ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Computer
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Firefox Download Day
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 479
Sidste:
PTRasmussen
Statistik
Total antal indlæg: 16022
Total antal emner: 1415
Flest online idag: 49
Flest på samme tid: 2687
(03, April 2026 - 11:51)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 36
I alt: 36
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Firefox Download Day (Læst 16478 gange)
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Firefox Download Day
«
Dato:
17, Juni 2008 - 05:51 »
I dag frigives Firefox 3 og i den anledning vil man gerne sætte Verdensrekord med flest downloads indenfor 24 timer.
Dette rekordforsøg støtter jeg gerne. Vil du også være med så skal du skrive dig ind her:
Pledge now
god debat
Mikael Boldt
«
Senest Redigeret: 17, Juni 2008 - 11:26 af Mikael Boldt
»
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
TommyRump
Senior
Indlæg: 533
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #1 Dato:
17, Juni 2008 - 08:41 »
I DK starter dagen kl. 19.00
MVH Tommy
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #2 Dato:
17, Juni 2008 - 16:30 »
Når nu Firefox er på programmet idag, er der så nogen der kan give mig en (pædagogisk) forklaring på hvad der er så interessant ved Firefox og hvad sammenlignes den med.
Jeg må medgive at efterhånden interesserer det mig ikke hvorledes en PC virker. Mit krav til en sådan indretning er bar at den virker
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #3 Dato:
17, Juni 2008 - 17:14 »
Jeg bruger Firefox fordi den er "lige ud ad landevejen" og modsat OpenOffice.Org så er Firefox foran Internet Explorer.
Firefox har et stort tilføjelsesprogram som gør at man kan tilpasse sin udgave, for eksempel har jeg:
* Adblock som fjerner uønskede reklamer fra hjemmesider
* Sage-RSS som er en Feed-reader, der ligger i venstre side af skærmen
* All-in One Sidebar, på min bredskærm laptop er der jo masse af plads i siderne
* ordbøger Dansk og Engelsk som hjælper med stavekontrollen når jeg skriver for eksempel her i ingeniørdebat.dk
* Forecastfox vejrudsigt i bundrammen af browseren, så jeg kan følge md i vejret hjemme.
* IE tab. Der er jo hjemmesider som ikke overholder internationale web-standarder og kan derfor kun vises i Internet Explorer, men jeg ser IE i min Firefox ramme og der sparer mange pop-up vinduer.
og endelig så synes jeg Firefox kører hurtigere simpelthen fordi den ikke som IE skal holde styr på alle interne forbindelser til diverse programmer.
Men egentlig er det enkelt: prøv og kan du ikke li det så kan det bare slettes igen - uden at det har kostet andet end lidt tid.
Min begejstring for Linux, Firefox, Thunderbird(email progam i Mozilla familien) er at jeg føler jeg har fået min computer tilbage - det er mig der bestemmer over den gamle laptop og 512MB er nok!
god debat
Mikael Boldt
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #4 Dato:
18, Juni 2008 - 13:46 »
Min oplevelse er også at Firefox er direkte mærkbart hurtigere end IE, meget mere stabil og desuden håndterer fejl i hjemmesider meget bedre.
De 2 første grunde er så rigeligt for mig til at bruge Firefox i stedet for IE.
Div. add-on programmer bruger jeg ikke, selvom jeg sikkert ville ha´glæde af dem.
Generelt syntes jeg også at det er mere logisk at finde rundt i indstillingerne for Firefox end i IE, selvom jeg sjældent har brug for det.
En sidste bemærkning er at man først rigtig mærker glæden, når man anvender tabéd browsning - det kan IE7 også, men slet ikke lige så hurtigt.
Logget
vh.
Claus
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #5 Dato:
19, Juni 2008 - 23:49 »
Jeg forsøgte at være med i rekordforsøget men fik aldrig gang i dowload. Serveren var nok overbelastet.
Det var jeres smukke ord om Firefox, som gav lyst til at forsøge, ovenpå al det besvær som microsoft og Internet Explorer ( IE ) har givet mig på det sidste.
Som et resultat af besværet har jeg været nød til at ominstallere Windows xp fordi IE ikke var til at reparere på anden måde.
Deraf fulgte at diverse nøglefiler til banker og digitale signaturer ikke mere virkede. De har nu fået så meget sikkerhed indbygget at en markant ændtring i computeren tænder alarmerne, og koderne bliver for evigt blokeret hos banker mv.
I den forbindelse talte jeg med en god og kyndig supporter hos en internetbank. Han fortalte af man hvis man installere nøglen med firefox og kun brugte den ved opkald til bankontoen, kunne man flytte og kopiere nøglen og nyinstallere så meget man lystede.
Men i samme øjeblik man bare en gang havde brugt IE til banken ville nøglen blive ændret og låst til den. Hvis man derefter forsøger bare en gang med firefox , sker der en spærring i banken. Man skal så have ny installationskode med brev fra banken, for at komme på igen.
Gætter på at det er det samme med digital signatur.
Det er således risikabelt at jonglere mellem firefox og IE.
Er der nogen er jer firefox brugere, som har erfaring i den retning.
«
Senest Redigeret: 19, Juni 2008 - 23:53 af harbst
»
Logget
Jørgen Harbst
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #6 Dato:
20, Juni 2008 - 06:09 »
digitale signaturer er måske et problem.
jeg har ingen problemer med at skifte mellem browsere og pc'er med min netbank(nordea) digitale signatur, men min tdc-signatur den har drillet.
Jeg har lavet en backup af min tdc-signatur og efterfølgene slettet signaturen, fordi tdc-signaturen forhindrede min firefox i at opdatere. (egentlig har jeg ikke brugt den til noget)
Der er en længere forklaring og beskrevet en metode hvordan man kan omgå disse tdc-signatur problemer på
http://forum.mozilladanmark.dk
.
I øvrigt er det sjovt som "Det er ikke min skyld det er de andres" præger denne verden:
"vores hjemmeside kan ikke vises på grund fejl kontakt din serviceudbyder"
"Hjemmesiden kan ikke vises på grund af fejl på siden"
god debat
Mikael Boldt
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #7 Dato:
20, Juni 2008 - 08:07 »
Der er nu ingen af bankerne , eller tdc, som har påstået, at det err andres skyld.
Men man har forklaret, at hvis man prøver på simpel vis at kopiere nøglen til en anden computer, og så prøver at benytte den kopierede . vil banken opdage det og omgående spærre al videre adgang , med den nøgle.
Det hele er for at en hakker ikke skal kunne stjæle og bruge nøglen.
Men det betyder også at omfattende ændring i computerinstallationen, bliver opfattet, som forsøg med fremmed computer. For mindst et banksystem , som bruges af flere mindre banker, er også skift af benyttet browser nok til at trigge alarmen.
Logget
Jørgen Harbst
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #8 Dato:
20, Juni 2008 - 09:36 »
Nej - sikkerhedsnøgler kan ikke kopieres, men (gen-)installeres på en usb-stick til brug på andre pc'er.
Min bemærkning om andres fejl går på mozziladanmark.dk siger det er en fejl i tdc's system som gør at tdc-sikkerhedsnøglen blander sig i Firefox sikkerhedssystem omkring opdatering og tilføjelser, og jeg er overbevist om at TDC vil påstå at det er Firefox som bare kan holde fingrene væk fra deres program.
Har oprettet et nyt emne om sikkerhedsnøgler.
god debat
Mikael Boldt
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #9 Dato:
05, Juli 2008 - 16:42 »
Blev lige træt af nogle bestemte reklamer på en bestemt, men meget brugt hjemmeside og installerede add block.
Det tager ca. 20 sekunder at installere og ikke nok med at reklamerne er væk - surfningen går mærkbart hurtigere pga. mindre trafik - og det er selvom jeg sidder bag en 10Mbit linie.
Må se om jeg også kan tage mig sammen til at prøve nogle af de andre add ons ;o)
Logget
vh.
Claus
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #10 Dato:
08, Juli 2008 - 11:39 »
God Debat
Mikael Boldt
PS. har du også gjort dig fortjent til et certifikat, så
klik her
.
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Computer
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Firefox Download Day
Seneste Debatindlæg
Lader 'Europa 26.000 menn...
af
jj-
[29, Juni 2026 - 20:10]
Undskyldning for og imod
af
jj-
[21, Juni 2026 - 20:00]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[14, Juni 2026 - 10:04]
Supersygehus i Aalborg
af
jj-
[28, Maj 2026 - 19:42]
Nitrit i drikkevand.
af
jj-
[08, Maj 2026 - 19:46]
Undgå kollisioner med tog
af
jj-
[02, Maj 2026 - 20:17]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[22, April 2026 - 20:14]
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Google ads:
DR-Nyheder
Foreløbigt to dræbt i oversvømmelser i Texas
Dødstal nærmer sig 4.900 mennesker i Venezuela
DSB kører med færre regionaltog på Sjælland
England forbyder energidrikke med højt koffeinindhold til unge
Trump-ansat sendt på orlov for at oddse på præsidentens taler
Knap 100 grønlandske kvinder har søgt om erstatning i spiralsag
FN-chef ser allerede konsekvenser af El Niño i Indien
Politi beslaglægger 250 kobbergenstande stjålet fra gravsteder
17-årig varetægtsfængslet efter delvist have tilstået at antænde hjemmelavet bombe
Institution skærper sikkerheden efter to drenges flugt
Danish Crown sænker igen prisen på grisekød til det laveste niveau i 20 år
VM-ekspert nominerer spillere til turneringens hold
Uge 29 i Skagen: 17-årig forsøgte at stikke af fra politiet i Porsche
Ny premierminister udpeget i Ukraine
Sticks'n'Sushi åbner i Sverige
60.000 nordmænd var på toilettet samtidig under VM-kvartfinale
Kollision med husmur og en hæk nedlagt: To sigtet for spirituskørsel i det fynske
Efter næsten 40 år - Jacob Haugaard tager hul på allersidste Grøn-turné
USA vil måle soldaters testosteron
To drenge på fangeflugt anholdt
Nyt fra ing.dk
Teknologier til at slukke brande vælter frem: Vi har spurgt dansk brandchef om de virker
Svensk asfalt med 'skov-rester' erstatter fossilt bitumen
Modellen forudsiger, om du kan gå i vandet. Nogle gange tager den fejl
Kontroversiel klimaforsker Henrik Svensmark fyret fra DTU
Tre vilde benspænd: Usædvanlig rummission skal gribe og redde vigtig satellit
Fik hård kritik efter togkaos: Nu har Banedanmark fået en ny idé
Nej tak til datacentre: New York indfører særligt forbud
Én faktor kan udfordre »verdensklasse idé« om europæisk missilforsvar, mener ekspert
Blogindlæg: Skal AI være med til at uddanne fremtidens professionelle?
Nedlagt tysk atomkraftværk får ny opgave: Skal producere el ud af laserfusion
Efter afsløring af vandløbs-skandaler: »Det kalder på en række spørgsmål til ministeren på første arbejdsdag«
Vil forhindre nyt dronekaos: Alle flyvninger skal registreres i en app, mener DI
Fynsk milliardfirma sælger komponenter i Rusland: Nu vil de ud - men det er svært
»Inhabil« medarbejder forsvandt sporløst fra whistleblowerportal: »Med min erfaring er der foregået datamanipulation«
EU kræver kameraer i nye biler: Men kritikere advarer om teknologiens bagsider
Volkswagens fald kan mærkes på Fyn: Nu er fokus på to industrier, der brager frem
Passagerer sad indespærret i timevis: Intern rapport afslører fejl i de afgørende timer under togkaos
Borgmester i Thisted efter vandløbs-skandaler: »Ikke vores skyld, at nogen vælger at bryde loven«
Derfor stiger risikoen for vandmangel - især i hovedstaden
Kina kan fange mere end fisk: Kæmpe-raket ‘landet’ med net og krog
Skat politianmelder whistleblower: »En ulovlig og grov repressalie«
Store problemer med bilers SOS-knapper: Langt de fleste eCall-alarmer er falske
Whistleblowersag i Skat blev syltet: Eksperter rystede over »klokkeklar inhabilitet«
1904: Pendulpropeller er mere effektiv end skibsskruen, mener opfinder
Du kommer til at gabe af denne artikel - det er kun godt
Spørg Fagfolket: Hvorfor taber mænd mere hår end kvinder?
Sådan blev open source hverdag for 16.000 ansatte i Østrigs militær: »Vi skal fungere, når intet andet gør«
Skibe sejler rundt med Windows XP: Hackere kan styre ballasttanke og få dem til at kæntre
Se, om du bliver ramt: Disse 14 elbilmærker kører rundt med en alvorlig fejl
Martin indhenter fortidens drabsmænd med ny DNA-teknik
Rusland tager kampen op mod SpaceX: Kamikazedroner jammes med kraftfulde radiobølger
Eksplosion udløste kaskade af fejl: Energinet frygter gentagelse af dominoeffekt
Teknisk fix skal løse køkaos i lufthavn ...efter sommeren
Væsentlige mangler på it-sikkerheden hos Nets: Finanstilsynet udtaler kritik og udsteder flere påbud
Drøm om solceller blev til et mareridt: Populært museum-byggeri måtte lukke efter ingeniører kom på besøg
Eksperter er bekymrede: Farligt stof fundet i alle prøver fra gravide danske kvinder
Klimaforandringernes skove: Farvel til bøgen og goddag til ægte kastanje
EU arbejder på omfattende energiplan: Halvering af olieforbrug, krav til datacentre og lav moms på varmepumper
Nu skal borgeres sundhedsdata bruges i nyt pilotprojekt med AI
Vragdele fra nedstyrtet Boeing 737 dukker op: »Alt, vi kan gøre, er at bede om et mirakel«
Løkke vil have USA til at rydde op efter militærbaser i Grønland
Ekspert dumper akutplan for elnet: Træk den tilbage. Det er gået alt for stærkt
Mytedræber: Ubrugelig AI-videnskab oversvømmer tidsskrifter – men problemet er dybere begravet
Har du mistet overblikket? Her er ‘larven fra helvede’ fundet i Danmark
Prisen for at være først: Nu skal svensk stålværk mestre teknologien bag »næsten nul-stål«
Vil reducere ladekøer: Belønner bilister, der kører videre med batteriet på 80 procent opladet
Techbosserne sagde, at AI redder klimaet: Nu vil datacenter-lobby have EU til at droppe klimamål
Få minutter efter nødkald forsvandt Boeing 737: »Vi beder for vores kolleger«
Eksperter: Elnettet har masser af plads til nye datacentre og vindmøller - vi udnytter det bare forkert
I Tyskland bruger de droner og gasbrændere: Sådan jagter nabolande 'larven fra helvede'