ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Naturvidenskab, matematik, fysik, kemi, biologi
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Årsagen Til Global Opvarmning Opklaret
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 680
Sidste:
JillPoate9
Statistik
Total antal indlæg: 15996
Total antal emner: 1406
Flest online idag: 23
Flest på samme tid: 479
(21, September 2024 - 03:32)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 23
I alt: 23
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Årsagen Til Global Opvarmning Opklaret (Læst 12368 gange)
HVH
Senior
Indlæg: 104
Årsagen Til Global Opvarmning Opklaret
«
Dato:
02, August 2024 - 17:24 »
SOLVINDSTEORIEN
Man skal være forsigtig med, at den nuværende stærke tro på CO2-teorien ikke bliver så dominerende, at man glemmer at forholde sig kritisk til, om det faktisk er den rette teori.
Der er utvivlsomt påvist betydelige korrelationer mellem Solens aktivitet og klimaændringer.
Denne korrelation er central i teorien kendt som solpletteorien. Dog har der i de sidste fire årtier været manglende korrelation over en relativt kort periode.
Hvilket må betyde at teorien må mangle noget, uden at denne manglen ugyldiggør at solens aktivitet i store perioder har spillet er vigtig rolle.
Der er behov for en ny teori
, som inddrager både Solens aktivitet såvel som alle andre korrelerende faktorer, der er blevet påvist gennem tiden. Der er gennem tiden påvist korrelationer mellem følgende faktorer:
1. Solaktivitet og Jordens atmosfæriske temperatur (periodevis).
2. Jordens dipolmoment og nedbør ved ækvator.
3. Jordens atmosfæriske tryk og Jordens dipolmoment.
Når man sammenholder alle disse korrelationer der har været herunder også i relation til historiske varme- og kuldeperioder, som mange mener ikke er fuldt forstået i forhold til årsag og virkning, er det velunderbygget at konkludere, at der mangler ny viden.
Den eneste mulige årsags-virkningsmekanisme
, hvor alle de nævnte korrelerende datasæt kan sameksistere, er, at solvindens magnetfelt samt dets interaktion med Jordens magnetfelt rummer nøglen til at afkode klimamysteriet.
Solvinden
trækker et magnetfelt efter sig, men vores viden om, hvad et magnetfelt dybest set er, og hvordan det interagerer med rummets egenskaber, er meget begrænset og kun overfladisk forstået.
Inden for naturvidenskaben har man i længere tid anvendt elastiske begreber, såsom at magnetfeltlinjer strækkes, brister og vrides, for at forstå de specifikke egenskaber ved magnetiske fænomener.
Det er velkendt, at udtryk som "magnetfeltlinjer" er imaginære konstruktioner, der er nødvendige for at beskrive magnetfelters elastiske natur og struktur, selvom de præcise underliggende mekanismer ikke er fuldt ud forstået. Derfor bør det ikke komme som en overraskelse, at de magnetiske egenskaber, vi kender, ikke nødvendigvis er særskilte fænomener med egne elastiske egenskaber.
Magnetfelter
kan derfor meget vel anskues som kraftpåvirkninger i rummets elastiske struktur, snarere end uafhængig elastisk fænomen.
I et nødvendigt konceptuelt skift følger de elastiske karakteristika med og indikerer, at rummets elastiske struktur kan strækkes, bøjes og briste i overensstemmelse med de magnetiske egenskaber, vi allerede kender til. Dette indebærer også, at et magnetfelt må være rummets elastiske densitet i bevægelse..
Det er velkendt, at solstorme styrker Jordens magnetfelt, hvilket indikerer, at solvindens magnetfelt og Jordens magnetfelt kan interagere.
Det mest sandsynlige område for denne interaktion er i atmosfæren under den sydlige hemisfære, hvor Jordens og Solens magnetfelter strømmer i samme retning..
Når et magnetfelt i virkeligheden blot beskriver elastiske egenskaber ved rummets struktur, er det problemfrit at inddrage hele Jordens atmosfære i de konsekvenser, der er ved, at solvinden har indflydelse over Jordens magnetfelt og dermed underforstået over Jordens atmosfære. .
Dette medfører, at proportionalt med af solvindens intensitet påvirkes både Jordens magnetfelt såvel som hele atmosfæren.
Det er kendt viden, at solvindens magnetfelt strækker Jordens magnetfelt langt ud i rummet på Jordens natside.
Solvinden vil derfor hver nat løfte Jordens atmosfære en anelse og dermed ændre det atmosfæriske tryk på natsiden i lidt højere grad, end kendte mekanismer kan forklare.
På grund af Jordens rotation vil atmosfæren bevæge sig til dagsiden, hvor den frigøres fra solvindens træk, og hvor atmosfærens indhold har opnået større potentiel gravitationsenergi, som senere kan frigøres som kinetisk termisk energi, blandt andet i form af nedbør.
Variation af den kinetiske termiske energi, der dagligt tilføres Jordens atmosfære, afhænger derfor dels af solenvindens intensitet og dels af, hvor meget Jordens magnetfelt kan modsætte sig solvindens dominerende træk i Jordens magnetfelt og dermed træk i atmosfæren. Jo mere solvinden kan løfte Jordens atmosfære, jo mere vil solvinden bidrage til temperaturstigninger.
I de senere årtier
har vi set en markant svækkelse af Jordens magnetfelt, som netop er sket proportional med stigningen af den atmosfæriske temperatur.
Det betyder, at Jordens magnetfelt i mindre grad kan modsætte sig solvindens dominans, og derfor løftes atmosfæren til større højder end tidligere, hvorved styrken på Jordens magnetfelt også er en faktor medansvarlig for stigende global temperatur.
Dette er den eneste teori, som kan rumme alle de korrelerende faktorer, der er påvist gennem tiden.
Det må da være bemærkelsesværdig
at den helt samme røde tråd, - hvormed det menes:
rummets elastiske egenskab
- der for mange år siden viste at kunne løse de helt store kosmologiske udfordringer, såsom årsagen til mørkt stof, mørk energy kinematiske anomalier, og langt mere, nu også viser sig er den præcis samme røde tråd som enkelt og problemfrit løser årsagen til hvor tids største udfordringer.
Senere kommer der ern lidt mere udførlig version af teorien, som dog PT kun er en Beta version.
PDF var desværre for stor og kunne ikke vedhæftet, så det blir nok et link i stedet.
I denne findes der også en matematisk beregning der viser hvor meget rummet påvirkes.
«
Senest Redigeret: 02, August 2024 - 22:44 af HVH
»
Logget
HVH
Senior
Indlæg: 104
Sv: Årsagen Til Global Opvarmning Opklaret
«
Svar #1 Dato:
03, August 2024 - 07:22 »
OBS, man skal nok også regne med at der selvfølgelig vil være langtidseffekter af at atmosfæren og dens indhold løftes på natsiden af Jorden hver nat.
En stor del af indholdet vil hurtigt falde igen og dermed afgive termisk varme til atmosfæren.
Der vil ganske givet også være en langtidseffekt som betyder at der også vil være indhold der hver nat løftes højere i en udadgående bevægelse, - og dermed bidrage til for eksempel dannelse af cirrusskyer, som ligger i 6000 meters højde og har en opvarmende effekt på Jorden.
Generelt vil alt højtliggende atmosfærisk indhold bidrage til global opvarmning, - dette niveau vil variere som følge af solvinden og Jordens magnetfelts styrke
Solvindteorien vil ganske givet bliver startskuddet til er en helt ny forskning.
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.462
Sv: Årsagen Til Global Opvarmning Opklaret
«
Svar #2 Dato:
23, November 2024 - 15:30 »
Det er en politisk almindelighed at påstå , at man nu har løsningen på alle de problemer der opstår.
Det er også en uskik at politikere ikke kan enes om ,at ikke alting løses ved at sætte afgift på alting for at skaffe penge til deres valgbestikkelser.
Det er også en almindelig politik fremgangsmåde at plukke de lavest hængende frugter for at tilfredsstille de vælgere, der kunne tænkes at stemme på dem ved det næste valg.
Problemet er at politikere og dem, journalister, der skal viderebringe fysiske kemiske og tekniske emner , sjældent er i stand til at fatte eller læse og forstå de rapporter og sammenfatte indholdet, der kommer fra forskning mange steder fra, til noget brugeligt.
Problemet med CO2 er, at vi er for mange mennesker på Jorden der ønsker en tilværelse, der er behageligt fri for fysisk arbejde og derfor ønsker biler, tog, skibe og fly til at transportere os og det gods vi ikke selv kan dyrke eller fremstille. Samt til varme oplysning eller køling af vore boliger osv.
For CO2 er ikke en giftgas. Tværtimod. CO2 er næst efter O2(ilt) den vigtigste luftart for at bevare livet på jorden. Uden CO2 i atmosfæren vil der ikke være liv på jorden, som vi kender det. Planter skiller CO2 til C(kul) som de omdanner til cellulose og sukker og ilt som de frigiver til atmosfæren til glæde for der bruger den i vort stofskifte til at danne netop CO2!
Det virkelige problem for os alle er ikke CO2, men lægemiddel og kemiske fremskridt.
Da jeg blev født for 80 år siden i 1944 var der 4 millioner danskere. I dag (2019) er der 5,8 millioner danskere.
I år 1900 var der 1,65 milliarder personer her på Jorden. I 1944 var der 2,3 milliarder og i 2016 7,4 milliarder personer der ønsker sig energihjælp i deres arbejde og hverdag.
Altså en 4 dobling af personer i løbet af perioden 1900 til dato. detsiger sig selv at bare det vil give et overskud af CO2 da den CO2 et menneske kan udvikle via sit legeme er peanuts ved siden a af anvendelsen af fossile brændstoffer.
Det er her medicinindustrien er medvirkende for mange flere overlever en grænse naturen har sat hvis vi ikke havde medicinenen og og fossile brændstoffer.
Død af lungebetændelse, tuberkulose, stivkrampe, meningitis, diabetes, spedalskhed, mæslinger, polio etc. er jo nærmest ikke eksisterende
Medicinen har ydermere medført ,at gennemsnits levealderen på Jorden er
steget fra 50 år i 1950, til i dag hvor den er 72 år.
Der er industrier der er nødvendige som ustøder CO2 de fleste er allerede afgifts belagte, men er også i stand til at argumentere på en måde så politikere kan være usikre på genvalg.
Så politikerner retter så bager for smed ved at forlange CO2 afgift af bøndenes køer, får og grise, istedet for at rette skytset mod årsagen.
For at pille ved medicinen og manglen deraf er døden for enhver politiker
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Naturvidenskab, matematik, fysik, kemi, biologi
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Årsagen Til Global Opvarmning Opklaret
Seneste Debatindlæg
Defekt betonForskalling
af
jj-
[20, Januar 2025 - 20:11]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[09, Januar 2025 - 20:18]
Novo Nordisk
af
harbst
[05, Januar 2025 - 14:28]
Ruslands Putin
af
jj-
[07, December 2024 - 20:27]
Personlige CO2-kvoter
af
jj-
[01, December 2024 - 19:51]
Årsagen Til Global Opvarm...
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 15:30]
Hvor er Morten Jødal ?
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 14:05]
COP29 🌦
af
jj-
[10, November 2024 - 19:35]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[13, Oktober 2024 - 20:04]
STORE og små tal.
af
jj-
[11, September 2024 - 19:31]
Moderate eller Immoderate...
af
jj-
[04, September 2024 - 20:06]
Cities - The main cause o...
af
jj-
[29, August 2024 - 20:16]
Climate Scientist_ Global...
af
jj-
[14, August 2024 - 20:36]
IPCC Generalsekretær adva...
af
jj-
[04, August 2024 - 11:19]
Talforståelse
af
Uffe Kaagaard
[22, Juni 2024 - 20:45]
Google ads:
DR-Nyheder
Barcelona leverer hæsblæsende comeback i Champions League
Danmarks niveau er noget af det bedste, Gidsel nogensinde har oplevet
Netflix kommer over 300 millioner abonnenter globalt
Vupti! Gidsels lob snyder fuldstændig tysk forsvar
Gidsel og Pytlick holder håndboldopvisning mod Tyskland
Folketingsmedlem vil eksportere ulve fra Oksbøl til Fyn og Sjælland
Hundredvis af lastbiler med nødhjælp er kørt ind i Gaza
Sne i New Orleans for første gang siden 2009
Dødstal stiger efter brand i Tyrkisk skihotel
To varetægtsfængslet for knivoverfald i kiosk i Viby J
IT-ekspert: 57.000 patienter hos Alles Lægehus er ramt af hackerangreb
Grønbæk skifter til engelsk bundprop
Filminstruktør forsvarer brug af kunstig intelligens i Golden Globe-vinder
Skjelmose skal køre Tour de France, men ville hellere køre andet løb
Rockere får igen adgang til rockerborg
Sund & Bælt lagt ned i kundeservice: 'Der lugter af sved på gangene'
Målmandsdrop i sidste sekund sender Nordmakedonien i syvende himmel
Passagerer bliver efterladt på perronen: Nu skal metro-tog indrettes anderledes
Ørsteds aktie faldt 10,7 procent efter nedskrivning
Norsk fodboldpræsident jagter kvoteplads i Uefa
Nyt fra ing.dk
Hackerangreb på Alles Lægehus får politiet til at sende advarsel
Trump skruer op for truslerne mod vindmøller: »Hvis du siger det i Texas, bliver du jaget ud«
Blogindlæg: Fra Synstab til Synlighed: Hvordan kan innovation forandre øjensundhed
Til sin fest skabte Biden en farlig fjende: Sådan blev Elon Musk Trumps bedste ven
Danske forskere sender mikroalger i rummet: Astronauter skal dyrke protein
Ørsteds pionerprojekt skuffer og koster milliarder: »Det er rigtig skidt«
Millionregning til oprydning af radioaktiv bunker skaber kritik: »Det er helt urimeligt«
AI og sværme er fremtiden for droner: Alligevel vinder kabel-drone terræn i Ukraine
Hospitalernes sundhedsdata er ikke godt nok beskyttet mod cyberangreb: »Alle regioner kan forbedre deres beskyttelse«
Trump trækker USA ud af Paris-aftale og WHO: »Ærgerligt,« siger dansk minister
I Norge frygter man 'en tsunami af ændringer': Dansk it-branche ser to scenarier forud for Trump-indsættelse
»Brintøkonomien er den sindssygeste boble, og den er ved at briste. Det er rigtig gode nyheder«
Efter stort angreb: Hackere lækker patientdata fra Alles Lægehus
Kæmpe Ozempic-studie afslører flere udfordringer som gigt og søvnforstyrrelse
Et simpelt regnestykke har gjort dansk forsker skeptisk overfor liv i rummet
Grønlandsk iskerne afslører: Blyforgiftning gav romerne lavere IQ
Broligarchs har indtaget første parket hos Trump: Spørgsmålet er hvem og hvad vi skal frygte
Minimalt stål og særlig ventilation: IKEA-huse banker klimabelastning helt i bund
Amerikansk avis: Kabelbrud i Østersøen var tilfældige uheld
Udsigt til toldkrig får Vestas-leverandør til at reagere: »USA er vores største marked«
Afklaring efter fem år: Region skal betale 23 millioner for nedrivning af radioaktiv hospitalsbunker
TikTok gik i sort for alle amerikanere: Garanti fra Trump åbner for adgangen igen
Konkurrenter opgav at byde på lukrativt lønsystem til 375.000 statsansatte: Årsagen er millioner af kodelinjer
Historisk flop afslører regeringens frås med danskernes penge: Stop milliardstøtten, siger økonomer
Håb for patienter med knoglekræft: Gallium og glas slår syge celler ihjel
Med smeltet salt skal naturgassen fordrives fra Arlas mælkepulverproduktion
Spørg Læserne: Er der lys i lampen?
Norsk forsvar slår verdensrekord for biobrændsel i tanken på F-35
Dansk forsvarsindustri tjener milliarder på USA: Sådan forbereder virksomhederne sig på Trump 2.0
1957: Russiske Sputnik’er har sat USA bagud i rumkapløbet
Myndigheder overvejer at bekæmpe naturbrande med kæmpe vandspand fra helikopter
Grønlandsk grafit kan produceres mere skånsomt end kinesisk
Golfstrømmen har været stabil i 50 år: Men pumpen bag er i nedgang
Du får aldrig muligheden igen: Se alle planeter på himlen samtidig
Se Ingeniøren Update: Hvordan forsvarer vi Danmark mod missiler?
Krisemøde på rådhuse: Lov vil stoppe nye gågader og fartgrænser
'Mest brandsikre museum i USA': Derfor overlevede Rembrandt og Van Gogh flammehavet i Los Angeles
‘Alle procedurer skal gennemgås’: Carlsberg sætter togfragt på pause efter container-bommert
Løbeapp afslører atomubådes missioner
Podcast: Får vi 3D printede huse og vindmøller i 2025?
Vragrester faldt fra himlen: SpaceX-eksplosion lukkede luftrum for fly
Klapsalver fra eksperter efter raket-opsendelse: »Kredsløb i første hug. Det er godt gået«
Atomenergi i comeback: Kinesiske og russiske teknologier står bag vækst
Leder: Hvor er opfinderne, videnskabsfolkene og erhvervslederne? Vi har en pinlig blind vinkel
Spritnye tog må ikke bruges: Pendlere får flere ture i haltende 80’er-vogne
Smitsom dyrevirus fundet nær Berlin: Truslen mod Danmark kan ændres med kort varsel
Frivillige danske ingeniører reparerer sønderbombet infrastruktur i Ukraine
Kabelgigant efterlyser hjælp til at sikre søkabler: »Det er langt ud over hvad vi kan håndtere«
Kun 6 ud af 40 offentlige AI-satsninger bliver til noget. Nu vil minister stramme grebet
Gasregningen for et parcelhus kan stige til mange tusinder: Derfor kan det ske