ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Alt det andet, diverse
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Sollys - Solbriller
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 479
Sidste:
PTRasmussen
Statistik
Total antal indlæg: 16022
Total antal emner: 1415
Flest online idag: 18
Flest på samme tid: 2687
(03, April 2026 - 11:51)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 13
I alt: 13
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Sollys - Solbriller (Læst 9945 gange)
HP
Senior
Indlæg: 260
Sollys - Solbriller
«
Dato:
24, Maj 2017 - 12:44 »
Når mennesker ældes bliver også de medfødte / tillærte evner og egenskaber påvirket. Sådan også synsevnen.
Under bilkørsel kan lysintensiteten variere stærkt og hurtigt. Øjnenes tilsvarende tilpasning fungerer langsommere og lysopfattelsen ændres langsommere.
Vil anvendelse af solbriller under bilkørsel kunne reducere / udligne den langsommere tilpasning til lysvariationerne?
Eller giver solbrillernes reduktion af lysmængden blot en generel dæmpning af lyset uden forbedring af forsinkelsen af variationen.
Har nogen her kendskab / erfaring på dette specielle felt?
VH HP
Logget
p
E. Tranberg
Senior
Indlæg: 1.304
Sv: Sollys - Solbriller
«
Svar #1 Dato:
24, Maj 2017 - 13:02 »
Det er ikke videnskabeligt, men personligt har jeg stor gavn af solbriller med polariserende glas, kendt under varemærket Polaroid.
Især under forhold med mange refleksioner, elelr diffust lys, som på vandet eller ved våde vejbaner eller når det er diset.
Logget
PJB
Senior
Indlæg: 151
Sv: Sollys - Solbriller
«
Svar #2 Dato:
25, Maj 2017 - 16:26 »
Er også fan af Polaroid.
Men vil fortælle om et par forsatsvinduer jeg købte med en ny brille:
Den var overhoved ikke UV dæmpende og på ferie i det græske ø-hav, måtte jeg konstatere, at det var værre end ingenting, så de røg til skrald.
De var godt nok mørke og lokkede øjet til at lukke mere op, men når de ikke dæmpede UV lys fik jeg nærmest svejseøjne :-(
Logget
jj-
Senior
Indlæg: 1.136
Sv: Sollys - Solbriller
«
Svar #3 Dato:
25, Maj 2017 - 18:32 »
Sunglasses - Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Sunglasses
Snow goggles - Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Snow_goggles
Common Myths About Sunglasses That Can Hurt You.
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/09/16/sunglasses-myths.aspx
Mvh jj
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Sollys - Solbriller
«
Svar #4 Dato:
01, Juni 2017 - 18:22 »
Jeg har desværre også nået en alder, hvor mit nattesyn indfinder sig betydeligt langsommere end før - hvad der især er et problem ved bilkørsel, når modkørende blænder.
I min ungdom kunne et kort blik til siden stort set afbøde virkningen, me det kan det ikke mere. Også fordi med alderen følger en begyndende grå stær, og den uklare linse modtager jo stadig lyset fra den blændende lygte, men spreder det nu over hele synsfeltet, hvor den yngre klare linse kun lod et mindre vigtigt område ude i siden blive påvirket, når jeg gjorde som beskrevet.
1. Solbriller hjælper IKKE på dette problem.
Permanente brillebærere kan jo købe briller, der toner mørke ved for stærkt lys, og jeg har engang set en optiker demonstrere en type, hvor virkningen indtaf på under et sekund ved affyring af en elektronblitz mod glasset - og forsvandt lige så hurtigt igen.
Sådanne briller kan MULIGVIS hjælpe - men når optikeren gerne ville sælge netop disse, var det selvfølgelig fordi de var hundedyre ...
Jeg har aldrig brugt farveskiftende briller, så jeg kan ikke sige noget ud fra personlig erfaring.
2. Polariserende solbriller hjælper på en anden del af problemet: reflekser.
Årsagen hertil er helt simpel: Brillerne er lodret polariserende, men da alle reflekser er polariserede - modsat direkte sollys - og da langt de fleste reflekser fra vandrette flader er vandret polariserede, bliver de kraftigt dæmpet, så flimmeret forsvinder næsten helt. Det er klart en fordel!
Polaroidsolbriller er tillige tonede, men langtfra de mørkeste på markedet. Alligevel er de min foretrukne slags.
3. JJ's link nr. 3 (Common Myths ...) er godt og sagligt og kommer omkring problemerne med UV-lys, som jeg selvfølgelig anerkender, men ikke kan tilføje noget om.
Logget
Mvh. Morten Jødal
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Sollys - Solbriller
«
Svar #5 Dato:
04, Juni 2017 - 09:29 »
Jeg har for en del år siden haft solbriller, som mørkner med solbrilleeffekt når de kommer ud i solskin.
Det var ikke nogen ubetinget succes. De var for længe om at blive klare. Hvis man i bil kører ind i en mørk tunnel sidder man de næste minutter stadig med mørke briller.
I dreamliner flyet kan man induviduelt tone vinduet fra klart til helt mørkt og alle mellemtonerne elektronisk. Det ville være fint til almindelige bilruder, og måske endda til briller.
Polariserede bsolbriller er gode, dog ikke til at dse ud gennem hærdet glas. Så der man mønsteret af glasspændinger.
Logget
Jørgen Harbst
Søren Basbøll
Senior
Indlæg: 233
Sv: Sollys - Solbriller
«
Svar #6 Dato:
09, Juni 2017 - 21:11 »
For mange mange år siden havde jeg også et par solbriller med variabel mørkegrad, det virkede, men alt for langsomt til praktiske formål. Jeg husker det som brøkdele af et minut, ikke af sekunder.
Et lidt andet problem som er beslægtet med Mortens, nemlig flare i øjet, har jeg fundet en løsning på i en anden sammenhæng:
Jeg er en fan af optik på et vist kvalitetsniveau, i denne sammenhæng tænker jeg på håndholdte kikkerter. Hvad der har irriteret mig grænseløst i de sidste 40 år er at man først betaler en lille formue for at få noget af den mest flarefrie optik på markedet uden andre alt for alvorlige linsefejl, og derefter taber det hele på gulvet ved at have fri adgang for sidelys til at komme ind i øjet.
Under tilpas uheldige omstændigheder er det billeddannende lys mange gange svagere end det falske lys, hvorved kontrast, farvemætning og 3-dimensionalitet ryger sig en tur.
Løsningen er enkel og billig, nemlig et passende udformet gummiøjenstykke (ved ikke rigtig hvad det hedder) som det kendes overalt i den professionelle verden, for eksempel Arriflex. Jeg har spurgt efter det i al den tid jeg har brugt seriøse kikkerter, dvs. ca. 40 år, men har først fundet det nu og det har vist kun været på markedet i nogle få år.
http://www.fieldopticsresearch.com/shop/EyeShield-Winged-Eye-Cups.htm
I Europa ser der ud til at være store prisforskelle, jeg fik mine sendt af nogle skotske venner via Amazon. Dimsen er amerikansk.
En yderligere fordel ved en sådan halvblød muslingeskal mellem okularet og øjenomgivelserne er at man ryster mindre, rystelserne er jo altid en af de begrænsende faktorer ved håndholdte kikkerter.
Jeg tror at lidt af problemet skyldes at man prioriterer det højt i dag at trække udgangspupillen langt tilbage, ofte et par cm, således at kikkerten altid kan bruges af brillebærere; men herved kan resultatet let blive dårligere for mennesker der ikke bruger briller.
Hilsen
Søren Basbøll
«
Senest Redigeret: 09, Juni 2017 - 21:15 af Søren Basbøll
»
Logget
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Alt det andet, diverse
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Sollys - Solbriller
Seneste Debatindlæg
Lader 'Europa 26.000 menn...
af
jj-
[29, Juni 2026 - 20:10]
Undskyldning for og imod
af
jj-
[21, Juni 2026 - 20:00]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[14, Juni 2026 - 10:04]
Supersygehus i Aalborg
af
jj-
[28, Maj 2026 - 19:42]
Nitrit i drikkevand.
af
jj-
[08, Maj 2026 - 19:46]
Undgå kollisioner med tog
af
jj-
[02, Maj 2026 - 20:17]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[22, April 2026 - 20:14]
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Google ads:
DR-Nyheder
Søgte tilflugt på toiletterne: Mindst 27 dræbt i brand på bar i Bangkok
Lars Løkke Rasmussen sender hilsen til afdød senators familie
300 mennesker evakueret i forstad til Paris på grund af mistænkelig bil
Vær opmærksom på badevandet, lyder opfordringen til københavnerne
Strømmen er tilbage i Cuba
Frankrig og Storbritannien øger bemandingen for at undgå rejsekaos
Mand fløjet på hospitalet efter ulykke på vandrutsjebane
Mand fængsles for 400 gram kokain i rygsæk
Zelenskyj reagerer på Lindsey Grahams død
Mand gik rundt med 400 gram kokain i rygsækken
Flere voldelige episoder under VM-fejring i Norge i nat
To personer er blevet dræbt af skud under festival i Toronto
Dødstallet efter jordskælvene i Venezuela stiger fortsat
Kvinde død i drukneulykke ved Fanø
Cyklist i kritisk tilstand efter at have krydset åben bro
Varmen lukker Eiffeltårnet ekstraordinært tidligt
32 mistænkt for at starte naturbrande i Frankrig
15 har mistet livet i en speedbådulykke i Vietnam
Britisk politi løslader 26-årig i sag om dræbt politiker
Pølser solgt i Fleggaard tilbagekaldes efter fund af metalstykker
Nyt fra ing.dk
Whistleblowersag i Skat blev syltet: Eksperter rystede over »klokkeklar inhabilitet«
1904: Pendulpropeller er mere effektiv end skibsskruen, mener opfinder
Du kommer til at gabe af denne artikel - det er kun godt
Spørg Fagfolket: Hvorfor taber mænd mere hår end kvinder?
Sådan blev open source hverdag for 16.000 ansatte i Østrigs militær: »Vi skal fungere, når intet andet gør«
Skibe sejler rundt med Windows XP: Hackere kan styre ballasttanke og få dem til at kæntre
Se, om du bliver ramt: Disse 14 elbilmærker kører rundt med en alvorlig fejl
Martin indhenter fortidens drabsmænd med ny DNA-teknik
Rusland tager kampen op mod SpaceX: Kamikazedroner jammes med kraftfulde radiobølger
Eksplosion udløste kaskade af fejl: Energinet frygter gentagelse af dominoeffekt
Teknisk fix skal løse køkaos i lufthavn ...efter sommeren
Væsentlige mangler på it-sikkerheden hos Nets: Finanstilsynet udtaler kritik og udsteder flere påbud
Drøm om solceller blev til et mareridt: Populært museum-byggeri måtte lukke efter ingeniører kom på besøg
Eksperter er bekymrede: Farligt stof fundet i alle prøver fra gravide danske kvinder
Klimaforandringernes skove: Farvel til bøgen og goddag til ægte kastanje
EU arbejder på omfattende energiplan: Halvering af olieforbrug, krav til datacentre og lav moms på varmepumper
Nu skal borgeres sundhedsdata bruges i nyt pilotprojekt med AI
Vragdele fra nedstyrtet Boeing 737 dukker op: »Alt, vi kan gøre, er at bede om et mirakel«
Løkke vil have USA til at rydde op efter militærbaser i Grønland
Ekspert dumper akutplan for elnet: Træk den tilbage. Det er gået alt for stærkt
Mytedræber: Ubrugelig AI-videnskab oversvømmer tidsskrifter – men problemet er dybere begravet
Har du mistet overblikket? Her er ‘larven fra helvede’ fundet i Danmark
Prisen for at være først: Nu skal svensk stålværk mestre teknologien bag »næsten nul-stål«
Vil reducere ladekøer: Belønner bilister, der kører videre med batteriet på 80 procent opladet
Techbosserne sagde, at AI redder klimaet: Nu vil datacenter-lobby have EU til at droppe klimamål
Få minutter efter nødkald forsvandt Boeing 737: »Vi beder for vores kolleger«
Eksperter: Elnettet har masser af plads til nye datacentre og vindmøller - vi udnytter det bare forkert
I Tyskland bruger de droner og gasbrændere: Sådan jagter nabolande 'larven fra helvede'
Spørg Fagfolket: Findes der biler og både, som ikke beskytter mod lyn?
Trump-sejr i højesteret presser dataaftale med EU: Nu foreslås central GDPR-regel ændret
AI skal bekæmpe AI-kaos i kommuner: Ekspert er skeptisk
Svenske Neo4J: Vi har en Palantir-erstatning – uden kill switch
Ørsted advarer mod byggeriet af Microsofts datacenter: Olieledning løber gennem området
De arbejder 200 timer i streg, bygger biler og henter øl: Nu får de hud og kan læse følelser
Ingeniører topper igen liste over mest søgte uddannelse: Men på et område er IDA bekymrede
Vicevært omkom, da altanværn rev sig løs: Se billeder af konstruktionen
Få overblikket: Snubletråde og benspænd i planen, som skal redde Danmarks elnet
Dansk forsvarsvirksomhed afsløret i »risikabel« teknologi-eksport til Kina: »Rummer et oplagt potentiale for kinesisk militær«
Reddet på målstregen: Skolers alternativ til big tech får livline men er stadig under pres
Opinion: Danske virksomheder skal forholde sig til ubekvem sandhed om digital suverænitet
1961: Lundtoftebyggeriet skrider rask fremad
Nyt kort: Her ligger verdens 448.000 ton atomaffald
Mens Danmark sætter datacentre bagerst i køen, vælger Irland en anden vej
»Jeg griner lidt af det, når jeg bliver hacket«
400 meter er udført: Det skal blive til verdens højeste bygning
Spørg Fagfolket: Udvikler mennesket sig med forskellige hastigheder?
Hvilken generation er de værste klimasyndere? Babyboomerne eller deres børnebørn?
Her øver de sig på fremtidens krig: Bygger droner af træ
Kirurger spotter skjult kræft med nyt stof: »En kæmpe gevinst og gamechanger«
Send dine billeder til os: Ser du marker pløjet helt ud til vandløbene?