ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
luft i varmeanlæg
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 663
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16012
Total antal emner: 1400
Flest online idag: 84
Flest på samme tid: 843
(07, Oktober 2025 - 05:34)
Brugere online
Besøgende: 1
Gæster: 63
I alt: 64
Paw Olsen
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: luft i varmeanlæg (Læst 41579 gange)
ahoj
Debattør
Indlæg: 28
luft i varmeanlæg
«
Dato:
21, Oktober 2008 - 07:57 »
Hej forum
Håber I kan hjælpe mig med et svar til et fænomen, jeg aldrig har forstået.
Det drejer sig om mit varmeanlæg, hvor der konstant kommer luft i.
Jeg opdagede det for nogle år siden, når jeg fik en lille ”morfar” på stuegulvet.
Her kunne jeg hører, at der kom luft med i fremløbet til en radiator.
Lyttede på flere fremløb og konstaterede det samme.
Herefter udluftede jeg jævnligt radiatorerne, men fik altid kun vand.
Nysgerrig efter at fange luften, satte jeg umiddelbart efter min varmepumpe en luftpotte, og fik nu fanget luften. Efterhånden som jeg fik den udluftet, faldt trykket naturligvis.
Men det jeg ikke forstår: Hvor kommer luften fra, og hvorfor opstår der ikke en trykstigning ved dannelsen af luften i systemet.
Jeg har nu ændret systemet, således at jeg lukker luften fra luftpotten op i toppen af ekspensionsbeholderen(1 gang om ugen om vinteren - aldrig om sommeren), på den måde mister jeg hverken vand, tryk el. luft.
Nu har min datter så købt hus med oliefyr – samme problem – efter et stykke tid er hendes cirkl. pumpe fuld af luft – sidder i afgangen af fyret på en lodret nedafgående streng hvor der ophobes luft.
Så spørgsmålet er: Hvor kommer luften fra.
Ps. – der er et hviletryk på begge anlæg på ca. 1,5 bar
Logget
HP
Senior
Indlæg: 260
Sv: luft i varmeanlæg
«
Svar #1 Dato:
21, Oktober 2008 - 11:01 »
Hej
jeg kan ikke dy mig: Hvad er en lille "Morfar"? Skal man nu gå og være ked af at være morfar?
Til problemet: Hvis der i systemet sidder en rigtigt anbragt udluftningsventil burde den vel tage sig af den luft, der fremkommer. Der er vel altid lidt luft opløst i vand og de trykændringer, der opstår undervejs i et system med cirkulation, kan måske få luften til at opstå på "uforklarlig" vis?
HP
Rolig nu!
Logget
p
plammox
Senior
Indlæg: 190
Sv: luft i varmeanlæg
«
Svar #2 Dato:
21, Oktober 2008 - 14:25 »
Hej HP,
Jeg tror ikke at "en lille morfar" er et negativt ladet udtryk. Mig bekendt betyder det en lille eftermiddagslur (med eller uden snorken).
At det så er forgået på gulvet lyder lidt ukomfortabelt, eller også indikerer det tilstedeværelsen af gulvvarme....
Logget
"Arguing with an engineer is like wrestling a pig in mud. After a while, you realise he is enjoying it."
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: luft i varmeanlæg
«
Svar #3 Dato:
21, Oktober 2008 - 14:46 »
Forklaringen kunne være den enkelte at ahøj har et luftvarmesystem til sin varmepumpe og datteten har det til sit oliefyr. Men det harmonerer ikke med oplysninger om udlufter og radiatorer.
Det ville jo hjælpe gevaldigt på mulighederne for et fornuftigt svar, hvis han oplyste lidt om, hvordan systermerne ellers er sammensat.
Hvis man sætter lufttryk på en vandbåren centralvarmesystem vil der jo netop opløses meget luft, som frigives igen hvor trykket er lavere eller temperaturen højere.
Så bedste råd er lad være med at bruge trykekspansion, eller brug en me gummimembran, og kom kun luft på den anden side af vandet.
«
Senest Redigeret: 21, Oktober 2008 - 19:29 af harbst
»
Logget
Jørgen Harbst
ahoj
Debattør
Indlæg: 28
Sv: luft i varmeanlæg
«
Svar #4 Dato:
22, Oktober 2008 - 11:13 »
Ja, det er det med at huske at få alle detaljer med!
Det er i begge tilfælde et vandbåren centralvarmesystem blot med to forskellige varmekilder.
I mit tilfælde er varmekilden en varmepumpe med en pladevarmeveksler(ingen beholder) og i min datters tilfælde en salamanderkedel.
I begge tilfælde sidder cirkl. pumpen i fremløbsstrengen, og i mit tilfælde med en luftpotte før cirkl. pumpen.
Jeg har haft en mistanke til en flexibel kedelslange på 300 mm mellem varmepumpen og luftpotten, men så var det min datters system kom ind i billedet. Og her er der ingen slanger.
Hos mig sidder ekspensionsbeholderen efter cirkl. pumpen på en død streng af 4 m. Min datter har trykekspansionsbeholderen, mej jeg kan ikke huske hvordan den sidder.
Jeg har tidligere haft en trykekspansionsbeholderen m. gummi membran, men her var problemet der også (men måske membranen har været defekt, da jeg oplevede problemet).
Vil der ikke i en åben ekspensionsbeholderen blive optaget luft?
mht. "Morfar" - ja det er en lille lur her i "det mørke"
ukomfortabelt - det er for at gøre det kort, så min medspiller her i livet ikke bliver til en modspiller.
og så til sidst - så ser jeg faktisk frem til at blive morfar.
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: luft i varmeanlæg
«
Svar #5 Dato:
22, Oktober 2008 - 15:52 »
Med en åben ekspansion er det noget svært at forklare hvordan der kommer luft ind i systemet, hvis det en gang er ordentlig vandfyldt .
En -teoretisk- mulighed er at cirkulationdpumpen suger luft ind gennem en pakdåse.
Hvis pumpen kan yde et differenstryk større end ekpansionsledninggens overtryk ved pumpens afgang, og der er de rigtige (uheldige) modstande i systemet, kan der jo komme vacuum på suesiden. Hvis der så også er "dåser" som ikke er tætte for undertryk, vil de kunne trække luft ind.
Ovenstående er rent hjernespind uden praktiske erfaringer med tilsvarende.
Det undrer mig lidt at man sætter cirkulationspumpenn på fremløbet, hvor der er varmest. Den ville nok have bedre af at sidde køligere på returløbet.
Cirkulationsmæssigt skulle det ikke gøre nogen forskel
Logget
Jørgen Harbst
ahoj
Debattør
Indlæg: 28
Sv: luft i varmeanlæg
«
Svar #6 Dato:
22, Oktober 2008 - 17:51 »
Jeg er enig med dig i, at cirkulationspumpen ikke bør sidde i fremløbet.
I mit eget anlæg, har jeg valgt det pga. varmepumpens effektfaktor, selvom det selvfølgelig kun har teoretisk værdi, og fremløbstemperaturen aldrig er over 35grader C.
Mvh.
A Høj
Logget
mosemanden
Debattør
Indlæg: 2
Sv: luft i varmeanlæg
«
Svar #7 Dato:
08, Januar 2009 - 11:07 »
Det er nu underholdende at se hvordan mange ingeniører har lyst til at ytre sig -helt uden erfaring med det aktuelle problem!
Jeg har fornylig fået en Vaillant Turbotec gaskedel installeret. Den har præcis samme problem. Luften høres nu faktisk kun, når cirkulationspumpen kører på varmtvandsbeholderen alene.
Mester, der installerede sagde, at det altid var et problem. Nyere systemser har et indkøringsprogram, der i længere tid skifter imellem centralvarme og varmtvandsopvarmning - for at få luften over i radiatorerne, hvor det kan luftes ud.
Der findes en automatisk luftudskiller monteret på cirkulationspumpen, og mester var helt sikker på at den virkede!
Igennem de sidste to måneder har jeg så udluftet varmtvandsbeholderen mindst én gang om dagen. Hver gang giver det en lille prut - men ændrer iøvrigt ikke noget. Det bobler stadig en anelse i radiatorerne.
Forleden kontaktede jeg Vaillant, og fik en sludder for en sladder. Specialisten vidste ikke rigtig hvad han snakkede om.
Nu har jeg besluttet at leve med problemet, for værre er det ikke.
Da systemet kører med 2 bars overtryk, kan der jo dårligt trænge vand ind. Men når varmtvandsbeholderen skal opvarmes, kører hele systemet for fuld skrue - og larmer. Det gjorde min gamle Vaillant også - men det var fordi opvarmningen var så kraftig at vandet kogte i varmeveksleren - og måske er det i virkeligheden det, der er forklaringen!
Logget
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
luft i varmeanlæg
Seneste Debatindlæg
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Misundelse
af
jj-
[06, September 2025 - 19:25]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, August 2025 - 19:22]
Hovedpine.
af
jj-
[28, Juli 2025 - 20:10]
Kvantecomputer
af
jj-
[18, Juli 2025 - 20:12]
Carbon Capture fejlslutni...
af
jj-
[15, Juli 2025 - 19:59]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[17, April 2025 - 07:31]
Norsk igeniørkunst og hår...
af
jj-
[04, April 2025 - 19:41]
P&U-Musk om døden på Mars
af
jj-
[16, Marts 2025 - 20:03]
Google ads:
DR-Nyheder
Indisk statsborger sluttede sig til russisk hær for at undgå fængsel
16 døde efter eksplosion på sprængstoffabrik i Tennessee
Bybus er kørt ind i bygning i indre København – 18 personer er på skadestuen
Føderal domstol blokerer for Nationalgarden i Chicago
Hundredvis af husstande uden strøm i Vejle
Diane Keaton er død
Forventer ikke at finde overlevende efter eksplosion i Tennessee
Norsk politi bruger tåregas mod demonstranter udenfor fodboldstadion
Flere såret af skud ved bookmakerbutik i Tyskland
Til næste år bliver Hitlers fødehjem til en politistation
Pædofilidømt rocksanger dræbt i fængsel
Rytter alvorligt tilskadekommet og hest død i ulykke ved Herning
Mindst 53 mennesker dræbt i Sudan
21-årig mand slipper for varetægtsfængsling
Tilbagebetaling af iværksætterskat er ti gange større end ventet
Ingen erstatning til norsk flypassager efter prutte-klage
Amnesty vil overvære kampen mellem Norge og Israel
Efter 200 år er Akropolis fri for stillads
Mand død i trafikuheld med letbane i Glostrup
Forsvaret får egen kajplads i Nuuk
Nyt fra ing.dk
Specialist vovede sig ud af komfortzonen: »Jeg kunne have søgt nye udfordringer tidligere«
Rockmusiker advarer mod gement AI-tyveri: Nørdens paradoks driver Big Tech frem
Se videoen: ‘Verdens smukkeste bil’ er kommet til København
Simpel geometrisk gåde fra 1600-tallet spøger stadig
Havets droner ændrer krigen: Selv de største krigsskibe er blevet sårbare
Genopbygning efter dødsulykke afslørede nye fejl: Hundredvis af beboere akut evakueret i Odense
Revner i undervogne og utætte vinduer: Fire år gamle tog sendes på værksted i Spanien
Leder: Minister uden muskler
Millioner af selvkørende Teslaer efterforskes af amerikansk myndighed
Se droner dratte ned fra himlen: Ét skud fra nyt mikrobølgevåben er nok
Se tegningerne: Sådan vil Bach Gruppen forstærke Njals Tårn
Rå datamængder og sejlads i cyberspace gør dansker til verdens hurtigste sejler
Chokeret forsker vil levere våben mod mystiske droner: Byder ind med AI-drevet »myggedrone«
Efter konkurs af tech-dronnings selskab: »EIFO får sandsynligvis ikke en rød reje«
Opgiver nye funktioner i F-35 kampfly: Vigtig opgradering skudt til hjørne
Milliarder over budget og 12 år forsinket: Ny kæmpe-check skal redde kriseramte togsignaler
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Danmark vinder sølv til hacker-EM: »Jeg er helt overvældet og meget rørt«
Danskerne sorterer plast men nu lyder advarslen: Indsatsen kan snart ende med at være spildt
Tyskland blokerer for Chatkontrol: Men Hummelgaard »fortsætter forhandlingerne«
Bæredygtighedschef: »Jeg vil anbefale alle at kaste sig ud i ting«
Ørsted i stor fyringsrunde: Nedlægger 2.000 stillinger
Danske Vandværker og ekspert efterspørger beredskabsplan: Ministeriet svarer, at det kræver en lovændring
Spørg Fagfolket: Hvad var den lysende række prikker på himlen?
Danmark stormer frem ved EM i hacking: »Det er svært at være pessimistisk nu«
Forskere advarer om vindtyveri: Tyskere kan snuppe energi for milliarder i Danmark
100 gange billigere end Microsoft Copilot: Dansk AI-assistent indtager snart kommuner og regioner
Sommerfugle og guldsmede er ved at forsvinde: Dansk natur er i forfald
Letvægts-solceller kan limes på tusindvis af tage: Nu har de klaret den første storm
Opdagelse af kemisk struktur med små CO2-fangende hulrum udløser Nobelpris
Her er ‘den anden metode’ til at genskabe SMS’er i minksagen: Eksperter undrer sig
Mens økonomien vakler under brintbranchen, samler millioner af støttekroner støv
For få virksomheder har registreret sig til NIS2: Kan svække Danmarks cybersikkerhed
Italien stak af fra Danmark til 'hacker-jeopardy': Nu venter dramatisk angrebs-øvelse
Nu er der videnskabelige beviser: Derfor gør åndedrætsteknikker dig høj og lykkelig
Hackerangreb skabte flykaos i Europa: Nu har dansk ekspert en advarsel til danske lufthavne
Interstellart objekt drøner forbi Mars: Rover har måske fanget det på kamera
Lovkrav gør ‘tiny houses’ mindre grønne: »Mange krav giver ingen mening«
Tre forskere baner vejen for kvantecomputere: Nu fik de Nobelprisen i fysik
Energikæmpe satser på nyt anlæg: Brygger træsprit til skibe med alternativ opskrift
DKK 60 billion secured—Ørsted can continue operations
Blogindlæg: AI implementering - Barrierer og Løsninger
De nye elbiler har benzinmotor: Rækkeviddeforlængeren er tilbage
Taiwans første digitaliseringsminister: »Vi skal ikke bygge kunstig superintelligens«
60 milliarder er i kassen – Ørsted kan arbejde videre
Salt gør is til en elektrisk motor: Oplagt til robotter i Arktis
Ofte set på stationen: Elevatoren er ude af drift. Nu er det nok, mener handicapchef
Måger og løse aviser fik metroen til at opgive: Nu forsøger DSB sig med drilske detektorer
Politiet indsætter flyvende blå blink ved grænsen til Tyskland
Nobelprisen i medicin går til dyrebar viden om kroppens forsvar