ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Alt det andet, diverse
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Læger og logik
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 662
Sidste:
KSSLorie4
Statistik
Total antal indlæg: 16007
Total antal emner: 1394
Flest online idag: 49
Flest på samme tid: 479
(21, September 2024 - 03:32)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 52
I alt: 52
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Læger og logik (Læst 17377 gange)
eigilw
Senior
Indlæg: 172
Læger og logik
«
Dato:
21, Juni 2009 - 09:32 »
I den ulykkelige sag, hvor en lille dreng havde slugt et batteri og døde uden at få behandling efter afvisning fra flere læger, tyder lægernes udtalelser på en beklagelig mangel på logik. Lægerne udtalte at en lille dreng ikke kunne sluge et knapbatteri, og hvis han alligevel havde gjort det, ville det komme ud af sig selv. Enten kan han sluge det eller også kan han ikke sluge det, og hvis han ikke kan sluge det er forsikringen om at det kommer ud af sig selv irrelevant.
Logget
Venlig hilsen
Eigil Winkel
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Læger og logik
«
Svar #1 Dato:
21, Juni 2009 - 12:40 »
Jeg har nu læst meget værre logik her i Ingeniørdebatten.
Problemet var vel at forældrene ikke kunne formulere sig kraftigt nok til at trænge igennem systemet, hvor der er skiftende læger i behandlingenr, og som kommunikerer indbyrdes via journalen.
Hvis ingen råber højt nok til at få elementet (batteriet) i journalen, eksistere det ikke.
Endnu end grund til at man skal udtrykke sig præcist og få alt relevant med. Her bliver jeg undertiden kaldt kværulant, når jeg mener man skal bruge rigtige ord og i den rigtige betydning.
For et års tid siden kom jeg alvorligt til skade med en finger.
Behandling via modtagelse ,skadestue ,egen læges sygeplejeske, og til slut egen læge , og på grund af rejse en fremmed læge.
Jounal lavede man hver gang , man sender i sundhedsvæsenet epikriser til andre behandlere. De er i princippet relevante oplysninger om baggrund og behandling. Jeg kom til at se en journal lidt fremme i systemet. Der var det blevet til en frit opfundet historie om, hvordan jeg var kommet tilskade.
Jeg forstår godt hvordan en historie om en slugt knapcelle, kan blive til en anden sygdom i sådan et system.
Logget
Jørgen Harbst
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Læger og logik
«
Svar #2 Dato:
21, Juni 2009 - 16:36 »
Jeg mener nu ikke sagen primært drejer sig om at bruge de "rigtige" ord. I hele pressen har knapcellen kørt som et "batteri", hvad den teknisk set ikke er (et batteri består af flere celler i serie). Men det ulykkelige forløb afhang ikke af denne definition.
Problemet var snarere - som du også er inde på, harbst - at forældrene ikke kunne råbe lægesystemet op.
Er I opmærksomme på, at der faktisk med kort mellemrum forkom TO "batterihistorier? Nr. 2 kom egentlig først, men nåede først pressen i kølvandet af den anden, selv om den er et par måneder ældre: En 8 måneder gammel dreng i Frederikshavn havde slugt et batteri, som imidlertid satte sig fast i spiserøret på ham og delvist blokerede luftrøret.
Han var i behandling for astma i 14 dage, før nogen fandt på at tage et røntgenbillede, som straks viste årsagen. Drengen overlevede uden varige men - men også forældrene i denne sag hævder, at de adskillige gange havde fortalt lægerne, at drengen måske havde slugt et batteri.
For mig at se er begge sager konsekvenser af en yderst uheldig politikerlogik:
Det er dyrt at indlægge patienter, altså gælder det om at få lægen til at afvise patienten hurtigst muligt, helst allerede i telefonen!
Desværre betyder det, at den læge, der ikke har fået rigtigt fat i sygehistorien, skriver et notat til journalen om den forkerte opfattelse, og så er grunden lagt til en misforståelse hos også næste vagtlæge!
Jeg er ikke i tvivl om, at denne holdning koster adskillige menneskeliv hvert år, og at den kun kan modvirkes ved at lade den første læge få tid til at høre den rigtige historie af patienten (eller dennes pårørende).
«
Senest Redigeret: 21, Juni 2009 - 16:37 af Morten Jødal
»
Logget
Mvh. Morten Jødal
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Læger og logik
«
Svar #3 Dato:
21, Juni 2009 - 17:46 »
Enig ! Problemet er overfladiske journaler og endnu værre med epikriser, som lægen selv skriver fordi sekretærerne skal spares væk.
Lægen har ikke tid til at sidde og fumle så meget med tasterne.
Dybest set er det politikernes skyld.
I øvrigt behøver cellerne i et batteri ikke nødvendigvis at at sidde i serie.
Logget
Jørgen Harbst
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Læger og logik
«
Svar #4 Dato:
22, Juni 2009 - 08:11 »
Næh deri har du ret Harbst
Kanonerne i et kanonbatteri er end ikke forbundne
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
eigilw
Senior
Indlæg: 172
Sv: Læger og logik
«
Svar #5 Dato:
22, Juni 2009 - 09:18 »
Jo, men prøv lige at overveje logikken igen, som var mit egentlige ærinde. En påstand om at et barn ikke kan sluge et batteri modsiges af forbeholdet om, at hvis det alligevel er slugt kommer det ud af sig selv. Altså, enten kan et barn sluge batteriet, eller også kan det ikke. Og selv om forældrene måske ikke har været gode til at forklare sig, er batteriaspektet alligevel trængt igennem til lægerne.
Logget
Venlig hilsen
Eigil Winkel
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Læger og logik
«
Svar #6 Dato:
22, Juni 2009 - 09:53 »
Kære Eigil
Vi er vel alle enige om at der ikke er logik i din historie.
Men da du har den på tredie hånd ( lægen,forældrene , avisen) eller måske gennem flere led, behøver ordene jo ikke at være faldet som refereret.
Logget
Jørgen Harbst
Kusco
Senior
Indlæg: 533
Sv: Læger og logik
«
Svar #7 Dato:
22, Juni 2009 - 13:21 »
Nemlig Harbst..
Man skal være så hulans forsigtig med de her historier.
Jeg tror... Jeg har hørt... Det siges...
Eller endnu værre: "Det står i avisen..."
Det kan ikke bruges til andet end at piske en stemning op, men det er vel nok også det der er meningen
Logget
JMA
Senior
Indlæg: 340
Sv: Læger og logik
«
Svar #8 Dato:
26, Juni 2009 - 20:44 »
Jeg ser ofte en tendens til, at reparatører ikke vil tage efter kunder i deres stolthed, når et produkt leveres til reparation. Siger kunden, hvad et produkt fejler, og beder det blive rettet, vil de normalt finde ud af at noget helt andet er galt, eller ikke kunne rette fejlen. Ok, det kan måske også skyldes, at de fleste reparationer er svindel, og at det bare er held, det kommer til at fungere, når hele lortet udskiftes.
Kan det være tilsvarende problemer, med lægers stolthed? At de ikke kunne drømme om, at tage efter forældrene, og derfor bevidst vælger en anden årsag? Og at sandsynligheden for at opdage batteriet, måske var større, hvis forældrene intet havde sagt?
Dog synes jeg, at batterier burde være beskyttet så godt, at et barn ikke kan tage skade af at sluge dem, med mindre de direkte sætter sig fast i halsen.
De burde, komme ud, som de fleste læger forventer, og uden barnet tager skade.
Logget
eigilw
Senior
Indlæg: 172
Sv: Læger og logik
«
Svar #9 Dato:
27, Juni 2009 - 06:18 »
Du har nok fat i noget. Men hvorfor tage chancen når batteriet 'burde' være beskyttet og 'burde' komme ud? Det er jo ikke en 100% garanti. Med alle de junk-batterier, der bliver fremstillet i dag skal man ikke tage noget for givet, og der er jo også forskel på mavesyre og hvis batteriet af en eller anden grund sidder fast er der vel grænser for hvor længe det varer før det bliver ætset.
Logget
Venlig hilsen
Eigil Winkel
Alex
Debattør
Indlæg: 51
Sv: Læger og logik
«
Svar #10 Dato:
27, Juni 2009 - 15:21 »
*Det må bare ikke ske* - vi skal dog huske på vi alle er mennesker og kan fejle..
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Læger og logik
«
Svar #11 Dato:
27, Juni 2009 - 16:43 »
P1s program "Mennesker og medier" beskæftigede sig 26/6 med Berlingske Tidendes historie om batteriet.
Du kan høre udsendelsen
her
eller podcaste den fra DRs hjemmeside.
Programmets første del handler om noget helt andet, nemlig brug af Twitter i forbindelse med urolighederne i Iran - også spændende, men uden relevans til denne historie.
Du skal køre markøren ca. halvt igennem udsendelsen, hvis du kun vil høre om det slugte batteri. Den journalistiske behandling af historien har været anderledes og dybere end jeg troede på forhånd. Hør selv!
Men i udsendelsens løb fremkom journalisten med en konkret oplysning, der var ny for mig, nemlig at "Ugeskrift for Læger" allerede i 2002 har haft en artikel om, at man
ikke
kan forvente, at batterier kommer hele ud den naturlige vej.
Dette synes jeg sætter den oprindelige historie lidt i perspektiv. At adskillige vagtlæger ikke har kendt til dette, tyder på en ret stor overfladiskhed hos denne stand! At en enkelt læge kunne ahve overset artiklen, var til at forstå - men så mange, som der åbenbart har været tale om her? Det er trods alt lægernes primære fagblad, der har bragt advarslen!
Logget
Mvh. Morten Jødal
Bent Andersen
Gæst
Sv: Læger og logik
«
Svar #12 Dato:
27, Juni 2009 - 23:40 »
Morten, din kommentar er velanbragt. På den anden side må man forstå, at de læger man træffer i dagligdagen arbejder ud fra viden som vel er 20...30 år gammel, nemlig den som stod i deres lærebøger.
Disse bøger var nok 10 år gamle under studiet, derefter kan du lægge lægens karriere til.
Videreuddannelse af læger foregår (dette er kun mit indtryk) hos pharmakoncerner som vil sælge deres nyeste produkt. En struktureret videreuddannelse eksisterer ikke.
Læsning af fagblade, hvoraf der findes en enorm mængde inden for medicinen, kan naturligvis hjælpe noget, men hvor megen tid har en læge til det?
Man må og skal selv tage vare om sit eget og børnenes liv, selv om man træder nogle over tæerne undervejs, det kan jeg tale med om.
Bent.
Logget
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Alt det andet, diverse
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Læger og logik
Seneste Debatindlæg
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, Maj 2025 - 20:22]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[17, April 2025 - 07:31]
Norsk igeniørkunst og hår...
af
jj-
[04, April 2025 - 19:41]
P&U-Musk om døden på Mars
af
jj-
[16, Marts 2025 - 20:03]
Skattevæsnets robot.
af
jj-
[08, Marts 2025 - 20:16]
Arbejdsulykker på Fyn.
af
jj-
[27, Januar 2025 - 20:10]
Novo Nordisk
af
B Mønnike
[26, Januar 2025 - 14:10]
Defekt betonForskalling
af
jj-
[20, Januar 2025 - 20:11]
Ruslands Putin
af
jj-
[07, December 2024 - 20:27]
Personlige CO2-kvoter
af
jj-
[01, December 2024 - 19:51]
Årsagen Til Global Opvarm...
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 15:30]
Google ads:
DR-Nyheder
Forsvarsministerie: Næsten 100 ukraineske droner skudt ned over Rusland
Regeringens mobilforbud kommer ikke inden næste skoleår
Svensker sender Arsenals kvinder på CL-tronen
Fransk politi efterforsker, om strømnedbrud i Cannes skyldes sabotage
Iransk film modtager Guldpalmen i Cannes, mens dansk-norsk instruktør får næstfineste pris
Djokovic opnår milepæl med ny titel
Tysklands forsvarsminister: Værnepligten bliver måske genindført
Flere af de sårede fra knivangreb i Hamborg er udskrevet
Belgien beder turister stoppe med at tage brosten fra middelaldergader
Kolding-bryggeriet Åben vinder danmarksmesterskabet i alkoholfri øl
Det sociale medie X ramt af nedbrud
Strømmen er tilbage i Cannes efter nedbrud
Israelsk angreb dræber ni børn af lokal Gaza-læge
Færre bødekroner får topklub til at ane fremskridt
Dansk double taber OL-revanche og mister verdensranglistens førsteplads
Rusland og Ukraine har udvekslet yderligere 307 krigsfanger med hinanden
Søvnig ukrainer sigtes i sag om grundstødt containerskib
Bil på schweiziske nummerplader efterlyses i ur-tyveri
Person død efter påkørsel ved jubilæumsrally på Møn
Alle patienter, der har været udsat for ulovligt snageri af læge, er nu orienteret
Nyt fra ing.dk
1978: Privamaten bliver dit nye kommunikationsmiddel
På tur med DSB og det nye signalsystem: Tror på »mere stabilitet« fremover
Fakturér med åben pande: Rådgivere skal lære at tænke kommercielt
Professor guider til bæredygtig kost: Selv vegetarer truer klodens arter
Endnu en cykelbro på vej til københavnerne - her er de tre muligheder
Kollaps i Aarhus: Nu kommer overraskende detaljer om bærende 'murpille' frem
Se listen: Her er Danmarks mest attraktive ingeniørarbejdspladser 2025
Thomas Ahrenkiel bliver ny FE-chef: Disse muligheder ser han i Danmarks jagt på teknologisk suverænitet
Her sejler containerskibet ind i nordmands baghave: Søvnig navigatør sigtet i sagen
Energinet anklager ‘unødvendige miljøregler’ for at bremse udrulning af elnettet: »Der er jo en grund til, at man har dem«
'Big Beautiful Bill' stemt igennem første fase: Vil blokere for AI-lovgivning de næste 10 år
Dansk jubel over ny metanolfabrik: men svenskerne tryner os på et væsentligt punkt
Big Tech er blevet et våben i hænderne på Trump. Next stop Grønland?
Leder: Vi flyver som aldrig før. Klimaet betaler. Statsministeren havde en plan
Tre døde i ulykke i USA: Fly ramte strømledninger og styrtede ned i nabolag
Jurist har arbejdet knap 15 år med compliance: Her er hans læsehjælp til nye NIS2-vejledninger
Musks satellitter splitter rigsfællesskabet: Derfor byder Færøerne ham velkommen
Fritekst: ★★★★★★ OpenAI har aldrig handlet om ansvarlig AI: Opblæst Altman og founder-venner klædes af til benet
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Elon Musk er som forduftet og skærer nu ind til benet: »Jeg synes, jeg har gjort nok«
Nyt værktøj skal gøre kommuner i stand til at afvise indkøb af kinesiske biler
Ingeniøren får ny visuel identitet
Færge stødt på grund ud for fynsk havn - 50 passagerer fanget
Danmark halter bagud på kritiske teknologier: Vi har mistet vores konkurrencekraft
Spinkelt flertal bag 200 milliarder til mere svensk kernekraft
Trods skærpet konkurrence og aktiekursfald: Novo Nordisk vinder profilanalysen
135 meter langt containerskib stødte på grund i nordmands have
Verdens kraftigste supercomputere står frit fremme. Alligevel er Danmarks hemmelig
Svenskerne frarådet at klaske myg: I stedet skal de indfanges og sendes med posten
Slagsmål i dansk open source-netværk: »Har meget lidt med den frie kode at gøre«
Vesten sakker bagud på fremtidens krigs-teknologi: »Vi har et fortrin i Danmark, men vi udnytter det ikke«
Trump vil bygge rumbaseret missilskjold: »Jeg tvivler på, det kan lade sig gøre«
To sygeplejersker finder hypereffektivt våben mod hudsvamp: Kan købes i supermarkedet
Voldtægt, fragt af militært udstyr og massefyringer: Intet kan tilsyneladende ændre ingeniørernes kærlighed til Mærsk
Skatteministeriet flytter målstolperne for nedbringelse af gigantisk gæld med mere end 10 milliarder kroner
Efter amerikansk opdagelse: Mystiske komponenter fundet i dansk energiinfrastruktur
Microsoft-blokering af international domstol afslører nyt tech-våben i kampen om Grønland
Norge sætter milliarder af til flydende vindmøller på 1,5 GW
It-arbejdsmarkedet har for alvor tabt pusten: Trumps toldkrig risikerer at ryste båden yderligere
Studie: Polarisen vil ikke overleve opvarmning på 1,5 grader
Amerikansk it-milliardær jagter AI-trænere i Danmark: Stor fagforening advarer
De skal efter planen overtage TDC Group: Nu beskyldes kapitalfond for omfattende vildledning gennem 14 år
Synspunkt: Klimaministeren: Den virkelige fadæse er Ingeniørens perlerække af fejlantagelser
Så mange penge sparer du ved at skifte til elbil og varmepumpe
Godt nyt: Kinas CO2-udledning falder
Staten køber Storebælt-havne tilbage: Færger skal sikre forsyningssikkerhed
Ørsted kan vågne fra milliard-mareridt: Trump fjerner blokade for norsk havvind-projekt
Minister vil rydde op i over tusind selvbetjeningsløsninger: »Det har taget overhånd«
To tog er kørt sammen ved lav hastighed i København: Undersøgelsesvagt tilkaldt
KU-forskere knækker koden til billigere kræftmedicin