ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Computer
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Digitalisering af VHS-bånd
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 662
Sidste:
olbmogcyvz@rambler.ru
Statistik
Total antal indlæg: 15997
Total antal emner: 1408
Flest online idag: 26
Flest på samme tid: 479
(21, September 2024 - 03:32)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 18
I alt: 18
« forrige
næste »
Udskriv
Sider:
1
[
2
]
Forfatter
Emne: Digitalisering af VHS-bånd (Læst 53821 gange)
Bent Andersen
Gæst
Sv: Digitalisering af VHS-bånd
«
Svar #15 Dato:
09, April 2010 - 11:14 »
Hej Jørgen:
min "Grabster" leverer Mpeg-2 i opløsningen 720x576, samt audio i 192 kbps direkte.
Dette er så vidt jeg ved DVD format.
Som sagt, klipning osv. har jeg langsomt styr på, det sidste jeg mangler er et program der kan lave min redigerede Meg-2 fil om til en .VOB fil så jeg kan brænde en CD.
Da enhver omkodning betyder tab af kvalitet, er det mit mål kun at redigere i min oprindelige Mpeg fil.
Mit "Cuttermaran" program fungerer her helt fint, med den begrænsning at et klip kun må starte med en I-frame og kun må ende med en I- eller P-frame.
Det er måske her dit DVD Shrink har et problem?
Jeg hører gerne nærmere, men som sagt, det jeg mangler nu er en .VOB generator.
MvH,
Bent.
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Digitalisering af VHS-bånd
«
Svar #16 Dato:
09, April 2010 - 14:53 »
vob filerne er også mpg-2.
Men til en DVD hører mere end vob filerne. Der er meny og lydvalg mv.
Jeg tror ikke du får en rigtig dvd ud af det ved at omforme til vob filer og brænde dem på en skive ligespom man gør med datafiler.
Da dine mpg2 filerne har det rigtige format, skal de ikke konverteres, men bare lægges rigtig på plads.
DVD har simpelthen sin egen struktur og ikke noget med mapper filallokering , kæder osv som med computerdata. Det er en tilsnigelse når folk siger at de brænder data på en dvd. Det burde hedde at de gør det på et dvd-medie.
Med andre ord du skal bruge et af de programmer , som kan lave dvd og ikke et databrændingsprogram.
Nero-vision og de nyere betalings-video-redideringsprogrammer kan . ms mediacenter til Windows 7 kan også.
Selv foretrækker jeg Cyberlink Powerdirector.
Det koster penge, men så kan du med samme program importere videoen, redigere og brænde resultatet på en DVD. Den kan meget andet godt. Blandt andet importere fra dvd, så man kan redigere og gemme filen til streaming.
Logget
Jørgen Harbst
j_skib
Debattør
Indlæg: 44
Sv: Digitalisering af VHS-bånd
«
Svar #17 Dato:
09, April 2010 - 18:46 »
Hej Bent.
DVD Shrink er oprindelig et program til at kopiere købefilm med kopisikring. DVD Shrink er vist forældet, men virker rigtig godt til klipning/sammensætning af egne optagelser.
Programmet læser optagelserne fra en DVD-skive eller fra et bibliotek hvor filer fra en DVD-skive ligger. Efter klipning/sammensætning kan DVD Shrink brænde en DVD og samtidig gemmes filerne i et bibliotek (alle de filer der hører til brænding af en DVD, bla.a. VOB-filen).
For at bruge programmet skal alle DVD-filerne være tilgængelig for programmet, og det var derfor jeg spurgte til din købe dims. Hvis man kan leve med den kontante klipning osv, er programmet nemt og hurtigt at bruge. Desværre er der ikke rigtig nogle vejledninger, men jeg hjælper gerne.
DVD Shrink skulle i øvrigt lave klipningen/kopieringen uden kvalitetstab (man kan ikke helt selv vælge klippestedet, der kan kun klippes ca med 1 sek's mellemrum i org optagelse).
Jeg kører DVD Shrink på en lidt ældre XP maskine, jeg er lidt i tvivl om programmet kan bruges på Vista.
Venlig hilsen
Jørgen.
Logget
Bent Andersen
Gæst
Sv: Digitalisering af VHS-bånd
«
Svar #18 Dato:
10, April 2010 - 00:00 »
Tak for tilbagemeldingerne.
Harbst:
Du har ramt hovedet på sømmet. Som ingeniør fokuserede jeg igen for meget på teknikken og kørte fast i .VOB problemet.
Selvfølgelig er udfordringen Mpeg-2 -> DVD sagen, ikke Mpeg-2 -> .VOB
Jørgen:
Det jeg har til rådighed er en redigeret Mpeg-2 med video og audio. Hvis din DVD Shrink kan tage den og brænde en spilbar DVD er det interessant. Med "spilbar" mener jeg en normal DVD-spiller, ikke en computer.
For lige at rekapitulere, det som allerede fungerer er:
SCART -> MPEG -> Harddisk -> Redigering -> MPEG (på harddisk)
Det som mangler er MPEG (på harddisk) -> DVD
MvH,
Bent
Logget
ttn
Debattør
Indlæg: 2
Sv: Digitalisering af VHS-bånd
«
Svar #19 Dato:
10, April 2010 - 09:11 »
Hej Bent,
den process du mangler for at lave en DVD kaldes normalt "authoring" (kender ingen
dansk betegnelse). Hvis du kigger på
www.videohelp.com
(sproget er engelsk/amerikansk)
kan du finde alt om at lave video på PC, DVD, Blue-ray etc.
Umiddelbart kunne jeg finde følgende gratis og muligvis gode programmer via denne (fantastiske :-) hjemmeside:
http://www.videohelp.com/tools/GUI_for_dvdauthor
eller
http://www.videohelp.com/tools/DVD_Flick
Du kan garanteret også findes guides til hvordan du bruger programmerne her.
Læg mærke til rating systemet. Ovenstående programmer har en rating på næsten 9 ud af 10, hvilket er rigtigt godt.
Mvh Torben.
PS: DVDShrink og nyere alternativer kan også findes på hjemmesiden.
Logget
Bent Andersen
Gæst
Sv: Digitalisering af VHS-bånd
«
Svar #20 Dato:
13, April 2010 - 21:10 »
Jeg har nu skabt min første video DVD og er begejstret! Jeg kan næsten ikke få armene ned :-)
Det ligger i, at både billed- og lydkvalitet er førsteklasses, min lille "Grabster" box kører bare (12-bit video A/D med 10-bit signalbehandling, 18-bit audio A/D med 16-bit behandling).
Jeg optog en film med reklamer etc. "fra luften", dvs. jeg brugte min videospiller som tuner og optog gennem SCART-udgangen. En direkte A/B test var således ikke mulig, men resultatet er efter min mening bedre end den oprindelige udsendelse, måske fordi min DVD-spiller har en bedre videoudgang, og måske fordi de forskellige programmer i kæden filtrerer og optimerer lidt. Svært at sige.
Det har været sjovt at skrue tingene fra hinanden, som det sig hør og bør på ingeniørvis. Et komplet købeprogram havde måske kunnet klare det hele på én gang, men de købeprogrammer som fulgte med mine videoadaptere var rædelsfuldt dårlige ("Magix", køb aldrig det skidt!)
Hele kæden ser nu således ud:
1: SCART -> USB: Grabster AV400 (MPEG-2 kodning i hardware)
2: USB -> MPEG-2 på harddisk: VLC Player
3: MPEG-2 -> MPEG-2 video + MPEG-2 audio filer: PVAStrumento
4: Fjernelse af reklamer og generel klipning: Cuttermaran
5: Redigeret MPEG-2 -> DVD: DVDStyler
ad2: det er muligt at VLC Player kan demultiplexe en MPEG-2 til MPEG-2 video og audio. Noget i en af menuerne tyder på det, men jeg har ikke fundet ud af det endnu. Potentielt kunne man måske eliminere PVAStrumento skridtet.
ad4: jeg var lidt uvenner med Cuttermaran til at begynde med, men nu hvor jeg forstår principperne beg MPEG redigering er jeg blevet varm tilhænger.
ad5: jeg forsøgte først med DVD Flick. Dårlig software. Jeg har en grydeklar MPEG-2 fil, men DVD Flick beslutter sig for at rekode den. Det tager over en time, og til slut kommer en fejlmeddelelse om, at min oprindelige 3,6 MB fil nu er 5,4 MB og dermed for stor til en DVD.
DVDStyler er derimod klog nok til at se at min MPEG-2 er DVD konform og kopierer ganske enkelt med 400 frames/sekund.
MvH,
Bent.
PS: Tak til Torben for henvisningen til "authoring", det bragte skred i sagerne!
Logget
thegenni
Debattør
Indlæg: 2
Sv: Digitalisering af VHS-bånd
«
Svar #21 Dato:
14, Oktober 2015 - 08:53 »
En videos kvalitet vil altid afhænge af konverteren. Det ER flaskehalsen. Derfor er det en god ide at købe en dyr konverter, da det i denne forbindelse er enstydende med bedste resultat. Jeg har drevet
www.medieland.dk/vhs-til-dvd
siden 2006, hvor jeg har overspillet til vhs, miniDV, hi8, betamax og lign til DVD og videofil. Så jeg ved hvad jeg snakker om.
Den bedste konverter som du kan købe på markedet d.d. er Honestech VHS to DVD. Den kan kun købes over amazon og koster ca. 700 kr., men den er pengene værd og den sparer dig for MEGET besvær.
Håber du kan bruge mit råd til noget, hvis du har flere spørgsmål, så skriver du bare
ps. du kan se denne guide som jeg har alvet omkring emnet:
www.medieland.dk/artikler/guide-sadan-kan-du-overspille-vhs-til-dvd
Logget
Søren83
Debattør
Indlæg: 1
Sv: Digitalisering af VHS-bånd
«
Svar #22 Dato:
29, August 2019 - 12:06 »
Nu står jeg selv i samme siuation, og ville derfor komme med lidt råd.
Jeg synes det var super dyrt, at få et firma til at gøre det.
jeg købte en videograbber som climax digital, ligesom denne:
https://medieland.dk/produkt/videograbber-video-pc-konverter/
Jeg synes kvaliteten er helt fin og bruger convertxtodvd, til at omkode og brænde DVD´en.
Mine erfaringer er:
Længere oppe i tråden var der en som skrev, at man blot kunne bruge dvd-shrink, men det går altså ud over kbvaliteten, hvis du komprimerer det mere end 2 timer i længden.
Videopro og medieland ser fine ud, men det er væsenligt dyrere end at gøre det selv.
God dag
Logget
Udskriv
Sider:
1
[
2
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Computer
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Digitalisering af VHS-bånd
Seneste Debatindlæg
P&U-Musk om døden på Mars
af
jj-
[02, Februar 2025 - 14:48]
Arbejdsulykker på Fyn.
af
jj-
[27, Januar 2025 - 20:10]
Novo Nordisk
af
B Mønnike
[26, Januar 2025 - 14:10]
Defekt betonForskalling
af
jj-
[20, Januar 2025 - 20:11]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[09, Januar 2025 - 20:18]
Ruslands Putin
af
jj-
[07, December 2024 - 20:27]
Personlige CO2-kvoter
af
jj-
[01, December 2024 - 19:51]
Årsagen Til Global Opvarm...
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 15:30]
Hvor er Morten Jødal ?
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 14:05]
COP29 🌦
af
jj-
[10, November 2024 - 19:35]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[13, Oktober 2024 - 20:04]
STORE og små tal.
af
jj-
[11, September 2024 - 19:31]
Moderate eller Immoderate...
af
jj-
[04, September 2024 - 20:06]
Cities - The main cause o...
af
jj-
[29, August 2024 - 20:16]
Climate Scientist_ Global...
af
jj-
[14, August 2024 - 20:36]
Google ads:
DR-Nyheder
Dansk Erhverv siger, at det er et fælles ansvar at få ny ungdomsuddannelse godt fra start
Novo Nordisk vil have milliarderstatning for lægemiddel, som er slået fejl
Paven har begyndende dobbeltsidet lungebetændelse
Trafikstyrelsen afviser, at drone fra Niras lukkede lufthavn i to timer
Stadig forsinkelser og aflysninger i togtrafikken
Superligaklubben Brøndby IF og kunstmuseet Arken vil samarbejde
Ulv dræber tre får ved Randers
SOS har registreret 20 procent flere skiskader i år end sidste år
Fængsel for at kaste kanonslag mod fodboldmålmand
Hamas frigiver ligene af fire gidsler torsdag og seks levende gidsler på lørdag, siger forhandler
Sosu-hjælper dømt for voldtægt af dement plejehjemsbeboer
Statsministeren om oprustning: 'Ikke tid til lange politiske drøftelser'
FN: Tre børn henrettet af oprørsgruppe i Congo
Brand i Kolding - politiet opfordrer til at lukke døre og vinduer
Zirkus Nemo er gået konkurs
Paven aflyser sine aktiviteter i weekenden
Fængselsbetjente får rekordhøj erstatning for arbejdsskader
Statsministeren indkalder partiledere til oprustningsmøde
82 personer vil være chef for Norges oliefond
Sydkorea: DeepSeek sender brugerdata videre
Nyt fra ing.dk
Ekspert undrer sig: Hvordan kunne fly ende med bunden i vejret?
Synspunkt: Brintinfrastruktur – er det eksisterende gasnet lige så godt eller bedre?
Digitaliseringsminister: TikTok-forbud for mindreårige har ingen gang på jorden
Kommuner er trætte af skruppelløse bygherrer: Vi skal kunne forbyde dem at udleje boliger
Armlægning i CPU markedet: Britiske Arm skaber røre i techindustrien ved lancering af egen chip
Genlæs den utrolige historie: Enspænder gemte 800 kg kryolit i sin villa
Kommentar: Glem Deepseek. Hvordan kan danske virksomheder og myndigheder stole på X eller Palantir i Trumps USA ?
Bøvlet at hæve nye sommerhuse for at sikre mod oversvømmelser
Landing gik galt: Passagerfly endte på taget
Kommune lækker 13-årigs data til tusinder af fremmede: »Sagen er alvorlig«
Eksperter har undersøgt 30 millioner biler: Elbilers holdbarhed overrasker
Nicklas Bendtner taber millioner på krypto-kunst
Skyder med farve på kabeltyve: Tesla ladekabler gøres tyverisikre
Ukraine i ny taktik: Kan skabe blitz-krigs-lignende droneangreb
Togkaos flere steder: Banedanmark kan stadig ikke finde fejlen
NATO lancerer AI-værktøj til at afsløre mistænkelig skibstrafik
Kolliderer asteroide med Jorden? Derfor vil risikoen stige de kommende måneder
Regeringen løber stor risiko: Milliardordre til nyt luftforsvar uden udbudsrunder
Efter måneders tovtrækkeri: Derfor skal kommunerne alligevel leve op til NIS2
Danske turister »fløjtende ligeglade« med bæredygtighed
Ingeniør i Danish Crown: Mange maskinleverandører tager ikke cybersikkerhed alvorligt
Missiler, ubåde, bombefly og sprænghoveder: USA opgraderer atomstyrke for 1.700 milliarder dollars
Spørg Læserne: Jern, sten og coke? Kan denne stok måle alt?
Atomvåbenmagter i gigantisk opgradering: »Tankegangen fra den kolde krig er tilbage«
Testtur i 1982: De nye lyntog kører fremragende
BBC tester AI til nyhedsartikler: Finder store fejl i over halvdelen
Sådan holder du hackerne væk fra din virksomheds maskiner
Ny runde mundhuggeri om standardsoftware: Nu om lønsystem til 400.000 ansatte
Mange danske virksomheder i spil til europæisk oprustning
Drone har ramt Tjernobyl-atomkraftværket: Hul i sarkofag og brand
Trumps udenrigsministerium vil købe pansrede Teslaer for 400 millioner dollars
Ny forskning sår tvivl om brugte møblers effekt for klimaet
Efter flere års nøl skal overskudsvarmen udnyttes: Skufferne bugner af projekter
Politiet ransager mobiltelefoner med faceID uden kendelser
Danmarks havmiljø er noget af det mest ødelagte i verden: EU vil slække krav
Stadion-projekt bliver igen dyrere: Kommune skal finde besparelser for tocifret millionbeløb
Masser af nye slankemidler på vej: Se listen her
Hackerangreb truer dansk produktion: »Virksomheder er under konstant bombardement«
Efter Norge: Nu fraråder Folketinget også brug af Deepseek
Kæmpe bilfusion kollapset: Stolthed var måske årsagen
Regeringen vil tillade politiet at efterforske i private DNA-databaser
Norge forbyder brug af Deepseek i Stortinget
Ny robot sorterer tonsvis af byggeaffald: »Meningsløst« ikke også at gøre det med affald fra husholdninger
Boeings fald fra toppen: Krisen stikker dybt i verdens engang største flyfabrikant
Svært at finde kunder til gasledning til Lolland
Efter års tovtrækkeri: End-to-end kryptering er fredet for chatkontrol indtil videre
Millioner til fjernvarme samler støv: »Vi har behov for at tale krisen op«
Sjældent fænomen opdaget tæt på Jorden: Åbner døren for utrolige opdagelser i fremtiden, mener ekspert
Dansk firma om Deepseek: Om det kommer fra Kina eller Danmark er underordnet
Pædofile og narkohandlere er ikke længere fredet på Telegram