ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig. Modtog du ikke en
aktiverings-e-mail?
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Fortolkning af bygningsreglement
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 662
Sidste:
KSSLorie4
Statistik
Total antal indlæg: 16007
Total antal emner: 1394
Flest online idag: 77
Flest på samme tid: 479
(21, September 2024 - 03:32)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 45
I alt: 45
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Fortolkning af bygningsreglement (Læst 23748 gange)
Sophiante
Senior
Indlæg: 388
Fortolkning af bygningsreglement
«
Dato:
26, Oktober 2007 - 20:09 »
Jeg håber dette er det rigtige forum.
Jeg har en carport med et udhus i den ene ende, helt normalt. Totallængden er 9 meter. Nu ønsker jeg at forlænge udhuset 1,5 meter hvilket jeg lige akkurat kan klare uden at overtræde diverse regler om afstande til skel o.s.v.
Under mine studier af det seneste bygningsreglement opdager jeg, at man i den mellemliggende periode har skærpet brandkravende til tagplader, således at mine ondulineplader ikke overholder de nye krav.
Det er selvfølgelig planen at bruge de samme tagplader til forlængelsen af taget.
Nu er mit problem, at hvis jeg anmelder byggeriet til kommunen risikerer jeg så at jeg skal udskifte hele taget bare fordi jeg udvider en lille smule? Hvis jeg ikke anmelder, men bare overholder alle andre byggekrav så kunne jeg "glemme" det med tagpladerne, som har ligget der uden problemer i 12 år.
Sig nu ikke, at jeg skal spørge kommunen først, for gør jeg det og jeg får at vide at hele taget skal udskiftes, så kan jeg jo ikke bagefter komme til at "glemme" det, vel?
Normalt i samfundet gælder nye love ikke med tilbagevirkende kraft, men gør de det i dette tilfælde?
Jan
Logget
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Fortolkning af bygningsreglement
«
Svar #1 Dato:
26, Oktober 2007 - 20:35 »
Jeg forstår ikke helt, hvad du mener.
På erhvervs- og byggestyrelsens hjemmeside kan man læse det gældende
Bygningsreglement for småhuse (inkl. tillæg 1-12)
.
Vi snakker
kapitel 11.
Garager, carporte, udhuse og lignende mindre bygninger
og
kapitel 12.
Småbygninger på højst 10 m²
Læs lige BR igennem på hjemmesiden der er gode bemærkninger til de enkelte afsnit. og forklar så lige igen hvor du mener din bygning er i konflikt med reglerne, for jeg kan ikke se det.
God debat
Mikael Boldt
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Fortolkning af bygningsreglement
«
Svar #2 Dato:
26, Oktober 2007 - 20:49 »
Nu har jeg læst bygningsreglementet igennem igen.
Der er intet krav til taget på carporte og skure under 10m
2
.
Brandkravene er udelukkende gældende for vægge og døre mod skel eller mod eget hus.
Byggearbejder under kapitel 12 kan ske uden tilladelse og skal ikke anmeldes. Så, hvis du bygger 10 m
2
skur på din carport skal du ikke søge eller anmelde kommunen.
Men overhold reglerne om byggehøjde mod skel ellers kan naboen klage og du kan blive tvunget til at ændre.
God debat
Mikael Boldt
----- tilføjet 22:30 -----
Nu er jeg med
Undskyld.
Vi snakker om følgende:
Bestemmelse 1.5.1:
Følgende byggearbejder kan udføres efter anmeldelse til kommunalbestyrelsen: ...tilbygninger til garager, carporte, udhuse, drivhuse, overdækkede terrasser og lignende bygninger, når arealet efter tilbygningen højst er 50 m² ...
Bestemmelse 1.6.2:
Ved garager, carporte, udhuse, drivhuse, overdækkede terrasser og lignende bygninger på højst 50 m² skal anmeldelsen indeholde en beskrivelse, der viser bygningens beliggenhed på grunden, dens højde, længde og bredde, dens afstand til skel og valg af materialer til ydervægge og tagdækning.
(Vejledning 1.6.2: For disse bygninger gælder alene bestemmelserne i afsnit 11.)
Bestemmelse 11.1.4 : Bygningerne skal udføres med tagdækning klasse B
ROOF
(t2) [klasse T tagdækning] eller med transparente tagelementer klasse E-d2.
Bestemmelse 11.1.5: Bygninger med tagdækning, som ikke er tagdækning klasse B
ROOF
(t2) [klasse T tagdækning] eller transparente tagelementer klasse E-d2, skal holdes i en afstand af 10 m fra naboskel, vej- og stimidte samt andre bygninger på samme grund.
Medmindre din anmeldelse er meget kreativ (rive ½ carport ned og bygge skur på stedet) så tror jeg ikke du kan komme udenom at fortælle hvilket tag du har.
Er du sikker på at der er en udvidelse af carporten du vil foretage? det kunne jo stadig være et skur for enden af din carport, f.eks. skal der ikke anmeldes, hvis du klistrer et vægdrivhus på.
god debat
Mikael Boldt
«
Senest Redigeret: 26, Oktober 2007 - 22:32 af Mikael Boldt
»
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Fortolkning af bygningsreglement
«
Svar #3 Dato:
26, Oktober 2007 - 21:25 »
Så vidt jeg kan se, taler I forbi hinanden, fordi Sophiante skriver om en
totallængde
, men Mikael Boldt om et
areal
.
Da jeg tror en carport er mere end 1 m bred, bliver arealet klart over 10 m
2
.
Vil du evt. specificere, hvilke brandkrav, der er blevet strammet?
Jeg har umiddelbart ikke fundet andet end begrænsninger, der stiller stramme krav til placering af stråtækte bygninger.
Betyder din bekymring, at de gamle plader ikke opfylder brandkravet B
roof
(t2)? (gældende klasse T)
I denne forbindelse er det selvfølgelig ligegyldigt, at pladerne har ligget uden problemer i en årrække. Et evt. problem ville jo først vise sig den dag der opstår brand i bygningen!
Hvis min tolking er rigtig, ved du jo i virkeligheden godt, hvad du bør gøre - og ja: du kan godt risikere, at ved indgreb i en eksisterende bygning vil der blive stillet krav om, at hele den nye tagflade skal opfylde gældende brandkrav. Men så dyre er tagplader vel heller ikke?
Logget
Mvh. Morten Jødal
Sophiante
Senior
Indlæg: 388
Sv: Fortolkning af bygningsreglement
«
Svar #4 Dato:
26, Oktober 2007 - 21:49 »
OK, jeg har måske ikke udtrykt mig tilstrækkeligt tydeligt, men Morten har forstået problematikken.
Ja, carport og udhus er i øjeblikket 35 m2. Efter udvidelsen ville det blive 41 m2. Da det er under 50m2 behøver jeg ikke byggetilladelse men kan nøjes med en anmeldelse.
Onduline tagpladerne, som jeg i sin tid valgte fordi de synsmæssigt falder godt ind med tagstenene på selve huset og fordi de kan klare helt ned til 5 graders hældning, er ikke T-godkendte, har aldrig været det og det var heller ikke et krav for 12 år siden. Men det er det nu især fordi carporten er nærmere skel end 250cm.
Det da surt at skulle udskifte 35m2 udmærkede tagplader til noget metalplade, fordi jeg vil øge med 6m2.
Det bliver helt grotesk når man læser, at man godt må bruge plastikplader.
Jan
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Fortolkning af bygningsreglement
«
Svar #5 Dato:
26, Oktober 2007 - 22:17 »
Kravene er ikke strammet . Det har i mange år været krav om at næsten al tagdækning skulle være klasse T. I gamle dage hed det brandmæssigt egnet tagbeklædning. Men det var stort set det samme. Undtagelsen er/var for ovenlyspaneler af begrænset størrelse og for let kollaberbare tagelementer til brandventillation. Sidstnævnte må ikke bruges mere, da de ikke kan CE mærkes.
For ca. 10 år siden kom der meget fokus på forkerte tagdækninger, og en del fabrikanter måtte erkende at deres forskellige tagdækninger ikke opfyldte kravene. Mange brugere var heller ikke opmærksomme på at godkendelser af tagpap kun gjaldt for bestemte slags underlag.
Brand spreder sig mere i tagpap, når det ligger på isolering end når det ligger på fast underlag med større varmekapacitet.
Af Ondulines hjemmeside fremgår at pladerne ikke er klasse T.
Så bygninger med onduline skal holde samme afstandskrav som eksempelvis stråtækte bygninger. 10 m til skel.
Din 12 år gamle carport har aldrig været lovlig. Der er masser af den slags ulovlige bygninger. For 12 år siden var der ikke så meget fokus på den sag og det kan meget vel være at onduline dengang fortalte brugerne noget andet.
Betegnelsen Broof(t2) er en anden fælleseuropæisk klassifikation, som groft taget svarer til klasse T , men ikke er præcis det samme.
Vi bruger i disse år begge systemer sideløbende, så du kan selv vælge om du vil opfylde den ene eller den anden klasse.
Jeg har tidligere skrevet en længere redegørelse om tolkning af reglementet. Indlægget er på mystisk vis forsvundet. Er der en orklaring på det
Logget
Jørgen Harbst
Sophiante
Senior
Indlæg: 388
Sv: Fortolkning af bygningsreglement
«
Svar #6 Dato:
26, Oktober 2007 - 23:35 »
Det lyder meget vel alt sammen Harbst. Jeg fik for et par måneder siden en ny BBR meddelelse (fordi jeg byggede en udestue). På den, og også den oprindelige, står at materialevalget til carporten er kontrolleret af kommunen, men det betyder måske ingenting.
Vi går altså nu ud fra, at taget ikke er lovligt. Ifølge BBR ved kommunen det og har altid vist det, men man har ikke banket på min dør og forlangt at jeg skal lave det om. Mit problem er, om man (kommunen) vil benytte lejligheden til at forlange det HVIS jeg anmelder en iøvrigt lovlig mindre ændring af carporten.
Jeg ville bare gerne have min udvidelse godkendt og indført i BBR-registeret UDEN at nogen bemærker tagmaterialet. Mig bekendt findes der ingen godkendt erstatning for bitumen plader, som har samme udseende og farve som mine cementsten.
Jan
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Fortolkning af bygningsreglement
«
Svar #7 Dato:
27, Oktober 2007 - 00:40 »
BBR meddelelsen er jo bare en edb udskrift, som ikke nødvendigvis har noget med virkeligheden at gøre. Og selv om en fra kommunen skulle have kontrolleret materialerne, er det jo ikke sikkert at han var kyndig nok, til at vide, det var forkert.
Som sagt er der masser af den slags, og det var først lidt senere der kom særlig fokus på at ikke alle tagmaterialer på markedet var gode nok.
Hvis jeg var dig ville jeg ganske rolig fortsætte med ondulinerne, og passe på med nytårsraketterne.
Overvej om en brand i taget vil kunne brede sig til huset.
Hvis du er forsigtig så check lige din brandforsikring at den ikke har en betingelse om tagmaterialer. I forsikringssprog ( der er 50 år efter sin tid) hedder det måske hårdt tag, hvor de mener klasse T.
Da præmien for stråtag er flere gange højere vil en erstatning ( for hele huset, i givet fald også kunne blive flere gange mindre.
Logget
Jørgen Harbst
Sophiante
Senior
Indlæg: 388
Sv: Fortolkning af bygningsreglement
«
Svar #8 Dato:
05, November 2007 - 02:36 »
Tak for svarene alle. Det var til stor hjælp.
Selv om jeg nu accepterer kendsgerningen, at bitumen plader i ikke er godkendte til en carport, har jeg besluttet at anvende dem til min lille udvidelse - lidt endnu. Jeg har nu byggetilladelsen i orden og kommunen har ikke direkte modsat sig.
Nu kommer mit næste problem: jeg har måttet købe dem i sorte da de mørkebrune åbenbart ikke findes mere. Hvilken type maling vil hæfte bedst på disse plader?
Logget
Mikael Boldt
Administrator
Senior
Indlæg: 1.150
Sv: Fortolkning af bygningsreglement
«
Svar #9 Dato:
05, November 2007 - 09:07 »
Nu ved jeg ikke, hvor du bor men i Aakirkeby farvehandel kan man købe "landbrugsmaling" - tag- og sokkelmaling. Det er billigt, hæfter på alt og er ikke til at fjerne igen.
god debat
Mikael Boldt
Logget
Ha en god dag
Mikael Boldt
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Hus og have, køkken og bad, varme og ventilation
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Fortolkning af bygningsreglement
Seneste Debatindlæg
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, Maj 2025 - 20:22]
Skat på Guldrankevej.
af
jj-
[06, Maj 2025 - 19:42]
Nye regler for dyrkning a...
af
jj-
[30, April 2025 - 20:28]
Dansk Braklægning
af
jj-
[26, April 2025 - 10:10]
STORE og små tal.
af
jj-
[21, April 2025 - 20:03]
8000 grise dør hvert år..
af
jj-
[17, April 2025 - 07:31]
Norsk igeniørkunst og hår...
af
jj-
[04, April 2025 - 19:41]
P&U-Musk om døden på Mars
af
jj-
[16, Marts 2025 - 20:03]
Skattevæsnets robot.
af
jj-
[08, Marts 2025 - 20:16]
Arbejdsulykker på Fyn.
af
jj-
[27, Januar 2025 - 20:10]
Novo Nordisk
af
B Mønnike
[26, Januar 2025 - 14:10]
Defekt betonForskalling
af
jj-
[20, Januar 2025 - 20:11]
Ruslands Putin
af
jj-
[07, December 2024 - 20:27]
Personlige CO2-kvoter
af
jj-
[01, December 2024 - 19:51]
Årsagen Til Global Opvarm...
af
B Mønnike
[23, November 2024 - 15:30]
Google ads:
DR-Nyheder
Stor Trump-lovpakke stemt igennem i Repræsentanternes Hus
Kraftig blæst giver restriktioner på Storebæltsbroen
Fiskefrikadeller tilbagekaldes efter fund af listeria
Flertal i Folketinget vedtager at hæve pensionsalderen
35-årig kendt skyldig i uagtsomt manddrab i dødsulykke
FCK-komet er forårets profil i Superligaen
Borgerforslag om førstehjælp har rundet 50.000 underskrifter
Indvandring til Storbritannien halveret på et år
Færge stødt på grund: 50 passagerer fanget ombord
Sol overhaler atomkraft for første gang nogensinde
Domstol afviser at annullere præsidentvalg i Rumænien
Regeringen vil skærpe straf for vold og voldtægt - og skabe 2.000 nye fængselspladser
DSB har problemer med salg af togbilletter
Vestas-aktien falder med over fem procent
Borgmestre savner plan fra beredskabsminister
Løkke fordømmer drab på ansatte ved israelsk ambassade
Svenskerne skal fange og ikke klaske myg
To døde efter voldsomme oversvømmelser i Australien
Netanyahu vil øge sikkerheden ved Israels ambassader verden over
Relancerer kampagne: Bilisterne skal påtage sig deres del af ansvaret
Nyt fra ing.dk
Danmark halter bagud på kritiske teknologier: Vi har mistet vores konkurrencekraft
Spinkelt flertal bag 200 milliarder til mere svensk kernekraft
Trods skærpet konkurrence og aktiekursfald: Novo Nordisk vinder profilanalysen
135 meter langt containerskib stødte på grund i nordmands have
Verdens kraftigste supercomputere står frit fremme. Alligevel er Danmarks hemmelig
Svenskerne frarådet at klaske myg: I stedet skal de indfanges og sendes med posten
Slagsmål i dansk open source-netværk: »Har meget lidt med den frie kode at gøre«
Vesten sakker bagud på fremtidens krigs-teknologi: »Vi har et fortrin i Danmark, men vi udnytter det ikke«
Trump vil bygge rumbaseret missilskjold: »Jeg tvivler på, det kan lade sig gøre«
To sygeplejersker finder hypereffektivt våben mod hudsvamp: Kan købes i supermarkedet
Voldtægt, våbenfragt og massefyringer: Intet kan tilsyneladende ændre ingeniørernes kærlighed til Mærsk
Skatteministeriet flytter målstolperne for nedbringelse af gigantisk gæld med mere end 10 milliarder kroner
Efter amerikansk opdagelse: Mystiske komponenter fundet i dansk energiinfrastruktur
Microsoft-blokering af international domstol afslører nyt tech-våben i kampen om Grønland
Norge sætter milliarder af til flydende vindmøller på 1,5 GW
It-arbejdsmarkedet har for alvor tabt pusten: Trumps toldkrig risikerer at ryste båden yderligere
Studie: Polarisen vil ikke overleve opvarmning på 1,5 grader
Amerikansk it-milliardær jagter AI-trænere i Danmark: Stor fagforening advarer
De skal efter planen overtage TDC Group: Nu beskyldes kapitalfond for omfattende vildledning gennem 14 år
Synspunkt: Klimaministeren: Den virkelige fadæse er Ingeniørens perlerække af fejlantagelser
Så mange penge sparer du ved at skifte til elbil og varmepumpe
Godt nyt: Kinas CO2-udledning falder
Staten køber Storebælt-havne tilbage: Færger skal sikre forsyningssikkerhed
Ørsted kan vågne fra milliard-mareridt: Trump fjerner blokade for norsk havvind-projekt
Minister vil rydde op i over tusind selvbetjeningsløsninger: »Det har taget overhånd«
To tog er kørt sammen ved lav hastighed i København: Undersøgelsesvagt tilkaldt
KU-forskere knækker koden til billigere kræftmedicin
Microsoft blokerer mails hos international domstol: »Så er alt det, vi er blevet lovet, ikke meget værd«
Blogindlæg: Dansk startup vil transportere CO2 i skibscontainere
Danske F-35-fly har delt data via satellit fra USA til Skrydstrup
Aarhus vil droppe Word og Outlook: »Vi har været for afhængige af de store«
Efter udbudsfiasko: Ny politisk aftale om statsstøtte til havvind
Godt nyt for den skrællede kartoffel, der ikke bliver brun
Hele verden køber flere elbiler: Kina spiller en afgørende rolle
Lugt af råddenskab og beton: Museet for Søfart kæmper mod indtrængende grundvand
Synspunkt: REPowerEU: Russisk gas skal forbydes, men hvordan?
»Klynk, klynk, klynk« – GDPRs hovedarkitekt langer ud efter kritikerne
Blackout tænder advarselslamper i EU: Nu kræver parlamentet elnet i topform
Prispres, told og aflyste projekter presser danske virksomheder: Vestas-leverandør udskyder havvind-sats
DTU-forsker dumper regeringens atomkraft-kompromis: »Der er ingen logik i at lave en analyse«
It-giganter mærker voksende Trump-frygt i Danmark: »De tog ikke fejl«
Australsk raket tabte ‘hovedet’ kort før sin første opsendelse
1938: Ny Knippelsbro bliver langt bredere
Spørg Læserne: Er der en kok på linjen?
Google øger spændingen: Nu stiger effekten
Dansk kød fra bioreaktorer kan lande i lasagnen inden for få år
Laboratoriekød er på vej i Danmark: »Det er ikke hokus pokus, men ren biologi«
Og dette skal være vor Meter til ære!
Her bliver ideer til forretning: »Jeg drager nytte af det hver evig eneste dag«
Gratis fly er »dybest set nødt til at blive skilt ad«: Eksperter på stribe dumper Trumps gave fra Qatar