ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Computer
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Smartphone?
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 662
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16015
Total antal emner: 1407
Flest online idag: 120
Flest på samme tid: 876
(10, December 2025 - 09:39)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 66
I alt: 66
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Smartphone? (Læst 13859 gange)
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Smartphone?
«
Dato:
28, August 2012 - 21:34 »
Jeg har p.t. en mobiltelefon, som er en "håndværkermodel" - robust og simpel.
Med telefon, SMS, MMS, lommelygte og et skodkamera. Men verdens bedste batteri, som holder op mod en måned, hvis jeg ikke fører for lange samtaler!
Så kan den også læse og sende mails, men det har jeg ikke aktiveret (jeg har netadgang også i mit sommerhus).
Men nu kommer manglerne: Da jeg sidst rejste langt bort, landede jeg i et område, der hverken brugte 900 eller 1800 MHz (men formentlig 1900 MHz), og jeg kunne ikke gå på nettet fra min telefon - hvad der ved et par lejligheder kunne have været praktisk (prøv at skrive en mail fra et tastatur opsat på fransk og efter at have købt kun 30 minutters internettid på et hotel - så forstår du problemet!).
Nu skal jeg i nærmere fremtid igen langt bort og har overvejet at anskaffe en smartphone. Min søster roser sin Iphone i høje toner, men min ros blev svagere, da jeg så prisen ... (hun har sin fra en arbejdsgiver).
Derfor denne appel:
Findes der en telefon, der kan gå på nettet i fjerne lande og læse disse underlige kvadratiske koder (jeg har glemt deres navn), som giver adgang til diverse info - og så forøvrigt alt det almindelige?
Og som er mere rimelig i pris end Iphone?
Logget
Mvh. Morten Jødal
TommyRump
Senior
Indlæg: 533
Sv: Smartphone?
«
Svar #1 Dato:
28, August 2012 - 23:11 »
Hej Morten,
Det lyder egentlig til at du er meget godt tilfreds med din telefon, så i stedet for at overveje indkøbet af en smartphone, så synes jeg du skal dreje lidt over imod en tablet i stedet for. De findes i alle mulig afskygninger efterhånden og de kan alt det du efterspørger. Hvis du gerne vil have dem med indbygget adgang til mobilnetværk, ja så bliver det straks lidt dyrere. Men det er vist efterhånden ved at være standard at man bliver tilbudt, eller kan købe sig til trådløs internet adgang på hoteller/internet café... Eller noget så simpelt som at gå ind på en McDonald og bruge deres gratis trådløse netværk.
Og hvorfor så denne betragtning i stedet for?
Hvis du skal skrive ret meget email fra din smartphone, ja så bliver du måske alligevel snart ret træt af tastaturet på den. Det er nemmere med de større tastefelter på en tablet.
Batteritiden på en smartphone er betydenlig mindre end på din nuværende telefon. Du kan måske, hvis du slår alle de funktioner fra som er smarte, nå op på 4-5 dage... Max.
Det koster kassen at bruge internet fra andre lande. Indenfor EU begynder det at hjælpe på priserne, men det koster stadig nemt 4-5 kr. pr. mb. De er hurtigt brugt.
Hvis der er indbygget SD læser i tabletten, så kan man lige kigge feriebillederne fra dagen igennem på en større skærm. Evt. tømme ens SD kort så det er klar til at blive fyldt op igen dagen efter.
Når du ikke lige er ude at rejse kan tabletten være en smart lille ven at have med i sofaen. Som TV guide, til lige at tage et kig på ingeniordebat.dk eller til at læse en e-bog på.
Alt efter hvilken model man køber, så kan de holde batteri i 8-15 timer ved konstant normalt brug. Lidt internetsurf, kigge billeder, høre musik, læse en bog.
Jeg er endnu ikke indehaver af en tablet, men jeg kan ind i mellem godt se fordelene i at have en sådan. Så på et eller andet tidspunkt, så skal jeg da have en :-)
De små firkanter kaldes for QR koder.
Jeg har ikke nogle bestemte afbefalinger til modeller/mærker af tablets. Men de kan fås fra ca. 2500 alt efter hvilke specifikationer man gerne vil have dem med. (jeg vil gå efter en i en lidt højere prisklasse)
/Tommy
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Smartphone?
«
Svar #2 Dato:
29, August 2012 - 16:32 »
Tak Tommy.
Dine betragtninger lyder uhyre fornuftige - men jeg er alligevel ikke sikker på jeg kan bruge dem.
Min sidste udlandsrejse var til Rom. Der brugte jeg naturligvis uden problemer min dejlige Samsung, og der kunne købes netadgang på hotellet (men jeg brugte det ikke, jeg får ikke abstinenser på en lille uge).
Derimod så jeg en stribe andre turister rende rundt med deres tablets - og det ser altså ret latterligt ud, når sådan en fyr bliver svunget op mod loftet i Pantheon for at tage et billede - foruden at den faktisk dækker en del mere for andres udsigt end et almindeligt kamera eller en standardtelefon.
Hjemme er jeg jævnligt sammen med venner, der er utroligt glad for deres Ipads - men tastaturet (skærmtryk) er slet ikke godt nok til mig!
Det er korrekt, at der på ethvert hotel kan købes WiFi-adgang - og mange steder er det en del af servicen. Men så vidt jeg er orienteret kan en smartphone også udnytte dette tilbud. Det mener jeg et par af mine rejsefæller gjorde i Rom.
Mit behov for netadgang på rejse er MEGET sporadisk, men det kunne nu være dejligt fx at kunne tjekke ind på flyet aftenen før afgang. Det er bare ligesom for lidt til at berettige en tung og klodset maskine i bagagen (og i denne sammenhæng regner jeg også en tablet som sådan). Jeg anser derfor en tablet for at være enten for stor eller for lille - så sådan en ønsker jeg mig ikke. Prisen på 2500 kr. ++ er også sammenlignelig med den billige udgave af Iphone (så vidt jeg husker ca. 4400 kr. over 6 måndere minimum incl. abonnement).
Jeg overvejer i stedet måske at renoncere på netadgangen (men den ville nu være rar at have) og i stedet kun se på en telefon med forbindelse overalt.
Jeg har tidligere kunnet bruge en dansk mobiltelefon i Australien, så der må frekvensen være en af de samme to (1800 MHz?). Men den svigtede i Mexico, på Tahiti og på Cookøerne, så de bruger vel 1900 MHz? og sidstnævnte er juridisk under New Zealand, som jeg denne gang skal til, så bruger de også 1900 MHz?
Alt i alt ønsker jeg mig stadig (vistnok) en smartphone, og en tablet passer ikke mit temperament.
Logget
Mvh. Morten Jødal
TommyRump
Senior
Indlæg: 533
Sv: Smartphone?
«
Svar #3 Dato:
29, August 2012 - 17:55 »
Jeg ville nu heller ikke bruge en tablet til at tage billeder med, det er kameraet slet ikke godt nok til. Jeg ville nærmere overføre billeder fra mit digital kameraet til tabletten for på den måde at kigge dagens billeder igennem.
Jeg vil heller ikke bruge en smartphone til at tage feriebilleder med, der er kameraet endnu ikke godt nok. Kun under ret gode lysforhold.
Du kan se GSM frekvenser på dette kort/liste.
http://www.worldtimezone.com/gsm.html
/Tommy
Logget
Dransfeldt
Senior
Indlæg: 107
Sv: Smartphone?
«
Svar #4 Dato:
30, August 2012 - 08:26 »
Jeg har detsidste 1½ år haft en HTC Legend som min trofaste følgesvend.
Den opfylder (næsten) alle de krav jeg har til en smartphone.
Den er i aluminium, har været i fliserne flere gange uden andet et et par små ridser.
Desuden kan den bruges som wifi hotspot hvis man skal have andre enheder på nettet.
Ved almindelig brug unde wifi, bluthooth og gps aktiveret er batterilevetiden fornuftig.
Desuden har den en størrelse så den er nem at have med. Kvaliteten af foto er ok, men det er ikke et Laica kammera ;-)
Og så er den til at komme til for penge.
Min iPad er kun med hvis jeg alligevel skal have en taske med.
Mvh
Ole M D
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Smartphone?
«
Svar #5 Dato:
30, August 2012 - 10:48 »
Tak til begge for konstruktive input.
Mht. frekvenserne har jeg åbenbart taget fejl - både Cookøerne og Fransk Polynesien har jo 900 MHz, så jeg skal i stedet have fat i min udbyder og sikre mig, at der er roamingaftale med New Zealand, for det må være det der svigtede sidst.
Som omtalt i en anden tråd har jeg selv købt et godt og dyrt digitalkamera, så jeg ville ikke drømme om at bruge hverken en tablet eller en telefon til at tage feriebileder. Opløsningen i min nuværende er VGA (0,3 Mpixels)
Men jeg registrerede hvad andre turister i Rom gjorde i stor stil i dette forår, og der var (for) mange tablets!
Mht. overførsel af billeder vil jeg hellere bruge penge på et ekstra SD-kort, hvis det første løber fuldt undervejs.
Jeg vil se nærmere på HTC legend - tak!
Logget
Mvh. Morten Jødal
Bent Andersen
Gæst
Sv: Smartphone?
«
Svar #6 Dato:
30, August 2012 - 11:01 »
Jeg tror ikke på et problem med frekvenserne, så vidt jeg ved er stort set alle mobiltelefoner i dag quad-band (850/900/1800/1900 MHz).
Det er nærmere din udbyder du skal have fat i.
MvH,
Bent.
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Smartphone?
«
Svar #7 Dato:
13, September 2012 - 14:33 »
Min udbyder (M1) har på sin FAQ-liste en anvisning på, hvad man gør når telefonen ikke selv finder et net. Det vil jeg prøve næste gang jeg er på ferie et fjernt sted.
Min hidtidige telefon er ikke quadband, men det var nok kun halvdelen af mine problemer der skyldtes dette.
Jeg har imidlertid nu købt en smartphone med alle frekvenser.
Det blev ikke HTC Legend. Den er efterhånden svær at købe, kun få forhandlere har den, og da jeg viste dens specifikationer til et IT-kyndigt barnebarn, påpegede han straks at Androidversionen er for gammel - så den er nok på vej ud (det går hurtigt i den verden!).
Jeg har i stedet købt en Samsung Galaxy XCover, som jeg ikke har erfaring med endnu. Men den har Android version 2.3, og det skulle være i orden. Og det er ligesom den anbefalede HTC en meget robust model - det passer mig godt.
Tak for hjælpen, jeg blev ledt på sporet - og endte med at punge ud med kun kr. 1499 - omkring 1/3 af prisen på den iphone jeg først så på!
Logget
Mvh. Morten Jødal
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Computer
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Smartphone?
Seneste Debatindlæg
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[25, Februar 2026 - 20:15]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, August 2025 - 19:22]
Hovedpine.
af
jj-
[28, Juli 2025 - 20:10]
Kvantecomputer
af
jj-
[18, Juli 2025 - 20:12]
Carbon Capture fejlslutni...
af
jj-
[15, Juli 2025 - 19:59]
Google ads:
DR-Nyheder
Den var sparket til hjørne, men nu genoptager EU omstridt handelsaftale
MitID var utilgængeligt - men er oppe at køre igen
Aarhus Universitet sender studerende hjem på grund af manglende brandsikkerhed
USA henter ambassadeansatte hjem fra Jerusalem efter 'sikkerhedsrisici'
Dansk medieorganisation sagsøger OpenAI
Europæiske teenagere ryger mere end i andre verdensdele
Dødsfald ledte til fund af ulovlige våben
Marius Borg Høiby kræves varetægtsfængslet i længere tid
Sydkoreas regering godkender Google Maps
Markant færre fløj fra Billund Lufthavn sidste år
Ukraine melder om russisk angreb på havne-infrastruktur
Polen vil forbyde sociale medier for børn under 15
Jon Stephensen: Moderaterne tilbød mig 1,3 millioner kroner
Dannebrog skal hænge i mødesal på Københavns Rådhus
Brand i Kolding med sundhedsskadelig røg
Valutafond giver milliardlån til Ukraine
Gaza melder om flere dræbte i israelsk luftangreb
Vance afviser, at eventuelt angreb på Iran ville kunne trække USA ind i en langvarig krig i Mellemøsten
Pakistans forsvarsminister til Taliban i Afghanistan: Nu er det åben krig mellem os og jer
Politiindsats ved skole i Helsinge afsluttet
Nyt fra ing.dk
Ekspert i biokul maner til ro: Farlige stoffer fra pyrolyseanlæg gør ikke folk syge
Leder: DSB mangler ikke materiel. Men god ledelse
Valgkamp 2026: Energilobby vil have mere el fra ny regering
Blogindlæg: Vi går til valg på hvalen fra Ålbæk
Valgtest uden vand: Minister er 'chokeret'
Svensk medie advarer: »Energisystemerne i hele Norden står over for ny trussel«
Med vinteren i bakspejlet: Politiet ensretter bødepraksis for ‘uegnede dæk’
Læs papirudgaven af Ingeniøren
GridTechs redaktør vurderer SVM-regeringens grønne løfter: Grøn omstilling er i gang – men tempoet skranter
Boom i ladestandere: Antallet er firedoblet på to år
Rejsekort melder ud om ikke-digital betaling: Pensionister skal ansøge om fritagelse
Rapport peger på stor udfordring: Står og falder klimaet med Aalborg Portland?
Valget er udskrevet: Hvad kommer du til at fokusere på?
Klimarådet: Hugst og forsinket skovrejsning truer målene i Grøn Trepart - »vidtgående,« lyder en replik.
Klimarådet: Hvis vi ikke får styr på landbruget, kan »læsset vælte«
Opfordrer til stop for mere biokul før vi kender sundhedseffekter
USA-diplomater skal kæmpe mod »unødvendig regulering« af techgiganter
Kvantecomputer skulle øge dansk suverænitet: Men dens indmad er Microsoft og USA-tech
Raketdele fra SpaceX trak lysspor over Danmark: Gav unik mulighed for at måle forurening i atmosfæren
Synspunkt: EU har de rigtige mål for oprydningen i den digitale lovgivning – men sigter forkert på GDPR-området
Vil sende ‘rum-varehuse’ i kredsløb: Militær skal få leveringer overalt på kloden på under 60 min
Rusland opruster gamle koldkrigsbaser tæt på Natos grænse: »Signalet er klart«
2.800 kunder uden el nær Svendborg: Brand i tag på 60 kV-transformerstation
Novo tabte kampen og aktien styrtdykker: Forstå, hvad amerikanerne er så gode til
Leder: Regeringen ignorerer Mario Draghis opråb: Visionerne stopper ved en simpel budgetplan
Europæisk militær suverænitet kan svække sikkerheden
DSB bøvler med spritnye togvogne: Nu dropper tyskerne stor ordre
Danske AI-projekter går glip af store gevinster: Medicinalkæmpe har endnu »begrænset« effekt på bundlinjen
Nutidens ‘perfekte’ huse gør det af med elsket fugl: Nu er en løsning på vej
Trump lægger sanktioner på flere topfolk fra straffedomstol
Superbatteri fra Finland er nu testet: Dansk professor imponeret
Se video: Verdens hurtigste drone flyver med 657 km/t
Hvor kommer guldet fra?: Astrofysikerne troede de havde svaret, nu er de i tvivl
Tusindvis af Volvo-ejere advares mod at lade deres biler helt op
Dansk universitet satser på europæisk AI: Forskning skal ikke ende i USA
Palantir slæber medie i retten efter skriverier om systemer: »Grinagtigt og uprofessionelt«
44.000 ansatte i tysk delstat har skiftet Microsoft ud med open source: Sådan er det gået
Efter køb af solceller: Troels kapper to tredjedele af sin elregning
Tocifret milliardbeløb til kystbeskyttelse – naturen skal ikke kunne bremse som i dag
Geotermi i Aarhus leverer fra første dag: »Det går rigtig godt«
»En elefant i en glasbutik«: Her er skibet, Trump vil sende til Grønland
I udlandet ændrer bilister adfærd: Nu får danske jernbaneoverkørsler også videoovervågning
Blogindlæg: AI og AM – hvor rykker kunstig intelligens inden for 3D-print?
Svenskerne slår hårdt ned på datalæk: Nu får det danske Datatilsyn kritik for at være for passivt
Her er de: Videnskabskvinderne, der bør få en statue i det offentlige byrum – med tøj på
Intern rapport afslører otte scenarier: Her er truslerne mod Energiø Bornholm
Ny undersøgelse: Få brande i tagsolceller - men urovækkende tendens
Orlogskaptajn: Tre ting Danmark skal huske, før vi køber nye fregatter
CPH:DOX: 13 film til dig, der elsker naturvidenskab
1985: Industriens robotter er en stor misforståelse