ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Ingeniøruddannelserne
»
Spørgsmål vedrørende uddannelsen inden start
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 662
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16015
Total antal emner: 1407
Flest online idag: 120
Flest på samme tid: 876
(10, December 2025 - 09:39)
Brugere online
Besøgende: 1
Gæster: 82
I alt: 83
Paw Olsen
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Spørgsmål vedrørende uddannelsen inden start (Læst 15201 gange)
madswp
Debattør
Indlæg: 3
Spørgsmål vedrørende uddannelsen inden start
«
Dato:
18, Juni 2014 - 21:54 »
Hej Ingeniører
Jeg er en ung mand på 29 der kraftigt ønsker at starte på ingeniør uddannelsen. Enten elektronik eller maskin linjen.
Jeg er uddannet maskin mekaniker på 8'ende år, og alt fritiden går til reparation af styrbokse/controllere, programering/software justeringer af styrenheder til bilbranchen og landbrugsbranchen. Det har altid været teorien bag alle ting der har fascineret mig frem for selve mekaniker/diagnose arbejdet.
Jeg tog turen til Aalborg universitet (Esbjerg) til åbent hus og fik snakket meget med alle vejledere og studerende, angående min situation (hus, børn, Su osv) men kunne godt bruge lidt mere feedback fra jer som har taget uddannelsen (gerne i esbjerg) og er kommet i arbejde bagefter. Så jeg har et par spørgsmål:
Økonomi: hvordan fik i hverdagen til at hænge sammen økonomisk? jeg har en datter, kone og hus. Sidder ikke specielt hårdt i det men ender dog med en gæld på omkring 250.000kr (incl SU lån) efter 4.5år. Jeg har snakket med banken, og har fået et ja til at kunne gå i gang med uddannelsen. Er der noget hjælp at hente udover SU? jeg kan få knap 1500 ekstra om måneden grundet min datter. Tænker lidt på kørselspenge? Umiddelbart er svaret nej, fra vejlederen derovre. Dog har jeg kunne læse mig til andet på diverse fora.
Der er selvfølgelig mulighed for at tage ekstra arbejde i ferierne.
Jeg har 100 km hver vej. Og offentlig transport er ikke en mulighed! (over 3 timer hver vej med massere af ventetid)
Aalborg universitet Esbjerg: Jeg kunne godt tænke mig at høre lidt feedback fra folk der har taget uddannelsen derovre. Var i glade for skolen? hvorfor? hvordan lagde niveauet for undervisningen? var der tid til at tage sig af elever der eksempelvis havde svært ved et fag?
Selvfølgelig også angående adgangskurset med dansk, engelsk, matematik, fysik og kemi. Kunne i følge med på trods det var 10 år siden i sidst havde haft undervisning inden for dette (i mit tilfælde, har dog altid været glad for engelsk, matematik og fysik)
Odense universitet kunne dog også være en mulighed da jeg bor lige midt imellem.
Arbejdet: Hvad siger i til arbejdet bag efter? Er i tilfredse med det i laver? Hvordan forløber hverdagen for dig? Med henhold til hvordan tiden er fordelt på de forskellige arbejdsopgaver?
Kunne I få arbejde efter uddannelsen?
Jeg er selvfølgelig mest interesseret i at høre fra maskin og elektronik ingeniører, men alt feedback er meget værdsat.
Mads
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Spørgsmål vedrørende uddannelsen inden start
«
Svar #1 Dato:
19, Juni 2014 - 09:58 »
Jeg kan kun svare på et enkelt af dine spørgsmål, nemlig om kørselsgodtgørelse:
Der er (dybt urimeligt, men sandt!) ikke politisk vilje til at anse videregående uddannelse som arbejde, og SKAT godkender konsekvent ikke kørselsfradrag til uddannelse. Spørgsmålet om uddannelse-arbejde har i flere varianter været rejst nogle gange i Folketinget med samme resultat, så du vil helt klart tabe en skattesag, hvis du forsøger på dette område.
Jeg kan ikke afvise, at andre i din situation er sluppet afsted med det, men så er det fordi SKAT ikke har opdaget deres ændrede status - kontrollen er ikke 100%.
Løsningen kunne være et studiejob - helst et lille et, som til gengæld skal passes dagligt - eller gå med aviser om morgenen i Esbjerg inden du møder på Uni. Det er ARBEJDE og giver fuldt kørselsfradrag for de dage du udfører arbejdet!
Mine studieerfaringer er for gamle og for anderledes til at have interesse for dig, men skattespørgsmål er for alle aldre
Logget
Mvh. Morten Jødal
madswp
Debattør
Indlæg: 3
Sv: Spørgsmål vedrørende uddannelsen inden start
«
Svar #2 Dato:
08, Juli 2014 - 21:16 »
Mange tak for svaret Morten Jødal.
Jeg har dog undersøgt sagen nærmere angående økonomien under uddannelse, og er blevet godtkendt til kørselspenge (ikke fradrag). Har man sammenlagt over 2 timers ventetid med offentlig transport dagligt har man mulighed for at søge. Jeg er netop godkendt til at kunne få kørselspenge.
Hvis andre overvejer det samme kan jeg fortælle at man pt. får 13.83 kr pr. km kørsel om dagen udbetalt pr måned. dvs i mit tilfælde 200km/dag * 13.83 = 2766 kr pr måned hvoraf man skal trække 598 fra (egenbetaling). dvs. 2168kr udbetalt. Disse skal dog indberettes og betales B skat af.
Derudover er der en smule at hente ved tilskud til dagpleje af småbørn.
Ingen der har lyst til at fortælle en smule om deres hverdag som ingeniør? hvad med dig morten, hvordan oplever du din hverdag som ingeniør?
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Spørgsmål vedrørende uddannelsen inden start
«
Svar #3 Dato:
09, Juli 2014 - 12:41 »
Hej Mads.
Tillykke med dit kørselstilskud.
Den ordning kendte jeg ikke.
Din hverdag som ingeniør vil blive meget forskellig alt efter om du skal arbejde med salg, produktion, planlægning eller (som jeg selv) udvikling. Men fælles for retningerne er, at ingeniører almindeligvis har en høj grad af ansvar for deres job og derfor ofte en betydelig selvbestemmelse. Når du har mod på det, er jeg sikker på du vil synes om forandringen.
Mine uddannelsesoplevelser kommer fra hhv. AU og DTU, og de er så gamle, at jeg nu er gået på pension. Dertil blev jeg så glad for undervisning, at det kom til at fylde mere af min karriere end egentligt ingeniørarbejde. Og selv om jeg for få år siden var medlem af censorkorpset på AAU og mødte en del af de studerende der, kender jeg kun afdelingen i Esbjerg af løs omtale.
Så jeg må fastholde, at mine erfaringer er værdiløse for dig - håber du får andre til at bide på.
Logget
Mvh. Morten Jødal
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Ingeniøruddannelserne
»
Spørgsmål vedrørende uddannelsen inden start
Seneste Debatindlæg
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[25, Februar 2026 - 20:15]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, August 2025 - 19:22]
Hovedpine.
af
jj-
[28, Juli 2025 - 20:10]
Kvantecomputer
af
jj-
[18, Juli 2025 - 20:12]
Carbon Capture fejlslutni...
af
jj-
[15, Juli 2025 - 19:59]
Google ads:
DR-Nyheder
MitID er utilgængeligt i øjeblikket
Aarhus Universitet sender studerende hjem på grund af manglende brandsikkerhed
USA henter ambassadeansatte hjem fra Jerusalem efter 'sikkerhedsrisici'
Dansk medieorganisation sagsøger OpenAI
Europæiske teenagere ryger mere end i andre verdensdele
Dødsfald ledte til fund af ulovlige våben
Marius Borg Høiby kræves varetægtsfængslet i længere tid
Sydkoreas regering godkender Google Maps
Markant færre fløj fra Billund Lufthavn sidste år
Ukraine melder om russisk angreb på havne-infrastruktur
Polen vil forbyde sociale medier for børn under 15
Jon Stephensen: Moderaterne tilbød mig 1,3 millioner kroner
Dannebrog skal hænge i mødesal på Københavns Rådhus
Brand i Kolding med sundhedsskadelig røg
Valutafond giver milliardlån til Ukraine
Gaza melder om flere dræbte i israelsk luftangreb
Vance afviser, at eventuelt angreb på Iran ville kunne trække USA ind i en langvarig krig i Mellemøsten
Pakistans forsvarsminister til Taliban i Afghanistan: Nu er det åben krig mellem os og jer
Politiindsats ved skole i Helsinge afsluttet
Peter Mandelson undersøges for EU-svindel
Nyt fra ing.dk
Leder: DSB mangler ikke materiel. Men god ledelse
Valgkamp 2026: Energilobby vil have mere el fra ny regering
Blogindlæg: Vi går til valg på hvalen fra Ålbæk
Valgtest uden vand: Minister er 'chokeret'
Svensk medie advarer: »Energisystemerne i hele Norden står over for ny trussel«
Med vinteren i bakspejlet: Politiet ensretter bødepraksis for ‘uegnede dæk’
Læs papirudgaven af Ingeniøren
GridTechs redaktør vurderer SVM-regeringens grønne løfter: Grøn omstilling er i gang – men tempoet skranter
Boom i ladestandere: Antallet er firedoblet på to år
Rejsekort melder ud om ikke-digital betaling: Pensionister skal ansøge om fritagelse
Rapport peger på stor udfordring: Står og falder klimaet med Aalborg Portland?
Valget er udskrevet: Hvad kommer du til at fokusere på?
Klimarådet: Hugst og forsinket skovrejsning truer målene i Grøn Trepart - »vidtgående,« lyder en replik.
Klimarådet: Hvis vi ikke får styr på landbruget, kan »læsset vælte«
Opfordrer til stop for mere biokul før vi kender sundhedseffekter
USA-diplomater skal kæmpe mod »unødvendig regulering« af techgiganter
Kvantecomputer skulle øge dansk suverænitet: Men dens indmad er Microsoft og USA-tech
Raketdele fra SpaceX trak lysspor over Danmark: Gav unik mulighed for at måle forurening i atmosfæren
Synspunkt: EU har de rigtige mål for oprydningen i den digitale lovgivning – men sigter forkert på GDPR-området
Vil sende ‘rum-varehuse’ i kredsløb: Militær skal få leveringer overalt på kloden på under 60 min
Rusland opruster gamle koldkrigsbaser tæt på Natos grænse: »Signalet er klart«
2.800 kunder uden el nær Svendborg: Brand i tag på 60 kV-transformerstation
Novo tabte kampen og aktien styrtdykker: Forstå, hvad amerikanerne er så gode til
Leder: Regeringen ignorerer Mario Draghis opråb: Visionerne stopper ved en simpel budgetplan
Europæisk militær suverænitet kan svække sikkerheden
DSB bøvler med spritnye togvogne: Nu dropper tyskerne stor ordre
Danske AI-projekter går glip af store gevinster: Medicinalkæmpe har endnu »begrænset« effekt på bundlinjen
Nutidens ‘perfekte’ huse gør det af med elsket fugl: Nu er en løsning på vej
Trump lægger sanktioner på flere topfolk fra straffedomstol
Superbatteri fra Finland er nu testet: Dansk professor imponeret
Se video: Verdens hurtigste drone flyver med 657 km/t
Hvor kommer guldet fra?: Astrofysikerne troede de havde svaret, nu er de i tvivl
Tusindvis af Volvo-ejere advares mod at lade deres biler helt op
Dansk universitet satser på europæisk AI: Forskning skal ikke ende i USA
Palantir slæber medie i retten efter skriverier om systemer: »Grinagtigt og uprofessionelt«
44.000 ansatte i tysk delstat har skiftet Microsoft ud med open source: Sådan er det gået
Efter køb af solceller: Troels kapper to tredjedele af sin elregning
Tocifret milliardbeløb til kystbeskyttelse – naturen skal ikke kunne bremse som i dag
Geotermi i Aarhus leverer fra første dag: »Det går rigtig godt«
»En elefant i en glasbutik«: Her er skibet, Trump vil sende til Grønland
I udlandet ændrer bilister adfærd: Nu får danske jernbaneoverkørsler også videoovervågning
Blogindlæg: AI og AM – hvor rykker kunstig intelligens inden for 3D-print?
Svenskerne slår hårdt ned på datalæk: Nu får det danske Datatilsyn kritik for at være for passivt
Her er de: Videnskabskvinderne, der bør få en statue i det offentlige byrum – med tøj på
Intern rapport afslører otte scenarier: Her er truslerne mod Energiø Bornholm
Ny undersøgelse: Få brande i tagsolceller - men urovækkende tendens
Orlogskaptajn: Tre ting Danmark skal huske, før vi køber nye fregatter
CPH:DOX: 13 film til dig, der elsker naturvidenskab
1985: Industriens robotter er en stor misforståelse
Krigsskibe for milliarder: Her er fregatterne, som Danmark overvejer