ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Konstruktioner
(Moderator:
B Mønnike
) »
Temperaturbestandighed glasfibertank
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 662
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16015
Total antal emner: 1407
Flest online idag: 120
Flest på samme tid: 876
(10, December 2025 - 09:39)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 33
I alt: 33
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Temperaturbestandighed glasfibertank (Læst 13470 gange)
bovbjerg
Gæst
Temperaturbestandighed glasfibertank
«
Dato:
11, April 2016 - 20:44 »
Jeg har planer om at benytte to 710l cylindriske ø 750 mm glasfibertanke som akkumuleringstanke til et solvarmeanlæg.
Problemet er blot, at der på tankene står, maks. temperatur 50°C og maks. tryk 10 bar.
Spørgmålet er, om tankene kan holde til 100 °C vand ved maks. 1 bar?
https://www.dropbox.com/s/mzo9aqgjvk9qcph/IMG_1049.JPG?dl=0
m.v.h.
Jens
Logget
B Mønnike
Global Moderator
Senior
Indlæg: 3.465
Sv: Temperaturbestandighed glasfibertank
«
Svar #1 Dato:
11, April 2016 - 23:01 »
Jeg ville ikke! Men jeg kan jo ikke bestemme hvad du gør.
Når fabrikanten har sat max temperatur på, for glasfiberen, er der en grund der ikke er nævnt på mærkaten. Nu ved jeg ikke hvad du mener med 1 bar er det atmosfære tryk eller er det atmosfæretryk + en bar ? Hvis det er det sidste, så tror jeg at temperaturanvisningen stadig er gældende....desværre. For jeg antager at over den temperatur sker der noget med plasten hvor det er ligemeget om trykket er to eller ti bar.
Glasfiber er ikke en entydig størrelse. Hærdeplasterne der binder glassets egenskaber er mangfoldige med hensyn til hvad de kan tåle, Der kan være nogle krav til plast materialet om giftighed når tanken er til vandopbevaring ,der gør at den valgte plast , epoxy eller polyester, ikke har temperaturegenskaber der klarer højere temperaturer end de nævnte.
Hvis du alligevel vil opbevare 100 grader varmt vand i en sådan(uspeciferet) beholder, skal den stå et sted hvor ingen kan rammes af det varmevand, hvis den skulle havarere. Skoldninger kan være dødelige. Men vælger du at grave den ned i et isoleret hul er skaden til at overse. Og sørg for at der en sikkerhedsventil der virker!
Du kan prøve med den ene først
Søg på google : Hvor høj temperatur kan glasfiber tåle og du vil få en række ret omfattende beskrivelser af kompositplaster......god fornøjelse
Logget
Med venlig hilsen
Bjarke Mønnike
bovbjerg
Gæst
Sv: Temperaturbestandighed glasfibertank
«
Svar #2 Dato:
13, April 2016 - 15:56 »
Jeg har netop søgt på google og bl.a. fundet denne undersøgelse, hvoraf det fremgår, at både træk og trykstyrke stiger med stigende temperatur op til 100 °C for derefter at falde igen. Hvad er så grunden til de 50 °C?
https://www.dropbox.com/s/dz8n1dpc959hp2h/Effect%20of%20Temperature%20on%20Mechanical%20Properties.pdf?dl=0
m.v.h.
Jens
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Temperaturbestandighed glasfibertank
«
Svar #3 Dato:
13, April 2016 - 17:09 »
Pas på!
Betegnelsen "glasfiber" er uheldig, for glasset er ikke den svageste komponent. Ved den temperatur, hvor glasfibrene begynder at svækkes, er plasten forlængst smeltet eller dekomponeret.
Bovbjergs undersøgelse vedrører en komposit med glasfibre (16%) i et plastmateriale (29%) og desuden knust glas (27%) og sand (28%).
Den termisk svageste del af denne komposit er klart plasten, der er beskrevet som "a thermo set polyester resin (SIROPOL 7440)".
Jeg har ingen grund til at anfægte undersøgelsesresultaterne, men nok til at betvivle deres gyldighed for tilfældige tanke.
Min fornemmelse er, at til det specifikke formål behøver tankene overhovedet ikke være glasfiberarmerede, da dimensionerne ikke vil give voldsomt store mekaniske belastninger (bortset fra underlaget, som skal bære 2*750 kg). Til gengæld skal der absolut vælges en plast, der tåler 100° C - fx PP, der har anvendelsesområde op til 110°.
Hvis der er tale om eksisterende tanke, du vil genbruge, er mit råd at spørge fabrikanten om plastens egenskaber. Der kan meget vel være en større sikkerhedsfaktor end du har brug for. Men det kan også være, at plasten bliver blød ved 70-80°.
Mit hurtige overslag siger, at tankene er ca. 1,7 m høje, og hvis du bruger en termoplast, der ikke tåler 100°, vil de med tiden blive kortere og bredere. Glasfiberarmeringen kan udskyde denne proces, men ikke helt hindre den, hvis plasten ikke holder.
P.S. Trykket i bunden af tanken vil ikke være 1 bar, men nær 1,2 bar på grund af vandets vægt. Forskellen kan være af betydning, hvis plasten ikke er termostabil.
Logget
Mvh. Morten Jødal
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Temperaturbestandighed glasfibertank
«
Svar #4 Dato:
13, April 2016 - 19:48 »
Foruden det Morten og Mønnike anfører ,er der et moment mere. Den sædvanlige polyester der bruges i såkaldt "glasfiber" tåler ikke vand i ubegrænset tid. Plastbåde skal op på land om vinteren ikke kun på grund af frostfaren, men også fordi plasten skal udtørre i en periode.
Logget
Jørgen Harbst
Bent Andersen
Gæst
Sv: Temperaturbestandighed glasfibertank
«
Svar #5 Dato:
13, April 2016 - 21:20 »
Bovbjerg, pas på med det link du fandt på google.
Det udtrykker noget andet end du tror.
Det er almindeligt at opvarme 2-komponent polyester og også epoxy
under hærdningen
.
Det har intet at gøre med om man senere kan opvarme emnet, det fører ikke til større styrke.
Under hærdningen polymeriserer blandingen, og ved tilførsel af varme bliver polymerkæderne længere, binder på kryds og tværs, og hærder hurtigere.
Jeg har tidligere arbejdet med polyester, men er gået over til epoxy, fordi resultatet er bedre og styrken meget højere.
Når jeg har lavet en laminering med glas/epoxy ryger den i ovnen ved 150 grader. Først da opnår man den fulde styrke.
For god ordens skyld: jeg gør det kun når konen er undervejs :-)
MvH,
Bent.
«
Senest Redigeret: 13, April 2016 - 21:21 af Bent Andersen
»
Logget
bovbjerg
Gæst
Sv: Temperaturbestandighed glasfibertank
«
Svar #6 Dato:
20, April 2016 - 13:17 »
Tak for svarene. Jeg har fået følgende sparsomme besked fra leverandøren:
Composite C-1443-A3
Polyethylene innerliner Glass-epoxy laminate G-11 outer.
Polyethylene
Can withstand temperatures of 80 °C continuously and 95 °C for a short time.
Glass-epoxy laminate G-11
Max Operating Temp (°F / °C) 329 / 165
Det er jo nok lineren i tankene, der har sat grænsen på 50 °C med en sikkerhedsfaktor på 1,6.
Jeg tror nu jeg tager chancen, men sætter nok nogle stålbånd omkring. Tankene skal placeres i en isoleret trækasse i kælderen, og stå over et afløb, så der skulle ikke ske det store ved en eventuel læk og tankene har kun kostet 150 kr./stk
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Temperaturbestandighed glasfibertank
«
Svar #7 Dato:
21, April 2016 - 10:53 »
Med epoxy kan du se bort fra min tidligere bemærkning, om at "glasfiberen ikke tåler vand over lang tid"
epoxy , glas komposit er stærkere , og det er jo godt til en trykbeholder. PE inderst er sikkert for at holde den tæt og for at undgå rester af epoxy monomer i vandet. Til dit formål er disse rester vel ligegyldige, bare der ikke er forbindelse til drikkevand.
Så jeg ville ikke være bange for at drive den ved temperatur op til maksimalt 100° C
Logget
Jørgen Harbst
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Konstruktioner
(Moderator:
B Mønnike
) »
Temperaturbestandighed glasfibertank
Seneste Debatindlæg
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[25, Februar 2026 - 20:15]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
P&U Tykke & Tynde
af
jj-
[16, August 2025 - 19:22]
Hovedpine.
af
jj-
[28, Juli 2025 - 20:10]
Kvantecomputer
af
jj-
[18, Juli 2025 - 20:12]
Carbon Capture fejlslutni...
af
jj-
[15, Juli 2025 - 19:59]
Google ads:
DR-Nyheder
Hammershøi-maleri skal på auktion
Norsk teenager sigtes for at planlægge terror mod Nato-område
Trumps særlige udsending: Danmarks system passer ikke til Grønland
To personer er døde i sporvognsulykke i Milano
Storbritannien trækker personale hjem fra Iran
Dao har en 'god' plan for omdeling af valgkort
Oplysninger om børn kan være lækket i DR-databrud
Kirkens Korshær får rester fra Frederik og Marys aflyste fest
Erhvervsmand idømt betinget fængsel og samfundstjeneste i svindelsag
Danmark har elimineret mor-til-barn-smitte med hiv og syfilis
EU-lande kan bruge midler på at hjælpe kvinder med abort
Indenrigsministeriet slukker håb for Nye Borgerlige
13-årig blev overfaldet flere gange - otte teenagere mistænkes for grov vold
Rusland afviser at stå bag drone i Sverige
Den var sparket til hjørne, men nu genoptager EU omstridt handelsaftale
MitID var utilgængeligt - men er oppe at køre igen
Aarhus Universitet sender studerende hjem på grund af manglende brandsikkerhed
USA henter ambassadeansatte hjem fra Jerusalem efter 'sikkerhedsrisici'
Dansk medieorganisation sagsøger OpenAI
Europæiske teenagere ryger mere end i andre verdensdele
Nyt fra ing.dk
Synspunkt: Den anden AI-boble og den nødvendige landing af hypen
Med AI-våben bliver der kortere vej fra fred til krig
Rigspolitiet: Anti-drone udstyr er på vej ud i mange patruljebiler
Beskyttelsen af 2000 år gamle diger i fare med lovændring: »Utroligt at være vidne til«
Luftrum lukket - har USA skudt sin egen drone ned? »Det er resultatet af inkompetence«
Ekspert i biokul maner til ro: Farlige stoffer fra pyrolyseanlæg gør ikke folk syge
Leder: DSB mangler ikke materiel. Men god ledelse
Valgkamp 2026: Kom så i gang med den havplastikplan, siger biolog
Blogindlæg: Vi går til valg på hvalen fra Ålbæk
Valgtest uden vand: Minister er ‘chokeret’
Svensk medie advarer: »Energisystemerne i hele Norden står over for ny trussel«
Med vinteren i bakspejlet: Politiet ensretter bødepraksis for ‘uegnede dæk’
Læs papirudgaven af Ingeniøren
GridTechs redaktør vurderer SVM-regeringens grønne løfter: Grøn omstilling er i gang – men tempoet skranter
Boom i ladestandere: Antallet er firedoblet på to år
Rejsekort melder ud om ikke-digital betaling: Pensionister skal ansøge om fritagelse
Rapport peger på stor udfordring: Står og falder klimaet med Aalborg Portland?
Valget er udskrevet: Hvad kommer du til at fokusere på?
Klimarådet: Hugst og forsinket skovrejsning truer målene i Grøn Trepart - »vidtgående,« lyder en replik.
Klimarådet: Hvis vi ikke får styr på landbruget, kan »læsset vælte«
Opfordrer til stop for mere biokul før vi kender sundhedseffekter
USA-diplomater skal kæmpe mod »unødvendig regulering« af techgiganter
Novo lost the battle and its shares are plummeting: Find out what Americans are so good at
New AI law removes obstacle for Danish IT giant: “We are ready to ramp things up”
Danish AI projects are missing out on major benefits: Pharmaceutical giant is still seeing only “limited” effect on the bottom line
Kvantecomputer skulle øge dansk suverænitet: Men dens indmad er Microsoft og USA-tech
Raketdele fra SpaceX trak lysspor over Danmark: Gav unik mulighed for at måle forurening i atmosfæren
Synspunkt: EU har de rigtige mål for oprydningen i den digitale lovgivning – men sigter forkert på GDPR-området
Vil sende ‘rum-varehuse’ i kredsløb: Militær skal få leveringer overalt på kloden på under 60 min
Rusland opruster gamle koldkrigsbaser tæt på Natos grænse: »Signalet er klart«
2.800 kunder uden el nær Svendborg: Brand i tag på 60 kV-transformerstation
Novo tabte kampen og aktien styrtdykker: Forstå, hvad amerikanerne er så gode til
Leder: Regeringen ignorerer Mario Draghis opråb: Visionerne stopper ved en simpel budgetplan
Europæisk militær suverænitet kan svække sikkerheden
DSB bøvler med spritnye togvogne: Nu dropper tyskerne stor ordre
Danske AI-projekter går glip af store gevinster: Medicinalkæmpe har endnu »begrænset« effekt på bundlinjen
Nutidens ‘perfekte’ huse gør det af med elsket fugl: Nu er en løsning på vej
Trump lægger sanktioner på flere topfolk fra straffedomstol
Superbatteri fra Finland er nu testet: Dansk professor imponeret
Se video: Verdens hurtigste drone flyver med 657 km/t
Hvor kommer guldet fra?: Astrofysikerne troede de havde svaret, nu er de i tvivl
Tusindvis af Volvo-ejere advares mod at lade deres biler helt op
Dansk universitet satser på europæisk AI: Forskning skal ikke ende i USA
Palantir slæber medie i retten efter skriverier om systemer: »Grinagtigt og uprofessionelt«
44.000 ansatte i tysk delstat har skiftet Microsoft ud med open source: Sådan er det gået
Efter køb af solceller: Troels kapper to tredjedele af sin elregning
Tocifret milliardbeløb til kystbeskyttelse – naturen skal ikke kunne bremse som i dag
Geotermi i Aarhus leverer fra første dag: »Det går rigtig godt«
»En elefant i en glasbutik«: Her er skibet, Trump vil sende til Grønland
I udlandet ændrer bilister adfærd: Nu får danske jernbaneoverkørsler også videoovervågning