ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Bil og båd, MC og alt andet transport
(Moderator:
B Mønnike
) »
Kort til Garmin GPS Navigator
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 662
Sidste:
KSSLorie4
Statistik
Total antal indlæg: 16007
Total antal emner: 1394
Flest online idag: 68
Flest på samme tid: 479
(21, September 2024 - 03:32)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 16
I alt: 16
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Kort til Garmin GPS Navigator (Læst 14854 gange)
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Kort til Garmin GPS Navigator
«
Dato:
29, Januar 2008 - 10:13 »
Jeg har "arvet" en gammel Garmin Streetpilot 2610 som skal dække mit behov for nyt legetøj i bilen for 2008.
Mit reelle behov for en navigator er ca. 4 gange om året, hvilket nok også er grunden til at jeg ikke har investeret i sådan en "maskine" noget før.
Kortet i den er upræcist i forhold til målingen, har oplevet at den fejler ved angivelse af kryds og lign. (op til ca. 500m).
Den kan dog fint finde adresser på helt små veje, men viser ikke de helt små veje på kortet, selvom man zommer helt ind.
Jeg ved ikke om den nogensinde er blevet opdateret med et nyere kort. Min egen lille googlesøgning gjorde mig bare mere forvirret. Måske ligger der kun et grundkort i den ?
Nå, men jeg ønsker at få et hint om det kan betale sig at købe et nyt kort og lægge det i den? og ikke mindst hvordan man kommer igang med det.
Er modellen evt. så gammel at det ikke bliver bedre med præcisionen og kan den overhovedet opdateres ?
Logget
vh.
Claus
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Kort til Garmin GPS Navigator
«
Svar #1 Dato:
29, Januar 2008 - 17:51 »
Jeg kan ikke svare på dine spørgsmål, men fik en Garmin nüvi 200 i julegave og bliver nok snart afhængig af den.
Det er jo en decideret lavprismodel, men kortet er ganske udmærket, og jeg har kun oplevet en enkelt gang, at den ikke genkendte et "buet vejstykke" som en rundkørsel og forsøgte at sende mig venstre om ...
Men præcisionen er helt fin.
Jeg har ingen anelse om, hvorvidt de gamle kort kan opdateres, men jeg vil umiddelbart gætte på, at dit problem er uafhængigt af kortet. Du må vel selv kunne vurdere, om de kryds, den placerer forkert, er nyanlagte eller også eksisterede, da kortet blev lavet?
Du kan jo prøve at stille den om til at vise præcise positioner (det kan den vel?) og sammenligne kendte punkter på hhv. navigatoren og Google Earth. Hvis der er afvigelser på op til 500 m, har du fundet fejlen ...
Logget
Mvh. Morten Jødal
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Kort til Garmin GPS Navigator
«
Svar #2 Dato:
29, Januar 2008 - 19:03 »
Street pilot burde være en god nogenlunde moderne gps enhed til bil.
Der skulle være et cf kort tilden og softvare til computeren. Desuden har man brug for registreringskoden til kortet, før mankan overføre fra computer til gps-en. Håber du har fået alt det med , ellers skal du af med så mange penge til ny registeringskode, at det ikke betaler sig. softwaren i gps eren kan du opgradere her.
http://garmin.dk/products/downloads/5/335
Min egen gamle garmin v er noget ældre , kortet også. Men det fungerer fint og er ret nøjagtigt. De nyere kort er ikke væsentlig bedre. Ændringerne ved kortopdatering er meget små.
Du kan se i displayet om det kun er basiskortet du har i et område.
Kun med detailkort skriver den mapsourge og kun med det er det muligt at vise husnumre og præcise motorvejsudfletninger. De mindre veje mangler også i basiskortet.
Søgning på restauranter , skoler, hoteller osv er også kun muligt med mapsourge kortet.
Logget
Jørgen Harbst
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Kort til Garmin GPS Navigator
«
Svar #3 Dato:
29, Januar 2008 - 21:09 »
Jeg har fået ikke mindre en 5 cd'er med til den (2 af dem er vist mapsource), men ingen papirer med koder eller noget. Har også forsøgt at installere og det virker fint, men kun indtil jeg bliver spurgt om koder.
Har lige spurgt efter tilhørende koder og de er med lidt held på vej til mig ;o)
Stedet hvor jeg virkelig undrede mig over manglende præcision, var ved motorvejskrydsende i trekantsområdet (lige efter lillebælt, på jyllandssiden) - her blev GPS'en lidt sur over at jeg ikke drejede noget før, men motorvejen delte sig først ca. 500m efter.
Mon ikke det er basiskortet der ligger i den og jeg skal bruge nogle koder, så jeg kan opdatere kortet i den. Af de medfølgende cd'er er 2 af dem med et kort der er fra 2005 - det er vist nyt nok til mig.
Der er forresten leveret et 1GB CF kort med den, så der er lidt hukommelse at bruge af.
Tak for hjælpen.
Logget
vh.
Claus
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Kort til Garmin GPS Navigator
«
Svar #4 Dato:
29, Januar 2008 - 23:46 »
På basiskortet kan man kun se en motorvej som ensporet og krydsende veje er ikke vist med ramper. Derfor kan afkørslen til rampen godt ligge langt fra basiskortes vejkryds.
1 GB kort skulle være rigeligt.
Min gamle model V har kun 20 MB indbygget, og ikke mulighed for CF kort. Det rækker knap nok til hele Danmark, men kan lige klare Paris eller hele sydvestrankrig.
Koderne man får, kan enten være en man skal bruge sammen med koden i GPS enheden, for at man på Garmin hjemmesiden danner en ny kode, som gør det muligt at indlæse det kort i den enhed, og måske i en til, men ikke mere. Den dannede kode kan bruges til så mange computere man lyster, men kun til kombinationenaf et bestemt (land)kort og en bestemt GPS.
Mange har rekvireret gratis nye kort hos Garmin, kun for at opdage, at det er koden, der koster.
De har også været solgt med preinstallerede kort, og så er koden af en anden art. En af cd erne har formentlig brugsanvisningen, hvor du mere detaljeret kan læse hvordan.
Jeg tror at det med koderne har været så svært for mange at de har opgivet, så koden aldrig er blevet registrert hos Garmin som anvendt.
Hvis der aldrig har været registeret et landkort med din GPS , kan du rekvirere det seneste kortopdatering og bruge den. Kortopdatering har hidtil været gratis, indtil man registrede første gang. På den måde blev GPS ere, som lå hos forhandlerne ikke forældet, for man fik gratis nyeste kort, bare man havde registreret første gang efter det nye kort udkom.
Hvis du får bøvl med det, så skriv igen.
Logget
Jørgen Harbst
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Kort til Garmin GPS Navigator
«
Svar #5 Dato:
31, Januar 2008 - 08:18 »
Nu har jeg fået ikke mindre end 3 laaange koder fra den tidligere bruger - så må jeg se hvor langt det bringer mig...
Logget
vh.
Claus
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Bil og båd, MC og alt andet transport
(Moderator:
B Mønnike
) »
Kort til Garmin GPS Navigator
Seneste Debatindlæg
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, Maj 2025 - 20:22]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[17, April 2025 - 07:31]
Norsk igeniørkunst og hår...
af
jj-
[04, April 2025 - 19:41]
P&U-Musk om døden på Mars
af
jj-
[16, Marts 2025 - 20:03]
Skattevæsnets robot.
af
jj-
[08, Marts 2025 - 20:16]
Arbejdsulykker på Fyn.
af
jj-
[27, Januar 2025 - 20:10]
Novo Nordisk
af
B Mønnike
[26, Januar 2025 - 14:10]
Defekt betonForskalling
af
jj-
[20, Januar 2025 - 20:11]
Ruslands Putin
af
jj-
[07, December 2024 - 20:27]
Personlige CO2-kvoter
af
jj-
[01, December 2024 - 19:51]
Årsagen Til Global Opvarm...
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 15:30]
Google ads:
DR-Nyheder
SAS-fly måtte vende om: Fugl fandt vej til motoren
Omsætningen går tilbage for Bang & Olufsen
Tobaksprodukter var til frit skue: Coop og 365discount får bøde på 200.000 kroner hver
Japansk øgruppe har oplevet 900 jordskælv på to uger
Trump raser mod republikanere efter flere nej-stemmer: 'Latterligt'
Mindst én dræbt og flere såret efter angreb i Rusland og Ukraine
Fem teenagere dømt for 'kvalificeret vold og trusler'
Flyveledere strejker i Frankrig - selskaber opfordres til at aflyse afgange
FN: Bander har næsten total kontrol over Haitis hovedstad
Passager sigtet for vanvidskørsel i Nordjylland
Græsk ferieø hærget af skovbrand - igen
Schweiz vil lukke omstridt nødhjælpsorganisations afdeling i landet
Norge slår værtsnation i EM-premiere
Pentagon: Amerikansk angreb har slået Irans atom-planer op til to år tilbage
'Det er ærgerligt af mange årsager': Roskilde Festival forklarer afbrudt koncert
Vietnam lander handelsaftale med USA
Udsigt til uvejr får beredskab til at øge bemanding
Iran er nødt til at deltage i forhandlinger om atomvåben, siger tysk minister
17-årig er død i drukneulykke i nærheden af Roskilde Festival
Israels udenrigsminister: 'Vi er seriøse i vores ønske om en våbenhvile'
Nyt fra ing.dk
Analyse: EU’s nye klimaudspil afslører skræmmende sandhed om grøn teknologi
På trods af affaldsplan bliver skraldebjerget ved med at vokse på Roskilde Festival
Flyselskab ramt af stort cyberangreb: Seks millioner kunders oplysninger er lækket
Ny fiskeriaftale udskyder CO2-afgift og forbyder bundtrawl flere steder
Forskere finder 1.000 tønder atomaffald på bunden af Atlanterhavet
Trump ville blokere for ny AI-lovgivning i 10 år: Nu afviser Senatet ideen
Amerikansk vindenergi får afgørende redningskrans: »Det ligner en gigantisk lettelse for landvind«
SDC-medarbejdere føler sig »kørt over«: Netcompany frasiger sig overenskomst efter opkøb
Sådan skal ‘hurtige druer’ gøre dansk vin bedre
Hedebølge nedlægger flere af Europas største kraftværker: Sender danske elpriser på himmelflugt
Iran bryder sidste bånd til FN’s atomvagthund: »Han har begået forræderi«
Den største investering siden 1996: SAS køber 55 nye fly
Meta ville først bruge dit offentlige indhold til AI-træning: Nu vil de også bruge billeder fra privat kamerarulle
Nye love træder i kraft i dag: Nu skal virksomheder og myndigheder passe bedre på kritisk infrastruktur
AI kigger med, men mennesker styrer stadig sikkerheden på Roskilde Festival
Statsligt it-system koster nu 5 mia. kr - men er ikke færdigt: »Vi står tilbage med noget juks«
Elbiler hitter videre i Danmark - og Tesla gør salgscomeback
Trump og techgiganterne vrider armen om på Canada - nu er det Europas tur
Grønt stål i Europa rykker længere væk: Afgørende energikilde mangler
Blogindlæg: Den regionale trafik er vigtig i fremtidens kollektive trafik.
Ny lov trækker tæppet væk under landvind i USA: »Det ligger reelt ikke langt fra de værst tænkelige scenarier«
Pas på åbent internet i ferien: »Free WiFi er ikke altid, hvad det giver sig ud for«
Anlægsprojekter halter efter tidsplanen: Fjernvarmerør og skybrudsprojekter for milliarder er forsinket
Microsoft skubber leverandører ud efter Crowdstrike-katastrofe
Tyskland vil have Deepseek smidt ud af de store app-stores
Kommuner trodser anbefalinger og fastholder sårbare systemer: »Det er horribelt«
Med de første billeder har nyt observatorium taget hul på høst af astronomiske datamængder
Spørg Læserne: Skomagerens dyre grej
Synsforstyrrelser sender hjernen på overarbejde og kan skabe hallucinationer: »Der kom levende slanger, aber, hunde«
Dansk DNA-forsker er hjernen bag amerikansk it-milliardærs forsøg på at skabe designerbabyer
1929: Billedtelegrafering og fjernsyn gør store fremskridt
Højt ukrudt på kirkegården: Her begraves de døde i vild natur
Selvkørende Tesla klarer både Rom og Paris – nu venter de på Europas blåstempel
Svømmehal skulle have en 'let' renovering: Men undersøgelse afslører milliondyre betonskader
Nødradioer dumper test: De støjer, flimrer og fejler
FN: Iranske centrifuger i et af tre anlæg er sat ud af funktion
Hofors møller på Middelgrunden må snurre 25 år mere: Men først skal en genberegning af projektets økonomi afklares
Køb, køb, køb, lød det - men hvor er dronerne i dansk forsvar?
Ny melding: DSB udvider ordre af milliarddyre IC5-tog
Frederik Muffs forsøg på det (næsten) umulige: Aerodynamisk perfektion skal slå Mads P. og Kasper Asgreen
Borgerløn var prisen for massiv automatisering – Men det bliver der ikke noget af, siger USA's AI-zar
Mere gift i havet: Miljøminister arbejder i kulissen for at lempe miljøkrav
James Webb-teleskop tager billede af planet i fremmed solsystem
Ekspertudvalg anbefaler: Afskaf et hav af rabatter og gør busruter mere fleksible
Undersøgelsen er færdig: En enkelt bolt kunne have reddet afrevet dørpanel
Sverige står overfor stor reform af spiontjenester. Danmark bør følge trop, mener forsker
Dankortet får redningsplanke – men prisen stiger
Ny byggelov i Sverige: Fjerner krav om dagslys i alle boligrum
Bredt politisk flertal vil forbyde ‘deepfakes’
CIA-chef modsiger lækkede oplysninger: Angreb har gjort alvorligt skade på Irans atomprogram