ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Bil og båd, MC og alt andet transport
(Moderator:
B Mønnike
) »
Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 479
Sidste:
PTRasmussen
Statistik
Total antal indlæg: 16020
Total antal emner: 1412
Flest online idag: 42
Flest på samme tid: 2687
(03, April 2026 - 11:51)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 24
I alt: 24
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges (Læst 20039 gange)
Bent Andersen
Gæst
Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Dato:
12, Januar 2011 - 13:28 »
Min bil har Ottomotor med direkte benzinindsprøjtning.
Fidusen er ifølge fabrikken er, at den kan køre med mager blanding ved lav- og dellast og dermed spare brændstof.
Benzin bliver sprøjtet hen under tændrøret, så blandingen er støkiometrisk på dette sted, mens resten af cylinderen indeholder mager blanding.
Spørgsmålet lyder:
i udstødningen sideder en Lambsasonde som har til formål at holde forbrændingen støkiometrisk af hensyn til katakysatoren (måske har jeg misforstået virkemåden her). Men hvordan kan de to funktioner (mager/støkiometrisk forbrænding) så bringes i enklang?
Eller er forholdet bare at katalysatoren ikke har noget imod luftoverskud?
Nogen der har et bud?
MhV,
Bent.
Logget
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #1 Dato:
12, Januar 2011 - 13:48 »
Jeg kan desværre kun bidrage til øget forvirring, for jeg ved at katalysatoren har brug for en dårligere afbrænding af benzinen for at fungere. Processen er noget med der der anvendes CO til at formindske NOx bestanddele i den endelige udstødningsgas og for at danne mere CO, skal der afbrændes en federe blanding end normalt.
Dvs. en benzinmotor med katalysator udleder mere CO
2
og mindre NOx end en benzinmotor uden katalysator.
Det passer ikke særlig godt sammen med en mager blanding.
Lambasonden måler kun hvor meget O
2
der er i udstødningsgassen, men det siger nok også en del omkring forbrændingen.
Logget
vh.
Claus
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #2 Dato:
12, Januar 2011 - 13:52 »
Jeg har opfattet det således. at Lamdasondens opgave er at måle ilt indholdet i udstødningen før katalysatoren og i nyere biler også efter katalysatoren så brændstoffet kan reguleres derefter og at der ilt nok til at katalysatoren også kan virke
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #3 Dato:
12, Januar 2011 - 14:14 »
Jeg mener ikke der er nogen uoverensstemmelse mellem de hidtidige indlæg.
Som jeg har opfattet det, har en "3-way" katalysator i virkeligheden kun to funktioner: nemlig at katalysere forbrænding af ikke omsatte kulbrinter - hvilket forudsætter, at der er ilt nok - og at katalysere reduktion af NO til N
2
med CO som reduktionsmiddel (ved katalusatorens arbejdstemperatur og efter en forbrænding er indholdet af NO
2
forsvindende , og dermed er x'et i NO
x
i virkeligheden overflødigt). Den tredje funktion er lidt "fup", for den opstår kun ved at dele den sidste proces i to funktioner. Men arbejdsbetingelserne fastlægges sådan, at der også bliver mindre CO end uden katalysator.
Lambdasonden måler ganske rigtigt kun ilt, og den egentlige styring ligger i den elektronik, der med input fra lambdasonden styrer brændstofindsprøjtningen, som altså skal være så beskeden, at der også efter den katalytiske omsætning er ilt i overskud.
Jeg mener faktisk det er rigtigt, at motoren i princippet bruger mere benzin med katalysator end uden -men måske kun i princippet, for en styring uden input fra en lambdasonde er vist mindre præcis?
Logget
Mvh. Morten Jødal
Bent Andersen
Gæst
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #4 Dato:
12, Januar 2011 - 14:52 »
Takker for svar, jeg tror jeg er ved at forstå det.
Min fejl var nok at fokusere på støkiometrisk forbrænding (som ellers er normalt for Ottomotorer).
Kan man simplificeret konkludere som følger?:
1: Forbrændingen må gerne være mager, dvs med overskud af O og N i udstødningen, det generer hverken Lambdasonde eller katalysator.
2: Ved højere belastninger og større fyldningsgrad begynder Lambdasonden at "overtage styringen" så blandingen ikke bliver for fed med for lidt O og N i udstødningen.
Ved mager forbrænding spiller Lambdasonden så en mindre rolle og andre parametre er vigtigere for motorstyringen.
MvH,
Bent.
Logget
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #5 Dato:
12, Januar 2011 - 14:56 »
Jeg mener at det er ret vigtigt også at styre indholdet af CO i udstødningsgassen, for uden CO virker katalysatoren ikke.
Logget
vh.
Claus
Bent Andersen
Gæst
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #6 Dato:
12, Januar 2011 - 15:09 »
"for uden CO virker katalysatoren ikke. "
Der blev jeg slået tilbage til "Start"
Hvis det er rigtigt, så skal blandingen jo være lidt federe end støkiometrisk for at skabe CO. Eller?
Jeg er stadig forvirret, men på at højere plan :-)
Bent.
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #7 Dato:
12, Januar 2011 - 15:48 »
Nu er jeg ikke ekspert i ottomotorer med og uden katalysator - men katalytisk fjernelse af NO er dog noget jeg ved lidt om.
Men jeg må give SuperClaus ret - jfr. mit eget første indlæg: der skal CO til, for den grundlæggende proces, der katalyseres, er
2 CO + 2 NO -> 2 CO
2
+ N
2
Der hvor kæden hopper af, er din underliggende antagelse af, at når forbrændingen er støkiometrisk, er den også fuldstændig. Det er langtfra tilfældet!
Hvis man optimerer en ottomotor mht. effekt, vil en tilskuer (til fx et motorløb) kunne mærke en "dejlig benzinduft", som kommer fra alt det uforbrændte, og dertil udledes også en masse CO - jfr. mange selvmord i tidens løb.
I moderne motorer sigter man på en mere mager blanding, som giver bedre økonomi, da brændstoffet udnyttes bedre. "Lean burn" teknologien blev faktisk udviklet uafhængigt at katalysatoren.
Det er også en kendsgerning, at samtidig med katalysatorkravet blev der sat grænser for udledning af CO. Dette måles nu rutinemæssigt ved et bilsyn.
Der er sikkert andre i forummet, der bedre end jeg kan huske årstal og værdier for disse ting. Jeg mener stramningerne kom først i halvfemserne, men er ikke sikker.
Under alle omstændigheder: Lambdasonden måler KUN ilt! CO opstår helt automatisk ved forbrændingen, idet vi jo må huske, at en ottomotor kun har ganske kort opholdstid for benzin-luftblandingen i komprimeret form, så der er slet ikke tid til en fuldstændig forbrænding, og der er selvfølgelig CO i udstødningen.
Om den styring, der hører til katalysatoren, i sig selv betyder brændstofbesparelse, er jeg langtfra sikker på. Jeg husker en periode i halvfjerdserne, hvor oliekrisen satte skub i udvikling af økonomiske motorer, men efter få år skiftede fokus, og da katalysatorkravet kom til, var denne tendens forlængst gået i glemmebogen og spillede ingen rolle i debatten.
Og nu om dage er det jo mest superøkonomiske dieselmotorer, man er begyndt at interessere sig for (i et vist omfang, ikke nok til at opretholde VW Lupo 3L).
«
Senest Redigeret: 12, Januar 2011 - 15:50 af Morten Jødal
»
Logget
Mvh. Morten Jødal
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #8 Dato:
12, Januar 2011 - 16:10 »
Du har ret Morten.
Der var en del polemik om benzinmerforbrug da de første katalysatorer kom til....inden de blev lovpåbudte. For du husker helt rigtigt man kan køre længere på literen uden katalysator. Men det var dengang
For der er ingenting der kommer af ingenting, undtagen Big Bang og lommeuld
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
«
Svar #9 Dato:
12, Januar 2011 - 17:31 »
For dem der ikke ved hvorledes en bil catalysator ser ud er her billede;
Længden er ca. 20 cm. Ø ca. 10 cm. Donor-bilen ukendt.
Jeg har prøvet og bruge skiver af den i forbindelse med pyrolyse forbrænding af træ dog med samme erfaring som med biler; Den stopper til ved lave temperatur..
Marek.
«
Senest Redigeret: 12, Januar 2011 - 20:18 af chrismark
»
Logget
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Bil og båd, MC og alt andet transport
(Moderator:
B Mønnike
) »
Ottomotor og Lambdasonde forståelse søges
Seneste Debatindlæg
Nitrit i drikkevand.
af
jj-
[08, Maj 2026 - 19:46]
Undgå kollisioner med tog
af
jj-
[02, Maj 2026 - 20:17]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[22, April 2026 - 20:14]
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Google ads:
DR-Nyheder
Lille fly i Billund kørte af landingsbanen, da det landede
Færre S-tog kører efter fejl på kørestrømsanlæg
Rusland advarer udenlandske borgere i Kyiv: Forlad byen
Selvkørende svensk bus havde premiere med passagerer - og kolliderede med sporvogn
Sjælden ugle spottet på Sjælland - ikke set siden 2003
Politi efterlyser 85-årig fra Roskilde
Harry Potter-bog solgt for 147.000 kroner
Pave Leo advarer mod AI-våben
England slår varmerekord for majdage
Mand skaber kaos i japansk indkøbscenter efter at have sprayet mystisk indhold på gæsterne
Mindst tre døde efter bygningskollaps i Fillippinerne
Morgenfriske frivillige gør gaderne klar til Royal Run efter øl-løb
Rubio: Vi indgår en aftale med Iran eller ordner det på en anden måde
Udsigt til aftale mellem Iran og USA får oliepriserne til at falde
37-årig mand død i faldskærmsulykke på Læsø
Højrefløjen går frem ved parlamentsvalg i Cypern
Voldtægt under karneval meldt til politiet
Norges dronning Sonja sygemeldt en uge
Trump vil ikke have "forhastet aftale" med Iran
Israelske angreb koster 11 livet i det sydlige Libanon
Nyt fra ing.dk
Video: Sådan byggede ingeniører en flugttunnel under Amalienborg
Stor analyse afslører hvor ingeniørerne søger hen: Forsvaret fortsætter fremmarch, mens entreprenører og rådgivere står for skud
En videnskabelig lommeregner kan nøjes med to taster
Mening trumfer usikkerhed: Derfor er Ørsted og Vestas stadig drømmejobbet for talenterne
Prepping er ikke kun dåsemad: Det kan vi lære af fortiden, når krisen kradser
Algoritmer forudsiger havari på havvindmøller: Ny efteruddannelse ruster teknikere til datadrevet vedligehold
I Hillerød brygger de næste bølge af kræftmedicin: I kæmpe tanke fyldt med celler
Direktør for GN Store Nord: Derfor solgte vi vores afdeling for høreapparater
Spørg Fagfolket: Hvornår bliver min sodavand hurtigst flad?
Verden vil have mere dansk elektronik: Særligt én teknologi driver innovationen
Spår radikal levetidsforlængelse om 10 år: Men skumle emails og tech-fyrster kaster skygger over hans bevægelse
Test: De mest populære AI-modeller favoriserer amerikansk teknologi i svar
Hormuz-krise rammer byggeriet: Projekter for milliarder lægges på is
Hövding gør comeback: »AI-hjerne« inde i airbaggen
Arbejdstog måtte ned i sneglefart: Banedanmark med hård anklage mod kæmpe entreprenør
Se listen: Her er Danmarks mest attraktive ingeniørarbejdspladser 2026
Simple fejl skyld i at opsendelsen af megaraket udsættes endnu en gang
Derfor greb dansk myndighed ind mod Thorborgs AI-assistent: »Mange af Dineros kunder kunne komme på kant med reglerne«
Hurtigere gennem sikkerhedskontrollen? Scannere med CT-teknologi indviet i lufthavnen
Skulle frigøre folkeskolen af Big Tech: Nu trues projekt af akut pengemangel
Leder: Verdensmestre i digital kynisme
Direktør advarer: Store gryder og tørrestativer i skraldespanden kan ødelægge genanvendelsen
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Podcastserie: Hør Bagsiden af BIG
Synspunkt: Vi fik to konkrete muligheder for at hjælpe Danmark. Vi må desværre takke nej
Atomkraft igen på dagsordenen: Økonomisk blindgyde eller overset mulighed for Danmark?
Efter skælvet: Onsdagens rystelser kan få betydning for fremtidige byggeprojekter
Kortbetalinger fungerer igen efter nedbrud: For tidligt at konkludere en årsag
Styrelse stoppede dansk stjernedirektørs nye AI-assistent: »Direkte forkert og lidt tarveligt«
Synspunkt: Emil Thorup har længe været anstrengende at høre på - nu er han ved at blive farlig
Ny kobberbeklædning, trækonstruktion og stål: I dag bliver kuppel på tre ton hejst på plads
Slut med tomme kuverter: To nye havvindmølleparker på vej
Nicholai blev dømt for narkohandel: Nu har han stiftet et dansk spyware-firma
Solar panel market at a standstill: New requirements are holding up approvals
PtX venture falls flat: Topsoe to streamline operations and lay off hundreds of employees
Danish IT giant used to keep its links with the defence sector under wraps: “We can now step it up a bit”
AI-chatbots spredte falske valgoplysninger i Skotland
De fleste virksomheder er dårligt forberedt på kriser: »Testdag er festdag – men kun for de forberedte«
Ny skandale: Igen og igen løb forurening ud i vandløb uden konsekvenser
»Selv en orkan kan ikke vælte dem«: Professor dumper dødsdom over Bellahøjhusene
Ekspert ikke overrasket over Topsoes PtX-opbremsning: »Det er for dyrt, og efterspørgslen er lav«
IEA: Olielagre rækker kun til få uger
»Uretfærdige« rejseapp-bøder: Jonas og kæresten tjekkede ind samtidig. Han fik bøde. Hun gik fri
Advarer mod nye brintmilliarder: PtX vil øge ‘sort’ energiforbrug
Asiatisk taxa-sværvægter lander i al hemmelighed i Danmark: Gemmer 600 elbiler på Amager
Lydløs alarm, utætte rør og forureningsfare: Ni gange på et år gik det galt for Femerns specialskib
Kommuner flygtede fra statens milliardtilskud til CO2-fangst: Nu forklarer affaldsboss hvorfor
Verdens største raket flyver i ny version: Nu med tre enorme finner
Nye afsløringer i dronesagen: Ekspert bider mærke i én ting
Fascisme-forsker: Med Trump og Musk oplevede vi et nyt slags statskup - men nu er panikken ved at sætte ind