ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Aktuelt
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
DVB-T i kabelnet
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 661
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16017
Total antal emner: 1411
Flest online idag: 965
Flest på samme tid: 2687
(03, April 2026 - 11:51)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 681
I alt: 681
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: DVB-T i kabelnet (Læst 14277 gange)
JMA
Senior
Indlæg: 340
DVB-T i kabelnet
«
Dato:
13, Oktober 2009 - 11:50 »
Så lukker det gamle analoge sendenet. De fleste nye TV apparater, og mange DVD optagere, er for længst kommet af med den analoge tuner, til fordel for DVB-T. Og i Bilka, var det næsten umuligt, at opdrive et TV med andet end DVB-T. Den analoge tuner er borte.
Et sted, skiftes dog ikke. Det er på kabelnettet. Her sendes det analoge signal stadigt, og det nye digitale DVB-T fjernsyn kan ikke tilsluttes, med mindre det har indbygget den ældre DVB-C standard, eller tilsluttes en ekstra boks.
Hvorfor ikke lægge DVB-T på kabelnettet, tænker jeg. Det er jo samme frekvens, omtrent samme datastrøm så samme encoders kan bruges, og det eneste nye som kræves er en DVB-T modulator til hver frekvens. På en enkelt DVB-T kanal, er plads til 4-5 kanaler i MPEG2 kvalitet, og 9 kanaler i MPEG4 kvalitet. Det vil sige, at TDC's 20-25 kanaler kan sendes på DVB-T også, udover DVB-C og analogt, ved at bruge 4-5 ekstra DVB-T kanaler. Det vil koste 4-5 modulatorer, da selve signalstrømmen er den samme. Kun SI-informationerne, er blevet udvidet lidt med free-air information, men den er der måske allerede, hvis den ikke er blevet stribbet bort, da den kommer i de digitale signaler som modtages f.eks. DR's DVB-T signal. De fleste systemer til SI-encoding, kan nemt enten indsætte free-air informationen i DVB-C strømme, eller kreere en særskildt SI-strøm med free-air informationerne. Disse moduleres så sammen, og sendes ud på nettet med en DVB-T sender. Et sådant setup, vil koste omkring 200.000 kroner for TDC da der kan bruges samme udstyr til encoding, som for det eksistrende udstyr. Hvis free air dataene lægges ind i SI-strømmen, kan den direkte fødes til både DVB-C modulatorer, og DVB-T modulatorerne samtidigt, da modtagerne ignorerer de DVB-C informationer, som ikke skal bruges, og samme med DVB-T modtagerne ignorerer de overflødige DVB-C signaler.
Umiddelbart burde det være simpelt at tilbyde DVB-T over kabelnettet. Og man er så vidt jeg kan finde på nettet gået igang i andre lande. Faktisk er DVB-T en "opgradering" af DVB-C, ved at det er gjort ekstra robust, og derfor også egnet til at blive sendt som free-air. Det er absolut ingen ulempe på kabelnettet.
På nuværende tidspunkt, fås de fleste DVD-optagere og fjernsyn med DVB-T. Meddens det er næsten umuligt, at opdrive f.eks. DVD-optagere med DVB-C. Her findes kun TDC's PVR box, der ikke har indbygget DVD optager. Dette skyldes igen måske at DVB-C er ældre end DVB-T, og derfor ikke tillader DVD optagelse.
En DVB-T modulator, der er i 19 tommer rack, og for broadcast brug, har jeg fundet ud af koster ca. 5.000 dollars (modulator for éen DVB-T frekvens eller 4-9 kanaler afhængigt af encodingen og signalets kvalitet (HD)). Det er muligt at få nogen, hvor det i en enkelt boks, kan sendes to DVB-T frekvenser på éen gang. De koster måske ikke helt så meget per frekvens. Skal sendes 25 kanaler, og bruges den gamle MPEG-2 standard, vil det derfor koste rundt regnet 25.000 dollars i investering, til modulatorer for DVB-T. Resten af udstyr er identiske med DVB-C udstyr (samme digitale datastrøm fødes til modulatorerne, hvis SI encodingssoftwaren også kan sende til free-air).
YouSee har ingen intensioner om, at sende DVB-T på kabelnettet.
Ved nogen, hvordan det er med de andre kabeludbydere? Vil de andre kabeludbydere investere i DVB-T modulatorer, så et DVB-T fjernsyn eller optager også kan direkte sættes på?
Idag findes ingen DVD optagere, der kan tilsluttes kabelnettets DVB-C. Det betyder, at man ikke kan indkode optagelsen på forhånd, og få det på indspillet på DVD. Eneste mulighed, er en PVR box, til DVB-C, og at indspille på indbygget harddisk, uden mulighed for at kunne gemme på DVD.
Ønsker man at gemme DR's udsendelser digitalt på DVD, så er det kun muligt, med en DVB-T modtager, og DVB-T antenne. Det kan ikke gøres fra yousee's kabelnet. De leverer ikke data i digital kvalitet, som kan "optages" på f.eks. DVD'er, uden det gøres via en PC da der ikke findes DVD optagere til DVB-C, på grund af copyright.
«
Senest Redigeret: 13, Oktober 2009 - 12:14 af JMA
»
Logget
John Wellendorph
Senior
Indlæg: 153
Sv: DVB-T i kabelnet
«
Svar #1 Dato:
13, Oktober 2009 - 14:43 »
Det lyder ikke som du helt ved hvad DVB-T og -C betyder ! T'et står for terrestial altså modtagelse pr. jordbaceret sendenet og C'et står for cabel altså signal transmiteret pr. cabel. DVB-T og DVB-C har intet med alder at gøre.
Logget
Med venlig hilsen
John
JMA
Senior
Indlæg: 340
Sv: DVB-T i kabelnet
«
Svar #2 Dato:
16, Oktober 2009 - 15:20 »
Jo, DVB-T er en væsentligt nyere standard end DVB-C. De to standarder anvender samme frekvensområde, og den største forskel er modulationen. DVB-C's modulation, er så "skrøbeligt", at den kun fungerer i kabelnet, meddens DVB-T fungerer i frit luft. Tidsmæssigt, er stor forskel på de to standarder, og DVB-T er nyere end DVB-C. Det er muligt at sende DVB-T i kabelnet - på helt samme måde som DVB-C. Jeg kan komme med flere links til dette, og IEEE rapporter.
Det er korrekt, at DVB-T står for terrestial og DVB-C står for Cable. Men mange udbydere laver eksperimenter med at anvende DVB-T i kabel, og har forsøg kørende, fordi at mange nye TV-apparater, og DVD optagere har DVB-T indbygget, meddens DVB-C ikke er indbygget.
Datamæssigt, er ikke større forskelle imellem DVB-T og DVB-C. Sætter du signalet igennem en analyzer, vil du se omtrent samme data. Den største forskel, er at der er kommet nogle nye SI-tabeller, der kun gælder DVB-T. Og der er andre SI-Tabeller, der kun gælder cable og er på DVB-C. Den store del af signalet, inklussiv den elektroniske programguide, er altså identisk.
Om T står for terrestial, og C for Cable er som sådan underordnet. Det væsentlige er, at det er samme frekvensområde, og at der bruges samme udstyr til at lave de pågældende signaler, bortset fra modulatoren, som laver RF signalet, og anvender COFDM.
Sammenlignes DVB-C og DVB-T, så er det kun COFDM modulationen, og nogle SI-tabeller til forskel. De pågældende SI-tabeller, kan endog sendes for både DVB-C og DVB-T samtidigt, så det kun er COFDM modulationen til forskel. COFDM er en speciel form for frekvenskodning, der gør signalet mere ufølsom overfor støj, og det er mest relevant ved transmission i luften, men ikke en ulempe i kabelnet.
Der er netop kommet (april 2009) en ny kabeltv standard DVB-C2, der også anvender COFDM, og dermed er svært at se forskel på DVB-T og DVB-C2 standarden. Her er DVB-C2 standarden nyest, og indeholder features der ikke er med i DVB-T. Måske vil de to standarder med tiden gå over i hinanden, og blive identiske, eller fremtidens TV vil modtage både DVB-T og DVB-C2 da de bliver næsten ens eller identiske.
Det er stor sandsynlighed for, at DVB-T og DVB-C2 udstyr vil være identisk, men vil skulle opsættes forskelligt. De to standarder ligner meget hinanden, men man er gået bort fra Reed Solomon kodning til LDPC + BCH. Og der er måske flere forskelle, som sandsynligvis er til DVB-C2's fordel. Det er sandsynligt, at udstyr vil understøtte begge kodninger, så det kun er forskel på opsætningen.
Som jeg ser det, har DVB-T en fordel på nuværende tidspunkt, da det er masser af udstyr på markedet der understøtter standarden. DVB-C2, er der endnu ikke udstyr på markedet til. Med tiden, som udstyret supporterer både DVB-T2 (eller T3) og DVB-C2, vil man så kunne skifte til DVB-C2. Det er sandsynligt, at det igen kun er få SI-tabeller der er forskel, og måske opsætning af kodning på udstyret.
Men jeg synes egentligt, at det vil være bedst, indtil videre, at bare sende DVB-T over kabelnettet. Fordelene ved DVB-C2 i forhold til DVB-T er begrænset, da vi i danmark kun sender få kanaler over kabelnettet. DVB-C2 giver mulighed, for at proppe kablet med kanaler til det yderste, men det får vi næppe brug for endnu.
Umiddelbart ser forskellene på DVB-C2 og DVB-T2 meget små ud.
Fordelen ved at skifte til DVB-T i kabelnet, er at man får HD signaler øjeblikkeligt. At der eksisterer udstyr på markedet. At DVB-T umiddelbart lader sig integrere i systemet, og der i andre steder i verden er gjort erfarringer med der sendes DVB-C og DVB-T på samme kabelnet, så både kabelbokse fungerer og TV kan sættes direkte på kabelTV. At der findes masser af udstyr til DVB-T, som ikke findes til DVB-C. Og at udstyret, f.eks. modulatoren, sandsynligvis også kan bruges til DVB-C2, hvis der vælges senere at skifte til det. Men det kan jeg egentligt ikke se god grund til.
«
Senest Redigeret: 16, Oktober 2009 - 16:09 af JMA
»
Logget
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Aktuelt
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
DVB-T i kabelnet
Seneste Debatindlæg
Nitrit i drikkevand.
af
jj-
[12, April 2026 - 20:41]
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[25, Februar 2026 - 20:15]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
Google ads:
DR-Nyheder
Trump vil kun blokere skibe til og fra iranske havne
Boligmarkedet i Aarhus begynder at ligne det i København
Flere afgange fra København og Billund er aflyst på grund af pilotstrejke
Rory McIlroy sikrer sig sjette majortitel med ny Masters-triumf
Ursula von der Leyen: I aften banker Europas hjerte stærkere i Ungarn
Orbán erkender nederlag: Resultatet er klart og meget smertefuldt for os
Stor interesse for at se økokøer komme på græs
Marked i Nigeria ramt af luftangreb - mange frygtes dræbt
Mette Frederiksen melder ud om regeringsforhandlinger
19-årig varetægtsfængslet for knivdrab på kvinde
I Viborg skal frivillige styrke ældres brug af teknologi i hverdagen
Spærringer og trafikomlægninger på E45 frem til juli
Ukraine og Rusland beskylder hinanden for at bryde påskevåbenhvile
19-årig mand nægter sig skyldig i drab på 41-årig kvinde
Naturcenter Amager Strand skal udvides til dobbelt størrelse
Jægere mangler jagttegn: Systemproblemer har givet forsinkelser
Travl nat for Fyns Politi i trafikken i nat – to døde og flere tilskadekomne
Prins Vincent og prinsesse Josephines konfirmation finder sted som planlagt trods dødsfald
Pakistan opfordrer Iran og USA til at overholde våbenhvile
Mindst 30 dræbt under trængsel ved årlig fejring af fæstning i Haiti
Nyt fra ing.dk
Hospitaler før datacentre: Sådan prioriterer Holland presset på elnettet
Unge forskere i stor finale: Hukommelses-tyggegummi og fodboldbaner uden bildæk
Synspunkt: Sociale mediers 'tobaksøjeblik': Det kan give hovedpine i hele Silicon Valley
Spørg Fagfolket: Giver kalciumsilikatplader til isolering ikke problemer med fugt?
Tesla indrømmer: Robottaxaen Cybercab køres indimellem af mennesker
ADHD eller bare afhængig af sociale medier?
Russiske ubåde udførte »hemmelig« operation nær undersøiske kabler, siger forsvarsminister
1913: Gummifabrikation er blevet en storindustri i Mexico
Blogindlæg: Elbilerne aktualiserer kørselsafgifter.
Test af Googles AI-overblik: Folk får tusindvis af forkerte svar hvert eneste sekund
Dansk startup har udviklet en fejende fætter til robotplæneklipperen
Aalborg i GDPR-fadæse: Har ignoreret advarsler i årevis
Sådan indhenter Martin fortidens drabsmænd med ny DNA-teknik
Schweiz dumper dansk tjenestepistol i stor test
Anthropic: Ny Claude-model finder og udnytter sårbarheder på egen hånd
Alicia Hennig har forsket på ‘Kinas MIT’: Nu har hun en klar advarsel til danske universiteter
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Enorme forsinkelser og milliarder kroner dyrere: Udbygning af elnettet får massiv kritik
Opinion: Danmark bygger robotter, men SMV’erne bruger dem ikke
Hillerød går i stå: En tur på tre kilometer kan tage en time
Blogindlæg: Tech Tour tog temperaturen på dansk industri: Hvad vil virksomhederne vide om 3D-print lige nu?
Norge har genbesøgt spørgsmålet om atomkraft: Nu ligger anbefaling klar
Aarhus Universitet havde årelangt samarbejde med berygtet kinesisk universitet: »I dag lyder det som et mareridt«
Sune’s company switched from Google to Swiss systems: “It’s a considerably cheaper solution for us”
Trump pays TotalEnergies billions to drop wind power and focus on fossil fuels
German surprise requirements weigh on the Fehmarn project: “These are drastic changes”
Leder: Søværnet sejler for langsomt
Advarer om skrøbelige it-systemer i Skat: Træffer valg, som ansatte ikke fatter
Gamle systemer, åbne døre og lækkede kodeord: Ny analyse afslører bred cyberrisiko i staten
Ny varmeløsning breder sig – men ét problem bremser den
Folketinget har fået en Peter Thiel-inspireret transhumanist på stolerækkerne
Ét skib har forsinket Femern-byggeriet i to år: Nu er der grønt lys
Astronauter lander med varmeskjold, der gik i stykker på sidste tur: Men Nasa har et trick i ærmet
Kontorpakke anklaget for ulovlig brug af kode
Nu bruger vi oliereserverne, for det sidste skib er sejlet: Alligevel bør vi ikke gå i panik
Flødeis og fryserplads gav overraskende fund: Meget varmt vand fryser hurtigere end mindre varmt vand
Farvel til fælder og net i insektmålinger? Nu skal biodiversitet opgøres på en helt ny måde
Månemission knuser Apollo 13-rekorden: »Det må være surrealistisk«
Neutrinoen: Standardmodellens dårlige samvittighed
Spørg Fagfolket: Hvor meget varme afgiver de store havvindmøller til Jorden?
Vi er tættere på egentlig tankelæsning med AI-teknologi: Forsker ser kæmpe potentiale
Tyske chok-krav presser Femern-byggeriet: »Det er voldsomme ændringer«
Øen mistede mobilnetværket - nu har beboerne bygget deres eget
Podcast: Sådan skal ‘hurtige druer’ gøre dansk vin bedre
Og dette skal være vor Meter til ære!
Byggebrøler: Supersygehus tvunget til udvide nyopført kælder
Spørg Fagfolket: Hvorfor har Venus en så voldsomt tæt atmosfære?
Tidligere Palantir-ansat ser stille magtforskydning: Vi bygger værktøjer, vi ikke forstår – til formål, vi ikke har taget stilling til
Hør eksperterne: Sådan får du sunde tarmbakterier
Astrofysiker Michael Linden-Vørnle om implikationerne af et univers, der ‘trækker vejret’: »Det er den slags, vi lever for videnskabeligt«