skal bestige et bjerg, de selv har skabt«
Novos vækst banker klimagasudledninger i vejret: Men det er ikke nødvendigvis dårligt nyt
Amerikansk hangarskib mister tredje kampfly på fem måneder
Fem problemlande kan forstyrre EU's energiplan
Her er planen: Sådan vil EU gøre sig fri af russisk energi inden 2028
Hylede din telefon klokken 12? Sådan fungerer det mobile varslingssystem
Bekymret ekspert advarer: Statsministerens »køb, køb, køb« spænder ben for AI i Forsvaret
Novo Nordisk har aktiviteter i Rusland og Iran - og dropper nu diversitetsmål i USA: se kortet over selskabets globale aktiviteter
Nye problemer for Ørsted koster milliarder: Dropper gigantisk havvindprojekt
Statsministeren åbner kattelem for atomkraft i energimiks
Så er det sirenedag: Digitale advarsler er sårbare over for strømafbrydelse
Kæmpe skandale: Politiets grænseprojekt sat på pause i fire år – regning eksploderer
Danmark står (igen) med et halvt beredskab mod olieforurening – ingen vil forklare hvorfor
Forsker har brugt tre år på at granske dansk politis brug af Palantir – hans dom er opsigtsvækkende
Bred vifte af organisationer og jurister i nødråb for at stoppe PET-lov: »Overvågning er blevet normen«
Skyder vi den forkerte fjende? Ulven kan stoppe dødelig dyrevirus
Sjældent pattedyr ikke set siden 2013: Københavns Universitet skal hjælpe med at redde saolaen