ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 661
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16017
Total antal emner: 1411
Flest online idag: 389
Flest på samme tid: 2687
(03, April 2026 - 11:51)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 433
I alt: 433
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand? (Læst 18549 gange)
Deuterium
Debattør
Indlæg: 8
Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Dato:
12, Juni 2016 - 17:58 »
Halløjsa! Jeg er ny, og ligger hurtigt ud med et spørgsmål
Regner med at kunne bidrage en del i naturvidenskabs-afdelingen.
Anyways, jeg er igang med at bygge en vand-køleopsætning af 2 aluminium radiatorer og 1 pumpe til væske cirkulation og køling i et destillerings-setup. Har ikke regnet på varmeoverførsel på forhånd, så ved ikke endnu om det overhovedet er effektivt nok, så det bliver spændende.
De to radiatorer er 140x280 mm og der skal derfor påmonteres 2x 140mm PC blæsere på hver. Blæserne er 0.7A hver, og kører på 12V. Jeg køber en 5A, 12V strømforsyning (jævnstrøm) til at køre dem alle. Men, nu er elektronik ikke min stærke side, så jeg har brug for assistance
Jeg kan se at hvis jeg skal købe et potentiometer (hvilket jeg helst vil) skal det kunne holde til effekten på ca. 34W i alt, hvilket er meget dyrt. 4 potentiometre til hver blæser ville også være i orden, men stadig er de dyre hvis de skal holde til 8-9W.
Jeg tænker derfor at lave 3 "kanaler" med hver deres flip-kontakt så jeg derved åbner for 1 kanal af gangen. I de to dæmpede kanaler skal de 4 blæsere have monteret en ekstra modstand, dog trådviklet på en 10W. Jeg tænker at jeg derved kan åbne for hver kanal som så giver forskellige blæserhastighed. Men kan det fungere, og hvilken modstand bør jeg vælge?
Jeg tænker at hastigheden skalerer proportionalt med strømstyrken, så hvis jeg vil have 50% hastighed, 75% og 100% respektivt i hver kanal, skal jeg gå efter 0.35, 0.525 og 0.7A.
Det giver 12V / 0,35A = 34Ω modstand i kanal 1, 23Ω i kanal 2 og 17Ω (uændret) i kanal 3. Så bør jeg derved sætte en 34Ω - 17Ω = 17Ω modstand i kanal 1, og 23Ω - 17Ω = 6Ω modstand i kanal 2? Er den matematik rigtig, og kan det fungere?
Det giver mening i mit hoved, men det er der så mange abstrakte ting der gør.
Logget
Bent Andersen
Gæst
Sv: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Svar #1 Dato:
12, Juni 2016 - 20:43 »
Jeg tror du skal nytænke dit projekt fuldstændigt.
PC-blæsere som jeg kender dem drives af børsteløse DC-motorer ("Aussenläufer") og er kun lavet til at virke ved en fast forsyningsspænding.
De indeholder elektronik til kommutering af motoren og kan ikke reguleres som en almindelig DC-motor.
Det eneste du kan gøre er, at lave en on/off regulering hvor blæseren måske kører 30 sekunder og derefter slukker indtil det er nødvendigt at starte den igen.
Der findes dog også typer med to hastigheder, det kunne give mere fleksibilitet.
MvH,
Bent.
Logget
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Svar #2 Dato:
12, Juni 2016 - 21:29 »
Jeg har 4 x pc-blæser på min brændeovn. Forsyndes via via 12V 2A og en 7805 regulator + potmeter. Virker fint her i huset. 5- 12 Volt regulerbar.
Logget
kurt54
Debattør
Indlæg: 6
Sv: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Svar #3 Dato:
13, Juni 2016 - 01:04 »
De fleste PC-blæsere kører udemærket på 5V -7V -12V enkelte kan være svære at starte på 5V men kører de kan man somregel gå derned. At jeg lige nævner de spændninger er fordi en PC strøforsyning giver disse - skal du ud at købe kan du jo overveje en PC strømforsyning - ikke købe som ny de er ofte gratis at komme til brugte.Et standard molex 4 polet pc strømforsynings stik indeholder de 3 spændinger og du kan så skifte mellem 3 hastigheder uden et kraftigt potmeter.
Bruger du 7805 løsningen op potmeteret som delvis spændningsdeler klarer du det også uden et kraftigt potmeter.
Logget
Mikker
Senior
Indlæg: 155
Sv: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Svar #4 Dato:
13, Juni 2016 - 23:19 »
http://www.ebay.com/itm/LM317-DC-DC-Converter-Buck-Power-Module-Linear-Regulator-Step-Down-Adjustable-/231970875181?hash=item36028aa72d:g:uBwAAOSwuhhXViVx
Logget
Deuterium
Debattør
Indlæg: 8
Sv: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Svar #5 Dato:
16, Juni 2016 - 09:38 »
Tak for svar allesammen!
Jeg synes 7805+potmeter løsningen lyder attraktiv. Men jeg må indrømme jeg kommer lidt til kort mht. at forstå de specifikke forbindelser. Jeg har fundet følgende:
http://www.rason.org/Projects/regulator/regulator.htm
Chrismark, er det muligt du kan tegne et hurtigt kredsløb i paint af dit setup?
Hvis jeg ønsker input på 12v og output på ~8-12v er det så muligt kun med 1 potentiometer, eller skal jeg tilføre mere til kredsløbet?
Jeg har fundet denne 7805:
http://www.elfadistrelec.dk/da/spaendingsregulator-to-220-st-l7805cv/p/17326242?q=7805&page=10&origPos=10&origPageSize=50&simi=0.0
Som kan trække 1.5A, så jeg må skulle bruge 2 stk, så jeg har 2 blæsere (på 0.7A) i hver, yes? Det kræver vel så også 2 separate potentiometre.
Så vidt jeg kan se er det så stort tab i den lineære buck regulator, at jeg aldrig vil kunne få 12v udgang med 12v indgang?
Logget
efry
Senior
Indlæg: 278
Sv: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Svar #6 Dato:
16, Juni 2016 - 20:14 »
Der findes dobbeltpotentiometre f. eks til stereo, dvs to potentiometre på den samme aksel, så det er ikke et problem. Potentiometeret skal erstatte R2 på det viste diagram.
Husk lige at ind- og udgangen bør afkobles med kondensatorer for at undgå svingninger. Jeg vil foreslå en værdi ikke under 0,5 μF.
Logget
Deuterium
Debattør
Indlæg: 8
Sv: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Svar #7 Dato:
17, Juni 2016 - 11:01 »
Tak for input! Jeg fandt et google docs dokument hvor man nemt kan tegne kredsløb. Hvis nogle er interesserede:
https://docs.google.com/drawings/d/1m8Z3-AqddgyrH17Ixbwq4FP0LAKRqtx4LdHKJDsaFg4/edit?pref=2&pli=1
Jeg er kommet frem til et kredsløb pr. vedhæftede billede. Ved formlen for en 7805:
Vout = Vfixed + R2(Vfixed/R1 + Istndby)
Hvor Vfixed er 5volt, og Istndby er 0.0025A for en 7805.
Hvis R1 er 470Ω skal potmeteret kunne justere op til 500Ω for at regulatoren giver 11.6V. For at være sikker, hvis et potmeter er citeret som 0.5KΩ, justerer den så fra nul (eller lidt over) op til 0.5KΩ max?
Er der nogle elektriske folk (hah) der kan verificere at det burde virke? Jeg er virkelig ude i gætteland, her
Logget
Bent Andersen
Gæst
Sv: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Svar #8 Dato:
17, Juni 2016 - 20:01 »
Det er rent køkkenbordsklyt, glem det.
En 7805 er ualmindeligt dårligt egnet til variable spændingsforsyninger (at forklare grundene bliver for omfattende)
En LM317 er et bedre valg.
Begge har dog det samme problem: forskellen mellem ind- og udgangsspænding er minimum omkring 3 V, så de kan max. levere ~9 V.
Du skal have fat i såkaldt LDO regulator (Low Voltage Dropout).
Kig hos:
www.ti.com
www.linear.com
www.analog.com
osv.
MvH,
Bent.
«
Senest Redigeret: 17, Juni 2016 - 21:20 af Bent Andersen
»
Logget
efry
Senior
Indlæg: 278
Sv: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Svar #9 Dato:
17, Juni 2016 - 22:49 »
Såvidt som jeg kan se af det første indlæg af Deuterium, så påregner han blot at indkøbe en 12 V forsyning. Den skal blot ændres til en 18-20 volt, som fås til rundt regnet samme pris som dem til 12 V.
Jeg giver Bent ret i at LM317 el. lign., der er beregnet til en variabel spændingsforsyning er det bedste, men LM7805 kan sagtens anvendes til et så simpelt formål.
Der vil muligvis være et behov for at montere IC'en på en form for køleplade, afhængigt af hvor meget strøm, der trækkes, og hvilken indgangsspænding, der anvendes.
Logget
Bent Andersen
Gæst
Sv: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Svar #10 Dato:
19, Juni 2016 - 00:13 »
"men LM7805 kan sagtens anvendes til et så simpelt formål."
Men hvorfor?
Hvorfor ikke bare lave det rigtigt, i stedet for at misbruge en komponent til noget den ikke er beregnet til?
Jeg forstår ikke motivationen her...
"Do it right the first time!"
Bent.
Logget
efry
Senior
Indlæg: 278
Sv: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Svar #11 Dato:
20, Juni 2016 - 21:15 »
Da jeg svarede lå det i baghovedet, at man allerede havde 7805 til rådighed. En fornyet gennemlæsning af tråden viser, at dette ikke er tilfældet.
Jeg vil derfor også anbefale, at der købes en eller flere LM317, hvis man ikke allerede råder over 7805.
Reguleringen må kunne foretages med blot et enkelt potentiometer med et kredsløb som vist i databladet
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm317.pdf
på figur 9.3.6
«
Senest Redigeret: 20, Juni 2016 - 21:20 af efry
»
Logget
chrismark
Senior
Indlæg: 677
Sv: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Svar #12 Dato:
28, Juni 2016 - 19:28 »
Bare for og irriter jer lidt har jeg bestilt dette 5A patent;
http://www.ebay.com/itm/271485612839?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
samt denne 40A opfindelse;
http://www.ebay.com/itm/221842925195?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
For de penge starter jeg ikke lodekolbe.
7805 Længe leve..Hurrrrra..
Logget
Bent Andersen
Gæst
Sv: Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
«
Svar #13 Dato:
28, Juni 2016 - 19:47 »
Hvorfor skulle det dog irritere os?
At købe billigt Kina-bras kan alle vel finde ud af. Det svære er efterhånden at finde noget ordentligt kram.
MvH,
Bent.
Logget
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Elektrisk kredsløb med 3 kanaler, med hver sin modstand?
Seneste Debatindlæg
Nitrit i drikkevand.
af
jj-
[12, April 2026 - 20:41]
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[25, Februar 2026 - 20:15]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
Google ads:
DR-Nyheder
FN: Verden vender det blinde øje til grusomhederne i Sudan
Originalt digt af H.C. Andersen er solgt for 55.000 kroner
Tidligere brasiliansk politiker anholdt
Trump bekræfter blokade
Mand i 20'erne sigtet for brandstiftelse på Fyn
Storebæltsbroen snart klar med betalingsløsning til krisesituationer
Svømmeforbund løfter alle restriktioner mod russere
Tre dømt for to år gammelt drab på 29-årig mand i Fjerritslev
Der er fundet mangler hos knap halvdelen af onlinebutikker med fødevarer
Danmarks overskud fra handel skyldes især de største industrikoncerner
Fundne menneskeknogler på Rømø tilhørte savnet tysker
Rust lukker cykelparkering ved Aarhus banegård
Rusland vil forsætte den 'pragmatiske forbindelse' til Ungarn
Rusland og Ukraine beskylder hinanden for tusindvis af brud på våbenhvilen henover den ortodokse påske
Ingen opbakning fra Starmer og Macron til blokade af Hormuzstrædet
Skoler mindes dræbte i weekendens knallertulykke ved Skærbæk
Merz efter valget i Ungarn: 'Vi er langt mere modstandsdygtige over for russisk propaganda'
Mand anholdt for trusler mod Oslos nye regeringskvarter
Iran: Enten kommer alle eller ingen skibe gennem Hormuzstrædet
Tyskland sænker energiafgiften på benzin og diesel
Nyt fra ing.dk
Ikke alt gik efter planen, da astronauter fløj rundt om Månen
Cykelbro på central banegård lukkes akut: Metalstykker risikerer at falde ned
Hormuz-krise rammer busdriften: Ét sted kører næsten alle busser stadig på dyr diesel
Byggeboss sendte hemmelige SMS'er til ministerie: Nu er han færdig på Femern
Albertslund gentænker fjernvarmen: Lavere temperatur, højere effektivitet
Aalborgs brud med centralt GDPR-princip mødte kritik: Nu vil Datatilsynet til bunds i sagen
Hospitaler før datacentre: Sådan prioriterer Holland presset på elnettet
Unge forskere i stor finale: Hukommelses-tyggegummi og fodboldbaner uden bildæk
Synspunkt: Sociale mediers 'tobaksøjeblik': Det kan give hovedpine i hele Silicon Valley
Spørg Fagfolket: Giver kalciumsilikatplader til isolering ikke problemer med fugt?
Tesla indrømmer: Robottaxaen Cybercab køres indimellem af mennesker
ADHD eller bare afhængig af sociale medier?
Russiske ubåde udførte »hemmelig« operation nær undersøiske kabler, siger forsvarsminister
1913: Gummifabrikation er blevet en storindustri i Mexico
Blogindlæg: Elbilerne aktualiserer kørselsafgifter.
Test af Googles AI-overblik: Folk får tusindvis af forkerte svar hvert eneste sekund
Dansk startup har udviklet en fejende fætter til robotplæneklipperen
Aalborg i GDPR-fadæse: Har ignoreret advarsler i årevis
Sådan indhenter Martin fortidens drabsmænd med ny DNA-teknik
Schweiz dumper dansk tjenestepistol i stor test
Anthropic: Ny Claude-model finder og udnytter sårbarheder på egen hånd
Alicia Hennig har forsket på ‘Kinas MIT’: Nu har hun en klar advarsel til danske universiteter
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Enorme forsinkelser og milliarder kroner dyrere: Udbygning af elnettet får massiv kritik
Opinion: Danmark bygger robotter, men SMV’erne bruger dem ikke
Hillerød går i stå: En tur på tre kilometer kan tage en time
Blogindlæg: Tech Tour tog temperaturen på dansk industri: Hvad vil virksomhederne vide om 3D-print lige nu?
Norge har genbesøgt spørgsmålet om atomkraft: Nu ligger anbefaling klar
Aarhus Universitet havde årelangt samarbejde med berygtet kinesisk universitet: »I dag lyder det som et mareridt«
Sune’s company switched from Google to Swiss systems: “It’s a considerably cheaper solution for us”
Trump pays TotalEnergies billions to drop wind power and focus on fossil fuels
German surprise requirements weigh on the Fehmarn project: “These are drastic changes”
Leder: Søværnet sejler for langsomt
Advarer om skrøbelige it-systemer i Skat: Træffer valg, som ansatte ikke fatter
Gamle systemer, åbne døre og lækkede kodeord: Ny analyse afslører bred cyberrisiko i staten
Ny varmeløsning breder sig – men ét problem bremser den
Folketinget har fået en Peter Thiel-inspireret transhumanist på stolerækkerne
Ét skib har forsinket Femern-byggeriet i to år: Nu er der grønt lys
Astronauter lander med varmeskjold, der gik i stykker på sidste tur: Men Nasa har et trick i ærmet
Kontorpakke anklaget for ulovlig brug af kode
Nu bruger vi oliereserverne, for det sidste skib er sejlet: Alligevel bør vi ikke gå i panik
Flødeis og fryserplads gav overraskende fund: Meget varmt vand fryser hurtigere end mindre varmt vand
Farvel til fælder og net i insektmålinger? Nu skal biodiversitet opgøres på en helt ny måde
Månemission knuser Apollo 13-rekorden: »Det må være surrealistisk«
Neutrinoen: Standardmodellens dårlige samvittighed
Spørg Fagfolket: Hvor meget varme afgiver de store havvindmøller til Jorden?
Vi er tættere på egentlig tankelæsning med AI-teknologi: Forsker ser kæmpe potentiale
Tyske chok-krav presser Femern-byggeriet: »Det er voldsomme ændringer«
Øen mistede mobilnetværket - nu har beboerne bygget deres eget
Podcast: Sådan skal ‘hurtige druer’ gøre dansk vin bedre