ingeniørdebat.dk
Velkommen,
Gæst
. Venligst
log ind
eller
registér
dig.
1 Time
1 dag
1 uge
1 måned
Altid
Log ind med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Nyheder:
efter 5 år får Ingeniørdebat.dk
nu en ansigtsløftning
Hjem
FORUM
Hjælp
TinyPortal
Søg
Kalender
Log ind
Registrér
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Miljøteknik
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Urea og Nox i diesel motorer.
Statistik
Medlemmer
Total antal medlemmer: 661
Sidste:
andrey3@divis.pro
Statistik
Total antal indlæg: 16017
Total antal emner: 1411
Flest online idag: 965
Flest på samme tid: 2687
(03, April 2026 - 11:51)
Brugere online
Besøgende: 0
Gæster: 39
I alt: 39
« forrige
næste »
Udskriv
Sider: [
1
]
Forfatter
Emne: Urea og Nox i diesel motorer. (Læst 18608 gange)
Kusco
Senior
Indlæg: 533
Urea og Nox i diesel motorer.
«
Dato:
12, Marts 2008 - 00:50 »
Er lige faldet over noget der fangede interessen.
Grundfos har en nebengeschaeft hvor de laver et pumpedoseringssystem der indsprøjter Urea i udstødning på store Diesel motorer. De indsprøjter det før en katalysator det skulle så gøre ... ja hvad ved NO
x
?
Logget
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Urea og Nox i diesel motorer.
«
Svar #1 Dato:
12, Marts 2008 - 11:52 »
Den proces har jeg skrevet Ph.D. om! Dog ikke anvendt i dieselmotorer, men i kraftværker - men grundlæggende er det den samme kemi.
Grundprocessen er:
4 NH
3
+ 4 NO + O
2
-> 4 N
2
+ 6 H
2
O
NO er jo den "varme" form for NO
x
og er giftig, hvorimod N
2
er aldeles ugiftig og udgør 78% af atmosfæren, og H
2
O er vanddamp. Så man mindsker "kvælstofudledningen" på den måde (dette ord omfatter i miljødebatten normalt ikke fri nitrogen, men kun kemiske forbindelser af N).
Processen kaldes SNCR (Selektive NonCatalytic Reduction) og virker ved optimalt 950°. Alternativt kan man bruge en katalysator. Processen kaldes da SCR ("non" er borte) og virker ved ca. 350°.
Både katalysatoren og det anlæg, der skal huse den, er ret dyre sager, men den katalytiske proces er den mest effektive, så i nye store kedler foretrækkes den.
Derimod er den nonkatalytiske proces meget billig at installere i enten bestående eller mindre forbrændingsanlæg, herunder dieselmotorer. Så den har også en niche.
Hvor kommer så urea ind?
Jo, urea er kemisk set NH
2
CONH
2
og nedbrydes termisk til bl.a. NH
3
(ammoniak).
Urea og ureaopløsninger kan håndteres uden problemer, modsat ammoniak, så i alle mindre anlæg foretrækkes det. Dog forudsat, at man har mulighed for at skaffe en lidt højere temperatur (1000-1050°) og en lidt længere reaktionstid, fordi nedbrydningen til ammoniak først skal foregå inden den egentlige proces.
P.S. I min iver så jeg først bagefter, at der stod "før en katalysator" i det oprindelige spørgsmål. Så det er altså den katalytiske proces, Grundfos er gået ind i. Udstyret må være blevet billigere siden jeg beskæftigede mig med emnet.
«
Senest Redigeret: 12, Marts 2008 - 11:58 af Morten Jødal
»
Logget
Mvh. Morten Jødal
Kusco
Senior
Indlæg: 533
Sv: Urea og Nox i diesel motorer.
«
Svar #2 Dato:
13, Marts 2008 - 00:05 »
Takker for uddybende svar.
Jeg fik ikke helt fat i hvad bliver NOx til ? ..N
2
?
(Jeg er ikke stiv i kemi og foregiver det heller ikke.)
Noget andet jeg heller ikke helt forstår er at Urea, som jeg kender fra min ungdom som bondemands medhjælp det et granulat nærmest som salt.
Det var det også jeg år senere så det brugt som erstatning for vejsalt.
Den er her:
http://net.grundfos.com/doc/webnet/nonox/int/index.html
De kalder også selv processen for SCR.
Logget
harbst
Senior
Indlæg: 2.407
Sv: Urea og Nox i diesel motorer.
«
Svar #3 Dato:
13, Marts 2008 - 00:52 »
Nu vi er ved emnet , kan du så forklare hvorfor man ikke kan rense udstødningsgassen fra bil dieselmotorer med en katalysator, på samme måde som man gør fra bil ottomotorer med benzin ?
Logget
Jørgen Harbst
Morten Jødal
Senior
Indlæg: 4.596
Sv: Urea og Nox i diesel motorer.
«
Svar #4 Dato:
13, Marts 2008 - 11:21 »
NOx er en fælles betegnelse for NO og NO
2
- som er de kvælstofforbindelser, der bl.a. opstår ved forbrænding. I praksis er kun NO stabil ved høj temperatur, så det er altid den der dannes umiddelbart - men ved lavere temperatur optager NO ilt fra luften og omdannes til NO
2
- som igen senere reagerer med mere ilt og vand og kan regne ned som salpetersyre. Men allerede som NO
2
er gassen ret ubehagelig for folk med svage lunger. Derfor bekæmpes NOx.
N betyder kemisk set nitrogen - også kaldet kvælstof. Grundstoffet danner molekyler med to atomer, N
2
, og udgør 78% af atmosfæren. I den form er det absolut ugiftigt.
O betyder kemisk set oxygen - også kaldet ilt. Dette grundstof danner som bekendt det meste af resten af atmosfæren, også som toatomige molekyler.
NO er en kemisk forbindelse af disse to grundstoffer - og den er giftig. NO
2
er endnu mere giftig.
Den anførte kemiske proces omdanner N fra NO til N
2
. O fra NO indgår i H
2
O. For at gennemføre processen skal der altså tilføres H (hydrogen, brint), men ikke nødvendigvis som grundstof, derimod i en kemisk forbindelse.
Den smarte proces, som er opfundet af R. Lyon i 1975, består i at NH
3
(ammoniak) afleverer et N til NO, hvorefter de to N-atomer kombineres til N
2
. Ammoniak indeholder også H, som reagerer med O fra NO. Men da processen ikke går helt op med antal atomer, bruger den også en smule ilt (O
2
) fra røggassen.
Som kort sammenfatning kan man sige, at NOx "skæres i stykker" og afleveres i to ugiftige produkter - kvælstof og vanddamp.
Med hensyn til urea, så er det ganske rigtigt et fast krystallinsk stof, som er letopløseligt i vand, så det doseres normalt i form af en 20-40% opløsning. Urea indeholder også de ønskede grundstoffer N og H, men derudover C og O. De sidste er slet ikke noget problem i en forbrændingsproces - de brænder blot til CO
2
. Og den korte forklaring er som nævnt, at når urea opvarmes, nedbrydes stoffet til bl.a. NH
3
, som var den ønkede reaktant i hovedprocessen.
I virkeligheden indgår der mere end 200 delreaktioner - men det fører vist for vidt at anføre dem!
Mht. katalysatorer og biler, så ved jeg ikke noget præcist, men dieselrøg har jo en ganske anden sammensætning end benzinrøg. For det første er udbrændingen bedre i dieselmotoren, for det andet er de uforbrændte rester i højere grad fast C (sodpartikler).
"Trevejs"katalysatoren, der anvendes i ottomotoren, har som forudsætning, at uforbrændte gasformige kulbrinter bruges til at reducere NOx. Disse findes ikke i samme grad i dieselrøg, så det er vel derfor den samme katalysator ikke virker?
Som det efterhånden er blevet almindeligt kendt, så er dieselmotorens største miljøproblem netop de ganske små partikler, og de fjernes naturligvis bedst i et mekanisk virkende filter, ikke i en katalysator.
Der har dog været lavet mange - også vellykkede - fosøg med katalytisk rensning af dieselrøggas, men dem jeg har kendskab til, har tilsat katalysatoren som additiv til olien. Den er da oftest baseret på ferrocen, som er et organisk molekyle med et jernatom, der virker katalytisk under forbrændingen og hjælper til at reducere soddannelsen. Disse forsøg kender jeg dog kun fra store skibsdieselmotorer, hvor jeg til gengæld har været i intim forbindelse med dem, idet jeg har kravlet rundt mellem hedefladerne i flere skibskedler for at udtage sodprøver.
Logget
Mvh. Morten Jødal
SuperClaus
Senior
Indlæg: 536
Sv: Urea og Nox i diesel motorer.
«
Svar #5 Dato:
13, Marts 2008 - 12:26 »
Fandt lige denne her gode animation der viser hvad der sker i en katalysator til en dieselmaskine.
http://www.dcl-inc.com/catdiesel.cfm?lg=EN&gclid=CKzTx9_7iZICFQweQgodERrPDA
Morten er vist inde på noget af det helt rigtige.
Det er vist synd at sammenligne det med hvad der sker i en katalysator til en benzinmaskine, ud over at de begge gør udstødningen mere miljøvenlig, i forhold til indåndingsluften i byerne.
Logget
vh.
Claus
Udskriv
Sider: [
1
]
« forrige
næste »
ingeniørdebat.dk
»
Ingeniørdebat
»
Miljøteknik
(Moderator:
Mikael Boldt
) »
Urea og Nox i diesel motorer.
Seneste Debatindlæg
Nitrit i drikkevand.
af
jj-
[12, April 2026 - 20:41]
Store bedeDags afskaffels...
af
jj-
[17, Marts 2026 - 20:42]
Mørk chokolade
af
jj-
[12, Marts 2026 - 20:22]
De moderater
af
jj-
[11, Marts 2026 - 20:20]
Pyrolyse luftfourening.
af
jj-
[25, Februar 2026 - 20:15]
Folkeafstemning i Grønlan...
af
clausn
[24, Februar 2026 - 10:07]
Let my Greenland go.
af
jj-
[15, Februar 2026 - 20:17]
Ingeiørdebat lukker snart...
af
jj-
[07, Februar 2026 - 18:08]
Overvågning i svinestalde...
af
jj-
[06, December 2025 - 19:30]
NySøgemaskine
af
jj-
[06, November 2025 - 20:33]
Insektfabrikker
af
jj-
[02, November 2025 - 10:43]
Misundelse
af
jj-
[15, Oktober 2025 - 20:07]
Lars Sandahl langer ud......
af
jj-
[30, September 2025 - 19:47]
MindreMoms
af
jj-
[12, September 2025 - 19:57]
Gæld for 114 milliarder.
af
jj-
[20, August 2025 - 19:53]
Google ads:
DR-Nyheder
Originalt digt af H.C. Andersen er solgt for 55.000 kroner
Tidligere brasiliansk politiker anholdt
Trump bekræfter blokade
Mand i 20'erne sigtet for brandstiftelse på Fyn
Storebæltsbroen snart klar med betalingsløsning til krisesituationer
Svømmeforbund løfter alle restriktioner mod russere
Tre dømt for to år gammelt drab på 29-årig mand i Fjerritslev
Der er fundet mangler hos knap halvdelen af onlinebutikker med fødevarer
Danmarks overskud fra handel skyldes især de største industrikoncerner
Fundne menneskeknogler på Rømø tilhørte savnet tysker
Rust lukker cykelparkering ved Aarhus banegård
Rusland vil forsætte den 'pragmatiske forbindelse' til Ungarn
Rusland og Ukraine beskylder hinanden for tusindvis af brud på våbenhvilen henover den ortodokse påske
Ingen opbakning fra Starmer og Macron til blokade af Hormuzstrædet
Skoler mindes dræbte i weekendens knallertulykke ved Skærbæk
Merz efter valget i Ungarn: 'Vi er langt mere modstandsdygtige over for russisk propaganda'
Mand anholdt for trusler mod Oslos nye regeringskvarter
Iran: Enten kommer alle eller ingen skibe gennem Hormuzstrædet
Tyskland sænker energiafgiften på benzin og diesel
Ruslands særlige udsending: EU's kollaps er tættere på efter ungarsk valg
Nyt fra ing.dk
Ikke alt gik efter planen, da astronauter fløj rundt om Månen
Cykelbro på central banegård lukkes akut: Metalstykker risikerer at falde ned
Hormuz-krise rammer busdriften: Ét sted kører næsten alle busser stadig på dyr diesel
Byggeboss sendte hemmelige SMS'er til ministerie: Nu er han færdig på Femern
Albertslund gentænker fjernvarmen: Lavere temperatur, højere effektivitet
Aalborgs brud med centralt GDPR-princip mødte kritik: Nu vil Datatilsynet til bunds i sagen
Hospitaler før datacentre: Sådan prioriterer Holland presset på elnettet
Unge forskere i stor finale: Hukommelses-tyggegummi og fodboldbaner uden bildæk
Synspunkt: Sociale mediers 'tobaksøjeblik': Det kan give hovedpine i hele Silicon Valley
Spørg Fagfolket: Giver kalciumsilikatplader til isolering ikke problemer med fugt?
Tesla indrømmer: Robottaxaen Cybercab køres indimellem af mennesker
ADHD eller bare afhængig af sociale medier?
Russiske ubåde udførte »hemmelig« operation nær undersøiske kabler, siger forsvarsminister
1913: Gummifabrikation er blevet en storindustri i Mexico
Blogindlæg: Elbilerne aktualiserer kørselsafgifter.
Test af Googles AI-overblik: Folk får tusindvis af forkerte svar hvert eneste sekund
Dansk startup har udviklet en fejende fætter til robotplæneklipperen
Aalborg i GDPR-fadæse: Har ignoreret advarsler i årevis
Sådan indhenter Martin fortidens drabsmænd med ny DNA-teknik
Schweiz dumper dansk tjenestepistol i stor test
Anthropic: Ny Claude-model finder og udnytter sårbarheder på egen hånd
Alicia Hennig har forsket på ‘Kinas MIT’: Nu har hun en klar advarsel til danske universiteter
Læs papirudgaven af Ingeniøren
Enorme forsinkelser og milliarder kroner dyrere: Udbygning af elnettet får massiv kritik
Opinion: Danmark bygger robotter, men SMV’erne bruger dem ikke
Hillerød går i stå: En tur på tre kilometer kan tage en time
Blogindlæg: Tech Tour tog temperaturen på dansk industri: Hvad vil virksomhederne vide om 3D-print lige nu?
Norge har genbesøgt spørgsmålet om atomkraft: Nu ligger anbefaling klar
Aarhus Universitet havde årelangt samarbejde med berygtet kinesisk universitet: »I dag lyder det som et mareridt«
Sune’s company switched from Google to Swiss systems: “It’s a considerably cheaper solution for us”
Trump pays TotalEnergies billions to drop wind power and focus on fossil fuels
German surprise requirements weigh on the Fehmarn project: “These are drastic changes”
Leder: Søværnet sejler for langsomt
Advarer om skrøbelige it-systemer i Skat: Træffer valg, som ansatte ikke fatter
Gamle systemer, åbne døre og lækkede kodeord: Ny analyse afslører bred cyberrisiko i staten
Ny varmeløsning breder sig – men ét problem bremser den
Folketinget har fået en Peter Thiel-inspireret transhumanist på stolerækkerne
Ét skib har forsinket Femern-byggeriet i to år: Nu er der grønt lys
Astronauter lander med varmeskjold, der gik i stykker på sidste tur: Men Nasa har et trick i ærmet
Kontorpakke anklaget for ulovlig brug af kode
Nu bruger vi oliereserverne, for det sidste skib er sejlet: Alligevel bør vi ikke gå i panik
Flødeis og fryserplads gav overraskende fund: Meget varmt vand fryser hurtigere end mindre varmt vand
Farvel til fælder og net i insektmålinger? Nu skal biodiversitet opgøres på en helt ny måde
Månemission knuser Apollo 13-rekorden: »Det må være surrealistisk«
Neutrinoen: Standardmodellens dårlige samvittighed
Spørg Fagfolket: Hvor meget varme afgiver de store havvindmøller til Jorden?
Vi er tættere på egentlig tankelæsning med AI-teknologi: Forsker ser kæmpe potentiale
Tyske chok-krav presser Femern-byggeriet: »Det er voldsomme ændringer«
Øen mistede mobilnetværket - nu har beboerne bygget deres eget
Podcast: Sådan skal ‘hurtige druer’ gøre dansk vin bedre