ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Miljøteknik
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Små kraftvarmeværker
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 661
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16017
Total antal emner: 1411
Flest online idag: 936
Flest på samme tid: 2687
(03, April 2026 - 11:51)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 540
I alt: 540
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Små kraftvarmeværker (Læst 9145 gange)
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Små kraftvarmeværker
«
Dato:
12, Juli 2009 - 11:25 »
Den første oliekrise i 1973-74 kom som et chok for både politikere og elfolk. Indtil da havde vi i Danmark faktisk været ved at omstille elproduktionen fra kul til olie,
Oliekrisen var rent politisk og gik snart over igen – men den havde til resultat, at olieprisen steg permanent.
Så kom den anden (ligeledes politiske) oliekrise i 1978, og nu var politikerne klar til handling. Alle som én råbte de ”national selvforsyning”.
Samtidig var udviklingen af Nordsøens gas- og oliefelter nået til et stadium, hvor dette mål var inden for rækkevidde, hvis vi vel at mærke opbyggede et forsyningsnet til naturgas.
Økonomisk var et dansk gasnet et stærkt problematisk valg på grund af de høje etableringsudgifter; det logiske ville have været at sælge gassen til Vesttyskland og Holland, der havde gamle net og mangel på gas. Men det politiske ønske om selv at få gassen var stærkt, og det lå i luften, at det ville blive en stor økonomisk fordel for de virksomheder, der kom til at ligge ved gasledningen (det meste af energiforsyningen var på dette tidspunkt endnu baseret på monopoler og var stærkt politisk styret).
Det førte efter et stort politisk slagsmål til et naturgasnet, der nåede alle landsdele undtagen Bornholm; den oprindelige plan havde været en hovedledning gennem Sydjylland til Trekantområdet, Odense og København, men politikere fra andre egne satte sig kraftigt imod denne favorisering af bestemte områder.
Det store net blev til gengæld meget dyrt, så både kreative ideer og ufine tricks blev taget i brug for at sikre økonomien i det. De ufine tricks omfattede aftagepligt for visse store forbrugere (bl.a. elværkerne) og forbud mod konkurrerende energiprojekter i de områder, den store gasledning passerede, Forbudet eksisterer formelt stadig og har kostet mange fornuftige alternative projekter livet – selv om DONG for et par år siden blev mødt af en løftet politikerpegefinger og trak følehornene til sig, da man endnu en gang forsøgte at spænde ben for et biomassefyringsanlæg med henvisning til eneretten.
De kreative ideer omfattede en ny type kraftvarmeanlæg: landsbyenergianlæg. Disse anlæg var baseret på en så simpel teknik som vel muligt og blev derfor typisk bygget med en gasturbine, der driver en generator. Spildvarmen fra elproduktionen udnyttes så til fjernvarmeproduktion, og dermed er der basis for at forsyne landsbyer, der ellers ligger uden for rækkevidde af denne principielt fornuftige opvarmningsmulighed.
Landsbyenergianlæggene blev bygget på basis af flotte løfter om god økonomi, men de holdt ikke, og det er der flere grunde til – mest politiske, skønt de naturligvis også har baggrund i den valgte teknologi.
De to vigtigste er:
Gasprisen blev politisk låst fast til 90% af olieprisen, baseret på energiindholdet. Det skulle sikre gasforbrugerne en god økonomi, og på beslutningstidspunktet var ”oliepris” og ”energipris” nærmest synonymer.
Men hvad man ikke havde forudset var, at elselskaberne – med det daværende jysk-fynske monopol ELSAM i spidsen – reagerede helt anderledes på oliekriserne: de satsede nu stort på kul, som kan købes i alle verdensdele og derfor er mindre følsomt for politiske omvæltninger.
De danske kraftværker har faktisk opbygget en meget stor ekspertise i miljøvenlig kulfyring, så det er lidt uretfærdigt, når kulfyring altid bliver hængt ud som særlig svinsk – omend det er en kendsgerning, at der udledes mere CO
2
pr. produceret MJ fra kul end fra de andre fossile brændsler. Til gengæld er der rigeligt af det, hvorimod de andre brændsler snart slipper op ...
Det har så vist sig, at olieprisen (og dermed gasprisen i Danmark) er fortsat med at stige, men det er kulprisen ikke. Dette betyder igen, at elprisen (før afgifter) ligger lavere i forhold til olieprisen, end da de mange energianlæg blev projekteret – og skønt det blev pålagt elselskaberne at aftage strømmen fra de små kraftvarmeværker, har afregningsprisen for el ikke kunnet følge med den politisk bestemte gaspris.
Og på de små værker kikker man misundeligt til de store byer med fjernvarmeanlæg, der aftager spildvarme fra de kulfyrede kraftværker.
Den anden grund er, at politikerne på samme tid blev opmærksomme på de begrænsede energiressourcer, og at elproduktion er en af de dårligste måder at udnytte brændslets energi på. Derfor indførte de et – principielt fornuftigt – forbud mod at bruge el til opvarmning, Forbudet har en masse undtagelser, alle irrelevante i denne forbindelse. Men den vigtigste undtagelse findes
ikke
:
Det er ikke tilladt for et kraftvarmeværk at konvertere sin elproduktion til varme i perioder, hvor afregningsprisen for el er dårlig – skønt det kunne gøres teknisk enkelt og billigt. Og som nævnt er der i de små anlæg en stiv sammenhæng mellem el- og varmeproduktion. Så hvis forbrugerne efterspørger varme, ja så skal der også produceres el!
Det er således en kendsgerning, at økonomien i små kraftvarmeanlæg er baseret på politiske beslutninger, der blev taget omkring 1980 – og som der har været udtalt politisk modvilje mod at ændre sidenhen, selv om en række ydre forudsætninger er ændret afgørende.
Logget
Mvh. Morten Jødal
Bent Andersen
Gæst
Sv: Små kraftvarmeværker
«
Svar #1 Dato:
12, Juli 2009 - 12:41 »
Meget interessant, Morten, tak for indlægget.
Bent.
Logget
Kusco
Senior
Indlæg: 533
Sv: Små kraftvarmeværker
«
Svar #2 Dato:
20, Juli 2009 - 11:15 »
Fin "artikel" Jødal, som så mange gange tidligere er jeg iøvrigt helt enig i holdningerne.
Et yderligere argument mod nettet oprettelse, jeg synes du lidt forbigår er Nordsø gassens begrænsede mængde.
Som jeg husker det var et de store argumenter man pustede op dengang: Arbejdspladser.
Arbejdsløsheden var faretruende høj og så tyede man til at tisse i bukserne for at holde varmen, og gav regningen videre som var meget brugt tidligere.
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Små kraftvarmeværker
«
Svar #3 Dato:
30, Juli 2009 - 01:53 »
Jeg er helt enig i dine tilføjelser, Kusco.
Men personligt er jeg nu nået til at anse naturgasnettet for en given kendsgerning, som vi må se at få det bedst mulige ud af. Derfor har jeg sprunget et par nuancer over i den historiske gennemgang.
Derimod finder jeg det ikke passé at påpege, at de små naturgasfyrede kraftvarmeværkers generelt dårlige økonomi bl.a. er en følgevirkning af politiske beslutninger, og at nogle af disse let kan ændres, endda uden udgift for staten.
Det vigtigste vil være at give værkerne tilladelse til at konvertere overskudsel til varme.
Logget
Mvh. Morten Jødal
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Miljøteknik
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Små kraftvarmeværker
Seneste Debatindlæg
Nitrit i drikkevand.
af
jj-
[12, April 2026 - 20:41]
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[25, Februar 2026 - 20:15]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
Google ads:
DR-Nyheder
Metro ramt af tekniske problemer: Ingen tog mellem Nørreport og Vanløse
KLM aflyser 160 flyture i den kommende måned
Falsk vaccinecertifikat koster landstræner jobbet
Joe & The Juice har rekordhøj omsætning - alligevel taber kæden penge
Forskere: Chatbots favoriserer bestemte partier
Herlev Eagles tager sagen i egen hånd: Skøjtehal får nu en overhaling af klubben selv
Mistænkt i drabssag i p-kælder varetægtsfængslet
Nyt studie viser, at Grønland har hundredvis af varme kilder
Europa kan løbe tør for flybrændstof om seks uger, advarer energiagentur
Sverige vil sænke den kriminelle lavalder til 13 år
Rensning af Cheminovas gamle fabriksgrund går i gang til efteråret
Nu kører der 600.000 elbiler på de danske veje
Q8 i Danmark skal sælges
14 LTF-medlemmer fængslet på lidt over en måned efter bandekonflikt på Fyn
Antallet af kommunikationsansatte i staten er steget
Kopnudler fra Nordlie Food kaldes tilbage
Nyt studie kan være med til at forklare sygdomme som endometriose
Sophie Løhde bliver ny politisk ordfører i Venstre
Mistænkt i drabssag fra parkeringskælder fremstilles i grundlovsforhør
Madonna annoncerer nyt album
Nyt fra ing.dk
Det Internationale Energiagentur kommer med en kraftig advarsel til flytrafikken
Det offentlige slipper alt for let, mener privat aktør: Forargelsen ulmer efter årelangt GDPR-brud
Synspunkt: Skal IDA virkelig misinformere om atomkraft?
Solcellemarkedet er gået i stå: Nye krav spænder ben for godkendelser
Europæisk app-løsning er klar: Verificerer - anonymt - børns alder
Fortsat færre tog på skinnerne torsdag: Tre strækninger berørt
Den er en meter høj og fylder ikke mere end en kuffert: Simpelt udstyr spotter droner over kritisk infrastruktur
New cyber tool is shaking up the industry: This is how senior security director tackles new “paradigm change”
Datacentre dominerer i køen til elnettet: Bremser projekter med »klar klima-gevinst«
Banedanmark har sporet togkaos til én strækning: »Der er en samlet årsag«
Togkaos lammede hele Østdanmark: Nu peger jernbane-ekspert på en mulig årsag
Leder: Se billederne: Sabotage er virkelighed i Europa – alligevel er dansk jernbane frit tilgængelig for ondsindede
Truede arter skal reddes: 400 ton materiale sikrer nye levesteder
Datacentre skriger på strøm: Så meget fylder de i køen hos Energinet
Learning from Ukraine: Estonia shifts defence budget to fund air defence
Næste fase kan gå i gang: Rolls-Royce og Storbritannien underskriver SMR-kontrakt
Kommune vil bekæmpe fugt i sportshal med strøm: Forsker har ikke fidus til metoden
Kommune bygger alternativ til Microsoft: Halvdelen af de ansatte bruger nu open source-kontorpakke
Svensk regering vil gøre staten til største ejer i ny kernekraft
Kapløbet om selvkørende biler: Tesla får grønt lys i Holland – men dansk ekspert advarer
Fortrolig rapport gør Digitaliseringsstyrelsen til særligt hacker-mål
Ikke alt gik efter planen, da astronauter fløj rundt om Månen
Widespread concerns across Europe for new cybersecurity tool
Cykelbro på Aarhus H. lukkes akut: Metalstykker risikerer at falde ned
Hormuz-krise rammer busdriften: Ét sted kører næsten alle busser stadig på dyr diesel
Byggeboss sendte hemmelige SMS'er til ministerie: Nu er han færdig på Femern
Albertslund gentænker fjernvarmen: Lavere temperatur, højere effektivitet
Aalborgs brud med centralt GDPR-princip mødte kritik: Nu vil Datatilsynet til bunds i sagen
Hospitaler før datacentre: Sådan prioriterer Holland presset på elnettet
Unge forskere i stor finale: Hukommelses-tyggegummi og fodboldbaner uden bildæk
Synspunkt: Sociale mediers 'tobaksøjeblik': Det kan give hovedpine i hele Silicon Valley
Blogindlæg: Femten minutter
Spørg Fagfolket: Giver kalciumsilikatplader til isolering ikke problemer med fugt?
Tesla indrømmer: Robottaxaen Cybercab køres indimellem af mennesker
ADHD eller bare afhængig af sociale medier?
Russiske ubåde udførte »hemmelig« operation nær undersøiske kabler, siger forsvarsminister
1913: Gummifabrikation er blevet en storindustri i Mexico
Blogindlæg: Elbilerne aktualiserer kørselsafgifter.
Test af Googles AI-overblik: Folk får tusindvis af forkerte svar hvert eneste sekund
Dansk startup har udviklet en fejende fætter til robotplæneklipperen
Aalborg i GDPR-fadæse: Har ignoreret advarsler i årevis
Sådan indhenter Martin fortidens drabsmænd med ny DNA-teknik
Schweiz dumper dansk tjenestepistol i stor test
Anthropic: Ny Claude-model finder og udnytter sårbarheder på egen hånd
Alicia Hennig har forsket på ‘Kinas MIT’: Nu har hun en klar advarsel til danske universiteter
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Enorme forsinkelser og milliarder kroner dyrere: Udbygning af elnettet får massiv kritik
Opinion: Danmark bygger robotter, men SMV’erne bruger dem ikke
Hillerød går i stå: En tur på tre kilometer kan tage en time
Blogindlæg: Tech Tour tog temperaturen på dansk industri: Hvad vil virksomhederne vide om 3D-print lige nu?