ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Computer
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Firefox Download Day
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 662
Sidste:
olbmogcyvz@rambler.ru
Statistik
Total antal indlæg: 15997
Total antal emner: 1408
Flest online idag: 26
Flest på samme tid: 479
(21, September 2024 - 03:32)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 23
I alt: 23
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Firefox Download Day (Læst 14182 gange)
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Firefox Download Day
«
Dato:
17, Juni 2008 - 05:51 »
I dag frigives Firefox 3 og i den anledning vil man gerne sætte Verdensrekord med flest downloads indenfor 24 timer.
Dette rekordforsøg støtter jeg gerne. Vil du også være med så skal du skrive dig ind her:
Pledge now
god debat
Mikael Boldt
«
Senest Redigeret: 17, Juni 2008 - 11:26 af Mikael Boldt
»
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
TommyRump
Senior
Indlæg: 533
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #1 Dato:
17, Juni 2008 - 08:41 »
I DK starter dagen kl. 19.00
MVH Tommy
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.463
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #2 Dato:
17, Juni 2008 - 16:30 »
Når nu Firefox er på programmet idag, er der så nogen der kan give mig en (pædagogisk) forklaring på hvad der er så interessant ved Firefox og hvad sammenlignes den med.
Jeg må medgive at efterhånden interesserer det mig ikke hvorledes en PC virker. Mit krav til en sådan indretning er bar at den virker
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #3 Dato:
17, Juni 2008 - 17:14 »
Jeg bruger Firefox fordi den er "lige ud ad landevejen" og modsat OpenOffice.Org så er Firefox foran Internet Explorer.
Firefox har et stort tilføjelsesprogram som gør at man kan tilpasse sin udgave, for eksempel har jeg:
* Adblock som fjerner uønskede reklamer fra hjemmesider
* Sage-RSS som er en Feed-reader, der ligger i venstre side af skærmen
* All-in One Sidebar, på min bredskærm laptop er der jo masse af plads i siderne
* ordbøger Dansk og Engelsk som hjælper med stavekontrollen når jeg skriver for eksempel her i ingeniørdebat.dk
* Forecastfox vejrudsigt i bundrammen af browseren, så jeg kan følge md i vejret hjemme.
* IE tab. Der er jo hjemmesider som ikke overholder internationale web-standarder og kan derfor kun vises i Internet Explorer, men jeg ser IE i min Firefox ramme og der sparer mange pop-up vinduer.
og endelig så synes jeg Firefox kører hurtigere simpelthen fordi den ikke som IE skal holde styr på alle interne forbindelser til diverse programmer.
Men egentlig er det enkelt: prøv og kan du ikke li det så kan det bare slettes igen - uden at det har kostet andet end lidt tid.
Min begejstring for Linux, Firefox, Thunderbird(email progam i Mozilla familien) er at jeg føler jeg har fået min computer tilbage - det er mig der bestemmer over den gamle laptop og 512MB er nok!
god debat
Mikael Boldt
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #4 Dato:
18, Juni 2008 - 13:46 »
Min oplevelse er også at Firefox er direkte mærkbart hurtigere end IE, meget mere stabil og desuden håndterer fejl i hjemmesider meget bedre.
De 2 første grunde er så rigeligt for mig til at bruge Firefox i stedet for IE.
Div. add-on programmer bruger jeg ikke, selvom jeg sikkert ville ha´glæde af dem.
Generelt syntes jeg også at det er mere logisk at finde rundt i indstillingerne for Firefox end i IE, selvom jeg sjældent har brug for det.
En sidste bemærkning er at man først rigtig mærker glæden, når man anvender tabéd browsning - det kan IE7 også, men slet ikke lige så hurtigt.
Logget
vh.
Claus
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #5 Dato:
19, Juni 2008 - 23:49 »
Jeg forsøgte at være med i rekordforsøget men fik aldrig gang i dowload. Serveren var nok overbelastet.
Det var jeres smukke ord om Firefox, som gav lyst til at forsøge, ovenpå al det besvær som microsoft og Internet Explorer ( IE ) har givet mig på det sidste.
Som et resultat af besværet har jeg været nød til at ominstallere Windows xp fordi IE ikke var til at reparere på anden måde.
Deraf fulgte at diverse nøglefiler til banker og digitale signaturer ikke mere virkede. De har nu fået så meget sikkerhed indbygget at en markant ændtring i computeren tænder alarmerne, og koderne bliver for evigt blokeret hos banker mv.
I den forbindelse talte jeg med en god og kyndig supporter hos en internetbank. Han fortalte af man hvis man installere nøglen med firefox og kun brugte den ved opkald til bankontoen, kunne man flytte og kopiere nøglen og nyinstallere så meget man lystede.
Men i samme øjeblik man bare en gang havde brugt IE til banken ville nøglen blive ændret og låst til den. Hvis man derefter forsøger bare en gang med firefox , sker der en spærring i banken. Man skal så have ny installationskode med brev fra banken, for at komme på igen.
Gætter på at det er det samme med digital signatur.
Det er således risikabelt at jonglere mellem firefox og IE.
Er der nogen er jer firefox brugere, som har erfaring i den retning.
«
Senest Redigeret: 19, Juni 2008 - 23:53 af harbst
»
Logget
Jørgen Harbst
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #6 Dato:
20, Juni 2008 - 06:09 »
digitale signaturer er måske et problem.
jeg har ingen problemer med at skifte mellem browsere og pc'er med min netbank(nordea) digitale signatur, men min tdc-signatur den har drillet.
Jeg har lavet en backup af min tdc-signatur og efterfølgene slettet signaturen, fordi tdc-signaturen forhindrede min firefox i at opdatere. (egentlig har jeg ikke brugt den til noget)
Der er en længere forklaring og beskrevet en metode hvordan man kan omgå disse tdc-signatur problemer på
http://forum.mozilladanmark.dk
.
I øvrigt er det sjovt som "Det er ikke min skyld det er de andres" præger denne verden:
"vores hjemmeside kan ikke vises på grund fejl kontakt din serviceudbyder"
"Hjemmesiden kan ikke vises på grund af fejl på siden"
god debat
Mikael Boldt
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #7 Dato:
20, Juni 2008 - 08:07 »
Der er nu ingen af bankerne , eller tdc, som har påstået, at det err andres skyld.
Men man har forklaret, at hvis man prøver på simpel vis at kopiere nøglen til en anden computer, og så prøver at benytte den kopierede . vil banken opdage det og omgående spærre al videre adgang , med den nøgle.
Det hele er for at en hakker ikke skal kunne stjæle og bruge nøglen.
Men det betyder også at omfattende ændring i computerinstallationen, bliver opfattet, som forsøg med fremmed computer. For mindst et banksystem , som bruges af flere mindre banker, er også skift af benyttet browser nok til at trigge alarmen.
Logget
Jørgen Harbst
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #8 Dato:
20, Juni 2008 - 09:36 »
Nej - sikkerhedsnøgler kan ikke kopieres, men (gen-)installeres på en usb-stick til brug på andre pc'er.
Min bemærkning om andres fejl går på mozziladanmark.dk siger det er en fejl i tdc's system som gør at tdc-sikkerhedsnøglen blander sig i Firefox sikkerhedssystem omkring opdatering og tilføjelser, og jeg er overbevist om at TDC vil påstå at det er Firefox som bare kan holde fingrene væk fra deres program.
Har oprettet et nyt emne om sikkerhedsnøgler.
god debat
Mikael Boldt
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #9 Dato:
05, Juli 2008 - 16:42 »
Blev lige træt af nogle bestemte reklamer på en bestemt, men meget brugt hjemmeside og installerede add block.
Det tager ca. 20 sekunder at installere og ikke nok med at reklamerne er væk - surfningen går mærkbart hurtigere pga. mindre trafik - og det er selvom jeg sidder bag en 10Mbit linie.
Må se om jeg også kan tage mig sammen til at prøve nogle af de andre add ons ;o)
Logget
vh.
Claus
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Firefox Download Day
«
Svar #10 Dato:
08, Juli 2008 - 11:39 »
God Debat
Mikael Boldt
PS. har du også gjort dig fortjent til et certifikat, så
klik her
.
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Computer
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Firefox Download Day
Seneste Debatindlæg
P&U-Musk om døden på Mars
af
jj-
[02, Februar 2025 - 14:48]
Arbejdsulykker på Fyn.
af
jj-
[27, Januar 2025 - 20:10]
Novo Nordisk
af
B Mønnike
[26, Januar 2025 - 14:10]
Defekt betonForskalling
af
jj-
[20, Januar 2025 - 20:11]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[09, Januar 2025 - 20:18]
Ruslands Putin
af
jj-
[07, December 2024 - 20:27]
Personlige CO2-kvoter
af
jj-
[01, December 2024 - 19:51]
Årsagen Til Global Opvarm...
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 15:30]
Hvor er Morten Jødal ?
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 14:05]
COP29 🌦
af
jj-
[10, November 2024 - 19:35]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[13, Oktober 2024 - 20:04]
STORE og små tal.
af
jj-
[11, September 2024 - 19:31]
Moderate eller Immoderate...
af
jj-
[04, September 2024 - 20:06]
Cities - The main cause o...
af
jj-
[29, August 2024 - 20:16]
Climate Scientist_ Global...
af
jj-
[14, August 2024 - 20:36]
Google ads:
DR-Nyheder
Dansk Erhverv siger, at det er et fælles ansvar at få ny ungdomsuddannelse godt fra start
Novo Nordisk vil have milliarderstatning for lægemiddel, som er slået fejl
Paven har begyndende dobbeltsidet lungebetændelse
Trafikstyrelsen afviser, at drone fra Niras lukkede lufthavn i to timer
Stadig forsinkelser og aflysninger i togtrafikken
Superligaklubben Brøndby IF og kunstmuseet Arken vil samarbejde
Ulv dræber tre får ved Randers
SOS har registreret 20 procent flere skiskader i år end sidste år
Fængsel for at kaste kanonslag mod fodboldmålmand
Hamas frigiver ligene af fire gidsler torsdag og seks levende gidsler på lørdag, siger forhandler
Sosu-hjælper dømt for voldtægt af dement plejehjemsbeboer
Statsministeren om oprustning: 'Ikke tid til lange politiske drøftelser'
FN: Tre børn henrettet af oprørsgruppe i Congo
Brand i Kolding - politiet opfordrer til at lukke døre og vinduer
Zirkus Nemo er gået konkurs
Paven aflyser sine aktiviteter i weekenden
Fængselsbetjente får rekordhøj erstatning for arbejdsskader
Statsministeren indkalder partiledere til oprustningsmøde
82 personer vil være chef for Norges oliefond
Sydkorea: DeepSeek sender brugerdata videre
Nyt fra ing.dk
Ekspert undrer sig: Hvordan kunne fly ende med bunden i vejret?
Synspunkt: Brintinfrastruktur – er det eksisterende gasnet lige så godt eller bedre?
Digitaliseringsminister: TikTok-forbud for mindreårige har ingen gang på jorden
Kommuner er trætte af skruppelløse bygherrer: Vi skal kunne forbyde dem at udleje boliger
Armlægning i CPU markedet: Britiske Arm skaber røre i techindustrien ved lancering af egen chip
Genlæs den utrolige historie: Enspænder gemte 800 kg kryolit i sin villa
Kommentar: Glem Deepseek. Hvordan kan danske virksomheder og myndigheder stole på X eller Palantir i Trumps USA ?
Bøvlet at hæve nye sommerhuse for at sikre mod oversvømmelser
Landing gik galt: Passagerfly endte på taget
Kommune lækker 13-årigs data til tusinder af fremmede: »Sagen er alvorlig«
Eksperter har undersøgt 30 millioner biler: Elbilers holdbarhed overrasker
Nicklas Bendtner taber millioner på krypto-kunst
Skyder med farve på kabeltyve: Tesla ladekabler gøres tyverisikre
Ukraine i ny taktik: Kan skabe blitz-krigs-lignende droneangreb
Togkaos flere steder: Banedanmark kan stadig ikke finde fejlen
NATO lancerer AI-værktøj til at afsløre mistænkelig skibstrafik
Kolliderer asteroide med Jorden? Derfor vil risikoen stige de kommende måneder
Regeringen løber stor risiko: Milliardordre til nyt luftforsvar uden udbudsrunder
Efter måneders tovtrækkeri: Derfor skal kommunerne alligevel leve op til NIS2
Danske turister »fløjtende ligeglade« med bæredygtighed
Ingeniør i Danish Crown: Mange maskinleverandører tager ikke cybersikkerhed alvorligt
Missiler, ubåde, bombefly og sprænghoveder: USA opgraderer atomstyrke for 1.700 milliarder dollars
Spørg Læserne: Jern, sten og coke? Kan denne stok måle alt?
Atomvåbenmagter i gigantisk opgradering: »Tankegangen fra den kolde krig er tilbage«
Testtur i 1982: De nye lyntog kører fremragende
BBC tester AI til nyhedsartikler: Finder store fejl i over halvdelen
Sådan holder du hackerne væk fra din virksomheds maskiner
Ny runde mundhuggeri om standardsoftware: Nu om lønsystem til 400.000 ansatte
Mange danske virksomheder i spil til europæisk oprustning
Drone har ramt Tjernobyl-atomkraftværket: Hul i sarkofag og brand
Trumps udenrigsministerium vil købe pansrede Teslaer for 400 millioner dollars
Ny forskning sår tvivl om brugte møblers effekt for klimaet
Efter flere års nøl skal overskudsvarmen udnyttes: Skufferne bugner af projekter
Politiet ransager mobiltelefoner med faceID uden kendelser
Danmarks havmiljø er noget af det mest ødelagte i verden: EU vil slække krav
Stadion-projekt bliver igen dyrere: Kommune skal finde besparelser for tocifret millionbeløb
Masser af nye slankemidler på vej: Se listen her
Hackerangreb truer dansk produktion: »Virksomheder er under konstant bombardement«
Efter Norge: Nu fraråder Folketinget også brug af Deepseek
Kæmpe bilfusion kollapset: Stolthed var måske årsagen
Regeringen vil tillade politiet at efterforske i private DNA-databaser
Norge forbyder brug af Deepseek i Stortinget
Ny robot sorterer tonsvis af byggeaffald: »Meningsløst« ikke også at gøre det med affald fra husholdninger
Boeings fald fra toppen: Krisen stikker dybt i verdens engang største flyfabrikant
Svært at finde kunder til gasledning til Lolland
Efter års tovtrækkeri: End-to-end kryptering er fredet for chatkontrol indtil videre
Millioner til fjernvarme samler støv: »Vi har behov for at tale krisen op«
Sjældent fænomen opdaget tæt på Jorden: Åbner døren for utrolige opdagelser i fremtiden, mener ekspert
Dansk firma om Deepseek: Om det kommer fra Kina eller Danmark er underordnet
Pædofile og narkohandlere er ikke længere fredet på Telegram