ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Alt det andet, diverse
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Læger og logik
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 663
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16013
Total antal emner: 1402
Flest online idag: 74
Flest på samme tid: 843
(07, Oktober 2025 - 05:34)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 79
I alt: 79
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Læger og logik (Læst 17975 gange)
eigilw
Senior
Indlæg: 172
Læger og logik
«
Dato:
21, Juni 2009 - 09:32 »
I den ulykkelige sag, hvor en lille dreng havde slugt et batteri og døde uden at få behandling efter afvisning fra flere læger, tyder lægernes udtalelser på en beklagelig mangel på logik. Lægerne udtalte at en lille dreng ikke kunne sluge et knapbatteri, og hvis han alligevel havde gjort det, ville det komme ud af sig selv. Enten kan han sluge det eller også kan han ikke sluge det, og hvis han ikke kan sluge det er forsikringen om at det kommer ud af sig selv irrelevant.
Logget
Venlig hilsen
Eigil Winkel
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Læger og logik
«
Svar #1 Dato:
21, Juni 2009 - 12:40 »
Jeg har nu læst meget værre logik her i Ingeniørdebatten.
Problemet var vel at forældrene ikke kunne formulere sig kraftigt nok til at trænge igennem systemet, hvor der er skiftende læger i behandlingenr, og som kommunikerer indbyrdes via journalen.
Hvis ingen råber højt nok til at få elementet (batteriet) i journalen, eksistere det ikke.
Endnu end grund til at man skal udtrykke sig præcist og få alt relevant med. Her bliver jeg undertiden kaldt kværulant, når jeg mener man skal bruge rigtige ord og i den rigtige betydning.
For et års tid siden kom jeg alvorligt til skade med en finger.
Behandling via modtagelse ,skadestue ,egen læges sygeplejeske, og til slut egen læge , og på grund af rejse en fremmed læge.
Jounal lavede man hver gang , man sender i sundhedsvæsenet epikriser til andre behandlere. De er i princippet relevante oplysninger om baggrund og behandling. Jeg kom til at se en journal lidt fremme i systemet. Der var det blevet til en frit opfundet historie om, hvordan jeg var kommet tilskade.
Jeg forstår godt hvordan en historie om en slugt knapcelle, kan blive til en anden sygdom i sådan et system.
Logget
Jørgen Harbst
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Læger og logik
«
Svar #2 Dato:
21, Juni 2009 - 16:36 »
Jeg mener nu ikke sagen primært drejer sig om at bruge de "rigtige" ord. I hele pressen har knapcellen kørt som et "batteri", hvad den teknisk set ikke er (et batteri består af flere celler i serie). Men det ulykkelige forløb afhang ikke af denne definition.
Problemet var snarere - som du også er inde på, harbst - at forældrene ikke kunne råbe lægesystemet op.
Er I opmærksomme på, at der faktisk med kort mellemrum forkom TO "batterihistorier? Nr. 2 kom egentlig først, men nåede først pressen i kølvandet af den anden, selv om den er et par måneder ældre: En 8 måneder gammel dreng i Frederikshavn havde slugt et batteri, som imidlertid satte sig fast i spiserøret på ham og delvist blokerede luftrøret.
Han var i behandling for astma i 14 dage, før nogen fandt på at tage et røntgenbillede, som straks viste årsagen. Drengen overlevede uden varige men - men også forældrene i denne sag hævder, at de adskillige gange havde fortalt lægerne, at drengen måske havde slugt et batteri.
For mig at se er begge sager konsekvenser af en yderst uheldig politikerlogik:
Det er dyrt at indlægge patienter, altså gælder det om at få lægen til at afvise patienten hurtigst muligt, helst allerede i telefonen!
Desværre betyder det, at den læge, der ikke har fået rigtigt fat i sygehistorien, skriver et notat til journalen om den forkerte opfattelse, og så er grunden lagt til en misforståelse hos også næste vagtlæge!
Jeg er ikke i tvivl om, at denne holdning koster adskillige menneskeliv hvert år, og at den kun kan modvirkes ved at lade den første læge få tid til at høre den rigtige historie af patienten (eller dennes pårørende).
«
Senest Redigeret: 21, Juni 2009 - 16:37 af Morten Jødal
»
Logget
Mvh. Morten Jødal
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Læger og logik
«
Svar #3 Dato:
21, Juni 2009 - 17:46 »
Enig ! Problemet er overfladiske journaler og endnu værre med epikriser, som lægen selv skriver fordi sekretærerne skal spares væk.
Lægen har ikke tid til at sidde og fumle så meget med tasterne.
Dybest set er det politikernes skyld.
I øvrigt behøver cellerne i et batteri ikke nødvendigvis at at sidde i serie.
Logget
Jørgen Harbst
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Læger og logik
«
Svar #4 Dato:
22, Juni 2009 - 08:11 »
Næh deri har du ret Harbst
Kanonerne i et kanonbatteri er end ikke forbundne
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
eigilw
Senior
Indlæg: 172
Sv: Læger og logik
«
Svar #5 Dato:
22, Juni 2009 - 09:18 »
Jo, men prøv lige at overveje logikken igen, som var mit egentlige ærinde. En påstand om at et barn ikke kan sluge et batteri modsiges af forbeholdet om, at hvis det alligevel er slugt kommer det ud af sig selv. Altså, enten kan et barn sluge batteriet, eller også kan det ikke. Og selv om forældrene måske ikke har været gode til at forklare sig, er batteriaspektet alligevel trængt igennem til lægerne.
Logget
Venlig hilsen
Eigil Winkel
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Læger og logik
«
Svar #6 Dato:
22, Juni 2009 - 09:53 »
Kære Eigil
Vi er vel alle enige om at der ikke er logik i din historie.
Men da du har den på tredie hånd ( lægen,forældrene , avisen) eller måske gennem flere led, behøver ordene jo ikke at være faldet som refereret.
Logget
Jørgen Harbst
Kusco
Senior
Indlæg: 533
Sv: Læger og logik
«
Svar #7 Dato:
22, Juni 2009 - 13:21 »
Nemlig Harbst..
Man skal være så hulans forsigtig med de her historier.
Jeg tror... Jeg har hørt... Det siges...
Eller endnu værre: "Det står i avisen..."
Det kan ikke bruges til andet end at piske en stemning op, men det er vel nok også det der er meningen
Logget
JMA
Senior
Indlæg: 340
Sv: Læger og logik
«
Svar #8 Dato:
26, Juni 2009 - 20:44 »
Jeg ser ofte en tendens til, at reparatører ikke vil tage efter kunder i deres stolthed, når et produkt leveres til reparation. Siger kunden, hvad et produkt fejler, og beder det blive rettet, vil de normalt finde ud af at noget helt andet er galt, eller ikke kunne rette fejlen. Ok, det kan måske også skyldes, at de fleste reparationer er svindel, og at det bare er held, det kommer til at fungere, når hele lortet udskiftes.
Kan det være tilsvarende problemer, med lægers stolthed? At de ikke kunne drømme om, at tage efter forældrene, og derfor bevidst vælger en anden årsag? Og at sandsynligheden for at opdage batteriet, måske var større, hvis forældrene intet havde sagt?
Dog synes jeg, at batterier burde være beskyttet så godt, at et barn ikke kan tage skade af at sluge dem, med mindre de direkte sætter sig fast i halsen.
De burde, komme ud, som de fleste læger forventer, og uden barnet tager skade.
Logget
eigilw
Senior
Indlæg: 172
Sv: Læger og logik
«
Svar #9 Dato:
27, Juni 2009 - 06:18 »
Du har nok fat i noget. Men hvorfor tage chancen når batteriet 'burde' være beskyttet og 'burde' komme ud? Det er jo ikke en 100% garanti. Med alle de junk-batterier, der bliver fremstillet i dag skal man ikke tage noget for givet, og der er jo også forskel på mavesyre og hvis batteriet af en eller anden grund sidder fast er der vel grænser for hvor længe det varer før det bliver ætset.
Logget
Venlig hilsen
Eigil Winkel
Alex
Debattør
Indlæg: 51
Sv: Læger og logik
«
Svar #10 Dato:
27, Juni 2009 - 15:21 »
*Det må bare ikke ske* - vi skal dog huske på vi alle er mennesker og kan fejle..
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Læger og logik
«
Svar #11 Dato:
27, Juni 2009 - 16:43 »
P1s program "Mennesker og medier" beskæftigede sig 26/6 med Berlingske Tidendes historie om batteriet.
Du kan høre udsendelsen
her
eller podcaste den fra DRs hjemmeside.
Programmets første del handler om noget helt andet, nemlig brug af Twitter i forbindelse med urolighederne i Iran - også spændende, men uden relevans til denne historie.
Du skal køre markøren ca. halvt igennem udsendelsen, hvis du kun vil høre om det slugte batteri. Den journalistiske behandling af historien har været anderledes og dybere end jeg troede på forhånd. Hør selv!
Men i udsendelsens løb fremkom journalisten med en konkret oplysning, der var ny for mig, nemlig at "Ugeskrift for Læger" allerede i 2002 har haft en artikel om, at man
ikke
kan forvente, at batterier kommer hele ud den naturlige vej.
Dette synes jeg sætter den oprindelige historie lidt i perspektiv. At adskillige vagtlæger ikke har kendt til dette, tyder på en ret stor overfladiskhed hos denne stand! At en enkelt læge kunne ahve overset artiklen, var til at forstå - men så mange, som der åbenbart har været tale om her? Det er trods alt lægernes primære fagblad, der har bragt advarslen!
Logget
Mvh. Morten Jødal
Bent Andersen
Gæst
Sv: Læger og logik
«
Svar #12 Dato:
27, Juni 2009 - 23:40 »
Morten, din kommentar er velanbragt. På den anden side må man forstå, at de læger man træffer i dagligdagen arbejder ud fra viden som vel er 20...30 år gammel, nemlig den som stod i deres lærebøger.
Disse bøger var nok 10 år gamle under studiet, derefter kan du lægge lægens karriere til.
Videreuddannelse af læger foregår (dette er kun mit indtryk) hos pharmakoncerner som vil sælge deres nyeste produkt. En struktureret videreuddannelse eksisterer ikke.
Læsning af fagblade, hvoraf der findes en enorm mængde inden for medicinen, kan naturligvis hjælpe noget, men hvor megen tid har en læge til det?
Man må og skal selv tage vare om sit eget og børnenes liv, selv om man træder nogle over tæerne undervejs, det kan jeg tale med om.
Bent.
Logget
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Alt det andet, diverse
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Læger og logik
Seneste Debatindlæg
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, August 2025 - 19:22]
Hovedpine.
af
jj-
[28, Juli 2025 - 20:10]
Kvantecomputer
af
jj-
[18, Juli 2025 - 20:12]
Carbon Capture fejlslutni...
af
jj-
[15, Juli 2025 - 19:59]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[17, April 2025 - 07:31]
Google ads:
DR-Nyheder
Skudt soldat fra USA's nationalgarde er død
Fugleinfluenza kan udvikle sig til pandemi
Mand bragt til hospitalet efter knivstikkeri i Brøndby
To bolde lige i smasken fik japaner til at trygle om tilgivelse
Danmark åbner VM med kæmpesejr
17-årig overfaldet med bat og kniv
Endnu en ekspræsident idømt fængselsstraf i Peru
To personer afgået ved døden efter lastbil-ulykke
Iskold ballet-drøm gik i opfyldelse for Josephine
Mistænkt fra skyderi mod amerikanske militærfolk har arbejdet for CIA
Dødstallet i Hongkong bliver ved med at stige - nu er det 75
Dyrenes Beskyttelse politianmelder svineproducenter fra TV 2-dokumentar
64-årig skal i fængsel for seksualforbrydelser mod mindreårige drenge
Rockere får halveret straffen for gruppeoverfald
Pizza Hut går konkurs og lukker 13 danske restauranter
Skatteregning kan være på vej til 68 folketingspolitikere
Ringkøbing-Skjern får sin tredje borgmester på en uge
Længe ventet serie skaber Netflix-nedbrud
Frankrig vil indføre ny frivillig militærtjeneste
Curlinglandsholdet misser EM-semifinalen
Nyt fra ing.dk
Synspunkt: Cybersikkerhed er forsyningssikkerhed – og vi skal stå sammen om opgaven
Minister erkender »kæmpe svigt« i indsats mod forurening fra FMC Cheminova: Lover ny miljøgodkendelse er klar inden nytår
Grøn fiasko: Trods danskernes sortering under køkkenvasken brændes tonsvis af madaffald af
Dansk månemission et skridt nærmere: Skal fotografere landingsområder
»Alle værst tænkelige scenarier kombineret«: Eksperter om Hongkong-brandens årsager
Tre anholdte i Hongkong står bag brand, mener politiet: De har »handlet groft uagtsomt«
Firkantet rat og steer-by-wire: Peugeot på vej med teknologisk opgradering
Udleder for meget CO2: Fra næste år skal dansk pant indsamles på el
Derfor bidrager vores firma til Ruslands økonomi: Læs den danske direktørs forklaring
Er du i sikkerhed? Eller kan AI knække din adgangskode på få sekunder?
Leder: Ministerens kritik af sygehusbyggerier er gennemskuelig teatertorden: Budgetter vil skride igen
Dyk ned i tallene: Elbiler vælter frem i Europa, men ikke overalt
EU-lande nikker ja til Chatkontrol: En lille gulerod og en stor pisk
Danskernes skattepenge går tabt i luften: Metan fosser ud af danske biogasanlæg
Otte boligblokke står i flammer i Hongkong: Flere er omkommet
Politiets egen rådgiver og Datatilsynet er enige: Der mangler lovhjemmel til ansigtsgenkendelse
Europas rumagentur trækker mod militære opgaver
Solcelleboom presser elnet i hele verden: Solrigt kæmpeland ruller ukonventionelt indgreb ud
Fem kraftvarmeselskaber får bøde i kartelsag om el-reservekapacitet
Europa dropper amerikansk cloud
Umulige adgangsforhold på trapper og i elevatorer hæmmer redning ved hjertestop: Minister griber ind
Elbiler vælter ud – men ladestandere samler støv uden strøm
Læg spaden og stop rendegraveren: Succes med mindre radikal naturgenopretning i Gribskov
Upload dit pas for at komme på Facebook? Aldersgrænse kan styrke tech-giganternes datahøst
Europas stormagter skifter fokus fra nyt kampfly til helt anden teknologi
Opinion: Klimatopmødet: Tredobling af finansiering til tilpasning blev det mest markante resultat – udfasning af fossil energi blev blokeret
Klimamødet var en fuser: Men 90 lande har faktisk tændt det grønne lys
Ekspert: Letbaner er farlige og forældede – »uforståeligt, at man vender tilbage til så forældede trafikløsninger«
Sweco skærper fokus på projektledelse: »Ikke blot en værktøjskasse, men en faglig disciplin«
15-årigt vidunderbarn får ph.d. i kvantefysik: Drømmen er at skabe ‘supermennesker’
Kaptajn slog broalarmen fra og tog nøglen med sig – så faldt styrmanden i søvn på broen
Mens Trump krævede Grønland, åbnede Danmark sit telenet for amerikansk AI
Forsikringsbranche efterlyser ny vægtning mellem natur- og kystbeskyttelse: »Arter vil uddø alene på grund af vandstand«
Stop med at bruge ordet klimasikring – når virkeligheden er, at man kun kan klimatilpasse
Udskældt skovtype kan nogle gange være det bedste valg for vores gispende vandmiljø
Togrejser er '30 gange dyrere end bilen': »Vi har ikke råd til dem,« lyder det fra bramfri departementschef
Her er danskernes ’værste naboer’: Tre energianlæg er på listen
Hummelgaard brygger på Chatkontrol Light i kulissen
Havet kan rumme gigantiske mængder grøn energi: Men forskere er skeptiske
Nyeste version af Starship skadet under første test
Brintkedel eller varmepumpe? Her er den klart billigste af de to klimateknologier
Forsvaret vidste alt om trådene til Putins krigsøkonomi - alligevel indgik de kæmpekontrakt
Menneskerobotter ruller af samlebåndene: Tre ting spænder ben for dem
Harvard-professor om interstellart objekt: »Vi har brug for et wake-up call«
1996: Kunstig køling var et gennembrud for Carlsberg
Sådan bygger man sin egen elracerbil
AI knækker populær Turing-test: Internettets sidste forsvar sat skatmat mod bottrafik
Mere motorkraft på vej: Bezos' monsterraket kan snart måle sig med Musks
Se listen: Her er Danmarks mest attraktive it-arbejdspladser 2025
Synspunkt: Er vi egentlig kommet videre, hr. minister?