ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Solceller til EL til husholdningsbrug
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 662
Sidste:
olbmogcyvz@rambler.ru
Statistik
Total antal indlæg: 16002
Total antal emner: 1392
Flest online idag: 79
Flest på samme tid: 479
(21, September 2024 - 03:32)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 56
I alt: 56
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Solceller til EL til husholdningsbrug (Læst 22464 gange)
eigilw
Senior
Indlæg: 172
Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Dato:
08, September 2011 - 09:02 »
Er der nogen af jer der har erfaring med, eller viden om, solceller til husholdningsbrug, med effektivitet omkring 6KW. Med de eksisterende ordninger med fradrag og 'udlån' af strøm på årsbasis, ser det ud til at være en god forretning. Men er det en fordel, hvis vi sælger huset, både før og efter tilbagebetalingsperioden, som er sat til 10 år? I de første 10 år er det nogenlunde neutralt økonomisk, i den resterende levetid, ca. 15 år, er der overskud på regnskabet.
Hvis et tilbud ser ud til at være for godt til at være sandt etc.
Logget
Venlig hilsen
Eigil Winkel
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #1 Dato:
08, September 2011 - 09:47 »
Det hele står her
http://solarpanels.dk/solcelleanlaegoekonomi
Du kan kun gætte om fremtiden og deraf kan regnskabet først gøres op når solcellerne er udtjente. De holder forresten 30-35 år og ikke kun 25 år som du skriver. Inverteren skal dog nok skiftes et par gange i løbet af solcellernes levetid.
Logget
vh.
Claus
Kusco
Senior
Indlæg: 533
Sv: Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #2 Dato:
08, September 2011 - 18:30 »
Citér
...30-35 år og ikke kun 25 år..
Hvordan har man så fundet frem til 35år ? ..er det salgsafdelingen i Kina ?
..og hvordan definerer man "at holde", er det samme virkningsgrad som på købstidspunktet ?
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #3 Dato:
08, September 2011 - 22:37 »
For ikke så længe siden var der en
annonce
i bladet Idenyt fra et firma, der gerne ville sælge solcelleløsninger til private hustage.
Der stod tilstrækkeligt mange tal i det viste eksempel til et beregne en simpel tilbagebetalingstid på ca. 18 år!
Jeg viste min kone annoncen og min beregning, og hun holdt op med at foreslå celler på vores tag.
Derimod er en af mine gode venner elektriker, og når han ikke behøver at medregne arbejdslønnen, ser regnestykket ganske anderledes ud, så han har selvfølgelig en solcelleflade, der godt og vel dækker hans husstands elforbrug.
Logget
Mvh. Morten Jødal
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #4 Dato:
09, September 2011 - 09:58 »
Det står alt sammen i linket.
Man skal regne med en tilbagebetalingstid på ca. 10 år. For den enkelte installation er der naturligvis store variationer - og så er der også faktoren mht. at spå om fremtidens energipriser og ordninger for solceller. Disse betragtninger er beskrevet i linket.
Der er sket rigtig meget med prisen på solceller i de sidste par år. Der er kommet tyndfilmssolceller med bedre effektivitet og lavere priser, men som fylder et større areal i forhold til de monokrystaliske solceller.
Jeg vil selv installere solceller til foråret. Jeg kan selv montere og regner med en tilbagebetalingstid på ca. 8 år, hvis det bliver tyndfilmssolceller. Da jeg bor alene bliver min anlægspris totalt ca. 25.000kr, men jeg regner med at starte med færre antal solpaneler det første år. Såfremt det kører som forventet i det første år, vil jeg udbygge anlægget med flere paneler året efter. Dermed bliver mine startomkostninger ca. 15.000kr - men jeg er også alene i hustanden, så mit el-forbrug er ikke så stort.
Hvis man ikke selv vil montere skal man også huske på at der er kommet fradraget for håndværkertimer, som fint kan anvendes til montage af solceller. Dermed bliver installationen noget billigere.
Logget
vh.
Claus
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #5 Dato:
09, September 2011 - 10:19 »
www.dansepsolar.dk
skriver at et solcelle anlæg på 6kW producer omkring 160.000 kwh på 30 år til en gennemsnitspris på ca. 1 kr pr kWh.
og sammenligner udgiften til elforbrug ved et årligt konventionelt forbrug på 6000kWh med en gennemsnitlig prisstigning på 5% årligt vil over en 30 årig periode blive 680.000,- kr.
www.altomsolceller.dk
beregner tilbagebetalingstiden for et solcelle-anlæg til ca 12 år.
Den garanterede levetid er 25 år og den forventede levetid er 30-40 år
Jeg mødte en lokal (bornholmsk) montør af solceller til villaen, for det kunne jo være en ide. Han fortalte at man nu kan få anlæg fuldt monteret og installeret for lidt under 100.000 kr - fordi der er 20% statstilskud til solcelleanlæg. På grund af statstilskuddet og den nuværende el-pris er tilbagebetalingstiden nu under 10 år.
Også begynder det jo at blive interessant.
Men desværre så vender mit hus forkert, med tagfladerne vendt mod øst/vest, så jeg vil få mindre end 80% udnyttelse af et anlæg.
http://www.bolius.dk/alt-om/energi/artikel/solceller/
god debat
Mikael Boldt
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #6 Dato:
09, September 2011 - 10:25 »
Der er netop en meget vigtig faktor for den enkelte installation - beliggenheden.
Hvis ikke man har mulighed for at placere solcellerne i ca. 40 graders hældning stik syd og uden skyggende nabobygninger eller træer, bliver effektiviteten forringet. Derfor kan tilbagebetalingstiden sagtens variere mange år for forskellige installationer.
Så generelle udregninger kan sjældent bruges til noget. Det er også derfor at jeg selv vil starte med et mindre anlæg og se hvor meget strøm det kan producere. En fordel ved solceller er at det er nemt at starte med et lille anlæg og udbygge det senere.
Logget
vh.
Claus
Karsten
Senior
Indlæg: 201
Sv: Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #7 Dato:
09, September 2011 - 20:57 »
jeg har lige faaet et fantastisk godt stykke legetoej. Gaa til
http://www.earthscienceagency.com/software/android/solarrater/
og download deres gratis software som kan bruges til at regne ud hvor effektivt dit anlaeg vil vaere. Hvis du har en android smart phone, saa faar du orienteringen af din installation bare ved at laegge den paa dit tag, den finder selv vinklen pa dit tag, orienteringen ved hjaelp af det indbyggede kompas og din location ved hjaelp af GPS. Det er da et smart stykke legetoej ----- og saa kan det ogsaa bruges til noget fornuftigt.
Logget
Karsten
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #8 Dato:
09, September 2011 - 21:17 »
Du behøver ikke downloade et regneprogram og finde ud af, hvor du er med en GPS for at regne på solceller.
Du kan bare besøge
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
og klik din position på kortet
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #9 Dato:
09, September 2011 - 22:52 »
Begge programmer er smarte - gad vide om de også giver ens resultater?
- men de tager ikke højde for evt. skygge fra nabobygninger, træer eller lign. Dette kan også være en vigtig faktor for udbyttet.
Logget
vh.
Claus
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #10 Dato:
10, September 2011 - 07:48 »
at tage højde for træer der skygger er altfor kompliceret da det kræver 3D modellering med tilføjelse af årstider.
Har du et grantræ er skyggen massiv året rundt, mens et løvtræ taber bladene om vinteren, læg dertil at nogle træer kun vil skygge din tagflade om vinteren når solen står lavt.
Men du kan i beregningen på
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
få om en graf af solens bane i forhold til horisonten. med den må du kunne afgøre om der er træer som skygger på dit tag.
Poul Henning Kamp har på sin blog på ing.dk flere gange skrevet om sine solceller og om træer der skygger.
bla her:
http://ing.dk/artikel/120839-et-birketrae--20-kwh
her:
http://ing.dk/artikel/117092-solceller-i-foraarshumoer
og her:
http://ing.dk/artikel/110233-solceller-og-skygge-meget-mindre-solstroem
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
gerda vilholm
Moderator
Senior
Indlæg: 456
Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #11 Dato:
12, September 2011 - 02:07 »
Man kan købe to slags solceller:
Monokrystallinske solceller
og polykrystallinske solceller.
jeg har ladet mig fortælle at den ene slags bedre modstår en partiel skygge end den anden som nærmest vil afbryde når nogle af cellerne ikke modtager sol.
Hvordan hænger dette sammen?
Et andet spørgsmål:
Hvordan synkroniserer en inverter sammen med det offentlige elnet når man forbinder den til elnettet?
Jeg talte med en elværksmand som sagde at enhver inverter gør det helt automatisk, forudsat det er en type der producerer en sinusspænding. Kan det passe?
Og hvordan så med de billige invertere der blot producerer en firkantspænding?
Venlig hilsen Gerda
Logget
Venlig hilsen
Gerda
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #12 Dato:
12, September 2011 - 08:03 »
Der findes tre typer solceller:
Monokrystallinske solceller,
Polykrystallinske solceller, og
Tyndfilms solceller
De krystailinske er dyrere end tyndfilms solceller, men til gengæld skal der flere m
2
tyndfilms solceller til for at producere samme mængde energi.
Monokrystallinske solceller er den type solceller der på markedet i dag har den højeste effektivitet i forhold til arealet de fylder. Derfor fylder et 6.000 watt peak monokrystallinsk solcelleanlæg ikke mere end 38 og 45 m2.
Der hvor polykrystallinske solceller kommer til deres ret er i Syd Europa, eller i andre varme lande, da de tåler varmen en smule bedre end de monokrystallinske produkter gør. De polykrystalinske solceller har en lidt mindre virkningsgrad end de monokrystalinske.
Tyndfilms solcellerne fylder mere, ca. 92 - 100 m2 for samme effekt, men bortset fra det er der kun positive ting at sige om dem.
Tyndfilms solcelleanlæg er:
Billigere end det gængse monokrystallinske solcelleanlæg.
Solcelleanlægget kan tåle langt højere temperaturer uden at miste produktion.
Solcelleanlægget er velegnet til tagintegrerede løsninger, fordi solcelle panelerne udvikler større varme, når de ikke får samme vindafkøling, som de normalt monterede solcelle paneler.
Solcelleanlægget producerer bedre i diffust lys, hvilket gør at produktionen starter ved solopgang, og slutter ved solnedgang.
kilde:
http://solarpanels.dk
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #13 Dato:
12, September 2011 - 10:33 »
Når man forbinder en mindre inverter til nettet , er det nettet som bestemmer spændingen. Den kan ikke lave firkantspændig på et -stort set- sinusformet net.
Synkrioniseringen klares ved at lade spændingskurven på nettet styre inverteren. Tidligere vat thyristorer eneherskende til statiske effektkonvertere, idag kan der også bruges transistorer. det gør konverteringskredsene væsentlig enklere og sikrere.
Logget
Jørgen Harbst
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Solceller til EL til husholdningsbrug
«
Svar #14 Dato:
21, Oktober 2011 - 08:18 »
Til info, så har jeg efter 2 måneders forsøg ikke kunne komme i kontakt med
http://solarpanels.dk
og jeg har på fornemmelsen at det ikke kun er fordi at de har travlt.
Så nu leder jeg efter en anden forhandler og gennemlæser PH-bloggen på ing.dk for tips ang. forhandlere og ikke mindst montering. Dette ser desuden ud til at være rentabelt, for solpanelerne kan købes med rabat i Tyskland - og ikke mindst har jeg fundet et firma der specialiserer sig i beslag til monteringen.
Desuden er min erfaring, efter at have surfet meget rundt på danske forhandlersider, at den typiske danske forhandler ikke går så meget op i anlægget, men tjener på monteringen - og deraf kan jeg godt forstå den store spredning i beregnet tilbagebetalingstid.
Logget
vh.
Claus
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Solceller til EL til husholdningsbrug
Gå til:
=> Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
Seneste Debatindlæg
STORE og små tal.
af
jj-
[04, April 2025 - 20:09]
Norsk igeniørkunst og hår...
af
jj-
[04, April 2025 - 19:41]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[19, Marts 2025 - 20:09]
P&U-Musk om døden på Mars
af
jj-
[16, Marts 2025 - 20:03]
Skattevæsnets robot.
af
jj-
[08, Marts 2025 - 20:16]
Arbejdsulykker på Fyn.
af
jj-
[27, Januar 2025 - 20:10]
Novo Nordisk
af
B Mønnike
[26, Januar 2025 - 14:10]
Defekt betonForskalling
af
jj-
[20, Januar 2025 - 20:11]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[09, Januar 2025 - 20:18]
Ruslands Putin
af
jj-
[07, December 2024 - 20:27]
Personlige CO2-kvoter
af
jj-
[01, December 2024 - 19:51]
Årsagen Til Global Opvarm...
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 15:30]
Hvor er Morten Jødal ?
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 14:05]
COP29 🌦
af
jj-
[10, November 2024 - 19:35]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[13, Oktober 2024 - 20:04]
Google ads:
DR-Nyheder
Cirkusdirektør siger, ulovligt ansatte blev behandlet godt
Redningshelikoptere i Grønland får bedre udstyr
EU-kandidatlande ventes at deltage i russisk militærparade
Den svenske regering beder om lov til at sælge overvågningsfly til Danmark
Kontrol afslører fejl i ni ud af ti sager om privates udlejning
I ugevis har der været stille, men i aften taler Biden offentligt
Storbritannien indfører sanktioner mod svensk bande
Smuglere anholdt med 5.000 eftertragtede kæmpemyrer i kufferterne
Fyns Politi efterlyser mand, der stak fra psykiatrisk afdeling - kan være farlig
Medina og Scarlet Pleasure skal optræde ved prinsesse Isabellas fødselsdagsforestilling
Obama bakker Harvard op: 'Lad os håbe, at andre institutioner følger trop'
EU og Storbritannien sender milliarder til Sudan
Tusindvis på hospitalet efter sandstorm i Irak
Højesteret: Virksomhed skal betale erstatning til fyret kvinde, der stod over for fertilitetsbehandling
Svenske efterforskere kan ikke bevise kabelsabotage fra kinesisk skib
Disciplinærinstans fastholder rødt kort til Brøndby-keeper
Lommeur, der tilhørte dansk Titanic-passager, skal på auktion
Liberal Alliance vil have en plan B til Nato
Mistænkelig pakke i busk viste sig at være... påskeæg
Voldssigtede amerikanere er løsladt efter to ugers varetægtsfængsling
Nyt fra ing.dk
Nyt datasystem på vej til sundhedsvæsnet: »Kan have kæmpe potentiale for Danmark«
Verdens mægtigste mand hader dem: Alligevel sætter elbilsalget ny rekord
Spørg Scientariet: Skal smør virkelig stå i køleskabet?
Amerikansk journalist er ikke i tvivl: Tech-milliardærer vil bruge Grønland til deres drøm om at skabe »netværksstaten«
Cyberangreb koster danske universiteter millioner: Alligevel mangler flere afgørende våben
Tropenætter og dødsfald: »Europa er det kontinent, der opvarmes hurtigst«
Læge snagede i tusindvis af patientdata i Sjælland og Hovedstaden: Jyske regioner afviser lignende kan ske
Piloter skal bruge mere brændstof og komme for sent: Sådan kan flyrejser blive mindre klimaskadelige
Kawasaki klar med robothest på brint: Snart kan du ride gennem landskabet
Kim har tjekket sikkerheden i Temu-skrammel: Massivt snyd med CE-mærkning
Er din virksomhed omfattet af NIS2-loven? Nyt værktøj giver dig svar
Ligesom på film: Storbritannien udvikler værktøj til at forudsige mord
Spørg Fagfolket: Hvorfor skummer minimælk bedre end sødmælk?
Lyssignaler i Jylland mister radarstyring: Fører til »fuldstændig kaos«
Danmark tøver: Svensk kystby opgiver nu et helt lavtliggende boligområde
Helikopterfirma lukker efter dødsulykke i New York
Netcompany-chef om big tech-afhængighed: Èn ting spænder ben for løsningen
Økonom har regnet på dansk atomkraft i et år. Nu er han klar med en kontroversiel konklusion
Virksomheder nøler med AI: Sådan kommer man bedst i gang
Håndlavede mikrofoner fra Asnæs bruges på verdens største scener
Midt i toldkrigen: »Særregler for amerikansk Big Tech vil ødelægge EU's indre marked totalt«
T=tu/L: Sådan laver du den største vandbombe i svømmehallen
Spørg Fagfolket: Findes der en grænse for rotationshastighed?
Ekspert kalder det »noget pladder«: Hvorfor bliver biotek-firma ved med at ville genskabe uddøde dyr?
1896: Den blev aldrig til noget: Den rullende båd
Forskere i skænderi over Microsofts påstand om kvantebit
Trods ny ministermelding om exitplaner: DFDS holder fast i amerikansk tech
På Københavns højeste punkt præsenterede minister de værste trusler mod danskerne. Men det vigtigste svar manglede
Nasa fjerner tegneserie, der inspirerer piger til at blive astronauter
Synspunkt: Civilingeniør: Dansk industri har ikke rykket sig siden 2013
Advokat med 30 års erfaring i miljøret slår fast: Odense Kommune skal gribe ind over for letbanestøj
Mere fjernkøling sendes i kredsløb: »Bæredygtighed og energieffektivitet er øverst på dagsordenen«
Seks personer dræbt i helikopterstyrt i New York
Leder: Vi er teknologisk dybt afhængige af USA: Trusler og alternativer skal på bordet nu
»Intet realistisk alternativ«: Dansk topchef advarer mod haste-exit fra Microsoft og co
Partier klar til at overveje tysk open-source alternativ til Microsoft 365
Fra Sputnik til SpaceX - tag med på rumfartshistorie
Snagelæge efterlader kritisk log på 300.000 linjer: »Det er bestemt ikke godt nok«
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Synspunkt: Danske Regioner: Den kollektive trafik skal ikke siloopdeles
Flere sager om mærkelig dyreadfærd: Især heste vil ikke drikke vand
Udviklingschef for Banedanmark: Det skal du forberede dig på, hvis du er togpendler
Erfaren konsulent rådgiver om omdannelse til natur: En særlig type vådområde har den største effekt på kvælstof
Sundhedsvæsenet vil have dansk kæmpe-cloud: »Vi har et åbenlyst behov«
Nu gør København klar til at åbne skjulte åer: Én er lige til at gå i gang med
Danskerne flygter fra big tech: Så mange er på vej til tysk Microsoft-alternativ
Brandsikkerhed halter på Njals Tårns søsterhuse: »Alvorlige og potentielt personfarlige«
EU klar med AI-plan: Gigafabrikker og dataadgang skal sikre lederskab på kunstig intelligens
Droner i kloakker skal langtidssikre et af landets ældste ledningsnet
Kommentar: »Lad os affyre handelsbazookaen mod tech-giganterne. Hvis vi først bøjer os, så holder det aldrig op«